Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek)

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (34 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8103/jama-a-kyvadlo-a-jine-povidky-F40-8103.jpg 4 2346 193

Soubor 34 povídek od mistra hororového a detektivního žánru. Nejznámější z nich – Jáma a kyvadlo – je psychologickým hororem z období středověku, kdy ještě měla hlavní slovo inkvizice. Člověk, odsouzený inkvizicí na smrt je vržen do temné kobky, kde ho má dostihnout smrt. Ta má podobu jámy a kyvadla. Autor dokonale popisuje zoufalé pocity odsouzence, který se snaží přežít za každou cenu.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Levné knihy

The Pit and the Pendulum , 1841

SamDarkness
03.04.2013 5 z 5

Strhující!
Ne nadarmo je pan Poe titulován jako "otec horrorových" příběhů.

Eicherik
03.04.2013 4 z 5

Poprvé jsem četl tuhle knihu už jako hodně malej kluk. Bylo to moje první setkání s "hororem" a tenhle literární styl jsem si zamiloval.

safirkaa
02.04.2013

Četla jsem jen Jámu a kyvadlo v rámci povinné četby a je to tedy klasické Poeovské psycho.

Terri
16.03.2013

Kniha, kterou jsem přečetla prakticky na jeden "zátah". I po třech letech si pamatuji nazpaměť Očarovaný palác, jedinou poezii, která se v jinak prozaickém díle objevila.

Rocker007
15.03.2013

Edgar Allan Poe? Horory, co mají hlavu a patu, příběhy, které mají spád.... Jámu a kyvadlo jsem přečetl jedním dechem, samozřejmě v noci a i když mi už bylo tehdá 18 let, bál jsem se usnout :)

malazluta
15.03.2013 5 z 5

Měla jsem období, kdy jsem tyto příběhy četla neustále dokola dokud to kniha neodnesla rozlepenou vazbou. Hororové povídky, které určitě stojí za přečtení.

čohynka
08.03.2013 4 z 5

Knížka plná sqělých povídek, není co dodat - určitě doporučuju.

kolacky
03.03.2013 5 z 5

Poe je můj oblíbenec. První povídky jsem četla, když mi bylo asi devět, a dost se to na mě PODEPSALO!

Petruše90
01.02.2013 5 z 5

Hodně dobrých povídek s hororovým tématem :) Některé se mi líbily víc, některé zase míň... Ale určo stojí za přečtení :)

Justi
31.01.2013 5 z 5

Trvalo mi 2 měsíce než jsem to přečetla , ale nleituji :) Bylo to super !!

Ewosek3
06.01.2013

Super, super, super!!

lennyd
05.01.2013 4 z 5

Před touto knihou jsem četl snad jednu nebo dvě Poeovy povídky (Jáma a Kyvadlo samozřejmě) a jinak nic, takže jsem se na sbírku docela těšil. A jak už to u podobných sbírek povídek bývá, některé jsou lepší, a některé .. jsou holt horší. Vůbec se mi ale nelíbilo jak jsou povídky do sbírky poskládány - dvě absolutně nejnudnější povídky hned na začátek (proto jsem knížku asi pětkrát v minulosti začal číst a zase rychle skončil), zhruba v polovině tři povídky na úplně stejné téma (někdo někoho zavraždí, ale pak se sám prozradí). Trochu jinak povídky rozčlenit a bude to super. Povídky které mi uvízly v paměti: Jáma a Kyvadlo, Zlatý brouk, Vraždy v ulici Morgue, Maska Červené smrti, Ďábel ve Zvonici...

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Spousta skvělých povídek v jednom balení. Tak by se dal shrnout obsah Jámy a kyvadla. Kdo má Poeův styl psaní rád, tomu se budou povídky líbit. Z celé knížky bych vyzvedla hlavně tyto: Pád do Maelströmu, Vraždy v ulici Morgue, Zlatý brouk, Berenice, Černý kocour, Tisící druhý Šeherezádin příběh, Tři neděle v týdnu, Na slovíčko s mumií. Ale velice kvalitních je i spousta dalších, prostě v každé povídce se dá najít něco.

panjan
22.12.2012 4 z 5

Sbírka Poových povídek je docela obsáhlá a kvalita jednotlivých příběhů kolísavá. Za nejlepší povídky považuji ty strašidelné s hororovou atmosférou a především titulní povídku Jáma a kyvadlo, povídky o hrůzostrašných maškarních bálech, Zánik domu Usherů, popř. Vraždy v ulici Morgue. Z těch méně strašidelných pak jednu z posledních povídek z prostředí blázince. Ač je tato sbírka povídek poměrně depresivní záležitostí, najdou se zde i příběhy úsměvné např.: Anděl pitvornosti. Za nejméně zajímavé považuji povídky jenž ukazují aoutorův úžas nad přírodou a vědeckotechnickým pokrokem své doby, a nebyl by to Poe, kdyby ani zde nedokázal vynechat prvky metafyziky a překrýt vše jemným závojem záhady. Avšak, jak bylo řečeno pro mně jsou dominantou této sbírky povídky hororové, zřejmě pro Poa typické. U těchto povídek dokáže Poe vytvořit atmosféru hrůzy a děsu vskutku výjimečnou. A není to žádné laciné prvoplánové strašení. Nejen, že atmosféra je budována velice poctivě a postupně, ale je zde i něco navíc, Poovo zlo. Jeho hrdinové se totiž zlí nerodí a ani zlí nejsou, Poe vidí jakýsi potenciál zla v každém svém hrdinovi a ten se projevuje kolikrát z popudu absolutní malichernosti, což je hodně děsivé samo o sobě. Autor je zřejmě fascinován lidským strachem, úzkostí a ubohostí a velmi rád se toulá těmi nejtemnějším zákruty lidské duše. A já byl na této cestě tmou lemovanou pochodněmi s mihotajícím se plamenem, maškarním bále lidských zrůdností, na pokraji jámy plné černé nicoty, pod kyvadlem nekompromisně odpočítavajícím poslední vteřiny mého života a veden za ruku Červenou smrtí, byl jsem tam rád.

andulka1406
27.11.2012 5 z 5

Mrazivé a vážně čtivé. Nevím co napsat. Je to vážně dobré.

Lady_Ef
22.08.2012 3 z 5

Nečetla jsem všechny povídky, protože mi pak většina přišla nějak stejná a nezajímavá. Nicméně povídka Jáma a kyvadlo neskutečně zklamala a Zkázku rodu Usherů jsem moc nepochopila.

Natalis
05.07.2012 5 z 5

Já nevím, jsem asi divná, mě povídka Jáma a kyvadlo moc nebavila. Nejvíc se mi líbilo Zrádné srdce, Morella a Berenice. A mám nějaké krátké vydáni :( moje knížka má jen 206 stránek a to i s ediční poznámkou :(.

cathyblack
02.07.2012 4 z 5

Povinná školní četba se nakonec změnila v zábavu. Leč jsem si myslela, že je Poe mnohem víc hrůzu-nahánějící, povídky mne bavily, některá více, některá méně - ale tak už to bývá. Nalijme si čistého vína. Nejlépe Amontilladského.

oolinkaa
15.06.2012 4 z 5

hezké příběhy!! nej: zlatý scarabeus, černý kocour, vražda v ulici Morgue

FilipGOLF
30.03.2012 3 z 5

Byl to velice napínavý příběh, autor tyto příběhy popisuje vskutku mrazivě.