Znamení Jidáš

Znamení Jidáš https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29126/bmid_znameni-jidas-IsZ-29126.jpg 4 530 74

Na Pražském hradě došlo k neslýchanému zločinu. Přímo v úředním paláci byl jedné noci zavražděn zemský sudí Dobřej a v jeho těle byla nalezena dýka se satanskými znaky. Král Přemysl II. Otakar nemá k lidem na svém dvoře důvěru, a proto svěří vyšetřování mladému Oldřichovi z Chlumu. To se samozřejmě nelíbí zemským úředníkům, zvláště když se začne proslýchat, že král hodlá bezdězskému správci svěřit vlivný úřad zemského sudího. Proto začne pražský purkrabí spolu s komořím pátrat na vlastní pěst a obviní synovce zavražděného sudího Křišťana. Král mladíka odsoudí k smrti, jenže Oldřich z Chlumu má pochybnosti, neboť se ukáže, že existuje ztracený spis, označený jako "Jidáš".... celý text

Peleus
23.06.2019 3 z 5

Mám silně vtíravý dojem, že autor kdysi sledoval seriál Tudorovci. Díky němu dostal jednoduchý, leč právě v oné jednoduchosti geniální, nápad! Co takhle dopřát plebsu kromě chleba a her, o něž se postará stát, duchovní potravu v podobě vyprávění z atraktivního období českého středověku!

Aby se však nejednalo jen o nezajímavé věci jako zvůle šlechty, mor a války, dostane tvrdě pracující za vydělanou korunu pohádku o šikovném vyšetřovateli a jeho dvou pomocnících, kteří středověkým zločinem projíždějí jako nůž zteplalým máslem, přičemž nesmí chybět za každého počasí, denní doby a příležitosti hrátek chtivé mladé sklepnice nebo škádlivé nevěstky, stejně tak jako boky pohupující juvenilní šlechtičny.

Jak se řeklo, tak se udělalo. Tudíž na stránkách knihy sledujeme kombinaci patriotismu (co řekne český král, to také platí), mírného ateismu (církev je prezentována jako sbor pletichářských byrokratů) a naprostého amatérismu (na straně zločinců).

Jsem poněkud na rozpacích, jak se na Znamení Jidáš dívat. Coby detektivka je na úrovni dobrodružné literatury pro mládež ve stylu Kterak Čingačgúk ztratil svůj tomahavk nebo Zrada lovce mamutů. Jako historická próza rovněž pokulhává, Alexander Dumas to tedy není. Každopádně jako zabiják času, když toho máte po krk v práci či ve škole a chcete jen tak sedět a plivat pecky z višní na sousedovu zahradu, jde o dobrého společníka.

P.S. Autor by měl zapracovat na vlastním sexuálním životě.

janacheca
19.06.2019 4 z 5

Dobrá středověká detektivka a čtenář do konce neví, kdo za vším stojí. Děj má spád, mrtví přibývají jeden za druhým a smyčka kolem Oldřicha z Chlumu se bleskově utahuje. Autor mohl trochu více popsat satanská znamení a vše kolem nich, napětí by to určitě prospělo. Podobně inkvizitor mohl budit ještě trochu více strachu (má opravdu velký potenciál). Kniha je celkově výborná a hodí se třeba jako čtení na dovolenou.

zdenaR
23.05.2019 4 z 5

Další detektivka mého oblíbeného autora.
Čte se velmi dobře a děj má spád.
Jako odpočinkové čtení poslouží ideálně.

Páájinka
28.10.2018 5 z 5

moc se mi líbí Vondruškovy knížky, jsou čtivé, jsou z historie a také jsou vtipné

Jaruš7
02.10.2018 5 z 5

Audiočetba, kniha FsF.
Vždy a znovu žasnu,
Jako vždy potěšení s hřejivými pocitem.

