Vlaštovka, kočka, růže, smrt

Vlaštovka, kočka, růže, smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363273/mid_vlastovka-kocka-ruze-smrt-zHo-363273.jpg 4 123 36

Inspektor Van Veeteren série

Spojitost mezi škrtičovými oběťmi je velmi slabá. Když bývalý komisař Van Veeteren neochotně opustí bezpečí svého antikvariátu, aby se zase jednou utkal s poslem smrti, objeví vzorec se silnými vazbami na svět knih. Blake. Musil. Rilke. A vytuší, že má tu čest s vrahem nezvyklého typu. Velmi nezvyklého. Vlaštovka, kočka, růže, smrt je devátým detektivním příběhem Nesserovy cenami ověnčené série o policistech z fiktivního města Maardamu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Svalan, katten, rosen, döden , 2001

ArwenAragorn
08.06.2019 5 z 5

Výborná detektivka, moje první od autora. Přečetla jsem si ji kvůli pozitivním komentářům mých oblíbených uživatelů na databázi na autorovy knihy. Za to jim taky děkuji. Oblíbila jsem si prakticky všechny vyšetřovatele, kteří se zabývali případem Škrtiče, Van Veeterena samozřejmě nevyjímaje. U některých pasáží jsem se musela smát. Vážně moc dobrá kniha, hned si vyhledám další od Hakana Nessera, který píše velice lidsky,poutavě, napínavě i s humorem a tuto knížku s radostí doporučím.

soukroma
20.05.2019 5 z 5

Naprosto skvělé stupňující se napětí - úvod mě sice trochu odrazoval, ale pak se ukázalo, s jakým nepolapitelným psychopatem máme co do činění, a od poloviny to byla "jízda" (musím použít tohle zdejší klišé, protože jsem knihu do pozdní noci prostě nepustila, dokud honička zdárně neskončila). Do komplikovaného pátrání se museli zapojit všichni účinkující, zdaleka ne jen policie. Konec zase trochu nečekaný.
Nesporným bonusem je řada velmi zajímavých literárních odkazů, což svědčí nejen Van Veeterenovi.
Pro mě příjemné bylo nenásilné zjištění významu těch nesourodých slov v titulu (Vlaštovka, kočka, růže, smrt), k němuž čtenář dospěje tak záhy, že se tím dál už vůbec nemusí rozptylovat.
Ale zůstává záhada, kdo za to může, že se jeden "šjazil š autobušem". Za to uberu na 99%.
A černý puntík má ode mne překladatel: "ty vole" vkládal do úst všem bez výjimky, což se v 99% případů vůbec nehodilo, zejména pro kultivované a/nebo ženské hrdiny. Zbytečně moc vulgární až povětšinou nevhodné a do očí bijící v daném kontextu, přitom by jen stačilo sáhnout po jiných expresivních vyjádřeních - no tohle, tédy, tý jo, ty brďo, ty vado. (Už se to objevovalo v některých předchozích knihách, ale v téhle dlouhé to bylo výrazně přes čáru.)

Allla9
07.03.2019 5 z 5

První krimi od tohoto autora a hned 100% spokojenost. Z knihy: Když muž odmítne ženu, ta chce zemřít. Když žena odmítne muže, ten chce vraždit.

plamínek21
05.02.2019 4 z 5

Starý dobrý Hakan nemůže prostě zklamat. Jak já miluju ten jeho humor :-)

konicekbily
29.01.2019 5 z 5

Elegantní styl psaní, mí známí vyšetřovatelé ve formě, perfektní zápletka, navazující děj, dokonalé dialogy a nechybějící závěrečné vysvětlení - to jsou důvody proč čtu autorovy knihy. A tomu tak je i v této knize.

LuluBird179
21.01.2019 4 z 5

Nebyl to úplně můj šálek kávy... vůbec mi nesedl styl psaní, vyjadřování a slovní obraty autora. Příběh a zápletka za 5*, ale ten styl mi bohuzel hvězdičky sráží...

Hana62
27.09.2018 5 z 5

Miluji Van Veetera, také u této série se těším na pokračování. Už se v těch severských detektivkách pomalu ztrácím, ale jen houšť...
Knížka patří rozhodně k těm, které doporučuji, ale je lepší číst postupně, bylo by na škodu vědět, co se stane v předcházejících dílech...

