Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346790/bmid_husitska-epopej-v-Lc8-346790.jpg 4 328 63

Husitská epopej série

Pátý díl začíná klíčovým zlomem v zápase mezi katolíky, kteří se snaží o návrat ke starým pořádkům, a kališníky, vedenými mladým Jiřím z Poděbrad, který obsadí Prahu. Doba klidu končí a rozhoří se domácí válka. Mladý Ladislav Pohrobek dospívá a ujímá se českého královského trůnu. Jenže záhy umírá a po složitém diplomatickém zápase se novým českým králem stává Jiří z Poděbrad. Proti Čechám se formuje nová nepřátelská koalice. V tomto prostředí postupně odcházejí ze světa pozemského příslušníci prvních generací rodu Prokopů a na jejich místo nastupují jejich děti. Vyprávění nás opět zanese do Prahy, na Tábor i Písek, do Plzně a dalších měst, ale také na rožmberská a poděbradská panství a rovněž do Horních Uher.... celý text

Adapa
05.05.2019 5 z 5

Dobře napsaný další díl epopeje. Škoda, že některé postavy bez vysvětlení zmizely, ale celkově je to stále dost zajímavé. Z potomků starého Prokopa jsou povětšinou rytíři a tomu odpovídá i děj. V tomto díle jsem poprvé přivítal rodokmen osob na poslední straně. V minulých dílech jsem se ještě orientoval, teď jsem se již ztrácel.

de_baques
02.05.2019 4 z 5

vyčítám autorovi snahu o přílišný záběr pokud jde o prostředí i přibývající počet postav, postihnout všechny aspekty doby a ještě do toho vměstnat smysluplný děj (v několika nezávislých liniích) je zkrátka složité, celkově je to ale výborné čtení

Pavelpi
20.04.2019 5 z 5

Pátý díl se mi líbil.Díky rodokmenu na konci jsem se začal zase v Prokopech orientovat.Spory mezi katolíky a kališníky už pozvolna utichají a místy jsou tam postavy,které mění víru,jak se jim hodí.Už se těším na další díl.

Karborund
15.04.2019 4 z 5

Není to už ta paráda z prvních dílů, ale pořád je to výborná četba a pan Vondruška má můj velký obdiv.

Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé ....

p.pavlina
05.02.2019 5 z 5

Další skvělý díl této série, i když je fakt, že rodinné vztahy mi dávají čím dál více zabrat.

Shardlake
12.01.2019 5 z 5

Čtivou formou zpracováno další pokračování rodu Prokopů. Těším se na další díly.

cibulka 8
03.10.2018 3 z 5

Dojal mě slib, který dal Jiří z Poděbrad, když byl zvolen Českým králem. Možná i proto, že jsem ho četla v den svátku svatého Václava. Jinak mi bylo líto jaký konec potkal Markétu, kterou jsem si dost oblíbila.

bigben
12.09.2018 4 z 5

Teprve pátý díl a já už jsem se lehce ztratila v rodinných vztazích a vůbec historické linii...proto jdu rychle na další.

Umělec
27.08.2018 2 z 5

Hodně nastavovaná kaše... První díly byly ještě o historii,tohle je už jen červená knihovna s minimem historických událostí. Tyto rodinné příběhy by se mohli odehrávat kdykoli. Chápu úmysl jít rok po roku, ale když se nic zásadního nedělo, tak je zbytečný se to snažit natahovat na 600 stránek a vyplňovat vatou.

Jaruš7
22.08.2018 5 z 5

Nejinak než audiočetba.
Tentokrát to bylo pestřejší o cestování za prací i válečné tažení po Evropě.
Zatím co se intenzivně dbá o nevymření rodů, vymírání na bojištích je pokládáno za čest a Boží vůli, takže moře lásky by mělo vyvažovat válečné choutky o moc. Bez poddaných, vazalství a roboty by to nešlo, takže nový král je nadějí na mír v zemi.
Je s podivem, jak víra může zaslepit trýznivou bolest a svědomí z válečných útrap. Pokřivená evangelia berou rozumu sílu, takže vysilující náboženské spory a bitvy budou s novým panovníkem konečně zažehnány?!...

Pavlína79
17.07.2018 3 z 5

Čtivě vykreslené vztahy na pozadi historickych událostí. Vzhledem k rozsahu celé epopeje nikdo nemůže očekávat lekce dějepisu, ale každý si z naší historie něco připomene.
A vzhled i tohoto dílu se opravdu povedl!

Yorika
02.06.2018 2 z 5

Prznění české historie

PPardinio
01.05.2018 4 z 5

Stále velice dobré čtení, které je prokládáno historií naší země. Oblíbené postavy pomalu umírají ale jiné dostávají více prostoru. Musím se přiznat, že v této knize mě velice bavil Olbrámek, který dříve nebyl mojí oblíbenou postavou.

jitvav
03.04.2018 5 z 5

Tradičně opět výborná kvalita. Troufám si říci, že žádný jiný autor nám nepřibližuje toto období tak čtivým způsobem, jako Vlastimil Vondruška. Obyčejní lidé v jeho příběhu jsou nám velice blízcí, jejich očima můžeme prožívat i toto nelehké období našich dějin. A i politická situace tehdy, v některých aspektech trochu připomíná tu dnešní. Trochu mne zasáhla smrt některých hrdinů, kteří se mi už dostali pod kůži, ale to už bohužel k životu patří.

minek
20.03.2018 5 z 5

Opět docela dobré počtení o době, která pro náš národ (i když v té době byly Čechy tak kosmopolitní, že slovo národ je asi velmi nadnesené) byla velmi důležitá a volbou Jiříka z Poděbrad českým králem i důležitým mezníkem našich dějin.

Jap
04.01.2018 4 z 5

Mezi čtvrtým a pátým dílem jsem měl rok a půl dlouhou pauzu, ale kupodivu jsem se v postavách neztrácel a děj mě bavil a to dost. Řekl bych klasický Vondruška a chvílemi jsem měl i pocit, že čtu Hříšní lidé Království českého. Jen těch proutníků tam bylo, že i Ota by se divil. Těším se na další díl a tentokrát budu číst pokračování určitě s menší prodlevou.

Bašťák
22.12.2017 3 z 5

U tohoto dílu jsem měl trochu problém udržet pozornost a četl jsem hlavně proto, že mě zajímá, jak životy některých oblíbených postav z předchozích dílů dopadnou. Líbila se mi nejvíce Olbrámkova uherská linie příběhu, vrcholem je zde popis obrany Bělehradu před Turky. To se četlo výborně. S linií českou mám trochu problém, že si vlastně skoro žádné top nevybavuji, snad kromě korunovace krále Jiřího z Poděbrad. Jsem zvědav jak se osudy uzavřou v posledním díle.

alabra
30.11.2017 4 z 5

Obdivuhodná znalost historických událostí, jinak trochu přešlapování na místě. Chápu, vše, co se mohlo stát, už se hrdinům stalo, co dalšího vymyslet,snad jen ta smrt jedné z hrdinek v závěru knihy mírně rozčeřila hladinu.

Jonna
14.11.2017 3 z 5

Je to jenom můj pocit, nebo se nám začíná příběh trochu rozmělňovat? Celou knihu se vlastně až tak moc neděje, tedy s královstvím, a ostatní příběhy jsou většinou rozvleklé. Tenhle díl je prostě taková "vata". No uvidíme, snad bude další díl lepší.