Inferium

Inferium https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403761/bmid_inferium-NgD-403761.jpg 5 338 107

Inferium série

Existuje peklo? Co se v něm s hříšníky vlastně děje a za jak velká či malá provinění se tam dostanete? A odkud se v Inferiu bere ten dobytek, který rodí země a ze kterého démoni podle chuti odkrajují kusy masa, a to znovu dorůstá, dobytek, který jen bučí a bez odpočinku vykonává tvrdou práci? V pekelné říši Inferium zazní proroctví, které tvrdí, že lidé spáchají zlo tak veliké, že to ani nebe neunese. Démoni ho však neberou vážně – navíc ani netuší, že jejich dobytek jsou nějací hříšníci. Co by asi tak mohli spáchat? Když je však protržena nebeská blána a ze zemského povrchu se do Inferia nahrnou lidé jako rozzuření sršni, prastarý pekelný řád se otřásá v základech. Dokáže satanova legie porazit Waffen-SS? Inferium je napínavý akční román o střetu dvou civilizací, z nichž každá má úplně jiný pohled na svět.... celý text

FlyingFox
05.02.2020 5 z 5

Já toho Bureše prostě žeru.. Perfektní. Peklo jak ho nechcete. Prostě peklo..

genie
27.01.2020 5 z 5

Autor mě zaujal svou trilogií "Propast času", takže očekávání byla vysoká … a ano, tohle dílko je zase skvělé. Nápadité, postavy "jako živé" a Peklo - bizarní a neuvěřitelně uvěřitelné. Doporučuji.

Mr. Crew
23.01.2020 5 z 5

Naprosto boží. Držel jsem palce oběma stranám. Jedněm protože že jsou to ukrutní sympaťáci a druhým proto, že nakonec stejně skončí v pekle...

evilunicorn
12.01.2020 5 z 5

Tak tohle byla opět fantastická jízda v podání Romana Bureše.. Peklo bylo promyšlené do nejmenšího detailu s lehkým nádechem steampunku.Skvělý mi přišel nápad s Cheruby a Serafy jakožto klany.Všechny postavy byly vykresleny naprosto věrohodně a díky tomu se kniha četla jedním dechem.Nezbývá než si postesknout,že Bureš asi nikdy nezíská takové místo na slunci,jako jiní čeští autoři,i když by si to opravdu zasloužil.

Archie
11.01.2020 5 z 5

Prvni polovina je genialne vtipna, inteligentni, jizliva, metaforicka, originalni, pekelne zabavna. Opravdu jsem se vlaku nekolikrat rozchechtal. Kdyby kniha zustala v tomhle modu (objevovani Pekla, konverzace, historicke postavy a realie) byla by to naprosto cista stovka. Smerem k zaveru ale bohuzel bizarniho humoru a trefnych hlasek ubyva na ukor akce. Ta je sice povedena, ale za uzasnou prvni polovinou preci jen trochu vlaje. Nicmene, i presto, mam pocit, ze jsem snad necetl nic vtipnejsiho. Ale někteří kluci už snědli klobásy pane...

mallamut
27.12.2019 5 z 5

Dárek k vánocům co se skutečně poved. Určitě od autora přečtu i další kousky

knihyKeMne
23.11.2019 5 z 5

Z toho, co jsem již o autorovi slyšela, usuzuju, že se jedná o jeho typické dílo: hodně čtivě a napínavě zpracované fantaskní téma typu "co by kdyby". Žádné dlouhé nudící popisy, a přesto si jeho do podrobna vymyšlený svět dokážeme živě představit. Několik dějových linií ze začátku nesouvisejících postav, které se nakonec spletou do jedné, a nechybí ani velkolepá závěrečná bitva.

Několikrát jsem se musela nutit číst dál, a to tehdy, kdy autor ubližoval mým oblíbeným postavám. Násilí je v díle opravdu hodně, ale tak nějak to k tématu patří, stejně jako vulgarismy. Nejlepší a nejhumornější pasáže jsou myšlenky postav, to nemá chybu.

Přestože době 2. světové války se obecně vyhýbám, zde bylo zakomponováno s citem.

A navíc se celým dílem táhne ten podtext, to nucené zamyšlení, jak my lidé se chováme ke svému dobytku. Takové to "co nechceš, aby činili druzí tobě atd."

Doporučuju. Nicméně po pokračování netoužím. Přeci jen, nerada bych viděla, jak autor zase mučí Rónana.

Vidlička
04.11.2019 4 z 5

Bombastickej nápad o tom, jak to chodí v pekle, z pohledu takových obyčejných démonů. Jen mi trochu pila krev Lilith (jak dlouho už jsem nečetla něco, kde ženská postava není nesympatická pipinka - jestli vůbec někdy... To jsme opravdu všechny takový krávy, nebo nás tak vidí jen chlapi?). A protože jsem odkojená Kulhánkem a Kotletou, tak mi móc chyběla nějaká ta porce humoru. Ale za vykreslení mé oblíbené destinace relativně průměrnému dílku tu čtvrtou dám.

