Králův dluh

Králův dluh https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137496/bmid_kraluv-dluh-Brw-137496.jpg 4 486 65

Píše se rok 1266 a český král Přemysl II. Otakar podporuje slabého císaře Richarda Cornwallského. Za to obdrží úřad, který spravuje císařovo jmění na východ od Rýna, a vzápětí se s jeho tichým souhlasem zmocní Chebska. Tamní měšťané s tím nesouhlasí, ale nemají sílu, aby tomu zabránili. Vzápětí se vytasí s listinou, podle které půjčilo jejich město Cheb českému králi Václavovi I. obrovské množství peněz a tyto peníze jim České království stále dluží. Správce královské pokladnice si však pamatuje, že dluh byl splacen a existuje o tom příslušná listina. Jenže nikdo ji nedokáže najít a vzápětí kdosi zavraždí písaře. Český král volí řešení, které považuje za nejrozumnější - povolá správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu.... celý text

pompačka
06.10.2018 5 z 5

Pěkná kniha přečteno jedním dechem .

Jaruš7
02.07.2018 5 z 5

Byla to má zvuková kulisa na pár dní a báječná.
Takhle vykonstruovat příběh, klobouk dolů, můj obdiv pro vzestupnou tendenci laťky náročnosti.
Králův dluh je situace na níž lze vydělat, ale zabezpečit, aby to bylo zákonné lze jen nezákonností, a tak je v akci postav jak ve velkofilmu , tudíž mordy jsou tu nevyhnutelné.
Citát : " I když nás (Děčínsko) připojili k Českému království, pořád je tu pořádek."
"My jsme slušná rodina tady nikdo psát neumí."
První věta "Mé ženě Aleně" - dárek cenný a pro čtenáře mimořádný.

witko
16.06.2018 4 z 5

Příběh ubíhal svižně a mě v podstatě víc zajímalo, jestli Ota užene Světlanu, (nebo ona jeho), než kdo stojí za zločinem.

babystar
24.05.2018 5 z 5

Další zábavné čtení týkající se nově získaného Chebska a královského dluhu, který král sice zaplatil, ale peníze do Chebu nedorazily. Oldřich z Chlumu musí zjistit, co se s penězi vlastně stalo. Kde je více úředníků pohromadě, tam se kují pikle a intrikuje ostošest a nejhorší je to snad na královském dvoře. Osvěžením příběhu je napínavé mimopražské vyšetřování, které provádí panoš Ota tentokrát doprovázený Světlanou.

Ereniss
15.04.2018 5 z 5

Po dlouhé době zase díl, od kterého jsem se nemohla odkousnout.

V28
16.02.2018 5 z 5

Kujme pikle, kujme pikle a snad si Přemysl II. Otakar nepřizve Oldřicha z Chlumu a jeho partičku. Tady není co řešit, opět je to čtivé i zábavné, ale hlavně odpočinkové čtení. Možná je škoda, že Světlana se neobjevuje v této sérii častěji, jako náhrada tradičně svedené sklepnice byla pro příběh zábavné osvěžení.

jindrich7442
04.12.2017 4 z 5

Bohužel musím ubrat opět jednu hvězdu, ačkoliv už jsem srozuměn s tím, že se nelze držet historických faktů do očí mi od počátku bušilo několik excesů. V cestopisném díle Abatyše z Assisi (1255-1256) byl zavražděn ještě jako vyšehradský probošt Wilibald Odo. Zde(1266) však zázračně Wilibald Odo ožívá z mrtvých a zastává úřad královského kancléře. Druhé "fópá" s královským komořím, neboť zde komoří Pešík, údajně jako inventář královského dvora, jelikož úřad zastával již za krále Václava I., ale v díle Znamení Jidáš (1254) vystupuje jako komoří Bohuš ze Švamberka.

martas79
26.11.2017 5 z 5

Oldřich s Otou a Divišem rozmotali i tento zapeklitý uzel z Chebska.

Hotovson
13.11.2017 5 z 5

Další velmi čtivá knížka ze série Hříšní lidé. Panoš Ota se tu k mému překvapení držel dost nečekaně zkrátka :-)

Vesmich
19.03.2017 3 z 5

Knihu nabízela audiotéka v 50% slevě a tak se mi hodila do auta na cesty. Poměr kvalita:cena byl vyvážený, nicméně nebudu cílovou skupinou. Superman Oldřich, nositel veškeré krásy ducha i těla, kulturista intelektuál, dedukující i nededukovatelné, mi přišel přeci jen trochu moc. Jeho stárnoucí panoš, umějící číst, psát, šermovat, kopat, myslet a květnatě moudře hovořit, byl trochu nudný. To jsem porozuměla, že jsou nosné postavy celé série, stejně jako voják Diviš, sympaťák. Zápletka příběhu byla zajímavá a nenechávala mě lhostejnou a zlouni byli dostatečně zlí a proradní. Bezpečně vím, že si z děje nebudu za dva dny pamatovat nic a kdybych si to pustila za měsíc znovu, bude pro mě děj opět nový, což má rozhodně své výhody.

Majdule
18.03.2017 4 z 5

Další příjemné, byť ničím nevybočující počtení. Hezký jazyk, zajímavá zápletka okořeněná ochutnávkou života u dvora, kterému se Oldřich z Chlumu většinou vyhýbá, prostě mimořádně příjemný oddech. Ale za mě to Vondruška jindy umí ještě o kousek líp.

