Do posledního dechu

Do posledního dechu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371299/bmid_do-posledniho-dechu-Wxx-371299.jpg 5 2823 668

Mělo to být vysněné rande… Šaty nasáklé krví, víčka násilně zavřená. Tak vypadá mrtvá dívka v kontejneru. Detektiv šéfinspektor Erika Fosterová je na místě nálezu jako první. Problém ovšem je, že to není její případ. Nejprve si musí zajistit místo ve vyšetřovacím týmu, přesto se Erika rovnou vrhne do práce – a odhalí souvislost s jinou nevyřešenou vraždou. Obě oběti se našly ve stejném prostředí a zemřely stejným způsobem. Navíc si obě smluvily schůzku po internetu… Kdo se skrývá za falešnými profily na Facebooku a láká naivní mladé ženy na schůzku? Jak chytí Erika vraha, který vlastně existuje jen virtuálně?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Cosmopolis

Last Breath , 2017

Devil-Ivet
22.12.2018 4 z 5

Do posledního dechu je čtvrtá kniha a já byla zvědavá, s jakým případem se Erika popere tentokrát. Mělo to pár much a v menší míře nudných míst, ale přesto se to četlo lehce a rychle. Závěr mě hodně překvapil a dočetla jsem se zatajeným dechem.

sagasir
19.12.2018 5 z 5

Udržet se ve vrcholné formě se nemusí vždycky podařit

Udržet se ve vrcholné formě se nemusí vždycky podařit a bohužel zrovna Bryndza je toho důkazem. Jeho krimi román Temné hlubiny je tím nejlepším co nám zatím autor naservíroval a tak jsem s napětím čekal s čím přijde po něm. Přišel samozřejmě s dalším případem Eriky Fosterové, ale kniha už nebyla tak dobrá jako Temné hlubiny, ale neříkám, že by byla špatná. Projděme si zatím to, co najdeme ve všech autorových kriminálkách. Zaprvé sympatická hlavní postava. Tou je šéfinspektorka Erika Fosterová a nutno dodat, že to je pěkný svéráz. Což je na ní jak fajn, tak i na škodu, protože by si kolikrát ulehčila situaci, kdyby kolikrát nejednala jen podle sebe, ale zároveň je to na ní i obdivuhodné, že je svou paní a kolikrát jí ta její zatvrzelost pomohla s řešením případů. Sečteno a podtrženo Erika je prostě svá. Sympatické jsou i další postavy z knihy a to obzvláště její kolegové. Prostředí ve kterém se kniha odehrává je pro krimi naprosto ideální. Prostě a jednoduše Londýn s jeho jen pár krásnými dny v roce a zbytek často mlha, déšť a nebo oboje. Pro krimi ideální místo jednoznačně. Jednoznačně knize nechybí ani napětí a rozsahově zase nijak nevybočuje. Do posledního dechu má 416 stran. Líbí se mi aktuálnost řešeného případu. Sociální sítě jsou dnes jednoznačně dosti aktuálním tématem. Příběh je čtivý, není plný zbytečností či nelogických věcí. Někomu může vadit vcelku brzké odhalení vraha, ale mně osobně je asi jedno kdy se identitu vraha dozvím. Pokud to příběhu nějak neuškodí a to si myslím, že se zde nestalo. Nicméně ostrouhají ti co rádi hádají kdo by tím vrahem mohl být. Svým způsobem se mi na knize líbí i její jednoduchost. Bryndza asi nikde nezabředne do nějakých častých přirovnání, eufemismů atd. Nečekejme od něj ani nějaké psychologické romány, konspirační teorie, vraha co by vyvraždil půlku Londýna. On nám prostě představí sympatickou šéfinspektorku se svými kolegy, nějaký ten případ a věci kolem něj. Bohatě to stačí. Ještě by se v těch konspiračních teoriích, přirovnáních atd. mohl zamotat a to by teprve bylo na škodu. Takhle nám prostě servíruje dobré, jednoduché krimi romány co se čtou sami. Nesmírně sympatický je i autorův vztah ke čtenářům. Na konci každé své knihy velmi pěkně poděkuje i svým čtenářům a to ho dělá velice lidského, hodného a jakoby je nám hned o něco blíž. Ostatně jak jsem psal, že udržet se vrcholné formě je dosti obtížné a ne vždy se to povede, tak Do posledního dechu je toho příkladem. Kniha předtím nejlepší z celé série, ale tato už tak dobrá nebyla. Nepřišla mi tak čtivá, napínavá, zajímavá a celkově propracované jako excelentní Temné hlubiny.

Do posledního dechu sice nebudete číst do posledního dechu, ale občas někomu dech možná vyrazí. Je to prostě starý dobrý Bryndza a byť to není jeho nejlepší dílo, tak se stále jedná o hodně dobré dílko a já mu uděluju 85 %.

martin2100
13.12.2018 2 z 5

Oproti ostatním dílům z celé série je tento za mě nejslabší.

evask
11.12.2018 5 z 5

Nezhasnete, dokud nedočtete.

Klárai
11.12.2018 5 z 5

Skvělé! Těším se na další díl!

Eduarda
29.11.2018 3 z 5

Taková extrémně čtivá jednohubka. Za měsíc nebudu vědět, o čem byla, ale od dalšího Bryndzy neodradí. SPOILER - tři zámky, to jako vážně?!

pipa36
28.11.2018 5 z 5

Dobré, velice dobré. Jen mám dojem, že pan Bryndza svou hlavní hrdinku prostě nemá rád...