Nevimm
30.10.2019 4 z 5

Německá říše v pekle. Hitler by byl potěšen, aspoň ze začátku. Začátek super, závěr malinko ztrácí dech.

Bobšule
22.10.2019 2 z 5

Knihu jsem nedočetla. Necítím nejmenší potřebu číst o zvrácenostech, jako je odřezávání údů či mléčných žláz, byť pod záminkou, že se tak děje nacistům a v pekle. Rónan mi připadl jako variace na zaklínače. Na to, abych si tento dojem ještě více utvrdila, nebo zjistila, že se mýlím, jsem nevydržela číst dostatečně dlouho, ale nelituji toho. Kniha mi byla doporučena, jako skvělá fantasy. Inu, mé očekávání od fantasy je jiné. Odcházím tam, kde bujný zelený pažit tepe lehká elfí nožka v esteticky ztvárněném tanci a libém rytmu. (Dvě hvězdy dávám proto, že je mi velmi hloupé ověnčit dobře napsanou knihu pohrdlivým slovem odpad jenom proto, že mi stylově nesedla.)

ajucha
11.10.2019 5 z 5

Byla jsem zvědavá, jak se autorovi podaří vystoupit ze stínu geniální Propasti času. Je to jeho první kniha po této trilogii a musím říct, že je snad ještě lepší. Jsem nadšená. Bureš nepotřebuje laciné rekvizity jako potoky krve a déšť kulek, aby dokázal čtenáře naprosto strhnout. Má dar udělat z béčkového tématu áčkové čtení. Tohle je další z knih, které se zaryjí pod kůži a dlouho tam zůstanou.

Lukasitch
08.10.2019 3 z 5

Vykreslení toho, jak funguje Peklo, je určitě zajímavé a "zábavné". Vše ostatní je prostě nedotažené, příběh, akce, vše. Osobně jsem velmi postrádal i nějaký ten humor. Někteří tu Inferium srovnávají s Asfaltem od Kopřivy, no tak ten byl aspoň opravdu zábavný.

slawa.cap
28.09.2019 5 z 5

Do knížky jsem se pustil na základě povídky "O lidském dobytku" která byla fakt pecka. Úvodní část knihy skoro kopíruje povídku. A je fakt skvělá. Perfektní vykreslení Pekla a pekla v něm i na zemi. Poutavý příběh, že člověk nechce přestat a s chutí jsem se ke knížce vracel. S autorem jsem určitě neskončil.

Yokolobuna
25.09.2019 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "Kniha poprvé vydaná v roce 2019 (nová kniha)"

Tak komu fandit? Nelítostným náckům nebo lidožravým pekelníkům? Inferium je snad první kniha planety, kde většina čtenářů minimálně místy drží palce vojenské mašinérii s hákovými kříži na zástavě... Blitzkrieg se totiž přesunul do pekla a zlo stojí proti zlu.

Bureš si Inferiem vysloužil místo v mém žebříčku oblíbených autorů. Už Propastí času mě dokázal uhranout svými nápady a parádním mísením zdánlivě nemísitelného. V první půlce mi dokonce přišlo tahle pekelná jízda daleko zdařilejší, než povídání o zlomu času.

Burešova koncepce pekla je zvráceně zábavná a naturalistické scény odžezávání údů lidskému dobytku (to je prosím jedna z normálnějších praktik v knize) v kontrastu s šestiprstým démonickým farmářem v lacláčích fungují perfektně (tak proto mají čerti vidle :)?). Nejde přitom jen o laciný trik, který se rychle okouká. Poznávání zákonitostí Inferia a třenice mezi peklem a světem lidí, jsou obrovským tahákem knihy.

Dalším jsou i tentokrát slušně napsané postavy, které nelze jednoduše roztřídit podle karmy na padouchy a klaďase. Pokud tedy přimhouříme oči nad tím, že třeba takový dobrák Satan u svého rozjímání nad staven společnosti svačí lidský mozeček přímo ze zdroje. Motivace i činy postav jsou vesměs logické a uvěřitelné, stejně jako charaktery samotné. Navíc jsou mnohé osudy oproštěné od klišé... I když třeba rozuzlení příběhové linky ďáblice Lilith mi příliš nevonělo, autorovu vizi naprosto uznávám.

Kniha své slušné tempo a ďábelskou zábavnost ztrácí jen na několika málo místech a mě paradoxně nejméně bavily některé akčnější místa. Stačí však otočit stránku a houfy obrněných čertů, disciplinovaných nácků, Rónan s Amálkou a Samael s Lilith si vaši pozornost opět strnou takovým způsobem, že s knihou v ruce budete mít problém trefit záchodovou mísu. Velké doporučení všem, kteří milují bizarní, avšak veskrze funkční nápady!

Zakoupeno v roce 2019 za 195,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Zdánlivě totální šílenost, která proti sobě na pekelných vyprahlých pláních staví nacistickou mašinérii a legie démonů. Démonů, kteří chovají lidské hříšníky na maso a kousky jako Hittler nebo Stalin se v aukcích draží za hříšné množství platiny. To vše v lidském příběhu s postavami, na kterých vám bude záležet a porcí černého humoru navrch.

