Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4 2342 193

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Levné knihy

The Pit and the Pendulum , 1841

Clairka
05.07.2016 4 z 5

Klasika :-)

verden
15.06.2016 2 z 5

Dlhú dobu som si hovorila, že si raz niečo od Poe-a prečítam, no po dočítaní tejto zbierky poviedok som ostala sklamaná. Niektoré síce mali "dobrú" atmosféru (Zánik domu Usherů, Jáma a kyvadlo, Sud vína amontilladského), niektoré ma zaujali dejom (Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk) a pri niektorých som sa aj zasmiala (Tisíci druhý Šeherezádin příběh). No väčšina poviedok ma strašne nebavila a k čítaniu som sa musela vyslovene nútiť. Poe-ov štýl písania mi nevyhovuje, zrejme aj preto sa mi mnohé poviedky zdali strašne rozťahané a tie bizarné naozaj nahlodávali moje odhodlanie knihu dočítať.. :D Nebyť čtenářskej výzvy, asi by som to vzdala, no vďaka nej si môžem aspoň povedať, že okej, skúsila som a teraz viem, že Poe proste nie je pre mňa.

Jessica007
06.06.2016 4 z 5

Četla jsem před hodně lety, když jsem byla mladá. Tehdy se mi kniha dost líbila, proto dávám 4 hvězdičky. Určitě nelituji, že jsem ji četla, naopak, v mládí jsem četla různé žánry- všechny možné - i z důvodu, abych se s nimi seznámila. V současnosti a znovu už tuto knihu číst nebudu. Nebo nemám to v úmyslu - nikdy neříkej nikdy.

Hecate23
11.05.2016 5 z 5

Povídky od Poea jsou moje srdcovka, mám ráda jeho styl psaní a mrazivou atmosféru vyzařující snad i z těch povídek co ani nejsou primárně hororové.

technolog
17.02.2016 2 z 5

Nejsem správný čtenář na to, abych ocenil hloubku těchto povídek. Snad jen Havran...

woodward
03.02.2016 5 z 5

Edgar Allan Poe je velkým vypravěčem příběhů někdy hrůzných, někdy tajemných, vždycky však velmi poutavých. Některá jeho díla - třeba Dobrodružství A.G. Pyma se už moc nevydávají, což je trochu škoda; myslím, že by si tenhle autor (někdy považovaný také za zakladatele žánru západní detektivky) zasloužil souhrnné vydání všech svých textů, včetně nádherných básní. Povídka Jáma a kyvadlo, nepatří k jeho vrcholným výtvorům, ale její název vyvolává tak pěkné mrazení v zádech, že by bylo marné hledat pro soubor poeovských děsů a záhad lepší titul.

Mona.Lisa
31.01.2016 4 z 5

Bohužel mě mrzí, že všechny povídky nepokračovaly v duchu "Vraždy v ulici Morgue". Bylo to asi tak půl na půl - půlka povídek skvělé a půlka nudné a postrádající jiskru. Zklamání musím připsat také nadšeným knihovnicím, které slibovaly sbírku hororů a detektivek. Nakonec dávám ale 4 hvězdičky (ač půl jsou 3), protože ty povídky, které mě nadchly byly opravdu mistrovské dílo.

Radan2020
12.01.2016 5 z 5

Skvěle vyprávěné povídky, pro milovníky tíživé atmosféry a hororu nutnost. Poe zkrátka věděl, co dělá.

topipig
21.12.2015 4 z 5

Nejlepší povídky - Král Mor, Anděl pitvornosti, Vrah jsi ty!, O šizení jakožto exaktní vědě, Metoda doktora Téra a profesora Péra, Zánik domu Usherů, Maska rudé smrti, Jáma a kyvadlo, Zlatý brouk, Vraždy v ulici Morgue. Některé povídky vyloženě slabé, celkově nadprůměrné počteníčko.

angloumene
25.11.2015 5 z 5

Tento soubor povídek se člověku jen tak z mysli nevytratí. Kromě toho, že knížka obsahuje nezapomenutelná dílka o rodině Usherů nebo černém kocourovi (a mnoho dalších!) s hutnou a skutečně děsivou atmosférou, je zábavné pozorovat postupný rozklad Poeovi mysli. Tak jak jdou povídky za sebou totiž můžeme sledovat jejich vzrůstající nelogičnost se stále podivnějšími nápady.

