Já, Poutník

Já, Poutník https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219728/bmid_ja-poutnik-At2-219728.jpg 5 2021 2021

Mladá žena zavražděná v hotelu na Manhattanu – nelze identifikovat ji ani pachatele. Otec veřejně sťatý pod palčivým sluncem v Saúdské Arábii a syn, jenž přihlížel. Muž ze syrského výzkumného ústavu, kterému někdo zaživa vyoperoval oči. Ohořelé ostatky tří těl na horském úbočí Hindúkuše. Plán spáchat děsivý zločin proti lidstvu… Mám s tím vším něco společného. Proto se vydávám na cestu. Já, Poutník. „Jediný thriller, který si letos musíte přečíst.“ – The Guardian... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

I am Pilgrim , 2013

levras
17.05.2015

Asi jsem měla od knížky velká očekávání, po přečtení všech možných recenzí a doporučení. Knížka je sice hodně dobrá, ale mám pocit, že je přeceňovaná. Mnohem víc mě oslovily knížky od Lars Keplera nebo Jo Nesba.

Herodes
17.05.2015 5 z 5

Pro špionážní romány mám slabost a tak jsem Poutníka nemohl nechat bez povšimnutí. Špion není bezchybný - žádny 007 a to se mi líbilo, výborná kniha.

hrona
17.05.2015 4 z 5

V první řadě je třeba říci, že kniha je neskonale dlouhá, ale přes to drží pohromadě a nenechá Vás jí odložit a sáhnout po jiné. Krom tedy toho, že hlavní hrdina je asi tak stokrát dokonalejší, než sám agent s dvěma nulami a sedmičkou na konci, pro mojí osobu je velice rušivý element, toho, že pomalu u každé kapitoly, a že jich je v knize opravdu požehnaně, je konečná věta, která je opravdu rušivá. ,,a to jsem ještě nevěděl,co mně čeká,, nebo ,,v budoucnu se mi toto rozhodnutí mělo vymstít,, ,, at o ještě nevěděl, že to bylo jeho rozhodnutí poslední,, Věřte tyto věty číst 50x a za knihu je opravdu dost náročné. Ale abych jen tak nehanill. Knihu jsem opravdu přečetl na jeden zátah, i tak mi to trvalo celkem měsíc. Ovšem, krom zmiňovaných nedostatků - spokojenost.

Barry013
14.05.2015 5 z 5

Nakonec jsem neodolal a po přečtení všech možných názorů na tuto knihu jsem se do ní pustil a to s velkým očekáváním, které bylo nakonec překonáno.
Všechny dějové roviny se mi líbily, žádná mě nenudila. Ani část o strastech začínajícího agenta, ani o jeho odchodu do ústraní, o hlavních dvou liniích nemluvě.
Hlavní hrdina je opravdový frajer, jeho jednání jsou pochopitelná a řešení kritických situací nezřídka kdy originální. Musím, ale pochválit skvělé vykreslení hlavního záporáka (což je pro mě skutečná hlavní postava) a jeho dlouhé cesty za děsivým cílem. Cesty, která mu byla předurčena již od dětství. Může se z člověka dospívajícího v takovém prostředí stát něco jiného než fanatik plný nenávisti? Ne. Ani takový člověk však není postavou černobílou. Nelítostný terorista prahnoucí po pomstě na straně jedné a otcovou smrtí navždy poznamenaný syn a následně i milující rodič na straně druhé... Život často nedává smysl...
Při čtení této knihy si každý uvědomí v jak nebezpečném světě žijeme, jak málo stačí ke katastrofě a jak rychle se k ní blížíme. Žádné hranice neexistují, ani ve světě, ani v člověku...
Kritické ohlasy na počet stran nesdílím, toto téma by mohlo být popsáno klidně i obsáhleji a myslím si, že i mělo.
Samozřejmě malé vady na kráse se i u tohoto díla najdou, jako laciné akční scény nebo nedostatečné využití potenciálu některých (pro mě) zajímavých fragmentů příběhu, ale jinak je kniha prostě tak dobře napsána, že všechny chybičky odpouštím a dávám za pět *. Nemůžu jinak i s ohledem na to, že je to autorova prvotina(!) a na to, jak je román obsáhlý se s tím popral nadmíru dobře. Toto spojení klasické krimi a špionážního thrilleru se prostě a jednoduše povedlo. 97%
P.S. děkuji tedy za pěkný dárek.

