Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4 2344 193

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Levné knihy

The Pit and the Pendulum , 1841

marcela6183
21.07.2015 4 z 5

Pane Poe, je to místy geniální. Je to tak noir, že i román noir by se styděl. Tak depresivní že i ruští realisti by se klepali. Je to tak psychologicky propočítané, že se v půl druhý ráno nad pointou počůráte strachy.
Jo, je to na efekt.
Hitchcock v knižní podobě hadra.
Moc pěkné čtyři a půl.
Četla jsem k maturitě a nedávno jsem měla tak temnou náladu, že tohle byla vítaná společnice. Pořvala jsem si a byl klid. Zvládla jsem Černého kocoura a Zlatého skarabea. Další si nechám na příští depku.

Damato
18.06.2015 5 z 5

Když jsem ji četla poprvé , bylo mi asi tak 13-14 let a tajně jsem ji kradla sestře a v noci četla pod peřinou. Mamka se pak divila, proč máme pořád prázdnou baterku. Bála jsem se ohromně, ale neodradilo mě to číst dál. Později , jako dospělá jsem ji četla znovu a musím říct, že dojmy z knihy byly totožné, jako jsem si upamatovala z dětství. Moc poutavě napsané, trochu tajemné, trochu psycho, trochu horor. Určitě super kniha

kacenka7206
15.06.2015 3 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu na maturitu a vybrala jsem dobře. Líbila se mi :)

kacenka7206
15.06.2015 3 z 5

Jejda
01.06.2015 5 z 5

E.A.Poe byl v mládí hluboko za totáče, jedním z mých nejoblíbenějších.

verdulos7721
31.05.2015

Je zde ještě někdo,kdo knihu prodává ??? Děkuji za odpovědi :)

Kubasino
27.05.2015 5 z 5

Vzhledem k tomu, že se "Slunečnice" záhy po svém zaregistrování rozhodla poslat svým hodnocením do věčných lovišť drtivou většinu knih, které hodnotila, rozhodl jsem se zachránit alespoň mistra Edgara Allana. Ačkoliv jsme už proti mnoha věcem otupěli, pořád mají příběhy z této krásné knihy co nabídnout. Zajímavé detektivní případy a hororové povídky s temnou atmosférou potěší (skoro) každého, kdo takové věci má rád. A snad i ostatní. Třeba pro studenty je to dobrý námět do čtenářáku. Menší osvěžení od všech těch Jirásků a Steinbecků...

Maverick
23.05.2015 5 z 5

Velmi napínavé a dechberoucí detektivní a hororové povídky! Za mě rozhodně nejlepší Zlatý skarabeus, Vraždy v ulici Morgue a Černý kocour. K maturitě opět super čtení. Nemusíte ani číst všechny, stačí opravdu jen ty nejznámější!

Terezk-a
22.05.2015 4 z 5

Výborná kniha, ale myslím si že povídky nebyly hororové. Všechny povídky byly velmi dobře promyšlené a to mě zaujalo.
Obzvláště se mi líbily např. Zlatý skarabeus, Odcizený dopis nebo Podlouhlá bedna :)

Dominik Fajkus
07.05.2015 5 z 5

Rád se k této knize vracím. Moje osobní Bible zvrácenosti a smrti. :)

Iwíček
15.03.2015 5 z 5

Kniha se mi líbila i přesto, že horory zrovna nemusím.

helkol
13.03.2015 5 z 5

Některé povídky mě úplně vtáhly do děje a byli geniální a jiné mě zase nudily, ale i přes to musím dát 5* protože jsem se do Poeho knihy hned zamilovala

Samaret
05.03.2015 5 z 5

úžasné. Poe je skvělý spisovatel a já ho miluju, jen pár povídek mě nebavilo ale bylo jich opravdu po málu

MarkDesy
16.01.2015 4 z 5

Musím říct, že jsem čekal víc od velkého E. A. Poea. Samozřejmě nemůže být ani pochyb o tom, že je to spisovatelský a vypravěčský génius, ale nebylo to tak velkolepé, jak jsem očekával. Knihu jako celek sráží slabší povídky, ale i ty jsou důležité a není možné je vynechávat. Co mě překvapilo a co jsem vůbec netušil je, jak široký záběr Poe měl. Že je na svou dobu mistr hororu ví každý, ale jak skvěle uměl psát povídky detektivní (Vražda v ulici Morgue), cestopisné (Deník Julia Rodmana), filozofické (Probuzení z mesmerického spánku) a humorné (Proč ten malý Francouz nosí ruku v pásce, Brýle), to už možná hned tak někdo nevěděl. O povídce Jáma a kyvadlo se netřeba bavit, to je veledílo, ale kromě výše zmíněných stojí ještě za pozornost určitě Zlatý brouk, Podlouhlá bedna, Černý kocour a Pád do Maelströmu. Je třeba ocenit i dobrou práci překladatelů, kteří si díky kráse češtiny můžou s autorovým dílem takřka pohrát.
Jedna krásná věta, co mi zůstala v paměti: „Probouzejíce se z tvrdého spánku, trháme jemné pavučiny snu. A přece v následujícím okamžiku (tak křehká byla pavučina) neupamatujeme se na to, o čem jsme snili.“

radynka
31.12.2014 5 z 5

Já prostě Poa miluju!

Misan1993
06.12.2014 3 z 5

Když jsem si šel koupit tuhle knížku, myslel jsem, že si jdu počíst nějaké hororové povídky, při kterých zamrazí, bohužel takových člověk v knize moc nenajde. Ale i tak jsem se u řady z nich bavil. Ale že bych z nich byl p..... až za ušima, to bohužel ne.

Evča Korejka
18.10.2014 5 z 5

Tahle kniha se fakt povedla.

mdracek
17.10.2014 4 z 5

První povídky byly neuvěřitelně čtivé a dobře napsané, ne nadarmo se Poe považuje za zakladatele hororu. Asi tak v druhé části knihy mě to však přestalo bavit - zlomila to povídka "Druhý Šeherezádin příběh" - a zvládla jsem už jen asi 3 další, celé jsem to prostě nedočetla.
Ale zpět k těm úžasným, nejlepší nápad byl "Vražda v ulici Morgue", to mně naprosto ohromilo! A konečně "Jáma a kyvadlo" dělá svým jménem knize rozhodně čest....

IvcaSammet
22.09.2014 3 z 5

Některé povídky jsou naprosto geniální, ale bohužel se najdou i takové, které mě prostě nudily. Navíc mě přijde, že jsou si všechny hodně podobné. Edgar Allan Poe je vynikající spisovatel a jeho příběhy mě budou vždycky fascinovat, ale toto je prostě bohužel hodně nevyvážená sbírka ...

JohnMiller
04.09.2014 3 z 5

Problémom tejto zbierky je fakt že poviedky ktoré sem distribútori umiestnili sú až nepekne rôznorodé. Tým "nepekne" myslím to, že čitatelia ktorý majú záujem o hororového Poe-ho a siahnu po tejto zbierke, s domnienkou že sa začítajú do poviedok podobných jame a kyvadlu, iba odradia k ďalšiemu čítaniu tohoto autora. Ono sú tu v podstate iba 3-4 horory a ostatné poviedky, hoci sú dobré a zaujímavé, sú zmesou všeličoho možného. A tím myslím vážne všeličo ! Od novinových článkov až po cestopisy.