Souboj na Araluenu

Souboj na Araluenu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406130/bmid_souboj-na-araluenu-x2N-406130.jpg 4 445 56

Král Duncan a princezna Kasandra jsou uvězněni v jižní věži hradu Araluenu a musejí se bránit neustálým útokům klanu Rudé lišky. Horác a hraničář Gilan jsou zatím obleženi ve staré pevnosti na severu země. Jediná, kdo je může všechny zachránit, je Willova hraničářská učeňka Maddie. S pomocí Hala, Thorna a ostatních členů skandijského bratrstva Volavek musí Maddie nejprve osvobodit Horáce a jeho vojáky z pevnosti. Dorazí však na hrad Araluen včas, aby pomohli Duncanovi a Kasandře?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Duel at Araluen , 2018

Ailee
18.09.2021 3 z 5

Věčné opakování již řečených věcí, které zabírá stále více a více děje, docela začíná nudit. Pomalu začínám přemýšlet, že pokračovat asi nebudu. Poslední dva díly byly skutečně nezajímavé a nudné.

lemur007
14.05.2021 3 z 5

Jak začít, hmm...Jako jo, bylo to lepší než předchozí díl, ale pořád žádná sláva. Bylo tu o trošku více akce, o trošku víc mě to bavilo, ale pořád tam byly nudné pasáže, kde se nic nedělo a celé by se to dalo zkrouhnout do jedné knížky spolu s třináctkou. Tento díl je pokračováním třináctého dílu, který je o jakémsi klanu Rudé lišky, který se chce zmocnit trůnu a taky se mu to podaří. Nezmocní se přímo trůnu, ale uvězní princeznu Kasandru na hradě Araluenu, kde ji “obléhají” samozřejmě se jim to nedaří. A v tomto díle se je Maddie spolu se Skandijci pokouší zachránit.

Přijde mi, že už to tak nějak není o Willovi, Halt šel do penze a už se asi nevrátí. Děj celkově se zbytečně natahuje a Maddie mě nebaví, ani jsem si ji moc neoblíbila a v tom to asi je. Jednou z mála pozitivních věcí na knížce jsou Skandijci. Skandijce mám moc ráda už od asi druhého dílu (tam se myslím prvně vyskytují) a proto za Skandijce dávám knížce kladnější hodnocení:). Autorovi se opět musí nechat styl psaní, popisování a nám už dobře známé postavy.
Série Hraničářův učeň byla jednu dobu moje nejoblíbenější a i když teď už mě zas tak nebaví, zůstane mojí srdcovkou a myslím, že se k ní určitě jednou vrátím, možná si už nepřečtu díly od třináctky dál, ale to se asi dá čekat:).

vojta888
23.02.2021 3 z 5

Opět velmi dobré čtení ale chyběl mi tam will a halt. Kasandra s horácem se mi v knize moc nelíbili. Naštěstí to zachránili Skandijci.

Luigi1
06.01.2021 5 z 5

Opěk fantastické čtení,víc není co psát jen přečti si to

TeoK7
05.01.2021 5 z 5

Dobrá kniha, stejně jako ostatní HU

Janule08
15.11.2020 5 z 5

Poslední díl ze série Hraničářův učeň. Napínavé zakončení celé série.

1294
11.06.2020

(SPOILER) Chybi mi tam Will, Halt...
Taky jsem doufala že se tam někde objeví Alyss. Že to třeba přežila a na vyléčení popálenin atd. zůstala u Malcoma..

wir
24.05.2020

Myslím, že není potřeba psát více než, Flanagenova klasika.-) Doufám, že v ní bude dále pokračovat.

DuncanIdaho
09.05.2020 5 z 5

Čtení této knihy bylo opět nenáročné, rychlé a docela zábavné. Někteří tu píší, že už by měl Flanagan tuto sériie ukončit. Já nesouhlasím. Stále mi připadá, že má dostatek dobrých nápadů. Je ale pravda, že z Wilem jako hlavním hrdinou se mi tato série líbila víc.

