Já, Poutník

Já, Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219728/bmid_ja-poutnik-At2-219728.jpg 5 2020 2020

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše. Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu… Mám s tím vším něco společného. Proto se vydávám na cestu. Já, Poutník. „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

I am Pilgrim , 2013

bedkniha
04.11.2019 5 z 5

Kdyby mi někdo řekl, že je to špionážní kniha, vůbec bych jí nečetla, řídila jsem se anotací a čekala jsem....to co je v anotaci, o tom se tam píše okrajově. Kniha je velmi poutavě napsaná, skvělá, četla se sama, prostě TOP, jsem ráda, že jsem si jí přečetla a jsem z ní nadšená !!! Hodně jsem se dozvěděla, také trochu o politice a tajných službách a přitom se takovým knihám vyhýbám.
Velmi ráda tuto knihu doporučuji !!!

ada10792
03.11.2019 5 z 5

Jeden z nejlepších špionážních thrilleru, co jsem četl. A to je moc nevyhledávám.

Eldar80
31.10.2019 4 z 5

Vůbec se nedivím „nálepce“ bestseller. Kniha je skutečně perfektní. Ale jen jako dobrá zábava. A to je myslím škoda. Je totiž vidět, že autor skutečně umí psát a tak to vzhledem k obsahu mohlo být poučnější.
Je obdivuhodné, jak Hayes o dva roky předběhl dobu a zahrál si nechtěně na proroka. Nejspíš to vychází z jeho znalostí a možná se něco takového dalo čekat. Některé dějové linie tak krutě popisují nedávnou a současnou realitu.
Na knize je vidět dobrá orientace v problematice. A taky schopnost vyvolat silný pocit uvěřitelnosti. Jenže jako u jiných napínavých thrillerů, raději o tom moc nepřemýšlet. Je vidět, že jakýkoliv větší přesah padl za oběť čtivosti. Kniha od čtenáře nevyžaduje téměř žádnou invenci. Vše je polopatě naservírováno představivosti mysli. A jakoby sám od sebe před námi povstává dobře zfilmovaný příběh.
Je to velmi aktuální a ohromně je znát, že to napsal scénárista. Pokud máte dobrou představivost okamžitě vás to vtáhne do děje. Efekt je o to větší pokud čtete rychle. Aspoň na začátku vše působí věrohodně a realisticky.
Zde se neubráním srovnání. Jakmile jsem začal číst, vybavil se mi Marťan. Až jsem si začal myslet, že se Hayes inspiroval. Jenže Poutník vyšel o rok dřív. Díky použité ich-formě se to totiž vyloženě nabízí.
U obou románů se objevuje podobný technický popis prostředí. Deníková forma Marťana a vzpomínání Poutníka vtahují do děje podobným způsobem. Přednost má jednoznačně analýza a racionální řešení problémů. Ať už jste astronaut ve vesmíru nebo agent v terénu, když uděláte chybu, můžete zemřít. Jen Marťan má postupný děj, kdežto Poutník se v myšlenkách různě vrací do minulosti.
Kniha je neuvěřitelně čtivá, působí realisticky a vysokou úroveň si drží asi 500 stran. Jenže pak už toho začne být moc. Postupně si začnete klást otázku, zda by se takto choval skutečný tajný agent. Přemýšlení vede k pochybnostem a začne se ztrácet napětí potřebné pro vygradování závěru.
Jak je kniha skvělá, tak zakončení je slabé. K závěru to působí překombinovaně a některé dějové linie jsou nesmyslně utnuté. Vyloženě „filmové“ finále mě zklamalo. Původně reálný příběh končí jako béčkový akční film.
Kdo chce něco „reálného“ a zároveň velmi čtivého na téma islámského terorismu tak doporučuju. Ještě že nic nesouvisí s ničím. 85%

ivusse
28.10.2019 4 z 5

Zpočátku jsem měla problém se začíst. Zhruba od chvíle, kdy se objevilo Turecko, se to změnilo. Pěkné, akční, napínavé.

hanak_v_exilu
27.10.2019 5 z 5

Detektivky většinou nečtu a ke špionážním románům chovám zdravou skepsi. Tohle mě ovšem chytlo jako máloco. Terry Hayes se rozpovídal na 759 stránkách a já jsem se od nich nemohl odtrhnout. Dočetl jsem někdy po třetí ráno, a to tenhle den bylo tři ráno hned dvakrát. Cesta Poutníka je napsaná zvláštním popisným stylem, místy připomínajícím literaturu faktu. Napůl jsem čekal, že na stránkách najdu poznámkový aparát a na konci seznam zdrojů. Takové dobrodružství by ovšem nikdy nikdo nezažil. Autor napínal meze pravděpodobnosti až do krajnosti a občas je bezelstně překročil. Je vidět, že jde o jeho prvotinu a potřebuje vyladit svůj styl, aby zbytečně nekomplikoval děj.

danielavachova
23.10.2019 5 z 5

Skvělý thriller,má spád,poutavé čtení od začátku až do konce,rozhodně doporučuji,poohlédnu se po další,všechny hvězdy.

