Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1643 1643

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

Véča
18.01.2020 5 z 5

Je to kniha, která vás nenechá v klidu. Přemýšlíte o ději a najednou se přistihnete, že přemýšlíte o vlastním životě. Mohu všem jen doporučit.

Monns
14.01.2020 5 z 5

Protože jsem už dřív viděla film, myslela jsem si, že vím, do čeho jdu. A proto mě ten konec tak hrozně zasáhl.
V tomhle příběhu je jasně vidět jak tenká hranice je mezi správným a špatným rozhodnutím. Protože sama nevím,jak se má v této situaci někdo rozhodnout, ať už jako matka, otec nebo jako sestra.. Film i knihu jsem typicky obrečela.

Janík61
06.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha, četla jsem jedním dechem. Rozhodně stojí za to si ji přečíst a také se zamyslet, bohužel se toto může stát komukoliv. Nedokážu si představit, jak bych se jako rodič měla rozhodovat.

Pantáta1900
17.12.2019 4 z 5

Přemýšlivá kniha. A zároveň napínavá :)

Ejv
02.12.2019 4 z 5

Nikdy nevíme, kdy vydechneme naposled. Zvláštní, jak takové příběhy, mě vždycky donutí přemýšlet nad svým vlastním životem.. Můžu jen doporučit dál! :)

adel_21
28.11.2019 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Jednotlivé situace ve mně vyvolávaly zvláštní pocity - často jsem matku za její chování vůči Anně odsuzovala, ale ve finále jsem si říkala: Není to pro matky přirozené? Jak bych se zachovala na jejím místě?
Hodně jsem při čtení přemýšlela, ale nikdy jsem se nedokázala přiklonit na žádnou stranu: Anna x rodiče.
Film, jak to často bývá, mi nepřišel tak dechberoucí. Nehledě na odlišný konec a celkovou "uspěchanost".

VasnivaCtenarka
20.11.2019 3 z 5

Když porovnám tuto knihu s filmem, musím napsat, že film mne v tomto případě oslovil více. Konec knížky byl oproti filmu jiný. Ale film mi přišel dojemnější.

MonikaSmrk
19.11.2019 5 z 5

Příběh, který si budu dlouho pamatovat. ,,Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř!”

Kami33
18.11.2019 5 z 5

Kniha mi přišla skvělá, silný příběh, zajímavé téma. Posun ve vyprávění díky pohledu jednotlivých osob mi vyhovuje. Takže za mě super.

ch.kacenka
12.11.2019 4 z 5

Silný příběh, který Vás donutí přemýšlet jak by jste tu samou situaci řešily vy. Konec knihy byl velice nepředvidatelný a celkem šokující.

pocketka
08.11.2019 3 z 5

Zajímavě zpracované téma, celou dobu si myslíte, že víte, jak vše skončí. Z počátku nesympatická matka - ale víme, jak bychom se zachovali my sami? Na konci knihy ji i chápete.
Docela jsem válčila s rozdělením kapitol na jednotlivé postavy, protože kapitoly na sebe nenavazují.
Nicméně konec Vás zaručeně rozseká. Za ten autorce tleskám.

Sirina
04.11.2019 4 z 5

Tahle kniha se četla jedním dechem. Styl autorky mi prostě sedí. Příběh je velmi silný. Nedokážu si představit, že bych tohle řešila ve svých třinácti. A ten konec mě teda vážně dostal.

Allla9
30.10.2019 5 z 5

Knížka, u které se bojíte, co bude dál. Myslíte si, že jste připraveni na všechno, ale nakonec stejně brečíte. Ale nikdy na ni nezapomenete.

Magdalena_j
28.10.2019 4 z 5

Po 100 stranách jsem chtěla knihu odložit. Přišla mi depresivní a já jsem asi nebyla v psychickému rozpoložení, které by mělo touhu číst něco takového.
Po cca dvou dnech, kdy kniha ležela na nočním stolku mi to ale nedalo a jsem za to ráda. Knihu jsem nakonec slupla jak malinu. Text je tématem těžký, díky tomu velmi silný.
Posledních asi 20 stran mě totálně rozsekalo. Měla jsem na krajíčku.
Kniha se mi vryla do kůže.
Je to těžké téma a celou knihu přemýšlíte, co je vlastně správné. Pravděpodobně na to nepřijdete...