Yobear
16.04.2020 3 z 5

Kniha asi nebyla až tak strašná, ale jelikož jsem milovníci příběhů o Willovi, tak mě neskutečně mrzelo, že se v knize vůbec neukázal, přeci jenom kniha se jmenuje Hraničářů učeň, tak kde je Will? Dále mi přišel záporák docela dost slabý, na to jak ho autor na začátku popisoval jaký jé génius. Už jenom na závěr dodám, že jsem celé dva díly doufal, že se někde zázrakem objeví Alyss.

Viky007
11.02.2020 4 z 5

Sice to už není ono, ale pořád mě to baví. Maddie je konečně o něco sympatičtější a oceňuju propojení s Bratrstvem, i když dle mého názoru mohly mít Volavky trochu víc prostoru. Taky mi tam chyběl Halt s Willem, ale zase nemůžu chtít všechno, že jo. Závěr byl takový zvláštní, na můj vkus moc jednoduchý. Dimon mi přišel neuvěřitelně hloupý, tak snad bude příští záporák chytřejší a lstivější, aby to mělo ty správné grády :-D.

Nuray
06.02.2020 4 z 5

O něco lepší než předchozí díl. Ale už to není, co to bývalo :-)

Dost se kniha vlekla a konec byl dost nafouklý. Ale i tak díky, že jsem se mohla vrátit do tohoto světa - nebo do toho, co z něj ještě zbylo :-)

andrejci
29.12.2019 5 z 5

Hraničářův učeň je klasika. Rada jsme se k němu vrátila. Flanagan píše úžasně takže mě každý díl baví. Problém je že už napsal tolik knížek že se některé věci už opakují. U tohohle dílů bych možná jenom vytkla to že tam nebyl Will a Halt. Celou dobu jsem se na ně těšila. Jinak se mi líbilo že tam byly Volavky.

Killlerka3031
09.12.2019 5 z 5

Kniha skvělá jako všechny od tohoto autora, sice mě trochu štvalo že knihu rozdělil na dva dili a ja musela čekat než se dozvím jak to dopadlo ale kniha byla skvělá.

Gurus
27.11.2019 4 z 5

O trošku slabší než 13 díl, ale pořád to byla čtenářská pohoda. Jen se dalo předpokládat co a jak se stane, možná až na ten Thornuv problem. Chyběl mi ram Will a na můj vkus tam bylo moc Evanlyn. Horách byl fajn a Gilan taky, ale není to Haly a Will.....

ImGinny
19.11.2019 5 z 5

Krásná kniha, překvapila mě :) Jedním slovem; Flanagan.

Zelený_Drak
06.11.2019 2 z 5

13. a 14. díl tvoří dohromady jeden celek, a proto je okomentuji dohromady. Tyto dva díly mi přišly rozplizlé. Mám pocit, že jsem dostala příliš mnoho Horáce s Gilanem, aniž by dělali něco zajímavého, možná i příliš Kasandry a málo Madelyn. Nedivím se, že si ji mnoho čtenářů zatím neoblíbilo. Nedostává tolik prostoru, jako měl v prvních dílech Will. Zároveň je její druhé dobrodružství zaměřené primárně do „bezpečného“ araluenského léna a není zdaleka tak napínavé jako to první. Částěčně v tom hraje roli to, že čtenář snadno uhodne, kdo je hlavní záporák (já jsem to třeba uhodla hned jak se objevil „bez masky“, autor dost napovídal).

Souhlasím s tím, že změna překladatelky, která si nenačetla původní překlady, v kombinaci s odfláknutou prací redakce (kde se to rozhodně mělo zachytit), knihám příliš nepřidala. S výjimkou Blaze. Blaze je klisna i v originále. Původní překladatelka z ní udělala hřebce (nejspíš proto, že hřebci se pro úlohu hraničářských koní obecně hodí lépe). Všichni ovšem víme, že toto už dávno není první Blaze, a tak zrovna změna pohlaví koně mi nepřišla nijak zvlášť rušivá. Will Treaty byl vzhledem k již zaběhnutému Will Dohoda katastrofa. Nezapomínejme, že je to dětská kniha a podobné změny jsou zbytečně matoucí. Také mi vadilo, že Madelyn staré zranění bolí jinde, než ho má. Ve 14. dílu se to zase zlepšilo, ale ne od začátku, jako kdyby někdo začal dělat korektury až od x-té kapitoly.