Francoa
13.09.2016 4 z 5

Četlo se mi dobře a docela jsem se bavil.V těchto dobrodružně detektivních příbězích nečekám žádnou historii a nehledám hned jestli to bylo tak či onak.O tom napsal autor Vondruška jiné knihy.

Juri81
08.09.2016 1 z 5

Kniha je jako jedna z mála čtivá, absence vaty je vítána. Co se slohu týče, je to jedna z těch autorovo lepších. Stačilo by jen vyměnit některá jména za fiktivní a dostali bychom se nad tři hvězdy, jenže na to už asi nezbyla fantazie. Za Viléma z Landštejna jsem autora už peskoval dvakrát, ale jelikož si ho nadobro zasadil do svých vlastních dějin, je potřeba to znova přetrpět. Co ale není možné přetrpět je fakt, že z nás Vondruška dělá "ono tupé zvíře". Popřel zde téměř vše, co se odehrálo v Tajemství abatyše z Assisi. Do všeho se v té své zmatenosti úplně zamotal.

helenkan
13.06.2016 5 z 5

Nic jiného napsat nemůžu než, opět skvělé čtení. Od začátku do konce napínavý,zamotaný,záhadný a ani chvilku nudný příběh.

hanča34
16.04.2016 4 z 5

Vlastimil Vondruška je můj oblíbený autor, hlavě jeho Přemyslovské epopeje. Tato "detektivka" je tak složitá, že jsem měla pocit, že i autor se do děje trochu zamotal. Ale přesto čtivé a hlavně spravedlnost zvítězila.

R.E.M.
08.04.2016 3 z 5

Oldřich z Chlumu je asi nejsympatičtější postava, kterou autor přivedl na svět. K tomu přidal úžasnou, velmi vtipnou Světlanu, dceru purkrabího, zábavného Otu a dobrácky hartusícího Diviše, chránícího čest své neteře proti všem, dokonce i proti vůli samotné neteřinky :-).
Příběh Králův dluh patří k těm nejlepším detektivkám, co jsem od autora četla. Příběh má dobrou zápletku, vtip, spád i logické vyústění (v případě, že člověk čte tuto detektivku izolovaně), jinak mohou vadit rozpory s jinými díly série.

Pak je tu ovšem jedno velké ALE, které mi požitek z četby neskutečně kazilo. Patrně tušíte, že jde zas o autorovy historické nesmysly. Nad mnoha věcmi se povznesu, ale aby mi V. Vondruška cpal Viléma z Landštejna jako purkrabího Přemysla Otakara II, tak to je na mě moc. Po opětovném čtení jména purkrabího i mě, kliďase, málem chytal amok a chuť vyhodit knihu zavřeným oknem ven. :-)) Do háje, kdyby tam použil nějaké fiktivní jméno, nenapíšu ani popel, ale takto mást čtenáře. Fakt by mě zajímalo, proč VV (nejen v této knize) tak zachází s historickými fakty. Tajně nenávidí vystudovanou historii? Baví ho tahat čtenáře za nos? Nebo zkrátka pragmaticky, aby zaujal čtenáře, použije libozvučné jméno bez ladu a skladu v nesmyslných souvislostech?

Za příběh bych dala 5 hvězdiček - pobavila jsem se, přečetla skoro "jedním dechem", ale za historii bych s chutí napařila odpad, chvílemi se mi dech vztekem zadrhoval :). Tak co s celkovým hodnocením udělám? Dám za tři, ale jen z protekce, především za Oldřicha a Světlanu.

ivoiro
01.02.2016 5 z 5

Nemůžu jinak, jenom opět ocenit další knihu z této série.

Fillipa
22.10.2015

Věčná škoda, autorovi skutečně nějak uniklo, že jednoho z vysokých královských úředníků nechal zemřít již dlouho před rokem 1266. Tento díl nechám bez hodnocení :-(

Henriette
05.08.2015 4 z 5

Další pěkné dobrodružství Oldřicha a jeho společníků. Pátrání v Praze mám ráda a ani tentokrát nezklamalo.

elizabeth_ba
15.07.2015 3 z 5

Vzhledem k tomu, že i v anotaci si lze přečíst, že pojednává o (protiprávní - to tam není, ale je to fakt) anexi Chebska, měla jsem obavu, že si autor vezme do huby (vlastně do pera či úplně nejlépe do compu) prince Konradina. Naštěstí se tak nestalo (učinil tak až v Msta písecké panny), motalo se to kolem dvou listin a zaplacení a nezaplacení nějakého stříbra Václavem I. občanům, teda vlastně měšťanům, Chebu. Jako detektivka se mi to při čtení zdálo vynikající, a že se z hlediska historického se nejedná o vrchol žánru, jsem si už zvykla. SPOILER Při dalším pročítání knih, kdy jsem si pamatovala, co se stalo v předchozích 15 knihách, mně kniha připadala jako tak trochu zombie román, vždyť i osoba, která v tomto případě vraždila, již vraždila jednou a měla být mrtvá... A osoba, která byla zavražděna na pouti s Anežkou do Compostelly, nám tady taky záhadně obživla...(a ještě k tomu ta hloupost se Světlaninou svatbou, co o ní píše wooloong, když i ona byla na pouti do Compostelly).