Pavelpi
16.08.2018 5 z 5

Bezvadně napsaná kniha o vyšetřování zločinu v královské radě.Kniha má napětí a grády.Závěr je perfektně rozuzlený.Myslím,že Oldřich z Chlumu by obstál i mezi dnešními vyšetřovateli.

babystar
28.04.2018 5 z 5

Knížka odehrávající se hlavně v Praze na královském dvoře v době začátku vlády Přemysla II. Otakara, během druhého roku působení Oldřicha z Chlumu ve funkci královského prokurátora. Perfektně popsány intriky mezi členy královské rady. Při vyšetřování násilné smrti zemského sudího jde Oldřichovi (tak jako skoro vždy) o krk, ale taky o svobodu, neboť si na něho "brousí zuby" dcera pražského purkrabího. Bezmoc lidí neprávem odsouzených k smrti je úděsná a jsem opravdu ráda, že žiji v 21. století. Trochu mne mrzí, že jednotlivé knihy série nejdou po sobě chronologicky a také autor nedodržuje striktně životní historii postav (např. Byla Oldřichovou mrtvou manželkou dcera chudého zemana nebo magdeburská nevěstka?).

jaroiva
15.03.2018 5 z 5

jo! opět jsem se bavila na 100%

Art82
02.03.2018 4 z 5

Opět další vydařený kousek. Prostě tyhle detektivky si člověk opravdu užije a zatím nezklamala jediná.

PierRe Vesper
28.02.2018 4 z 5

Parádní detektivka jako vždy, a když jsem si přečetl jméno Kunigunda, věděl jsem, že se budu bavit přímo královsky.

Standa24
06.01.2018 3 z 5

Oproti předchozím příběhům Oldřicha z Chlumu jsem v této knížce postrádal větší napětí a spád.

jarin58
12.12.2017 5 z 5

Opět další skvělá kniha.

jindrich7442
13.10.2017 4 z 5

Opět se posouváme v čase do doby před svatbu Ludmily z Vartenberka a Beneše z Dubé. Drobné dějové odchylky. Ve Vraždě v Ambitu vypráví o tom, jak se svou ženou (bývalou nevěstkou Annemarií z Magdeburgu) dožil kdesi v Sasku, kde se jim narodil syn a oba umřeli na mor . Současně ve druhém příběhu, kde ještě zastával úřad písaře a hledal Přemyslův ztracený náhrdelník byl již vdovcem. Počátek této knihy uvádí, že dítě se narodilo až na Bezdězu již mrtvé, žena mu zemřela záhy po porodu a oba jsou na Bezdězu pochováni. Později je zde zmíněno, že jeho bývalá žena se jmenovala Zdeňka. O její kmotře Ludmile, která je abatyší Jiřského kláštera v Praze. Dále všechno navazuje na nesrovnalost s postavou Oty ze Zástřizlí, v prvních dílech série (Dýka s hadem, Záhada zlaté štoly či Zdislava a ztracená relikvie) jsou náznaky kde Ota neví nic o Oldřichově minulosti a Oldřich je naopak v některých situacích vykreslován, že o této historii nechce mluvit. Zde na Bezdězu již Ota byl jeho panošem (tím se stal při hledání Přemyslova náhrdelníku), takže by Oldřichovu první manželku musel znát.

Alex.rrr
27.09.2017 3 z 5

Další z dílů autorovy povedené série. Pěkné čtení, ale na mě tento díl byl málo akční. Vše se tak nějak vyřešilo skoro samo a nebylo tam takové to správné vyšetřovatelské zapálení. I tak ale stálo za to přečíst. Už se těším na další díl.

coquus
09.08.2017 4 z 5

Další případ Oldřicha z Chlumu a jeho panoše Oty, který se tentokrát odehrává ve středověké Praze. Pohodová detektivka, která se čte skoro sama. Kdo hledá něco oddechovějšího a zároveň příjemně čtivého, můžu doporučit.

klokan.1905
04.05.2017 5 z 5

Znamení Jidáš...
Vražda zemského sudího Dobřeje přímo v úředním paláci... Vyšetřováním je pověřen králem Přemyslem II. Otakarem Oldřich z Chlumu. S vyšetřováním mu samozřejmě pomáhá jeho panoš Ota ze Zástřizlí... Skvělá byla nevěstka Zrzka... :-) Tuhle sérii - Hříšní lidé Království českého - mám prostě moc rád, opět na mě ta doba přímo dýchla... ;-)

martina.culik
12.03.2017 4 z 5

První kniha, kterou jsem od V. Vondrušky četla. Příběh je zajímavý a dobře čtivý.

martas79
10.02.2017 4 z 5

Jeden palác, čtyři komnaty a jedna mrtvola. Satanské symboly, naštvaný král a inkvizitor na cestě. Skvelej díl.

aktijnov
26.01.2017 4 z 5

Příjemná odpočinková četba...

Pavlnka
03.12.2016 5 z 5

Příběh, který mi nějak v pořadí unikl. Opět jsem se po delší době vrátila k Oldřichovi a opět nezklamal. Pěkné, zajímavé a poklidné.