Blaufik
27.11.2018 5 z 5

Kniha mi svým stylem připomněla Noční lov, a to hlavně odhalením pachatele v průběhu vyšetřování. Zvraty, které v knize jsou, mi také chvílemi daly trochu zabrat. Bylo mi líto určitých událostí, nicméně si zase říkám, že jich autor chce nejspíš využít v dalších dílech, na které jsem upřímně zvědavá.
Rozhodně se však nemusíte obávat toho, že byste se u čtení nudili a děj si jen tak plynul, jako voda, která líně teče údolím. Myslím si, že to u autorových detektivek opravdu nehrozí.

edith79
26.11.2018 5 z 5

Co napsat? Byla to super jízda. Robert Bryndza v nejlepší formě. Jeho styl psaní mě neskutečně baví. Chci se vyhnout spoilerům, takže jen napíšu, že mi v knize nevadilo vůbec nic. Že všechno bylo tak jak má být, aby byla kniha děsivá, napínavá a aby byla varováním. Eričin tým mi přirostl k srdci, tak doufám, že se s ním opět setkám. Tentokrát Chladnokrevně.

LucieSiki
25.11.2018 4 z 5

Začátek knihy mi prisel dost podobný Dívce v ledu.Uprostred jsem se nemohla od knihy odtrhnout,ale závěr me docela zklamal. I presto se ,tesim jak se zactu do nové knihy od autora.

Mandrejka
25.11.2018 5 z 5

Tento díl byl dle mého názoru nejlepší z celé série. Moc se mi líbilo vyprávění příběhu z pohledu vraha i z pohledu vyšetřovatelů. Jde vidět, že Robert Bryndza svoji práci miluje - každá kniha je lepší než ta předchozí :).

Veru1992
24.11.2018 5 z 5

Ačkoliv se jedná už o čtvrté pokračování vyšetřovatelky Fosterové,tak můžu říct,že mě čtení pořád baví a těším se na další díl :-)

Kyri
24.11.2018 3 z 5

Pěkně napsané, snadno se čte,napínavé. Jediné, co mi přišlo zbytečné, jsou přehnané popisy sadistických činů vraha. Přijde mi to zbytečné a laciné, protože kniha je jinak velmi dobrá a dala bych lepší hodnocení. Kdybych se znovu rozhodovala, přečetla bych ji znovu.

baida
24.11.2018 5 z 5

prostě skvělé, jako předchozí díly, těším se na další :)

Aleen
21.11.2018 5 z 5

Asi se budu opakovat: toto je kvalitní řemeslo, poctivá detektivkářská práce, která si nehraje na nic jiného. Eriku mám opravdu ráda, protože Robert Bryndza jí dal navíc ještě schopnost uvědomit si své nedostatky a poučit se z nich, takže se o maličko zlepšila její schopnost akceptovat nadřízené. Příběh sám je pěkně vystavěný, uplatnil zde stejný princip, jako v předchozím, tedy seznámení se s případem, počátek vyšetřování a pak šup za zločincem, trochu zmatení, abychom si hned nebyli jistí, který z protagonistů to vlastně je a pak skvělé a napínavé vyvrcholení. Popis vražd byl...no fuj, krásně odporný. Jsem s prací tohoto autora spokojená.

putpuda
20.11.2018 5 z 5

Stejně dobré jako předchozí díly... Ano, jsou napínavější a dramatičtější knihy, ale přesto mě série baví a skvěle se to čte :) Těším se na další díl.

DavidN.
19.11.2018 4 z 5

Nejdřív jsem byl krapet zklamaný, když jsem se už v 1/3 dozvěděl jméno pachatele. Mám radši knihy, kdy se na konci dozvím, že vrahem je někdo koho jsem vůbec netipoval :-) Ale i přes tuto drobnou "vadu na kráse" se kniha čte fajně - krátké kapitoly rychle utíkají a děj je napínavý i když už víte jméno vraha.

ladush
18.11.2018 3 z 5

*obsahuje spoiler*
R. Bryndza nasadil svými předchozími knihami laťku vysoko a proto mi Do posledního dechu přineslo spíše zklamaní. Přišlo mi, že se v samotném vyšetřování překvapivě dlouho nic neděje a vrah si vesele vraždí dál. Na to, že své oběti většinou unášel na frekventovaných místech, tak se podezřele nikdy neobjevil žadný svědek (a to ani před uznávaným a vyhledávaným klubem?). A byť nejsem IT, říkám si, jak moc reálné je, že zrovna Facebook by byl natolik zabezpečen, aby nemohl být dohledán pachatel, který na něm vytvářel falešné profily. Dobře, používal privátní síť, ale v dnešní době, kdy se dokážou hackeři nabourat i do zabezpečenějších systémů mi to přijde málo realistické. A v detektivce tu uvěřitelnost tak nějak vyžaduju (btw. opravdu je reálné si ve tmě v bolestech poradit spínacím špendlikem se třemi zámky?:-) a co mi také scházelo, bylo jakékoliv vysvětlení motivu pachatele. Podle čeho si své oběti vybíral a proč je vraždil zrovna tímto způsobem...
Přestože se vrah v knize objevil celkem brzy, dokázal děj v závěru opět skvěle vygradovat.
Jsem zvědavá na pokračovaní a další vývoj E. Fosterové.

Nikyna8
14.11.2018 5 z 5

Další díl opět nezklamal, krásné čtení.
Kniha se četla skvěle.Už se těším na další díl, už předem vím, že bude perfektní jako všechny knihy od Roberta Bryndzy.

berila
13.11.2018 3 z 5

Za mě nejslabší kniha z celé série. V první třetině se dozvím jméno pachatele a to už mě moc nebaví číst dále. Na konci motiv pachatele nevysvětlen, zatýkání pachatele ze strany policie naivní, ještě že to pachatel vyřešil za ně. Přesto si však ráda přečtu další knihu autora, protože ostatní se mi líbily.