JessyPitt
16.11.2015 4 z 5

Kromě asi dvou nebo tří povídek kdy jsem tak nějak nevěděla o co tam běží, tak jsem užasla nad jeho propracovaností v případě tak děsivých povídek. Povídky na dobrou noc to ale rozhodně nejsou:)!!

Babsie
09.11.2015 3 z 5

Některé povídky úžasné, jiné se nedaly číst. Dohromady tedy něco nad průměr. Spousta povídek je plná nádherných duchaplných myšlenek, psychologie postav jsou skvěle popsány a nápady se mi opravdu líbily, ale hodně to kazí ty zdlouhavé nezajímavé povídky, kvůli kterým musím hodnocení strhnout.

baru_h
08.11.2015 4 z 5

Povídku jsem si zařadilo do čtenářského deníku k maturitě a vůbec nelituji přečtení. Povídka je skvěle napsaná. Autentický popis situace mi nahnal až husí kůži,takže opravdu jedině doporučuji.

Magikatrina
24.10.2015 5 z 5

Úžasný spisovatel u jehož děl je poznat jeho psychické rozpoložení a myšlenky. Pokud člověku nedokáže vyloženě navodit strach, dokáže ho alespoň naložit do nálady, kdy si není člověk jistý ani svými vlastními myšlenkami.

kilometr
19.10.2015 3 z 5

Tak upřímně těch 87%,co to má na databázi knih,dost dobře nechápu,ale až na pár povídek(výborné Brýle),se mi kniha nelíbila.A kult POE u mě padl.50%.

MartinSt
27.09.2015 4 z 5

Rozhodně to není čtení do vlaku, chce si to v klidu nad večerem u krbu počíst a ponořit se. Trochu se mi nelíbí hodně useknuté konce ale atmosféra, kterou Poe dokáže někdy navodit (Jáma a Kyvadlo, Král Mor, Černý kocour) je doopravdy děsivá. Ale některé povídky jsou na moje chápání už moc náročné, i když někdo třeba jejich pravé "co tím básník chtěl říci" pochopil a povídku si užil.

Vendelín2000
26.09.2015 2 z 5

Přečteno, odloženo. Upřímně nechápu, co je na tomhle tak zvláštního. Když bych měla vycházet z upoutávky, strašidelné to nebylo a napínavé také ne. Velmi jsem se na to těšila, a snad i proto mne to tolik zklamalo.

Indysa
26.08.2015 5 z 5

Poe byl prostě hlava. Povídky mají děj, dokáží člověka vyděsit i mu pořádně zamotat hlavu, prostě famózní. Takovéhle povídky se dají číst pořád dokola a nikdy neomrzí. A Havran? No tak toho znají snad naprosto všichni (i ti, kteří o tom ani neví - viz. Simpsonovi :D ). Prostě skvostná sbírka těch nejlepších povídek. Naprosto doporučuji všem.

gallovl
21.08.2015 3 z 5

Některé povídky jsem přeskočila, tohle bohužel není můj žánr, ale jako klasiku jsem to musela zdolat - teda aspoň větší část.

Pistácie
30.07.2015 4 z 5

Některé povídky mě chytily více, jiné méně. I tak si myslím, že Poe a jeho styl a vyprávění je neskutečné a jedinečné. Jeho příběhy a povídky jsou skvělé, někdy až hrozivé a tak reálné. Je to klasika, kterou by si měl přečíst každý.