Adventní kletba

Adventní kletba https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92212/adventni-kletba-hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-92212.jpg 4 790 117

Zdánlivě obyčejná návštěva hradu Krašova se změní v děsivou noční můru. Oldřich z Chlumu chce pomoci příbuzné, která se mu svěří s dávným prokletím hroznatovského rodu. Co spojuje vraždy šlechtičen a pověst o pokladu knížete Soběslava? Pátrání přivede Oldřicha a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše do řídce obydlených lesů kolem Berounky. Jejich životy visí na vlásku, kromě černého rytíře je ohrožuje i cosi tajemného. Lze vůbec objasnit záhadu starou více než jedno století? Další titul z úspěšné edice historických detektivních románů Hříšní lidé Království českého.... celý text

m_martina
09.01.2022 5 z 5

Další skvělou "Vondruškovinu" jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbila, jako ostatně i předchozí knihy od tohoto pana spisovatele. Oldřich z Chlumu je můj oblíbenec a ráda se k jeho případům vracím.

Vesmich
24.12.2021 4 z 5

Na Krašov jsme jezdívali s bratrem a jeho kamarády "vandrovat". Dobře si vzpomínám, jak jsem si cestou tam udělala na patě puchýř, který byl velký jak půlka míčku na ping-pong a vzbudila tím všeobecnou pozornost! Bylo to ostatně to jediné, čím jsem ji vzbudila...óó krásně dny našeho mládí! Oldřich z Chlumu tentokrát v nebývale drsné poloze! Až mě překvapilo, že to nemusí být až takový Mirek Dušín.

rafan65
28.08.2021 4 z 5

Další kniha která byla napínavá a pěkně se četla. Je pravda že tentokrát mě děj tolik neoslovil ale jinak pohoda.

jihej
30.05.2021 5 z 5

Tato kniha je jedna z mých nejoblíbenějších z celé série historických detektivních příběhů, které pan Vondruška vydal. Čtou se velmi dobře a navíc dokonale přibližují atmosféru středověkých časů. Příběh, zasazený do prostředí hradu Krašova, je opět plný napětí, důmyslného pátrání i zajímavých informací o způsoba života na hradě i v podhradí. Skvělá volba pro milovníky historických detektivek a dějepisu!

baji42
30.04.2021 5 z 5

Moc hezká detektivka od nejlepšího českého autora tohoto žánru. Tentokrát nás zavede do tajuplného hradu Krašov. Mimo jiné se mi velmi líbí, jak pan Vondruška umí poutavě popsat středověký život včetně jídla a pití :-)

PREBURDA
12.04.2021 5 z 5

Tato kniha ze série, zatím nejnapinavější středověká detektivka. Přečetla jsem jí jedním dechem.

Mája777
26.03.2021 4 z 5

Ano, ano a ještě jednou ano. Líbí se mi. Středověká detektivka šmrncnutá tajemnem. Jenom mi tady chyběl Diviš. Tak honem na další díl, tam už snad budou zase všichni.
(25. 3. 21 - 8 666 - 24)

Titus
10.12.2020 2 z 5

Inu, i mě to občas ujede a navzdory Adventu si od plic zakleju. Vím, nemá se to, ale dělat z toho hned případ?
Aha, tahle knížka je o něčem jiném.
Jak už zde bylo vyřčeno, je to poberounská variace na soudce Ti, šmrncnutá hledáním pokladu. Vylezla z ní opět typická Vondruškovská detektivka, která jde do hloubek jen v podzemních kryptách, zabouří jen v úvodu, ale jinak docela odsýpá a nenudí, tudíž se u ní lehko odpočívá.
V mých očích ji však sráží několik neduhů (z nichž některé jsou pro Vondrušku příznačné, tj. opakují se i v jiných knihách), proto dávám podprůměrné hodnocení.
1. Příběh se sice odehrává na Krašově, o zimní noci za Adventu ve 13. století, ale mohl by se odehrávat téměř kdekoliv a kdykoliv (přesněji kdykoliv po roce 1217). Tzn. nevyužívá ani zvláštnosti místa, ani atmosféru období. A naopak si přidává kapli sv. Barbory s rozsáhlými podzemními prostory, která se - pokud vím - na Krašově nikdy nenacházela. To už by bylo lepší děj přemístit nějakých 60 km po proudu Berounky do Českého Krasu, kam by se hodila spíše.
2. Šifra mistra Hroznaty mi s tímhle druhem detektivky moc neladila. Je to jen takový pocit, pádný důvod, proč by zde by zde být neměla, nemám. Více by mi sedla jako zápletka pro RPG ("dračák" s tímhle námětem bych si zahrál s chutí, to zas jo) nebo pro nějakou českou přeďelávku Goonies.
3. Téměř všechny plány jednajících postav příběhu, včetně velikého Oldřicha a blahoslaveného Hroznaty, jsou na jedné straně hrozně složité (až na poslední plán jistých tří výtečníků, ten je skutečně prostý), na druhé straně pak naivní a nedomyšlené (to už platí o docela o všech).
4. Ty Odlřichovy navíc těžce závisí na protivníkově spolupráci. Kdyby protivník neudělal to, co se od něj očekává, nebo dokonce plán prohlédl a rozjel vlastní protiakci, bude celá ta "děsně chytře vymyšlená" konstrukce v troskách.
5. Elementární fyzika, termodynamika i logika dostávají občas při uskutečňování těch plánů dost nafrak.
6. Počínání pachatele ústřední série vražd mi nejvíc ze všeho připomíná jednu scénu z Lynchova Mulholland drive. Jenže zatímco Lynch ulétá do sfér absurdního a nadreálného humoru, Vondruška, zdá se, vše bere zcela vážně.