Autor navíc opět oře s postavami, aby získal dramatické scény. Na konci 13. dílu je moment s Kasandrou, který vůbec nedává ve vztahu k jejímu charakteru smysl, a i pokud bychom připustili, že zrovna nebyla v kondici, její stráže by se tak nesmyslně chovat neměly. Ale autor to tak „musel“ napsat, aby mohl z jiné postavy udělat hrdinu dne.

Samotná zápletka byla dost předvídatelná. Ono se to prostě nabízelo, když se blíží čas vlády první královny. Tady Flanagan šikovně zakomponoval to, jak různé zájmové skupiny často vůbec nehledí na fakta a všechno se snaží podat tak, aby to sloužilo jako zbraň proti jejich protivníkům. Obávám se ale, že cílová skupina zrovna tohle při čtení spíše přehlédne. Celkově je to pořád důstojné pokračování série, ale zrovna tyto dva díly jsou opravdu vhodnější pro děti, které ještě tolik nesrovnávají jednotlivé díly mezi sebou a jsou nadšené z každého dalšího dobrodružství jejich oblíbených postav.

Závěrem souhlasím s tím, že ve Stigovi by si autor mohl připravovat budoucího prvního rytíře. Nevím ale, jestli je autor dá dohromady i přes značný věkový rozdíl. Řekněme, že Haltovi, Duncanovi a Thornovi je na začátku 12. dílu asi 60, Erak by měl být mladší, tak spíš 50. Kasandra s Horácem mohli mít Maddie tak ve 20, takže by jim (a Willovi) na začátku 12. dílu bylo 35 (holt zešedivěl brzy, ale o moc starší být nemůže, když Gilan vypadá pořád tak mladistvě), zatímco Gilanovi by bylo asi 40 (je určitě trochu nemístné o něm mluvit pořád jako o mladém veliteli, když se o Willovi mluví jako o starším hraničáři). Jestliže se Volavky viděly s Kasandrou, když jim bylo asi 18, a ona je o něco starší, ale ještě neměla dítě, Volavkám by na začátku 12. dílu bylo vesměs kolem 33 let. Teď o 3 roky později, když je Madelyn 18, by tedy Stigovi mohlo být 36. To už je docela rozdíl. Chci vědět, proč nikdo z Volavek ještě není ženatý. Nebo jsou ženatí a dozvíme se to později? Pak by dávalo smysl, aby byl Stig jediný volný, protože Bratrstvo, 6. díl. Autor by pro nás měl někde věk postav a časovou osu příběhu raději zveřejnit, jinak se pravdy nedobereme.

Renatapek
03.11.2019 5 z 5

Čtrnáctý díl a příběhu velí Meddie. Tak trochu nám bude smutno po Haltovi a Wilovi na které jsme si zvykli, ale o přítomnost Horáce ošizeni nebudeme. Mazaná hraničářka zachraňuje své království. Čeká na nás další "hraničářský", napínavý příběh s vtipnou zápletkou. Serie se mi rozhodně nezdá nekonečná a ráda si počkám na další díl. Než vyjde, sázím na jistotu a jdu se pustit do serie Bratrstvo, od stejného autora :)

Didi15
25.10.2019 5 z 5

No konečně! Fakt: chybí Will a Halt. Fakt: Na Maddie se těžko zvyká . Fakt: I přes dva dva uvedené fakty, je to prostě naprosto skvělá kniha, pokaždé jsem z chutí četla. Celou sérii bych si klidně dala ještě jednou . Spisovatel ví , co dělá a za knihy pro mláděž a děti , je to jedna velká topka:)

Gabča13
19.10.2019 5 z 5

Čekala jsem na ni dlouho. A jako každá z knížek J.FLANAGANA nezklamala.