Zločin na Bezdězu

Zločin na Bezdězu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231367/mid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zloc-0KB-231367.jpg 4 465 90

Jubilejní dvacátý příběh královského prokurátora a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu se odehrává přímo na Bezdězu a v hlubokých lesích, které ho obklopují. Tajemný zločin pomáhají řešit jako obvykle panoš Ota a velitel Diviš a své si k řešení případu řekne i Ludmila z Vartemberka. I když případ zpočátku vypadá jasně, rychle se komplikuje a sám Oldřich z Chlumu je překvapený, jakou zlobu může skrývat lidská duše.... celý text

jarin58
10.06.2018 4 z 5

Opět dobrá kniha,zařazení dětí do děje bylo příjemným osvěžením.Jen dvě výtky.Moc osob se účastnilo vyšetřování,tím byl Oldřich trochu upozaděný a druhá se týká konce.Ten mi připadal useknutý.

Vojslava
03.06.2018 3 z 5

Zpravidla nemívám problém pochopit rodinné vztahy v ději, ale tohle bylo trochu nad moje síly... knihu jsem spíš prolétla než přečetla. Škoda, že nedostaly víc prostoru děti - těšila jsem se, že přispějí nějakým zásadním svědectvím... :-)

babystar
27.05.2018 5 z 5

Příběh v duchu "zločin v zamčeném pokoji". "Zamčený pokoj" však představuje Bezděz zavátý sněhem, v němž se ztrácí královská dcera i děti a vraždí nepohodlní svědci dávného zločinu. Zkrátka existence založená na podvodu je odsouzena k odhalení, i když to někdy trvá dvacet let.

jindrich7442
31.12.2017 5 z 5

Příběh je, tak jako každý díl velice záživný a čtivý. Zápletka ne tak snadno předvídatelná a celý příběh takový vláčný. Jen jsem si u posledních dílů všiml, že závěr je poněkud ošizený a velice rychle uťatý.

martas79
26.12.2017 1 z 5

Kniha plná jmen, která nejdou zapamatovat. K tomu nositelé těch jmen dělají zmatek - a to navrch někdy před 20 lety. Pak ruptyboty všichni se potkali - ne u Kolína, ale na Bezdězu... a ožil ten zmatek z před 20 lety.
Nakonec - asi poslední tři řádky - Deux ex machina - alá Oldřich a jeho spravedlnost. Zavírám knížku jako opařený. Tak za tu snahu a přežvýkání tolika stran nudných jmen bez děje mám na podnose tento konec....???!!!

čef
19.11.2017 5 z 5

Další z pěkných příběhů z doby velkého Přemyslovce, ze světa, "kde vládnou meče mužů, ale mužům slzy a polibky žen" a "ženy jsou slabé a často nešťastné stejně jako muži". Zašmodrchaný kriminální příběh s mnoha postavami vyžadujícími plnou pozornost čtenáře.

KikiZ
14.11.2017 4 z 5

Zločin na Bezdězu je poněkud komplikovanější a zamotanější než ostatní vondruškoviny, nicméně i tak je opět fajn čtivo. Panoš Ota je zde už přece jen poněkud starší, takže těch "zářezů" zde není mnoho, na druhou stranu, přece jen, Přemyslovny jsou Přemyslovny...

katka9574
14.11.2017 2 z 5

Od pana Vondrušky jsem pár knih o "hříšných lidech" četla, velice mě bavily a všem jsem nadělila po pěti hvězdičkách. Zločin na Bezdězu mě strašně zklamal, o totálně odfláknutém závěru nemluvě.... ale věřím, že příště bude zase dobře :-)

astroweb
14.11.2017 1 z 5

Tentokrát mi pan Vondruška vůbec, ale opravdu vůbec nesedl. Překombinované, příliš mnoho postav, ve kterých jsem se nevyznal, finále mě minule úplně, velmi slabé.

kneznaliba
28.07.2017 5 z 5

Trochu jsem plavala ve spoustě nových i starých postav. Opravdu jsem zjistila, že bych si měla zase některé knihy znovu přečíst na oživení, ale jinak standardně velmi slušná kniha, která mě potěšila.

cori
14.04.2017 3 z 5

Tak zápletka s dávným tajemstvím a rodinnými pouty je celkem fádní a nudná, vyřeší se pomocí vyptávání v kruhu rodu na adventním "zasedání".Trochu napětí vyvolá zmizení Přemyslovny a Oldřichových dětí. Konec s dopadením vraha odbytý na dva řádky rozpačitý dojem z knihy dovršuje.

joona
25.02.2017

Zločin na Bezdězu se nějak nepovedl. Celé to bylo nějaké zamotané a navazovalo to na minulé díly. Asi jsem měl příliš vysoké očekávání. Pevně doufám, že další díl mě dokáže upoutat a pobavit víc.