Roubas
07.09.2018 4 z 5

Oddechové a nenáročné čtení, které nepřetéká zvraty, akcí, napětím ani brutalitou, ale zaujme sympatickým obsazením policejního týmu a dějem, který v sobě nese klasickou detektivní skládačku, kterou čtenář díky více dějovým liniím zná podstatně dříve, než sám čtenář. To je podle mého zásadní zápor, jelikož udržet čtenáře v nejistotě a napětí by měl být jeden ze základních atributů detektivky.

kuruteku
30.08.2018 5 z 5

No jo, Van Veeteren je knihkupec, ale instinkty komisaře má stále. A "jeho" parta čeká na záchranu, rutina proběhla, stop pomálu, ale vrah je stále v nedohlednu. A když i Reinhart je vyřazen z vyšetřování, musí Van Veeteren do služby. A udělá to - jako vždy - po svém, intuicí, která nezklame. Radost číst, i když každá vražda je smutná a každý vrah určitým dílem šílenec. Tady dvojnásob. Díky, pane Nessere.

haski
11.08.2018

Moc dobrá severská detektivka. Komisař Van Veeteren je mi sympatický, protože je svůj a nenechá si foukat do polívky. Líbí se mi i přiznání vlastní intuice. Někdy i náhoda dokáže divy. V tomhle vedru je to pro mě vzpruha ze severu.

Martiiiik
10.08.2018 5 z 5

Skvělý Hakan, jako vždy nezklamal.. Skvěle napsané, zajímavý příběh, i když nijak zvlášť originální.. Určitě stojí za přečtení :-)

encyklopedie
26.07.2018 5 z 5

....další spisovatel severské krimi, kterého přidávám mezi čtivé.....
tenhle krimi román se čte sám .... a to já mám rád....pokud to odsýpá .... člověk nemusí přemýšlet, protože děj se valí a valí ....
další čtyři knihy jsou ve čtečce .....
100%

MMacicekk
21.07.2018 5 z 5

Autor ve svém vyprávění rozvíjí charaktery více postav včetně vraha, jeho styl je spíše rozvláčnější. Pokud tedy dáváte přednost přímočarosti a nevyžíváte se v drobných detailech, raději sáhněte po jiném autorovi. Přese všechno se jedná o velmi čtivé dílo, které vás vtáhne, ani nebudete vědět jak. Příběh vcelku rychle plyne, nechybí napětí ani nečekané zvraty. V tom mě autor velmi mile překvapil. I když si kolikrát budete jistí, kterým směrem se příběh rozvine, autor vás celkem často svými drobnými zvraty vyvede z míry. Rozhodně doporučuji.

Ivuska.09
19.06.2018

Ve vyprávění vystupuje poměrně dost postav různých charakterů. Autor se navíc hodně vyžívá v detailech, takže příběh je napsaný rozvláčným stylem, což se nebude líbit těm, kteří mají rádi spíše strohá fakta bez zbytečných podrobností. Na druhou stranu je děj promyšlený, nezbývá prostor na nějaké dohady, je složený z několika časových linek, které se postupně propojí, je napínavý, autor vás do svého vyprávění dokáže vtáhnout, takže věřím, že většina čtenářů si užije každé autorovo slovo.

Gracian1964
18.06.2018 5 z 5

No, moje prvé stretnutie s Hakanom Nesserom...možno som nemal začínať s touto knihou, ale dostala sa mi do ruky ako prvá, pôžička od kolegu, s tým, že je to dobré...Bolo...čo viac? Prečítam si aj niečo iné od Hakana, prečo nie? Všetko má svoj čas...

kap66
04.06.2018 5 z 5

Nesser je MŮJ autor. Jeho knížky jsou jediné detektivky, u kterých jsem stejnou měrou napnutá a pobavená.
Mají většinou "klasické" zápletky a "klasické" vrahy: zde jsou to vraždy žen a sériový vrah - to vám připomene spoustu jiných autorů. Nesser ale vytvořil fiktivní městečko (Maardam) ve fiktivní zemi - geniální tah! Tím pádem si mohl dovolit zasadit tam dost nepravděpodobné a originální vyšetřovatele: lidi s nadhledem, citlivé, vzdělané a vtipné. Jejich dialogy a vnitřní monology, jejich glosování situací a trefné poznámky jsou naprosto skvělé. I tato knížka začíná klasicky; dokud je tam jen vrah a oběť, nic nového pod sluncem, říkám si. Ale jakmile vstoupí na scénu komisař a jeho tým, jsem doma. Navíc se v tomto dílu vrátil Van Veeteren - "odpadlý agnostický komisař", jak o sobě říká; můj velký oblíbenec.
"Kouzla Maardamu se v lednu člověk snadno nasytí," říká komisař Reinhart. Já jsem se kouzla Nesserových knížek nenasytila ještě vůbec. "Vlaštovka, kočka, růže, smrt" mou nenasytnost ještě prohloubila.

Håkan Nesser
švédská, 1950
2015  77%Muž bez psa
2012  71%Síť
2016  74%Dívka, která nikomu nechyběla
2013  70%Hlavolam
2013  71%Čtvrtá oběť

Kniha Vlaštovka, kočka, růže, smrt je v