Je to i můj život

Je to i můj život https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310019/bmid_je-to-i-muj-zivot-r8I-310019.jpg 5 1643 1643

Anna není nemocná, ale jako by byla. Ve třinácti letech má za sebou nespočet chirurgických zákroků, nemocničních pobytů, transfuzí, injekcí – jen proto, aby její starší sestra mohla žít. U Kate totiž ve dvou letech propukla leukémie a její rodiče se rozhodli pro další dítě, aby pro nemocnou dceru získali dárce kostní dřeně. Anna byla počata ve zkumavce a lékaři vybrali embryo, které bylo pro Kate jako dárce geneticky vhodné. Jenže v rodině, kde se všichni soustředí na vážně nemocné dítě, si Anna připadá jenom jako dárce. A tak se jednoho dne vzepře způsobem, který šokuje všechny okolo, ale v důsledku i ji samotnou. Rozhodne se, že už nebude jenom výrobcem buněk, že má nárok být vnímána jako lidská bytost. A když to nepůjde jinak, domůže se práva na vlastní tělo a život i před soudem. V této fascinující povahové studii rámované strhujícím příběhem zkoumá Jodi Picoultová reakce a rozhodnutí lidí v těžké životní situaci, a klade mnoho otázek, na něž se jen těžko hledají odpovědi. Mají rodiče právo nutit zdravé dítě podstupovat bolestivé a někdy riskantní zákroky, aby zachránili to nemocné? Když využijete jedno dítě, protože představuje jedinou naději na záchranu toho druhého, jste dobrá matka, nebo je to přesně naopak? Kontroverzní téma podává autorka – jak je ostatně jejím zvykem – citlivě, bez přehnaného sentimentu či moralistního poučování.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

My Sister’s Keeper , 2004

Olous1
11.09.2019 5 z 5

Co napsat....velmi emotivní příběh,velmi dobře napsané, četlo se to samo.Určitě doporučuji, ale prosím mějte u sebe kapesník.

Olafa
10.09.2019 5 z 5

Viděla jsem kdysi film, a protože jsem nevěděla, že se od předlohy liší, konec knihy mě celkem rozsekal.
Čteno v originále.

Ajli
06.09.2019 5 z 5

Týjo to byla zase jízda! Neuvěřitelně silná kniha, jako pokaždé u Jodi Picoult. Už se těším na další její knihu :-)

honza0876
06.09.2019 5 z 5

Jak by se vám líbilo kdyby vaše dítě umíralo? Neuzavřeli by jste i vy nějakou faustovskou smlouvu tak jako v tomto románu rodiče Kate? Po přečtení knížky jsem vděčný že nejtěžší nemocí kterou některá z mých dcer už podstoupila je puberta.

Denčaa
05.09.2019 4 z 5

Uf, už jen anotace zní šíleně a ona vlastně kniha je hodně "bláznivá". Sledovat Annu, jak se pere o svůj život, je impozantní. V "Je to i můj život" sledujeme rozpolcení mezi tím, co je správné a tím, co je podstatné. Malinko jsem se ztrácela při četní kapitol z různých pohledů a k tomu z rozdílných časových linek. Moje první setkání s autorkou dopadlo velice dobře a byť jde o hodně emotivní zážitek, přesto mi tam do toho "wow" něco chybělo. Možná to, že jsem si ani jednu postavu neoblíbila a nebo právě kvůli zmatečným dějovým linkám. Ale i pro laiky, kteří lékařským termínům nerozumí - stejně jako já, je kniha ideální, jelikož jde vidět, že autorka vše podrobně prostudovala a naservírovala to čtenáři úměrně jeho znalostem.

jana1941
01.09.2019 5 z 5

Tak tohle bylo ... no těžko to popsat. Neuvěřitelné. Skvělá kniha s celkými emocemi a ještě větším zvratem na konci.

JajaCZ
30.08.2019 4 z 5

Hlavná dejová línia tejto knihy je naozaj silná a myslím, že tie vedľajšie sú tým pádom zbytočné, tak ako i záver knihy, ktorý je prekombinovaný. Nebolo nutné na konci hrať čitateľovi na city, pretože to sa dialo celú knihu. Počas čítania som musela nad situáciou neustále premýšľať a nemohla nájsť jedinú a tú správnu odpoveď. Jodi rozhodne vie, ako z čítania knihy urobiť nezabudnuteľnú záležitosť.

olejnice
30.08.2019 5 z 5

Pripravte si hory kapesniku...

OnlyFour
30.08.2019 5 z 5

keby som si nechtiac na csfd u filmu nevyspoilerovala koniec knihy (fakt to tam je, aj so slovom spoiler :D....trubka) , tak ma to rozseká asi viac...i tak ma tá knižka uchvátila, prinútila si ju vychutnávať a čítať pomalšie a pozornejšie, dostala ma...jediné čo som tam nepotrebovala, bola linka s Juliou a Camembertom. Inak krásne, smutné, na zamyslenie....

Páájinka
25.08.2019 5 z 5

Hodně smutná knížka. Konec naprosto nečekaný a smutný.

marimari
24.08.2019 4 z 5

Burcující, k zamyšlení, různé úhly pohledu na bané téma.