kabrnak
11.05.2015 5 z 5

O víkendu jsem to dočetl...
A vůbec nejsem zklamán... Připouštím, že místy mi to přišlo rozvleklé někdy trochu zbytečně, ... dokonce zase někdy bych se rád dozvěděl víc i v těch podružných příbězích...
Ale co tu obsahlost více než vyvážilo, byla kvalita překladu... prostě se mi to opravdu dobře četlo :-)

kusma
11.05.2015 4 z 5

Čekala jsem detektivku, vyklubal se z toho thriller, při jehož čtení a i po přečtení jsem se nějak necítila bezpečně a v pohodě (díky ději). Jinak se ale kniha čte výborně, je napínavá a těžko se odkládá. Snad jen častých zmínek typu - "byla chyba, že jsem tomu v dané chvíli nevěnoval větší pozornost", mohlo být trochu méně.

marca_m
11.05.2015 3 z 5

Špionážní prostředí je strašně zábavné, dalo této knize něco navíc, co ji odlišuje od ostatních současných detektivek a thrillerů. Pořád si jen říkáte, jestli to v tomhle světě fakt tak chodí... Trochu mi vadil rozsah knihy, přišlo mi to místy přece jen poněkud rozvleklé a když nemáte čas číst v jednom zátahu, tak je snadné se místy v ději poněkud ztratit.

DarekDevil
07.05.2015 5 z 5

Kniha je výborná a na to, že je to první kniha autora, tak to klobouk dolů. Kniha mne v žádné pasáži ani přes svoji délku nenudila. Téma je aktuální a bohužel je to i věc, která se může v dnešním světě přihodit. Z knihy je patrné jaké hloupé myšlenkové zkratky muslimové používají - Saracénovy jeho spoluobčané Saúdi popraví otce, ale on se "spravedlivě" naštve na Američany (které do svých 16 let kdy se stala poprava ani neviděl) a začne připravovat pomstu proti Velkému Satanovi. To je to co dnes vidíme i v realitě urputnost muslimů s jakou nenávidí západní svět a pokřivený způsob uvažování (viz např. Charlie Hebdo, karikují proroka - tak se "spravedlivě" naštvu a jdu postřílet nevinné lidi). Autor to jistě nepsal jako kritiku muslimského světa, ale jakoby mimochodem ukázal tu neuvěřitelnou stupiditu myšlení muslimů i to jak si umí vše ospravedlnit svým Alláhu Akbar, bůh to tak chce a pod.

šipek
04.05.2015 5 z 5

Vynikající kniha.Zrovna tuto tématiku moc nemusím, ale byl jsem překvapen jak jsem se začetl.Kniha má spád vše na sebe logicky navazuje děj se prolíná.Nemám co vytknout,až na váhu knihy.Vřele doporučuji.

petrels
03.05.2015 5 z 5

Co dodat k této knížce. Perfektní čtení. Určitě doporučuji.

lazarus
29.04.2015 5 z 5

Výbušná akce, špioni, trocha konspirace a k tomu napsané perfektním jazykem. Co víc si od moderního thrilleru přát. Pro mě velmi příjemné překvapení a týden zábavy navíc.

Vilas1979
28.04.2015 5 z 5

Velmi příjemné překvapení! Jediná chyba této knihy je, že je příliš krátká. Za mne asi nejlepší kniha, kterou jsem v roce 2014 četl.

marlowe
27.04.2015 4 z 5

Zajímavá, místy možná lehce rozvleklá, ale na druhé straně hodně aktuální kniha – myslím, že si na ni všichni, kdo ji četli, v následujících letech při poslechu zpráv ze světa mnohokrát vzpomenou…
Román je – podle mne – nejsilnější v komorních, respektive v nejméně nápadných úsecích, naopak za jeho největší slabinu považuji většinu "superakčních" pasáží (útěk z loděnice, celá ta stěží uvěřitelná scéna v Aréně smrti apod.), kde se děj nebezpečně přibližuje úrovni scén z béčkových filmů – jako by se autor rozhodl provést úlitbu čtenářům, prahnoucím po akci za každou cenu…
Takže jedna hvězdička dolů právě za tuhle až trochu úsměvnou (nepravděpodobnou, nevěrohodnou, nadsazenou) hrdinovu neprůstřelnost ve zmíněných scénách.
Jinak ale vřele doporučuji.