Hodnocení na DK v době přečtení: 92 %; Moje hodnocení: 95 %.

DericCaster
08.09.2019 5 z 5

Autoruv styl mi prostě sedí. Přestože je to fantasy knížka, nikdy jsem si během čtení neřekl "bože to je ujetý" a i když bylo, přišlo mi, že tak přesně by mohlo peklo vypadat... Knížka se mi moc líbila a určitě ji směle doporučuji ke čtení.

salkyn
20.08.2019 5 z 5

Tak to byla pekelná jízda!

Dandy1
19.08.2019 4 z 5

Bureš umí psát na jakékoliv téma. Zpracování námětu soužití démonů a lidí se mu povedlo. Jeho nápad jak oddělit dva světy od sebe se mi moc líbí a nikde jinde jsem se s tím nesetkala.

Terva
09.08.2019 4 z 5

Lidstvo dokázalo udělat
Peklo z Ráje,
co by potom udělalo
s Peklem samotným?

Když jsem při psaní komentáře k povídce „ O lidském dobytku“ z antologie „Ve stínu Říše“ projevil přání delší, knižní verze, netušil jsem, že Satan má slova vyslyší. Inferium je dlouhá verze této povídky. A je to povedený příběh, plný brutalit, násilí, smrti a života nebo života po smrti, je to o jídle a pití, je to o ďáblech, lidech a o ďáblech v lidech. Má to své mouchy, ale nikdo není dokonalý.

Citát: Cokoliv tu sníš chutná po hovnech.

Nejdříve se příběh rozjede ve třech liniích. Každá ta linie je samostatná a jedinečná. Všichni si v ní žijí svým tempem a možnostmi. Čtenář však musí tušit, že se tyto tři linie nakonec spojí. Bohužel, nebo Satanžel, právě to spojení neproběhlo zrovna moc vábně. Asi do druhé třetiny knihy to byla supr jízda, pak došlo ke spojení linií a příběh zpomalil a zaobíral se více věcmi najednou. Což někdy vedlo až k nudným pasážím. Ke spojení prostě došlo až moc brzy.

Malá ochutnávka:
Když vítěze klání prošpikovali aromatickým kořením a pověsili ho do udírny, usadili se démoni na lavice podél dlouhého stolu, vesele se bavili, kouřili doutníky, zobali omamné houbičky a pili všechno, co teklo. Pivo, víno, všechny možné kořalky.

Ale jak jsem již napsal, nikdo není dokonalý, a celá osnova příběhu však skoro dokonalá je. Princip probouzení na Desce zvané Inferium se pro každého oživlého mrtvého stává Peklem. Pro ďábly, žijící na této desce jsou lidé jen zdrojem dorůstající potravy. Naprosto krásná myšlenka. Pravdou je, že jsem se i někdy hnusem šklebil a to je možná účelem příběhu. Přijmout to, ale přemýšlet nad tím, zda se někdy po smrti v ničem podobném neprobudíme. Lákavý je sice pojem nesmrtelnosti, ale v takových mukách snad ani dobrovolně žít nejde.

Citát: Budou z nás všech vegetariáni. Vůdce by měl radost.

Klidně se dá říci, že tohle je jedinečná myšlenka. Každý milovník dobrých příběhů by si to měl přečíst a zamyslet se nad tím. Je jasné, že obrovským lákadlem jsou jednotky SS, ale ve své podstatě to mohl být klidně někdo jiný. Součástí příběhu jsou i mnohdy nevhodná slova. Čeština má spousty výrazů a, no prostě někdy mi výběr slov vadil. Co jsem naopak ocenil je jistý druh rasizmu, který není urážející. Ale musí tam být, protože hlavním tahounem jsou jednotky SS, tak nečekejte nějaké mazlení s vězni. Z příběhu jsem vybral sedm citátů a vložil je panu Burešovi na jeho profil. A protože je příběh tak nějak skoro otevřený i když ukončený, asi by nebyl problém napsat jeho pokračování.

Citát: Proč musím mít v halucinaci negra.

SteoSG
03.08.2019 5 z 5

=:){=
O tom ako pride Peklo do PEKLA!!! :)
Alebo opacne?!?

Isew
02.08.2019 5 z 5

Existuje ještě něco horšího než démoni v pekle? Někdo tak hrozný, že budete držet palce a fandit pekelníkům. Ano, existuje. Bohužel druhá světová válka v plné nahotě ukázala, čeho jsou lidé schopní a není to pěkné pomyšlení. Pokud existuje peklo a každý, kdo si ho zaslouží se narodí jako lidský dobytek, tak mi to nevadí. Každý je svého štěstí strůjcem. Moc mě bavil Lónan a pokud by Roman Bureš někdy napsal prequel o jeho životě, vůbec bych se nezlobila.

česká fantasy démoni peklo dark fantasy nacisté

Roman Bureš
česká, 1975