Jeden den Ivana Děnisoviče

Jeden den Ivana Děnisoviče https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543/mid_jeden-den-ivana-denisovice-9qR-543.jpg 4 1745 1745

Tato částečně autobiografická kniha popisuje jeden den v pracovním táboře na Sibiři. Hlavní hrdina Ivan Děnisovič Šuchov byl zajat německou armádou, podařilo se mu utéct, ale byl odsouzen jako špión na deset let v pracovním táboře. I přes tvrdý režim, nelidské zacházení a krutou zimu si zachovává lidskou tvář a raduje se z toho nejmenšího, co mu dovoluje peklo pracovního tábora, nestěžuje si. Na závěr je u Šuchova vidět rezignace. Klesá pod břemenem, ale neprotestuje, nenaříká a dokonce nachází jisté potěšení v útrapách.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Academia

Один день Ивана Денисовича , 1962

callahanh
11.09.2014 4 z 5

V podstatě reportážní román, který zcela záměrně bez jakýchkoli emocí zachycuje jediný den v životě vězně sovětského kulaku. Solženicyn nechce šokovat, nechce vzdělávat, nechce poučovat, chce jen napsat pravdu o tom, jaké podmínky měli lidé, kteří se nebáli říci pravdu, nebo měli tu smůlu, že za války sloužili na špatné frontě. Popis podmínek, které už si dnes naštěstí nedokážeme ani představit, je místy opravdu mrazivý a zejména momenty, kdy si Šuchov musí schovat kůrku od chleba, aby měl s čím vytřít misku a aby měl vůbec co do pusy, patří k tomu vůbec nejsilnějšímu v knize. Velice zajímavé a vydařené je zpodobnění táborové hierarchie, kdy nejdůležitější slovo neměli dozorci, ale vůdci jednotlivých part, kteří zajišťovali stravu a dobře si pamatovali, jak kdo pracuje. Je pravda, že je to všechno přes krátký rozsah knihy trochu zdlouhavé a některé pasáže se "špatně" čtou a zhýčkanému čtenáři zvyklému na polopatické vysvětlování a rychlé vyprávění nebudou vhod, přesto tahle kniha má i dnes svůj význam. Solženicyn sice není úplně přístupný a oddechový, jeho dílo má ale obří hodnotu a už jen kvůli mrazivé realističnosti a nepřikrášlování se vyplatí si minimálně Jeden den Ivana Děnisoviče přečíst. 70%

Eviik
19.08.2014 3 z 5

Jeden den vězně od budíčku po večerku, vyprávění není moc zábavné jak jsem čekala, ale dá se přečíst a člověk se dozví, jak se s lidmi v gulagách zacházelo.

Lilithen
28.07.2014 5 z 5

Ano, v knize se toho moc neděje, tedy alespoň ne nic akčního. Když jsem si však zkusila představit, jak se musí cítit člověk, který prožívá toto den co den a ví, že takto žít bude možná až do konce života, jelikož trest se mu bude pořád a pořád nastavovat, hned jsem povídku viděla v jiném světle. Nedokážu si sice představit, jaké to pro takového trestance v pracovním táboře musí být, ale už ten pokus mi vynesl pocit bezmoci a bezvýchodnosti. V tom je, myslím, síla příběhu.

xxDawexx
16.07.2014 2 z 5

2 hvězdy nejsou snad proto, že by kniha byla špatná, nezáživná, o ničem,... Ale pokud hledáte příběh, emoce, tak ano, ona opravdu byla nezáživná a byla o ničem. Přesněji o jednom dnu, doslova.

Jak pak ale mám hodnotit knihu mezi něčím, co to všechno, příběhy, emoce nebo gradaci má, když Ivan Denisovič to postrádá? Těžko. A právě proto nemůžu dát knize více. Pokud se mě někdo zeptá, co číst, nepadne mě na mysl relativně krátká povídka o útrapách v gulagu, i když to je čtení zajímavé. Jenže, pokud nevyhledáváte Denisoviče z nějakého konkrétního důvodu (třeba oblíbenost gulagů), tak budete od knihy podle mě vždycky očekávat víc. A to je trochu problém...

Koňadra
13.07.2014 5 z 5

Až kým som nečítal Šalamovove Kolymské poviedky, myslel som si, že je to najdrsnejšie z gulagovej prózy. Ale výborné čítanie. Solženicyn vedel.

Vendiii1
27.06.2014

Popravdě.. nevím, jak tuhle knihu ohodnotit. O knize s takovýmto tématem se mi až příčí říci, že byla nudná.. ale bohužel. Přesto ale.. tolik takovýchto nudných a stereotypních dnů museli vězni v gulagu prožit? Nespočet.
Přesto jsem od knihy očekávala něco jiného. Možná proto mě zklamala.

lucie.8
21.06.2014 1 z 5

Tato kniha mě docela nudila, moc popisné a málo děje.

alexpo
16.04.2014 4 z 5

Páni! Nuda? pro mne určitě ne. Přestože jsem knihu četla v rámci povinné četby, četla jsem ji ráda, popis jediného obyčejného dne v gulagu úplně stačí, aby měl člověk jasnou představu o krutosti tamějšího života. A ta závěrečná věta na konci dne, v němž se cítí být Ivan takřka šťastný, no , větší paradox jsem nečetla ani v románu Na západní frontě klid.