LenkaGonn
20.10.2019 4 z 5

Příběh, který vás donutí se zamyslet. Co by jste dělali vy, na místě jednoho z vyprávějících. Příběh je velice silný. Je to rozhodně zajímavě pojaté, tím, že to vypráví několik lidí. Občas jsem se ztrácela. Byla jsem malinko zklamaná z rozuzlení a konec mi přišel najednou takový rychlí a příliš dramatický a bylo to na mě moc románové. Proto 4 *. Ale jinak je tato kniha moc pěkná a rozhodně má své místo v mé knihovně :-)

eva3992
16.10.2019 5 z 5

Příběh o sestrách Kate a Anně. U Kate byla ve dvou letech diagnostikovaná leukemie a rodiče se rozhodli, že si pořídí další dítě, ale tentokrát geneticky vybrané z embrií tak, aby vyhovovalo pro Kate jako dárce. Tak se Anna ve svých 13 letech ocitla v nemocnici již tolikrát, aby mohla Kate darovat krev, kostní dřeň, leukocyty... až se jednoho dne vzepře a již nechce nadále být jen "výrobcem" buněk pro svou sestru, ale chce být vnímána jako samostatná lidská bytost.
Opět další, emocionálně silný, příběh, jak jen to Jodi umí. Perfektně vykreslené nemocniční prostředí. Jednotlivé postavy budete buď milovat nebo nenávidět. Hodně lidí zmiňuje, že nechápe chování matky děvčat, ale musím říct, že já jako matka dvou dětí jsem jí často naprosto rozuměla, ale zároveň jsem chápala i Annu, proč to udělala.
Obzvláště na konec knížky si připravte hromadu kapesníků, nečekaný konec, který Vás zasáhne. Brečela jsem jako želva. Jodi Picoult opět nezklamala.

kiki11
09.10.2019 5 z 5

Před několika lety jsem viděla film, ale už si nepamatuji, jak skončil, takže jsem nevěděla, co čekat. Každopádně konec knihy mě úplně rozsekal. Tohle jsem vůbec nečekala, takže u mě se "wow" rozhodně dostavilo. Co se týče tématu knihy, celá ta situace byla naprosto šílená, rozhodnutí rodičů pořídit si dítě na míru jako dárce orgánů bylo strašné a zvrácené, na druhou stranu zoufalí lidé dělají zoufalé věci a dívat se na to, jak dítě umírá... Asi by to musel člověk zažít, aby se do toho dokázal úplně vžít. Tím nechci říct, že bych se rodičů Anny zastávala, ale bylo mi jich spíš líto.
Jinak od Jodi Picoult to byla má druhá knížka, hrozně se mi líbí její styl psaní, občas jsem se musela zastavit a zamyslet se. Určitě si přečtu některé z jejích dalších děl.

Lena081
01.10.2019 4 z 5

I takový je život...J.Picoultová skvěle píše a její knihy mě baví.

Abia
01.10.2019 4 z 5

Přečteno za jeden den. V jedné chvíli jsem chtěla knihu odložit, protože postava matky byla pro mě nepřípustná. Opravdu se mi dělalo špatně z celého příběhu, jenže jsem chtěla vědět, jak to dopadne. Druhá půlka už nebyla tak surová, četlo se mi to snadněji. Za konec děkuji, naprosto mu rozumím, pro všechny velké poučení.

Kniha je skvělá, jen se může číst těžce.

Marta08
17.09.2019 4 z 5

Moje premiéra s Jodi Picoult. Co k ní říct, ta kniha byla šílená (tématem, ne formou). Zcela souhlasím s terimila, že postava matky byla odporná. Přivést na svět dítě jenom proto, aby bylo na náhradní díly pro nemocného staršího sourozence je šílené. Sledovala jsem Annin boj o život a fandila jsem jí, aby si rodiče (hlavně matka) konečně uvědomili, že i ona je lidská bytost se svými právy a ne jen zdroj "náhradních dílů" pro svou nemocnou sestru. Hlavně, že ten otec si to alespoň částečně uvědomil. Matka se chovala, jak kdyby Kate byla jejím jediným dítětem a na Jesseho a Annu nebrala žádné ohledy. Její chování k synovi považuji za stejně zvrácené jako chování k Anně. Alespoň, že Kate se nakonec ukázala být celkem morální, dokázala jsem s ní soucítit a obdivovala ji, že je stále schopná rozlišit, co je a není správné. Konec byl šokující a vůbec jsem nečekala, že to tak dopadne (čekala jsem, že Annu k dárcovství ledviny nějakým způsobem donutí, ale z toho co přišlo, mi spadla brada).