PetraVlckova
10.10.2019 5 z 5

absolutní TOP. Čtu poměrně hodně knih, ale toto je kniha, co má u mne významné místo

Marci071
06.10.2019 5 z 5

Nejlepsi kniha, kterou jsem četla. Zajímavé a poutavé čtení. Kdyby bylo víc hnezdicek, tak nevaham a klikám. Rozhodne doporučuji přečíst. Četl i manžel ????

DredPitt
05.10.2019 2 z 5

Už se vám někdy stalo, že jste v průběhu četby začali fandit záporákovi? Mě se to stalo u této knížky, kdy mě hlavní űbermensch-agent začal zhruba od poloviny neskutečně srát. Rozbitá mozaika vodítek vedoucích k Saracénovi byla stále neuvěřitelnější a náhodnější stejně jako úprky hlavního kladného hrdiny před pronásledovateli. Překombinované, ztěží uvěřitelné a zbytečně rozsáhlé.

Hanka659
17.09.2019 5 z 5

Supr kniha,chytne a nepustí.Jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla

bacouch
16.09.2019 5 z 5

Teda to byl nářez! Příběh je natolik napínavý a představitelný, že vás na začátku chytne a nepustí až do konce. Na obalu knihy píší, že je to jediný thriller, který si musíte přečíst a já s tím stoprocentně souhlasím. Mmch k vydání se chystá druhý díl! Jupiiii!

MilanB
05.09.2019 5 z 5

Na začiatku knihy dobré vykreslenie zápornej postavy, škoda, že sa to s pribúdajúcimi stranami zmenilo.
Hlavná postava mi prišla podobná ako všetky v tomto typu žánru.
Inak dej vynikajúci, veeeelmi čtivý i na tolko stranách a počas celej knihy som sa nenudil.

ibs
05.09.2019 4 z 5

Vyborne, jedinou chybickou su preklepy v preklade.

Terezulina
26.08.2019 5 z 5

no....tak to byla jízda :-) výborně napsaný! nemohla jsem se od knížky odtrhnout :-)

kadgam
14.08.2019

Napínavé od začiatku do konca. Občas som sa trochu stratila v spáde deja.

seredomi
09.08.2019 5 z 5

Nevím, co jsem čekala, ale tohle určitě ne. Děj Vás vtáhne a už nepustí! Très bien!

ellescorpio
01.08.2019 5 z 5

Naposledy mě takhle uchvátilo Milénium. Absolutní dokonalost, začátek mi nepřišel zdlouhavý, bylo to jako když stavíte puzzle a každý osamocený zdánlivě k ničemu nepatřící kus najednou začal dokonale zapadat do celku a vše se spojilo v super dílo. Jedna z těch, kde zoufale chcete zjistit, jak to dopadne a zároveň ji za žádnou cenu nechcete dočíst.

Dada077
31.07.2019 5 z 5

Najlepší agent zo všetkých, ktorý si už takmer nepamätá svoje pravé meno, zachraňuje svet pred apokalypsou. Nežné zabitie Ameriky si naplánoval stúpenec islámu, vycvičený mudžahedín, úplne neznámy, nikým nevidený, nepolapiteľný. Každý tvor má však slabinu, aj ten najväčší bojovník. Lásku.
Cez začiatok sa bolo treba trpezlivo prehrýzť, lebo každý kúsok deja má svoju príčinu a dôvod tam byť.

Tabby
13.07.2019 4 z 5

Thriller, který zrovna není nejtenčí knížka a obsahově docela rozsáhlá. Ale přesto musím říct, že je to napsáno skvěle, napínavě a čtivě.
Sledujeme dvě roviny a to příběh Poutníka, a Saracéna. Oba příběhy a osudy hrdinů jsou zajímavé a já čekala, kdy se propojí. Konec se vyvedl a byl napínavý a akční.
Hodně mi vadilo přeskakování do minulosti a i mezi hlavními postavami, kdy pár kapitol čtete a bez jediného varování byla další kapitola o druhé postavě, no párkrát jsem se zasekla a koukala co to vlastně čtu a kde v příběhu jsem.
Ale celkově se mi to líbilo hodně a bylo to vážně skvěle napsáno. :)

allyce
28.06.2019 4 z 5

Těšila jsem se na každý čas, kdy jsem mohla vzít do rukou tuto knihu.

prvotina islám špionáž zahraniční politika tajní agenti

Autorovy knížky

Terry Hayes