Inferium

Inferium https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403761/bmid_inferium-NgD-403761.jpg 5 338 107

Inferium série

Existuje peklo? Co se v něm s hříšníky vlastně děje a za jak velká či malá provinění se tam dostanete? A odkud se v Inferiu bere ten dobytek, který rodí země a ze kterého démoni podle chuti odkrajují kusy masa, a to znovu dorůstá, dobytek, který jen bučí a bez odpočinku vykonává tvrdou práci? V pekelné říši Inferium zazní proroctví, které tvrdí, že lidé spáchají zlo tak veliké, že to ani nebe neunese. Démoni ho však neberou vážně – navíc ani netuší, že jejich dobytek jsou nějací hříšníci. Co by asi tak mohli spáchat? Když je však protržena nebeská blána a ze zemského povrchu se do Inferia nahrnou lidé jako rozzuření sršni, prastarý pekelný řád se otřásá v základech. Dokáže satanova legie porazit Waffen-SS? Inferium je napínavý akční román o střetu dvou civilizací, z nichž každá má úplně jiný pohled na svět.... celý text

michal3736
19.07.2019 5 z 5

Parádní jízda Peklem, trochu mi to připomnělo Asfalt, trochu Vyhlídku na věčnost. Ale stále to bylo velmi originální. První kniha od tohoto autora co jsem četl a myslím, že is časem přečtu i více.

cori
13.07.2019 3 z 5

Dost děsivá představa pekla. Vyhrají pekelní démoni nebo jednotky SS-Waffen? Ráda bych se dozvěděla něco víc z minulosti Rónana.

misaC
13.07.2019 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem. Kniha mě moc bavila a zároveň děsila. Určitě nejsem jediná, která přemýšlela nad paralelou ( snad úmyslnou ? ) pekelníci a lidé ( v knize ) a skuteční lidé a užitková zvířata - musím ale poznamenat, že k vegetariánství by mě to v žádném případě nepřesvědčilo ( viz Roscata).
Zároveň jsem se přistihla, že dumám nad svými "hříchy" a přemýšlím, jestli jsou závažné :)
Chystám si Leona!

Roscata
09.07.2019 5 z 5

Upřímě by mě zajímalo s jakým záměrem autor tuto knihu psal. Protože kdybych už nebyla vegetáriánem po téhle knize bych minimálně musela začít přemýšlet o tom jak se ke zvířatům chováme. Podobných etických narážek bylo v knize více, ať už šlo o naše chování k planetě nebo k sobě navzájem. Nebo aspoň já je tam viděla.
Nemusíte ale se bát že je to to jediné čeho se v knize dočkáte. Chcete krev a brutalitu? Chcete bizarní představy a syrovost? Chcete humor a sarkasmus? Tak tady to máte.

SkillJam
07.07.2019 5 z 5

„Všeho se zbavte!“
„Ale někteří kluci už snědli klobásy...“
„Ježíši...“

Naprosto úžasná kniha, která se četla jedním dechem. Skvělé a hlavně zajímavé pojetí pekla, kdy pekelníci nejsou jednoznačně záporné postavy a lidé svatoušci. Výborně nastíněné dilema, kdy soucítíte s útrapami týraných lidí v pekle, ale uvnitř víte, že si to možná všichni zaslouží. Moc se mi líbilo propojování linek hrdinů a pohledy na jednotlivé události z více úhlů. Doufám, že se někdy pan Bureš k tomuto světu vrátí, protože s Rónanem bych se opravdu moc rád ještě někdy setkal.

groula
07.07.2019 5 z 5

tak to byla opět jízda. čerti, náckové, hříšníci v pekle.
pecka...

analizátor
10.06.2019 5 z 5

Ve všem souhlasím s Israha. Srovnávat Inferium s čistou brakovkou jako je Asfalt je podle mě nesmysl.

Israha
10.06.2019 5 z 5

Kniha s totálně pokleslým námětem, který zpracovává úplně jinak, než by člověk při pohledu na obálku a anotaci řekl. Méně akce, méně humoru, méně bizarností a přehnaných výtrysků obrazotvornosti, více děje, více charakterů, více pochmurnosti a suchého, někdy až mrazivého sarkasmu. Syrovost, násilí a nevybíravost ke čtenáři přítomna hojně. Burešovi se sice nepovedlo úplně dotáhnout tu ambivalentnost vyznění, přeci jen jsou zde démoni díky bližšímu seznámení se s nimi a nahlížení na dění jejich prizmatem více za klaďase, než robotizovaní a odlidštění nácci, ale jinak na základech křesťanské mytologie a historie 2. světové války stvořil velmi osobitý román, který je psán odlehčenou formou a jazykem, ale na mnoha místech dokáže těžce zamrazit, a s elegancí se vyhýbá jak nepřirozenému happy-endu, tak opačnému extrému v podobě "oh so edgy!" špatnému konci, přičemž to vše velmi pevně drží pohromadě. Vynikající. Jen se nenechte nalákat na něco, co by šlo vysloveně ve stopách Kulhánka nebo Kotlety. Inferium povětšinou moc sranda není...

LukBook
07.06.2019

Pekelníci jsou tentokrát vlastně téměř kladnými postavy, protože dostali ještě horší protivníky - nacisty. Kniha skvěle zapadající do koncepce Fantastické Epochy. Přečtěte si moji celou recenzi. Odkaz v recenzích.

orson
21.05.2019 4 z 5

Moc zajímavá akční představa, jak by mohlo vypadat peklo. A co teprve když do něj vtrhne oddíl SS a začne to tam obsazovat a likvidovat démony :) Ale Asfalt od Kopřivy mi přišel ještě o kus lepší, drsnější i vtipnější.

burianek
11.05.2019 5 z 5

Až na ten konec, přečteno na jeden zátah.

obrobr
06.05.2019 5 z 5

JOJ To byla jízda .

