Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1639 471

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

Marryzlis
05.05.2020 5 z 5

No teda! Celé mi to brnkalo na nervy, ale ten konec mě dostal úplně. Mazec jako každý příběh paní Picoultové.

Bauriska
02.05.2020 5 z 5

Jako první jsem kdysi viděla film. Přišel mi smutný, ale když jsem ho dokoukala, už sem se jím nezabývala. Nyní, o pár let a dvě děti později jsem se pustila do knihy. A ta se mnou zacloumala pořádně. Je úžasné, kolik citů, emocí a dilemat dokáže autorka vtěsnat do jednoho příběhu.

Ale i když už uběhlo pár dní od dočtení, stále nejsem schopna napsat nějaký smysluplný komentář. Je to těžký příběh, morálně těžký.

Katka2382
01.05.2020 5 z 5

Nooooo... .Co napsat,jeden neví koho víc politovat a s kým víc soucítit. Kniha plná morálních,lidských i rodičovských dilemat.

leanyka
25.04.2020 4 z 5

"Být matkou je něco úplně jiného. Chceš aby tvé dítě mělo víc, než co jsi kdy měla ty. Chceš pro ně snést modré z nebe"

Moje první kniha od J. Picoult. Knížka patří určitě k těm lepším, i když jsem asi čekala trošku víc. Chybělo mi takové to hltání stránek, i když jsem samozřejmě byla zvědavá jak to dopadne.
Můj zájem zvyšoval i to, že jsem už sama matka a se dovedu na věc dívat z více úhlů a vcítit se jak do Anny(co ji nutí tohle vše podstoupit i když má se svou sestrou hezky vztah) tak do matky Sáry (která má na prvním místě nemocnou Kate, nechce ji pochopitelně ztratit, ale uniká ji, že takhle ztrácí své další 2 děti)
Každou kapitolu vypráví jiná osoba, což mi bylo moc sympatické. Závěr však překvapující. Někdo musel odejít, aby tu jiní mohli zůstat.

Kristulda
16.04.2020 3 z 5

Tuto knihusem ulovila v knihovně, aniž bych věděla o čem je, slyšela sem chválu na tuto spisovatelku tak sem si ji půjčila. Zjistila sem, že to bude emočně těžší kniha, a to ja nečtu a to z důvodu, že chci u knihy relaxovat, být v napětí, a né se trápit za hrdiny. Bodově sem dala 3 hvězdičky dle mě je neohodnotitelná. Vadily mi skoky minulost přitomnost, vadila mi dějová linka advokáta a Julie, vadilo mi, že otec Anny byl hasič a pak najednou záchranář. Přemýšlela jsem jako matka třech dětí co bych dělala já na místě rodičů, Sáru sem nenaviděla, dát dceři facku za to, že nechce darovat ledvinu to je hustý. Ona viděla jen Kate, syn ji byl ukradeny, a Annu použivala pro Kate jako darce pro všechno.

Anie94
15.04.2020 4 z 5

Na knížku jsem narazila v knihovně a na autorku jsem slyšela samou chválu, tak jsem neváhala a knížku si půjčila a dobře jsem udělala. Knížka sice zachycuje velice kontroverzní téma. Autorka zde bravurně z pohledu několika osob - Kate, Anny, Briana, Sary, Jesseho a Alexandera - zkoumá reakce a rozhodnutí lidí v těžkých životních situacích. Při čtení této knížky vás napadá spousta otázek, ale hlavně ta nejdůležitější, na kterou jsem nenašla odpověď ani po přečtení knížky, a to jak byste se zachovali vy, kdybyste byli v situaci rodiny Fitzgeraldových. To asi nikdo nedokáže říct, dokud se do této ožehavé situace doopravdy nedostane. Autorka brilantně vykreslila postavy i jejich složité povahy. Knížka ke svému konci vezme opravdu nečekaný spád a konec vám opravdu vezme dech. Několikrát jsem viděla i film inspirovaný touto knížkou, ale bohužel je zcela odlišný od knížky. Nedokážu říct, jestli je film lepší nebo horší, ale každopádně je rozhodně jiný. Knížka je nicméně brilantně napsaná! Za mě teda rozhodně velké doporučení, pokud jste ještě nečetli.

karaliene
04.04.2020 5 z 5

Poctivá práce snoubící se s literárním talentem ústí v mistrovská díla Jodi Picoult. Není knihy, která by neobsahovala řadu velmi detailních faktografických informací, není knihy, která by nebyla strhující, čtenářsky i emočně, není knihy, která by nebyla dokonalá po stylistické stránce.
Tato není výjimkou.
(Ano, ani já jsem se neubránila slzám, a to opravdu nejsem plačka...)

bookworm007
06.03.2020 5 z 5

Velmi poutavě napsaná knížka. Musím přiznat, že mě knížka nutila k přemýšlení, jak bych se asi zachovala na místě malé Anny.