Anoliy
08.10.2020 5 z 5

Knihy pana Vondrušky jsou moc hezké a jejich čtení mne baví. Dokáži přečíst jedním dechem. :-)

willy9203
24.09.2020 5 z 5

Na knihách Vlastimila Vondrušky mě baví, že mají napětí, dobře vymyšlenou zápletku a rozhodně historicky zajímavé prostředí, ve kterém vystupují velmi často skutečné postavy (mimochodem - v mládí jsem bydlel v Hroznatově ulici). A i Adventní kletba je toho příkladem. Mně osobně přišlo vtipné i finální řešení a nic špinavého na něm neshledávám.

lidunka1
30.06.2020 4 z 5

Vondruškovy detektivky nás baví. Spojují napětí, trochu se člověk přiučí, jak se ve středověku žilo a je to kořeněno trochou lehké erotiky.

Erawan
12.06.2020 5 z 5

Adventní kletbu považuji (prozatím - zdaleka jsem ještě nepřečetla všechny knihy páně Vondruškovy) za jednu z nejlepších... eltondo: máte do jisté míry pravdu, že to nebylo úplně košer, ale na druhou stranu - nezasloužili si nic jiného... ;-)

eltondo
21.03.2020 4 z 5

Líbila se mi změna, že vše se odehrávalo na jednom víceméně uzavřeném místě se stanoveným počtem osob. (Na rozdíl od předchozí Záhady zlaté štoly, kde se trajdalo tam a zpátky snad přes 20 vesnic či pražských čtvrtí).
Akorát způsob jak to pan Oldřich narafičil na kováře a šenkýře se ženou - to mi připadalo jako špinavost.

Květinka008
04.03.2020 5 z 5

Mistrná ukázka toho, jak zdánlivě nesouvisející maličkosti umí utvořit velký logický celek... Líbí se mi, jak jednoduše (slohově) pan Vondruška píše, ale jak je text složitý (zápletka). A ač tento žánr úplně nemusím, nelituji přečtení, přestože si ji nakonec nezařadím do čtenářské výzvy. Dovětek názvu "aneb tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu" je uvedený jen uvnitř knihy a v databázi naší knihovny :-)

Le Chat
04.03.2020 5 z 5

Další výborná detektivka od pana Vondrušky. Opravdu jsem si ji užila. :-) Určitě si přečtu i další díly.

čef
13.01.2020 5 z 5

U knížek tohoto autora mne nejvíce baví středověké reálie, i když popravdě nevím, jak moc jsou reálné. I příběh zde je zajímavý a navíc z našeho kraje, ačkoliv je opět použita řada známých motivů – herec, pohyb po provaze apod. – znalci jistě vědí i o dalších. Oldřich z Chlumu opět rekordně rychle vše odhalí a krále potěší. Autor zase potěší své čtenáře, jak jinak!

olívoil
16.12.2019 5 z 5

Klasicky skvěle napsané...…..těším se na další knihu

Ava365
09.12.2019 5 z 5

Všechny Vondruškovy historické "krimi" knihy jsou tím nejlepším, co u nás v žánru detektivek v poslední době vyšlo.

romain
11.09.2019 4 z 5

Jako obvykle perfektní a oddychove

Jaji734
02.06.2019 5 z 5

Další dobrá kniha od Vondrušky.