Inferium

Inferium https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403761/bmid_inferium-NgD-403761.jpg 5 338 107

Inferium série

Existuje peklo? Co se v něm s hříšníky vlastně děje a za jak velká či malá provinění se tam dostanete? A odkud se v Inferiu bere ten dobytek, který rodí země a ze kterého démoni podle chuti odkrajují kusy masa, a to znovu dorůstá, dobytek, který jen bučí a bez odpočinku vykonává tvrdou práci? V pekelné říši Inferium zazní proroctví, které tvrdí, že lidé spáchají zlo tak veliké, že to ani nebe neunese. Démoni ho však neberou vážně – navíc ani netuší, že jejich dobytek jsou nějací hříšníci. Co by asi tak mohli spáchat? Když je však protržena nebeská blána a ze zemského povrchu se do Inferia nahrnou lidé jako rozzuření sršni, prastarý pekelný řád se otřásá v základech. Dokáže satanova legie porazit Waffen-SS? Inferium je napínavý akční román o střetu dvou civilizací, z nichž každá má úplně jiný pohled na svět.... celý text

Ládja
06.04.2019 3 z 5

Pro mě nějak nic moc zajímavého a objevného. Zlatý Kopřiva, tam byl aspoň vtip a akce. Zde mi to vše připadalo utahané a o ničem. Dalo by se někde rozvést mnohem lépe a více a někde opět méně. Uvítal bych více napětí a klidně dvě stě stran navíc...2,5*

trudoš
02.04.2019 4 z 5

Poprvé se vize pekla, v němž hříšníci nahrazují zemědělská zvířata, objevila v povídce O lidském dobytku. Originalita nápadu a s tím související čtenářský úspěch inspirovali Romana Bureše rozepsat celou věc na čtyřsetstránkový román. A i když se někdy říká, že méně je více, tentokrát je tomu naopak. Nelze sice ignorovat paralelu s Propastí času, ale samotná podstata vykresleného světa čtenáře podle mě natolik okouzlí, že nad koncepcí osnovy příliš rozumovat nebude.
Přesto mi to nedá, abych si do zápletky nezaryl. Znovu se opakuje vzorec střetu dvou kultur na bitevním poli, kdy zlá německá armáda narazí na víc než rovnocenného soupeře. Rozdíl proti archetypům je pouze v tom, že strany konfliktu jsou si sympaticky rovnocenné - jedna bestie větší než druhá. A ačkoli by to mohlo svádět k bohapusté řezanici, snaží se spisovatel o jakousi nadstavbu ve formě zápletky. Ta ovšem v rámci charakteru vyprávění občas sklouzává k okatému melodramatu. Přesto jsem si tohle Peklo skutečně zamiloval.

Tazz1
01.04.2019 5 z 5

Tak jako všechny ostatní mě první napadlo, že to je Asfalt trochu jinak. V něčem lepší a v něčem horší. Asfalt je o něco akčnější, Inferium o něco popisnější. Ale naštěstí to s těmi popisy moc nepřehání a nevznikají tak hluchá místa. Svět je zajímavě vystavěn a uvidíme, zda budou i nějaké další knihy z prostředí Inferia. Čekal jsem, že nakonec bude invaze na Zemi (třeba do současnosti nebo doby studené války - to by bylo zajímavé) a to, že bude třeba další kniha. Stejně tak by nebylo špatné něco dalšího se sympaťákem Rónanem. Na závěr jen malá poznámka jako fandy druhoválečné tématiky, autor dost podhodnotil účinky německých 3,7cm a 10cm kanónů. A škoda, že nebyl slavný 8,8cm Flak. Na jednu stranu najde démon v noze zaražený kuchyňský nůž a na druhou stranu jeho kůži neprostřelí puška? Přitom K98 byla na poměrně výkonný náboj. Stejně jako člověk svojí váhou neodpálí protitankovou minu. Proto to je protitanková mina. Ale to jsou detaily. Celkově se kniha četla velmi dobře a doporučuji.

Karelvovsik
30.03.2019 5 z 5

Úžasný nový svět od Romana Bureše. Inferium mě bavilo víc než Kopřivův Asfalt a možná stejně jako trilogie Propast času. Už teď se těším na další knihu od Romana Bureše. Doporučuji.

Tilikum
25.03.2019 5 z 5

Srovnání s Asfaltem se vyloženě nabízí. Četl jsem obě knihy a obě jsou svým způsobem vynikající. Asfalt to je akční jízda ala Kulhánek prokládaná hláškama, Inferium je mrazivější, více dějové a skoro bez akce, přesto je strhující. Bureš vymyslel další naprosto unikátní svět.

wiedzmin88
23.03.2019 2 z 5

Nápad bohužel není originální, protože jedná se o jen malinko jinak pojatý svět z knihy Asfalt Štěpána Kopřivy.
Ale pro přiznivce oddechového čtiva ve stylu autorů Kopřivy, Kotlety či Kulhánka ideální.

astroweb
23.03.2019 5 z 5

Světová jednička ! Jsem přesvědčený, že přesahuje rámec běžné fantasy. Pan Autor je opravdu mimořádný spisovatel, který mi mimořádně sedl. Vřele doporučuji !

česká fantasy démoni peklo dark fantasy nacisté

Roman Bureš
česká, 1975