Tajemství abatyše z Assisi

Tajemství abatyše z Assisi https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236757/mid_tajemstvi-abatyse-z-assisi-Pzw-236757.jpg 4 547 79

Pouť ke svatému Jakubovi do Compostely patří k vrcholným projevům křesťanské zbožnosti. Oldřich z Chlumu má však svých starostí tolik, že na něco takového nikdy nepomyslel. Jenže král Přemysl II. Otakar je jiného názoru. Nařídí, aby jeho prokurátor byl členem družiny, která na zbožné pouti doprovodí královu tetu abatyši Anežku. A ještě rozmrzelejší je Oldřich ve chvíli, kdy se dozví, že společnici má Anežce dělat během cesty Světlana, dcera purkrabího Viléma z Landštejna. Ještě než překročí hranice království, dojde k první vraždě. V blízkosti poutníků se začínají pohybovat papežovi vyslanci, tajemní templáři i zvědové francouzského krále. A tehdy se Anežka Oldřichovi přizná, že k pouti ji nevedly jen zbožné úmysly. Před svou smrtí jí slovutná abatyše Klára z Assisi napsala o znepokojivém podezření. Návrat odmítá, a tak malá družina pokračuje v cestě za tajemstvím, jehož odhalení musí mnozí vykoupit svou krví.... celý text

Le Chat
26.01.2020 4 z 5

Rozhodně slabší než Msta písecké panny nebo Prokletí brněnských řeholníků. Přesto si určitě přečtu i další autorovy knihy. Oblíbila jsem si jak Oldřicha z Chlumu, tak panoše Otu...

hrosik3
24.06.2019 2 z 5

Zatím asi nejslabší kniha od autora, co jsem četla. :(

zdenaR
23.05.2019 3 z 5

Ke knihám V. Vondrušky přistupuji jako ke středověkým detektivkám pro chvíle odpočinku od vážnější literatury - nehledám historické nepřesnosti.
Pro mě jsou velmi čtivé a zábavné.
Pravda, že mi časem splývají a těžko si zpětně uvědomuji jejich děj.
Ale jak říkám, je to relax bez hlubších souvislostí.

Hana62
24.04.2019 2 z 5

Není to, co bych doporučila. Snaha zasadit děj do minulosti pokulhává se zvyky a chováním v té době obvyklými. Určitě další knihy autora nebudu číst.

Pavelpi
01.04.2019 5 z 5

Začátek byl takový rozkolísaný.Chvíli tak a chvíli zase onak.Asi od poloviny se to ale zase rozjelo a vydrželo to až do konce.Rozřešení bylo dost komplikované,ale logické.

Páájinka
24.03.2019 3 z 5

Tato kniha byla napsaná horkou jehlou. Poprvé se mi ani moc nelíbila.

Art82
07.03.2019 4 z 5

No co dodat prostě asi bych chtěl být Otou.

Runkyna
23.02.2019 4 z 5

Příjemné čtení s minimem nudných pasáží. Patří mezi povedenější díly.

tereza1198
12.02.2019 3 z 5

Moc se to táhlo. Cesta do Compostely byla tak dlouhá, že jsem měla pocit, že bych tam dřív došla pěšky sama. Těla se trochu hromadí. Naštěstí všichni důležití umírající mají dost času, aby vysvětlili všechny své pohnutky. Ctnostné panny chtějí většinu času souložit s Otou (jeho neodolatelnost pro všechny ženy mi už přijde otravná). Anežka Přemyslovna byla vykreslena docela nesympaticky, ale aspoň jako jediná nechtěla Otu.

marimari
12.02.2019 3 z 5

Dočteno. Knihy V. Vondrušky vnímám jako středověké detektivky a buď jsou čtivé, mají spád, nebo ne. Nehledám historické přesnosti, k tomu vybírám jiné knihy. Dávám tři hvězdičky.