RogiS
12.02.2017

Odhalit motiv zločinu na základě dávného zneuctění děvečky boleslavským popravčím....
(A jen tak mimochodem, Jaroslav z Hruštice byl bratrem Havla z Lemberka)

Majdule
14.01.2017 4 z 5

Standardně dobrý díl, který řadím k těm z lepšího průměru série. Osobně mě velmi potěšily odkazy do minulosti, účast celé Oldřichovi rodiny i všech pomocníků. Dětský prvek pro mě byl osvěžující. Charaktery obou Oldřichových dětí jsou hezky načrtnuty a jejich pátrání mělo tu správnou míru uvěřitelnosti vzhledem k jejich schopnostem a možnostem.
Cenou za pátrání přímo na Bezdězu, za komplikovanou zápletku i množství vyšetřovatelů bylo potlačení Oldřichovy role, což mě mrzelo. Mám za to, že díly, které se soustředí přímo na Oldřicha a jeho práci, jsou nejlepší. Ale jako všechny Vondruškovy knihy to krásně odsýpalo a dobře se u toho odpočívá.

Ajrad1981
14.01.2017 4 z 5

Souhlasím s tím, že postav tam bylo požehnaně. Ve vzájemných vztazích jsem se místy ztrácela a na začátku jsem si musela dokonce vzít papír a tužku a postavy spojené s vypálením Solce si roztřídit a poznamenat si, jak spolu souvisely, ujasnit si to, jinak bych se dál nechytala. Pak už to bylo dobré, sice tam bylo ještě jedno místo, kde hrozilo zmatení, ale to stačilo pouze ještě jednou přečíst, abych si udělala jasno kdo kde s kým. Postav tam bylo tolik, že si je jednou spletl i autor :-)
I přes ten chaos ve jménech a vztazích se mi příběh líbil, hlavně závěr. Pan Oldřich z Chlumu našel způsob, jak potrestat vraha, kterého by pouze na základě důkazů neusvědčil.

cialexa
03.01.2017 4 z 5

Tento zatím poslední díl Oldřicha z Chlumu mě moc nezaujal.

Karborund
27.12.2016 2 z 5

Naprosto souhlasím s předchozím komentářem.19 solidních příběhů z Hříšních lidí, ale ten dvacátý, to byl sakra chaos.Zmatky jmen, páté přes deváté a závěr shrnutý do dvou vět.Tohle pana Vondrušku samotného nemohlo bavit.

Galadwen
26.12.2016 1 z 5

Nechápu, co toto mělo znamenat. Postav jak na orloji, zmatený děj, zločin na Bezdězu se stane a děj alespoň trochu rozjede až v polovině knihy. Vztahy postav z minulosti jsou tak zmatené, že mi ani po několikátém přečtení příslušných odstavců nebylo jasné, kdo s kým... (připomíná velmi historku "jak jsem se stal svým vlastním dědečkem"). Homosexuální a veřejně známý vztah ve 13. století? To už si z nás autor asi opravdu střílí. A konec zahraný do autu. Opravdu síla.

Andrea81
27.10.2016 4 z 5

Já si u knih pana Vondrušky vždycky hezky odpočinu, nikdy mě žádná nijak nezklamala, prostě vím, co od autora můžu očekávat a za to jsem ráda.

Juri81
19.10.2016 1 z 5

Spíše vzpomínková rekapitulace na předchozí nepovedené knihy, u které se nám ze záhrobí vrací osoby v předešlých dílech pohřbené. Nádherně zpatlaný závěr, který umí vykouzlit jen pan Vondruška. V rekapitulaci z toho vychází jedna krásná hvězda.