IlonaIlona
21.04.2015 5 z 5

Velmi milé překvapení

smallycz
18.04.2015 5 z 5

Fantastický příběh, skvěle napsáno. Kniha, která připomíná, jak málo stačí naší společnosti, aby byla zničená fanatiky.

ondrula
15.04.2015 4 z 5

Vynikající thriller ze světa současné špionáže. Začíná to jako detektivka, ale kniha se záhy stočí úplně jinam, aby se zabývala hrozbou globálního terorismu. Knize bych přesto vytkl jistou rozvleklost - Saracén například vyrábí svou biologickou zbraň asi na dvou stech stranách knížky. A také špatnou práci s postavami; třeba policista Bradley je v úvodu charakterizován jako velmi silná osobnost a neotřesitelná autorita, zatímco ve zbytku knihy působí už jen jako pohůnek a nic nechápající slaboch.

judy1
12.04.2015

Přesto, že nemám moc ráda knihy se špionážní tematikou, tak tohle mně úplně nadchlo. Skvěle napsáno a musím říct, že skvěle přeloženo (Pavel Medek). Má to spád, je to velmi originální a je z toho poznat, že autor je skvělý scénárista. Doporučuji k přečtení, snad vás neodradí více než 700 stránek, čte se velmi rychle.

Jitush
12.04.2015 5 z 5

Výborná kniha. I přes její velký počet stran, jsem jí přečetla celkem rychle a klidně bych četla dál. Nepochybuji, že se časem dočká i zfilmování. Také bych se nezlobila, kdyby měla pokračování. :-)

bago
12.04.2015 5 z 5

Tak pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetl.
Před Vánoci jsem si jí všiml v knihkupectví, kdy mě na ní zaujal obal. Knížku jsem otevřel a zjistil jsem, že je prostě krásná, nevím, jak to popsat, ale písmo, vůně... Ježíšek mi jí nadělil pod stromeček a začal jsem jí číst.
Co mě ale zaujalo snad hned od 1. stránky je to, jakým stylem autor píše. "Ich forma", ale hlavně, jak jakoby autor (nebo hrdina) promlouvá ke čtenáři, to se jen tak nevidí (nečte). Knížka hodně zajímavá a posléze i napínavá. Tahle forma (uvěřitelného a možno i reálného) thrilleru je má krevní skupina. Knížka musela dát autorovi zabrat, je v ní uvedeno šílený množství reálií a detailů, parádně popsaný charaktery, prostě dokonalost.
Konec jsem si vysvětlil tak, že by mohlo být i pokračování, a to by bylo jedině dobře. Za mě 95%.

Kočičáci
10.04.2015 3 z 5

Přečtení nelituji, protože jsem si chtěla udělat vlastní obrázek, ale já jsem si z toho prostě na zadek nesedla...
Nemůžu knize upřít čtivost a spád, ale spíše mi to přijde, že to autor od začátku pojal jako předlohu k americkému akčnímu filmu. Pokud jsem o Joonovi Linnovi z Keplerovek někdy napsala, že někdy jak akční hrdina, tak v porovnání s ním je Poutník "super hero."
Přijde mi to překombinované a přeplácané, což vede k nevěrohodnosti. Mám raději uvěřitelnější thrillery.

Zapamatuji si snad jen radu budhistického mnicha:
"Chceš-li být svobodný, stačí jen vzdát se toho, na čem lpíš."

prvotina islám špionáž zahraniční politika tajní agenti

Autorovy knížky

Terry Hayes