Carmen13
28.01.2019 4 z 5

Se synem Kláry z Assisi se nedá než souhlasit. Pan Oldřich se ale taky zachoval správně. Jediný, kdo byl na pěst, byla Anežka Přemyslovna. Z té bych si hodila mašli ještě dřív, než by se opustilo české království, neb jsem také toho názoru, že co si člověk neudělá sám, to nemá a modlitba na to moc vliv nemá:-)

Pihulka
21.01.2019 3 z 5

Není špatná ale četla jsem lepší.

tlllk
16.01.2019 4 z 5

Kniha ma bavila, mala spád, len ten záver mi prišiel ako klišé...

Malarkey
10.05.2018 4 z 5

Šifra mistra Leonarda s českými postavami, chvíli i reáliemi, zajímavým příběhem a epickým zakončením, které ale ne úplně každému může sednout…ale i to bývá údělem podobných knih. Pan Vondruška si tímto dílem zahrál trošku na Dana Browna. Vytvořil epický příběh, který tu podle zdejších komentářů záměrně překrucuje historii, aby se mohl zařadit do série konspiračních teorií o Ježíšovi. Za mě ale dobrý. Mám podobné příběhy rád a načetl jsem jich už celou řadu. Tenhle je určitě jeden z těch lepších.

babystar
03.05.2018 4 z 5

Zajímavý příběh o svaté pouti do Compostely. Hrůza mne jímá při představě cestování ve středověku, kdy i královský úředník spí v čeledníku a mačká se pod přístřeškem na malé lodi. Náboženské téma mne přišlo banální. Jsem zkrátka ateista, tak mne otázka pravdivosti náboženských dogmat nechává chladnou. Chápu ale, že ve středověku se kvůli pochybám upalovalo. I v románu se vraždilo ve velkém a je fakt, že jsem neodhadla, kdo je vrah (ono jich nakonec bylo víc).

jaroiva
08.04.2018 2 z 5

Tuhle knížku jsem ve čtení přeskočila, protože mě nezaujal moc námět, tak jsem se k ní vrátila až po 17. dílu... a možná jsem si ji mohla odpustit úplně.
Za mě z těch 17 přečtených je to zatím nejslabší kniha série. Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, do čtení jsem se musela nutit, abych nějak pokročila. Začalo mě to trochu bavit až v poslední třetině, ale pak ke konci to zas zhaslo... Tento díl rozhodně nedoporučuji číst jako prvního Vondrušku, mohlo by vás to odradit od dalších, které stojí za to.

SPOILER:
nejenže si Oldřich dovolí zničit svitek, ale Ota si klidně vykoná popravu na vrahovi... jako by se nechumelilo... Ne, ne, v roce 2010 nebo 9, nebo kdy to psal, asi pan Vondruška neměl dobré období.

mot33
17.03.2018 4 z 5

Napínavé ,ale ja si myslímaž dosti roztahané ve věci náboženství.

Standa24
24.02.2018 5 z 5

Dle mého názoru jeden z nejlepších a nejnapínavějších příběhů Oldřicha z Chlumu.

angelika29
12.02.2018 5 z 5

četla jsem všechny knihy a jsou hrozně pěkně napsané, jsou čtivé, prostě fajn

Isew
06.02.2018 2 z 5

Road trip do Santiago de Composela. A protože v žádném road tripu není o vzrušující momenty nouze, není ani tady. Sem tam nějaká vražda a na konci tajemství, které se v žádném případě nikdo nesmí dovědět. S historickými nepřesnostmi ve Vonduškově díle počítám. Je to fabulace a tak k ní i přistupuji, i když si myslím, že s ohledem k lidem, kteří se o historii nezajímají, je to trestuhodné. Ale třeba to někoho přiměje zajímat se o danou dobu i jinde. S čím však mám velký problém, je to velké tajemství. Jestli si dobře vybavuji, tak to velké tajemství bylo psáno latinsky. To Sherlocku Holmesovi z doby Přemysla II. nedošlo, že apoštolové latinsky neuměli? Že je to jasný podvrh? Vím, že je to fabulace a nikdy nic takového neexistovalo, ale v knize se s tím jedná jako s faktem, tak k tomu tak i přistupuji. SPOILER Co opravňuje jakéhosi bezvýznamného úředníčka z Českého království, tak důležitý dokument zničit? Jen proto, že si myslí, že to tak bude lepší? Má patent na všechno? Začínám k Oldřichovi z Chlumu pociťovat jakousi nechuť.