Jáma

Jáma https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414426/bmid_jama-KAk-414426.jpg 4 1461 428

Kříďák, drásavý a děsivý psychothriller C. J. Tudor, se stal nejúspěšnější knižní prvotinou roku 2018. Nyní je tu Jáma, příběh, v němž autorka co do hrůznosti a napětí ještě přitvrdila... Joe se nikdy nechtěl vrátit do rodného Arnhillu. Ne potom, co zažil se svou partou: šikanu, zradu, sebevraždu. Ne potom, co zmizela jeho sestra Annie. Ne potom, co přišel o rodiče. Ale Joe nemá na vybranou. Protože to, co se kdysi stalo Annie, se děje zase. Protože minulost má ve zvyku se vracet. Protože nejhorší den Joeova života nebyl ten, kdy se jeho sestra ztratila, ale ten, kdy se vrátila.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Hiding Place (or The Taking of Annie Thorne) , 2019

Sabina335
13.11.2020 5 z 5

Druhá kniha této autorky mě zaujala mnohem více než Kříďák a jsem velmi ráda, že jsem se po jeho přečtení nenechala ovlinit a dala C.J.Tudor ještě šanci. Kniha má spád, napětí, čte se velmi rychle. Rozuzlení příběhu mě nadchlo, knihu jsem obzvlášť ke konci nedoškavě hltala a nebyla jsem schopná ji odložit. Těším se na další knihu - Ti druzí - už na ni koukám vedle sebe na nočním stolku!

tabaluga
05.11.2020 4 z 5

Druhá kniha od autorky se mi zdála celkem napínavá, ale nějak jsem se nemohla začíst. Vlastně mne oslovil až ten konec, kdy přišlo rozuzlení celého pribehu a došlo k nečekanému zvratu. Hororový příběh, ale možná by chtěl ještě trochu doladit...

mona.benny
05.11.2020 3 z 5

Nevím,ale jsem jedina, které to hooodne připomínalo její první knihu Kridaka?Nemohu si pomoct ale hodně stejných prvků.... tajuplna stará historka,která se vlastně nevyřešila, chlapík se musí vratit do rodného městečka,pofiderni partička děcek, dívka,které se NĚCO stalo...
Prostě Kridak na entou.... možná o chlup lepší. Takže žádné nadšení, ani zklamani. Prostě nepřekvapilo.

gordon13
31.10.2020 5 z 5

Přestože autorka očividně sbírá inspiraci u mistra Kinga, má svůj osobitý styl a dokáže vytvořit v příběhu parádní atmosféru. Obě její knihy se mi moc líbí a opravdu se moc těším na další příběh.

esfinge
28.10.2020 5 z 5

A mně se líbilo, četlo se mi skvěle a byla jsem napjatá. Mám ráda příběhy, kdy se prolíná přítomnost a minulost, do toho trochu tajemna a zoufalství a hlavní postava, která si vleče trauma, které postupně odkrývá.

Theresa.2679
27.10.2020 3 z 5

Trochu mi to připomínalo Kinga - tedy tou Jámou a tím co by se v ní mělo dít. Řadila bych jí spíše k průměru. Hlavní hrdina mě rozčiloval.

-markéta-
26.10.2020 3 z 5

Po přečtení Kříďáka jsem se moc nechtěla pouštět do další autorčiny knihy, protože mě Kříďák jednoduše nebavil a zklamal.
Musím uznat, že Jáma byla mnohem lepší, zajímavější a čtivější.
Chvílemi to bylo hodně zmatené a já sama nevěděla, co se s Jámou vlastně děje a o co tam jde. Myslím si, že z knihy bylo vytěženo strašně málo a bylo to velmi málo propracované.
Hlavní hrdina mi moc sedl a líbil se mi konec, kdy jsme se vlastně dozvěděli, kdo Špekoun je. Nevím, jestli se pustím do další autorčiny knihy, protože obě přečtené mi přišly lehce podprůměr.