Edlik
03.03.2020 5 z 5

Absolutně úžasná kniha. Tady jsem viděl první film. Je dobrý, ale kniha je úžasná. Ten konec?! Neuvěřitelný. Brečel jsem jak želva. Nikdy jsem u knihy takhle nebrečel. Možná slza ukápla, ale tady jsem to nemohl zastavit. Opravdu úžasné.

Anette99
29.02.2020 5 z 5

Na tohle se mi těžko hledají slova... Zatim moje nejsilnější knížka od této autorky, ale i celkově, spolu se Sofiinou volbou... I já, která si na slzičky u filmů/knih nepotrpí, jsem měla při závěrečných stránkách na krajíčku. Nevím, jak bych se v takovè situaci jako matka zachovala.

_ld91
28.02.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, ale nechcete ji číst, když vedle sebe máte půlroční dítě. To jsem měla číst ještě jako bezdětná. Pobrečela jsem si.

Monika1717
21.02.2020 5 z 5

Velmi dobře napsaný příběh. Přemýšlím, jak bych se zachovala já jako matka.

JJJ007
19.02.2020 5 z 5

Neskutečně napsaný přiběh. Běhal mi mráz po zádech. Téma knihy je hodně vážné, hodné zamyšlení se. Malé nejasnosti v příběhu jsem přešla.
Určitě se ke knize vratím a přečtu si jí znovu.

Lily101
09.02.2020 3 z 5

Dilema v knize nastolené, napětí, náhled do soudního procesu v Americe (jež zabíral skoro polovinu knihy) hodnotím kladně. Hodně náročná situace. Leč kniha obsahuje také sice v rámci hlavního tématu drobnosti, jež mi v příběhu nesedí (SPOILER: Co dělal otec za práci? Cca prvních 200stran vše nasvědčuje tomu, že byl hasič a následně se po dvousté straně vše změní a dle popisu na straně 225 českého vydání knihy to vypadá /a dle soudního řízení/, že je diplomovaný záchranář? Dále: vztah matky k Anně-nějak dle počátku knihy /cca prvních 200 stranách/ prostě nedokáži uvěřit matce, že miluje Annu stejně jako Kate.). V poslední řadě je kniha zbytečně rozvleklá; prvních cca 170 stran jsem četla skoro se zatajeným dechem, následně jsem se musela místy do čtení nutit. Závěr byl překvapivý, ale přesto uděluji hvězdičky tři, protože na **** to bohužel není.

Dandy1
05.02.2020 5 z 5

U Jodi mám vždycky jistotu, že budu přemýšlet o tom, jak bych se zachovala já. A taky, že budu potřebovat kapesník.

ladush
31.01.2020 2 z 5

Bohužel nesdílím z knihy takové nadšení. Nemůžu říct, že by nedokázala vyvolat emoce, ale nějak to pro mě bylo málo. Ani jedné z hlavních postav jsem nedokázala porozumnět. Jejich iracionální jednání ve mě po celou dobu vyvolávalo zmatek. Sara mi byla vyloženě nesympatická, Anna pro změnu přechytralé dítě. Nechci za žádnou cenu shodit téma knihy, které je samo o sobě určitě vážné a zajímavé, ale dokázala bych si představit úplně jiné pojetí - ale to už by byla jiná kniha. Myslela jsem, že dám knize průměrné hodnocení, ale konec mě tak rozstřelil a naštval (horším způsem se z toho autorka už vykroutit nemohla), že jsem ho musela ještě o jeden bod snížit...

Anilka13
30.01.2020 5 z 5

Na tuhle knihu jsem čekala velmi dlouho než jsem po ní sáhla, protože jako první jsem viděla film. V téhle situaci vždycky čekám celou věčnost dokud mi film z mysli nevybledne, abych knihu od začátku do konce nesrovnávala. Věděla jsem o čem příběh je, ale detaily, spojitosti a konec jsem si nepamatovala. Příběhy od Jodi jsou velmi silné a s nečekaným zvratem na konci a právě kvůli tomu se k autorce ráda vracím. Tahle není výjímkou. Po Sophiině volbě je to druhá kniha u které jsem brečela jako želva a v hlavě ji budu mít ještě hodně dlouhou dobu.

Ctenar1202
26.01.2020 5 z 5

Jsem v šoku...drsný, smutný příběh. Tahle kniha se mi dostala pod kůži a nikdy na ni nezapomenu.

Jikovka
22.01.2020 4 z 5

Krásná knížka se smutným koncem... Přesto velice doporučuji.

SilvaK
20.01.2020 5 z 5

Ako všetky knihy od Jodi, aj táto prináša veľa podnetov na rozmýšľanie. Že nič nie je čierno-biele, kde je hranica medzi správnym a nesprávnym, ako ľahko sa dá človek odsúdiť...
Odporúčam určite.