RimmerCZ
31.01.2014 4 z 5

Skutečně jeden den. Nejprve jsem četl rozsáhlé Souostroví Gulag a tak tohle pro mě bylo jako vrátit se na chvíli na místo, které je mi věrně známé a kde jsem "doma".
Občas si zde někdo stěžuje, že Solženicyn je moc popisný a nedává do toho emoce. Ale to je přesně tak, jak to chce. Chce tak navodit ten pocit monotónosti, který člověka pohltí, když stejný scénář prožívá, v případě Ivana Děnisoviče, 3 653 dní za sebou. Přesně ukazuje ty drobné radosti a úspěchy, které nám připadají nicotné, ale které jsou vše, na co se trestancův život scrvrkl, a které každý den činí rozdíl mezi životem smrtí.

venndys
27.01.2014 3 z 5

Zdá se mi, že nuda této knihy byla jednou z věcí, kterou chtěl autor ukázat. Mě inspirovala k četbě Souostroví Gulag, se kterým se nyní peru. Ale ani tato kniha není příliš čtivá. To ale neznamená, že by z knihy nečišela šílenost té doby a bezmoc jakkoli se zvůli bránit.

LiLinka
14.01.2014 2 z 5

Od knihy jsem čekala něco víc.. proto mě až tolik nenadchla. Zdála se mi tak "nudná", že jsem chvílemi odbíhala myšlenkami úplně jinam. Je to však skvělé dílo poválečné doby, realisticky popisující život v táboře a jeho krutou realitu.

Domuly
14.01.2014 4 z 5

Jeden den v gulagu jsem si představovala asi mnohem horší než to popsal Solženicyn. Kniha se celkem dobře čte, trochu mi vadilo velké množství popisů a nemůžu si pomoct, ale čekala jsem, že život v gulazích a v koncentračních táborech v Německu si byl velmi podobný. Tady dostávali jídlo, balíčky, dokonce se k nim chovali jako k lidem. Zajímavé, ale nejspíš se k tomu již nevrátím

TinaBookBlog
24.11.2013 4 z 5

Velice dobře popsán jeden den kárance v gulagu na Sibiři. Bohužel, ale bez citů. Vypráví to jako kdyby to bylo naprosto normální.

-Daniela-
15.11.2013 5 z 5

"Obyčejný" mrazivý den v pracovním táboře. Byla jsem ráda, že při čtení můžu sedět hezky v teple a pohodlí svého pokoje. Obdivuhodné je, že v knize není kapka hořkosti, Ivan Děnisovič je se svou situací vyrovnaný, nic jiného mu vlastně ani nezbylo, než se přizpůsobit a snažit se vydržet i v takovémto hrozném otupujícím prostředí.

Morsie
20.09.2013 5 z 5

"Raduj se, že jsi ve vězení! Tady máš čas pomyslet na duši."

- jeden z nejúžasnějších citátů, jaký jsem kdy četla. V těch málo slovech je ukryta pouhopouhá, čistá pravda.
Ale ta čistá pravda je vlastně ukryta v každém slově knihy... a taky utrpení, bída, smutek... A přesto - přesto mi příběh vždycky připadal optimistický, nadějný. Asi taky proto, že sám hlavní hrdina bral všechno tak nějak - tak nějak, že to tak prostě je.

Je to kruté a opravdové - ruské - a všichni můžeme být rádi, že to Solženicyn sepsal... Asi z toho budu mít napořád takový zvláštní pocit – směsici nostalgie, smutku, radosti a beznaděje...

-Nikola-
20.08.2013 4 z 5

Do knihy jsem se musela občas nutit. Ale co mě naopak úplně nadchlo je, že popis sibiře mě dokázal ochladit i ve 40°C tohoto léta.

Gizminek
17.08.2013 5 z 5

Výborná kniha. Nečekala jsem, že mě až tak pohltí. Připadalo mi, že jsem v gulagu spolu s vězni. Vůbec mi nepřišlo, že by byl děj málo akční. Neshledala jsem ani jeden moment, kdy bych se nudila, nebo si říkala, že je kniha moc popisná - a to je u děje v jednom dni opravdu kumšt.

gacie
06.07.2013 2 z 5

Popravdě řečeno - slabota. Očekávala jsem mnohem více. Dle názvu vyplývá, že v knize bude popsán jeden den v pracovním táboře. A to také bylo, ale nic víc. Hlavní postava nebyla nijak zajímavá. Celá kniha byla zdlouhavá a nudná. V knize se neobjevila žádná zápletka či vyvrcholení děje. Takže dávám jen 2 hvězdy.

ForiCZ
07.06.2013 5 z 5

Tak tahle knížka mi z těch maturitních dostala asi nejvíc. Skvěle se mi četla a příběh mě pohltil. Nepřikrášlená krutost pracovního tábora, perfektně popsaný jeden den z místa, kam se dostat nechcete. Jo, tahle knížka mě dostala a hodlám si od autora přečíst další a dobrovolně. Nejvíce se mi vryla do paměti prakticky dětinská konverzace o hvězdičkách a měsíci na nebi ve chvíli, kdy čekali v mrazu na to, až je konečně propustí z pracoviště. Dojemné, kruté, realistické.

exitus
19.04.2013 4 z 5

Velmi silná jednohubka. Zvláštní na tom je, že navzdory prostředí, ve kterém se odehrává, vyznívá chvílemi veskrze pozitivně. Zejména mne zaujala radost hlavního hrdiny z dobře vykonávané práce, o radosti z ulovení další porcičky jídla nemluvě. Inu, že by skutečné hodnoty?