Bašťák
05.05.2019 5 z 5

Velice originální námět i zpracování :-) povedené, čtivé. Autor využívá podobného principu jako v Propasti času - naprosto rozdílný pohled dvou "civilizací" na průběh stejné události, zde okořeněné principy fungování samotného Pekla a přes ty hrůzy je to místy až vtipné :-)
Oblíbená citace: "Lidstvo dokázalo udělat peklo z ráje, co by potom udělalo s Peklem samotným?".

mot33
02.05.2019 4 z 5

Tak nevím nápad super ,stale mě to nutilo dočíst ,tak jsem to dočetl.Asi to není špatné ,ale PROPAST ČASU SE MI ZDÁLA LEPŠÍ.Trochu méně krve na můj vkus.

martina1199
28.04.2019 5 z 5

Tak tohle byla opravdu povedená pekelná jízda :-)
Pozor možnost spoileru!!!!

Nemám co vytknout, barvitě vykreslený fantaskní svět pekla, které mi svým vyobrazením trochu připomnělo část slavného triptychu Hieronyma Bosche Zahrada pozemských rozkoší, byl prostě skvělý, stejně jako příběh samotný. Představa absence nebe jako protiváhy mi přišla tedy hodně děsivá, pointa samotná taky lidstvu moc nefandí. Nutno uznat, že se ani není čemu moc divit.

Rozhodně doporučuji a všemi deseti :-)

Toriel1
20.04.2019 5 z 5

Velmi dobré! Vlastně přímo vynikající! Kniha je vlastně pokračováním povídky, která se objevila v antalogii Ve stínu Apokalypsy, kde šlo o jednu z nejlepších povídek. Inferium autorův nápad s peklem rozvíjí k dokonalosti. Mohu jedině doporučiti!

Gabetka
17.04.2019 5 z 5

Autor báječným způsobem dokázal čtenářům zprostředkovat atmosféru pekla, jak ho neznáme a poznat nechceme. Čtení by mělo být povinné, aby nás přešly choutky páchat zlé skutky. Popis utrpení hříšníků po smrti byl občas opravdu až nechutný, ale na druhou stranu to vyvažovaly skvostné vtípky. Děj, popis pekla, jeho provázání se světem a lidmi, postavy... to všechno bylo do detailů promyšlené a propracované do maximálně čtivého celku. Vnímání světa nebylo černobílé, rozhodně nešlo o klasický souboj dobra a zla, kdy je jasné, na kterou stranu se při čtení přikloníte. Zde šlo o střet kultur, z nichž každá má své zvyky, nad kterými ani nepřemýšlí, a najednou je konfrontována interpretací z jiného úhlu a musí se s tím nějak popasovat. Kniha je chytrá, čtivá a vtipná, nejde o bezmyšlenkový akční nářez prokládaný vtipnými hláškami. Mohu jen doporučit.
Dle mého názoru byl Satan jednou z nejinteligentnějších postav :-)
A Asfalt si přečtu, abych mohla jako ostatní srovnávat.

Okoslav
11.04.2019 4 z 5

„Došel k samičce člověka, zaklekl jí krk a odřízl jednu mléčnou žlázu. Člověčice u toho vřeštěla jako pominutá. ‚Zvykneš si,‘ konejšil ji. ‚Však ono ti doroste.‘“

Zapomeňte na pekelný oheň a všudypřítomný zápach síry. Protože tohle peklo rozhodně není další variací na laskavou českou pohádku. Ale místem, které vás skutečně donutí začít si dělat seznam svých hříchů. A stát se vegetariánem. Pro jistotu. V Inferiu totiž lidé dávno nejsou lidmi. Ale bučícím, tupým dobytkem, který se rodí v samotné zemi. Takže zatímco den za dnem bez oddechu vykonávají tu nejtěžší práci, bez jídla, pití a odpočinku, démoni z nich odkrajují kusy masa i celé končetiny.

Burešovo Inferium někteří srovnávají s Kopřivovým Asfaltem, ale nenechte se zmást – obě pekla se od sebe výrazně liší. Tam, kde Kopřivovo peklo působí bizarním, místy až groteskním dojmem, tam je totiž Burešovo Inferium mrazivě syrovou krajinou, o které téměř bolí číst. A která (ať už záměrně, nebo ne) ve čtenáři rozbrnkává i skryté vegetariánské strunky. Protože ruku na srdce: zkuste si dát pečené koleno poté, co jste četli tohle.

Bureš navíc mnohem víc vsází na samotný příběh. S akcí jako takovou přitom šetří, na škodu to ale není – o to větší prostor v Inferiu dostávají postavy a rozvíjení jejich vzájemných vztahů. A dost možná je to jediná knížka, ve které fakt budete chtít fandit náckům.

rimar
10.04.2019 5 z 5

Kniha mne mile prekvapila. Nekdo srovnava s Asfaltem a za mne ten mne moc nebavil takze dle mych pocitu Infernium urcite lepsi. Na druhou stranu Kulhankovo podani pekla - Vyhlidka na vecnost, mne bavilo vic. Celkove velmi dobre promysleno co se deje s lidmi v pekle po smrti a popis celeho toho jejich sveta byl dobre podany.

Elea
09.04.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, zajímavé byly úvahy o úloze Démonů i Andělů a jejich vlivu na člověka.

česká fantasy démoni peklo dark fantasy nacisté

Roman Bureš
česká, 1975