Venny345
22.08.2019 4 z 5

Právě jsem dočetla...a nemám slov. Jodi Picoult postupně rozplétala klubko osudů jednotlivých postav až k závěru, který jsem teda nečekala...A opravdu mě dostal do kolen.
Obdivuji autorku, že se rozhodla zpracovat takový těžký problém. Je dobré, že se na jeden a ten samý problém můžete podívat očima téměř všech postav.
Doporučuji!

LahoferRose
21.08.2019 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, příběh mne zaujal. Charakteristika členů rodiny byla důkladná, niterná, bolestná. V cítila jsem do každého z nich. Slzy také nechyběly. Jediné, co můžu vytknout, jsou linky Cambella a Julie. Hlavní příběh je sám o sobě dostatečně silný a nebylo třeba ho doplňovat těmito příběhy. Pro mne tak byly jako příběh navíc, uměle a zbytečně našroubované. Celkově ale knihu hodnotím velice kladně a doporučuji.

terimila
20.08.2019 5 z 5

Četla jsem to kdysi dávno, ale nikdy jsem to nedostala z hlavy. Máloco mi kdy tak hnulo žlučí, a to i s plným vědomím toho, že jde o beletrii. Žádná kniha o sadistech, vrazích, zabijácích... ale kniha o matce, které jebne z neštěstí a přivede cíleně na svět dalšího nebohýho člověka, kterýmu od prvopočátku kazí život, jak jen se dá. Těžko si představit něco odpornějšího. Snad nikdy jsem žádnou románovou postavu tak ne-nenáviděla jako rodiče obou děvčat, otce za jeho zbabělost a matku... tu snad za všechno. Moje máma, která knížku četla přede mnou, mi řekla: "Kdybys měla vlastní děti, chápala bys i tu matku." Děti nemám a matce svým způsobem rozumím, ale přesto mi ta postava je odporná, odpudivá. Oběť je ušlechtilá a obdivuhodná věc, jistě. Ale nutit kohokoli do oběti, navíc ještě bez možnosti volby, to je odpornost největšího kalibru. (POZOR, ASI SPOILER:) Je to hnusné, ale já si v závěru knihy příšerně přála, aby i Kate zemřela a ta omezená a odporná matka strávila zbytek svýho omezenýho života ve vědomí, že jednu dceru po celoživotním týrání vlastně neúmyslně zabila a k ničemu to stejně nebylo. Aspoň, že ta Kate se nakonec ukázala být docela morálně v pořádku, k ní jsem dokázala cítít soucit a obdiv za to, že stále ještě cítí, co je správné a co ne. Za to, jak mě ta kniha dovedla pohltit, dovedla se mi zažrat a jak živé postavy v ní jsou, za to těch pět hvězd dám, i když je to místy až moc přepjaté a patetické, až moc přehnané, až moc americké. Ale fungovalo to.

MimiNinaFuraha
08.08.2019 3 z 5

Dočteno. Věděla jsem, co čtu, protože jsem před léty viděla film, který mě rozplakal neskutečně. Film mi přišel lepší. Ale tak šlo to :)

argi111
03.08.2019 3 z 5

Kniha má poutavý námět. Asi do poloviny se mi četla dobře. Pak se příběh přestal rozvíjet a konec mi připadal trochu přitažený za vlasy. Je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla, celkově není nejhorší, ale mě příliš nenadchla.

Frenkis
30.07.2019 2 z 5

Kniha kterou jsem nedočetl. Zajímavý námět, ovšem v polovině knihy byl děj téměř stále na stejném místě. V každé kapitole se popisovaly příběhy lidí z okolí hlavní postavy, některé s dějem ani příliš nesouvisely a příliš mnoho prostoru jim bylo věnováno místo hlavní hrdince do které se člověk tím pádem nemůže ani příliš vcítit.

alwa
26.07.2019 3 z 5

Téma knihy je zajímavé, bohužel mě to úplně nevtáhlo do děje, možná to bylo způsobené častou lékařskou terminologií, která mě úplně nezajímá. Konec byl výborný, brečela jsem asi deset minut, ale to nemění fakt, že jsem se k němu prakticky dotlačila, abych knihu neodložila.

wendulka321
20.07.2019 5 z 5

Už dlouho jsem tak nebrečela jako u téhle knížky.

Ulrika
17.07.2019 5 z 5

Knihu jsme dostala jako dárek narozeninám, jelikož jsem viděla stejnojmenný film, tak mě ani nenapadlo tuto knihu vyhledat dříve. Film mě velmi zaujal, tak jsem si řekla, že si přečtu i předlohu i když jsem si říkala, že mě nemůže nic překvapit, no byla jsem PŘÍMO ŠOKOVANÁ a brečela jsem jako želva! Autorčin konec byl naprosto jiný než filmový scénář a musím říct, že knižní zpracování bylo skvěle uchopené:) Mohla jsem nahlížet do myšlenek všech ústředních postav. Rozhodně všem doporučuji, ale citlivějším duším doporučuji mít u sebe velkou zásobu kapesníků.