SteveK
22.10.2020 1 z 5

Rozvleklá spisovatelčina ("vímcodělámvoe") snaha o komplexní thriller, který skončí překombinovaným kroucením hlavy.

karolina5333
17.10.2020 2 z 5

Tak především mi připadá zábavné, že někteří čtenáři, dávající i 5 hvězd, stejně nechápou co se s Annie stalo :D Je teď potřeba ke kvalitám této knížky něco dodávat?
SPOILER: Annie zemřela po ráně páčidlem v dole. Důl je ale magické místo - něco jako indiánské pohřebiště - dokáže tedy oživit mrtvé, ovšem jen do podoby něčeho jako "zombie". Tato kopie Annie musela zemřít podruhé, a to se stalo až při rodinné nehodě. Tak, ale abych nebyla za chytráka, přiznávám se, že kdybych neviděla tucet průměrných filmových hororů, tak by mi to možná taky nedošlo...
Je to zkrátka slabé, neoriginální, nevypointované. Extrémně mě pak vadila přidaná "mafiánská" linka a rádoby filozofické úvahy v úvodu každé druhé kapitoly.
Dvě hvězdičky za celkem vtipného hlavního hrdinu, překvapivé odhalení mrchy na konci a díky mé slabosti pro horory, protože jako oddechovka na říjnový víkend to ujde.

Aleen
17.10.2020 4 z 5

Požito jako audiokniha. Nečetla jsem Kříďáka, z mé, již profláknuté, vytvořené averzi k protěžovaným knihám. Asi také dobře. Protože jako spotřební zboží a jemný horůrek se mi to moc líbilo. Moji pozornost si vyprávění hezky získalo a nepustilo. Líbí se mi, jakým způsobem autorka použila některé nápady svých kolegů a využila je v novém příběhu. Bylo to místy hloubavé, místy velmi napínavé a místy překvapivé. Shrnutí: pěkně odvedené řemeslo autora napínavé četby.

Barussat
15.10.2020 4 z 5

Autorka mě předloni Kříďákem dost bavila a musím říct, že jsem ho často musela odkádat, protože jsem se prostě bála. Jámu jsem sice odkládat tolik nemusela a troufnu si říct, že mě bavila ještě o trochu více. Začátek byl pomalejší a já jsem se musela začítat delší dobu, ale posledních 150 stránek jsem zhltla na jednu dočtení a bavilo mě to moc. Jasně, občas to bylo trochu přitažené za vlasy, ale já jsem fanynka takových knih. Zmiňuje se tu inspirace Kingem, kterého jsemo ostuda ještě nečetla, ale už mám zamluveného, tak se na něj vrhnu. Nejsem fanynka hororů, ale tohle mi sedlo, takže se těším na další knihu od autorky. A to byl vlastně důvod, proč jsem po Jámě sáhla. A nelituji.

Jo a ještě chci říct, že hlavní hrdina mě hodně bavil.

Emily82
11.10.2020 4 z 5

Mně se tedy Kříďák líbil více. Tady jsem hodně viděla Řbitov zvířátek. Ale jinak čtivá kniha, ale další knihu této autorky si dám asi s dost velkým odstupem.

vnimat_Krasu
08.10.2020 1 z 5

V Kříďákovi jsem tu inspiraci od Kinga ještě docela bral. Jáma už se ale neinspiruje, ale vehementně krade. Chybí jí invence. Chybí jí tah. A bohužel jí zásadně chybí druhá polovina knížky, která by naznačenýmu příběhu dokázala dát alespoň marginální smysl.

RonnieSmithx
28.09.2020 1 z 5

Vážně jsem si myslela, že horší než Kříďák to být nemůže. No, to jsem se šeredně pletla. Naprosto nesympatická hlavní postava, kniha v sobě nemá žádnou jiskru a to ani nemluvím o tom, že autorka je "Walmartovou verzí" Kinga.
Knížka se čte sice rychle, ale nemáte žádné nutkání ve čtení pokračovat. Vůbec mi nesedí autorčin styl psaní a ještě ke všemu ona sama je tak neoriginální, že se mi chce brečet. Jáma je dle mého názoru knižní odpad. Naprostá ztráta času. Zvrat je překvapivý jedině v tom, že je ještě horší než jste čekali.

katasokolov
27.09.2020 3 z 5

Tak za mě teda Kříďák rozhodně lepší !! Jako v celku to nebylo špatný, ale recenze mají pravdu v tom, že autorka se hodně, ale fakt hodně inspirovala Kingem a jeho Řbitovem zvířátek!! Tudor má v letošním roce vydat další knihu a asi budu hodně přemýšlet, jestli přistane v mojí knihovničce...

roman9276
21.09.2020 2 z 5

Ty vole jako jak může někdo, kdo tak skvěle píše a dokáže vytvářet totálně boží mysteriózní atmosféru, bejt tolik neoriginální? Dvě třetiny knihy jsou naprosto skvělý, ale poslední část mě vytočila úplně doběla. Chápu, všichni Stephena Kinga milujeme, ale v podstatě kopírovat jeho nápady a přidávat je do svý knihy?! Velebnosti du blejt, tohle je na mě moc. Hodnocení jsem dost srazil, protože takhle teda ne. Kříďák už byl na pomezí, ale novodobej řbitov zviřátek, díky nechci, a od týhle autorky už nic dalšího nečtu. Long live the King!

tanulda
20.09.2020 2 z 5

(SPOILER) Kříďák mě tedy upřímně bavil víc, tuhle knihu jsem se trochu musela nutit dočíst :-( Jednotlivé postavy nebyly moc vykreslené, takže se i těžko pamatují jména. Taky jsem se v průběhu knihy trochu bála, že jde o další thriller, kde se nakonec zjistí, že je vypravěč psychicky nemocný a všechno jsou to jeho halucinace. Tak to sice nebylo, ale stejně...Překvapivý konec oceňuju, ale přišel mi spíš až uměle vykonstruovaný.

zimolka
14.09.2020 1 z 5

Křídák mě ještě celkem bavil,ale toto ne.Knihu jsem četla snad týden,musela jsem se spíše do toho nutit.No a závěr mě přesvědčil,že toto je moje poslední kniha od této autorky.

otesánek
13.09.2020 5 z 5

Dávám plný počet. Trošku víc duchařina a trošku těch vražd a těch křivd z dětství. Pak také ty vzpomínky na které by člověk raději zapomněl. Zjištění, že lidé se mění jen na oko, ale v jádru zůstávají stejní jen se to jejich já umocňuje a prohlubuje. Za mě výborný počin.

knihomolka27
12.09.2020 4 z 5

Byla jsem rozhodnuta dát i plný počet, ale konec to docela zkazil. Vlastně trochu víc. To však nemění nic na napínavosti až návykovosti téhle knížky. Je stejně návyková jako alkohol pro našeho hlavního hrdinu. Ten se stal mým oblíbencem, a zajímal mě po celou knihu.

Autorka se vrhla do kombinace žánrů thriller a gotický horor, mysteriozní. Každý kdo četl někdy Kinga nebo byl před nějakou dobou v kině na Hřbitovu zvířátek, tu musí cítit dost velkou inspiraci autorky. Mě to moc, ale nevadilo.

Největším plusem pro mě je styl autorčina psaní, který ubíhá stejně rychle jako když hodíte kámen do jámy. Příběh mě totálně ztrhnul a doslova jsem nemohla přestat číst. Došlo to tak daleko, že mi mamka musela na chvíli knížku vzít, jinak bych byla schopná jí přečíst na jeden zátah.

Takže verdikt? Já říkám je to skvělá, úžasná knížka. Nemusí se líbit všem, ale mě sedla jak poklice na hrnec. Ta atmosféra byla doslova mrazící. Škoda, že si nejsem úplně jistá koncem.....co se teda vlastně stalo s Annie?