Hovory s T. G. Masarykem

Hovory s T. G. Masarykem https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57941/bmid_hovory-s-t-g-masarykem-nDj-57941.png 5 660 111

Mimořádně ceněné dílo Karla Čapka vznikalo v letech 1928–1935 na základě rozhovorů s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. Spis vypovídá o prezidentově životě od dětství po jeho vstup do vysoké politiky. Seznámíme se s jeho pohledem na svět, s jeho ideály demokracie a humanismu a jeho politickými, náboženskými a filosofickými názory. Edice: Spisy Karla Čapka ; sv. 20 Sestavil a doslov napsal Miloš Pohorský. Typografie: Oldřich Hlavsa Čsl. spisovatel vydal jako svou 6000. publikaci.... celý text

vhojta
07.04.2013 5 z 5

Jedna z nejvíce inspirativních knih, kterou jsem prozatím přečetl. Příběh o člověku, který pocházel z těch nejobyčejnějších poměrů a postupně vystoupal až na samotný vrchol. Nikoliv mocenský nebo materiální, protože to nebylo Masarykovou prioritou, nýbrž na vrchol morální. Jeho mravní a duchovní zásady, ve kterých byl po celý svůj život nezlomný, jsou jednou z několika inspirací, které kniha nabízí.

panjan
27.02.2013 4 z 5

Nejen samotné hovory s TGM, ale i mlčení s TGM, jiné kapitoly včetně komentářů současníků, článků z novin a samotných postřehů Karla Čapka, Pisatele, vydávají velice komplexní obraz této z nejdůležitějších osobostí českých dějin, ač podle mne trochu stylizovaný. TGM byl jedinečným, až obdivuhodným charakterem člověka. Nemíním tu vyjmenovávat všechny povahové vlastnosti, byly by pouze kladné a udělaly by dojem dokonalého člověka, což s veškerou úctou k jeho osobě není možné. Mně především zaujala jeho nedostižná vzdělanost a obrovský přehled a zájem. Z této knihy vyplývá, že by Masaryk byl člověkem uceleným s jasným názorem na svět, jdoucí za pravdou, jehož hlavnímy motory jsou láska, humanita a demokracie,tomu věřím a to je krásné, ale pochybuji, že by zde nebyl ani stín pochyb, ale to už podle mne ona stylizace. Chtěl být vzorem pro svůj národ a určitě byl a snad i stále je, ikdyž to tak nevypadá. Národ ho své doby miloval, a vážil si ho, což dakazují stále živá oslovení Starý pán, tatíček Masaryk, ale nebyl respektován pouze doma, viz. oslovení Great old man of Europe. Také věřil v pokrok a demokracii, to byla vize pro kterou žil a se kterou i zemřel, ale předvším věřil v Boha a nesmrtelnost duše, takže pokud sleduje to co jsme udělali s jeho odkazem a kam nás zavedl pokrok, nejspíš se dost trápí.

w3s
04.02.2013

.... především odkaz, který dal nám do vínku...z něho dělá neobyčejného člověka.

Sajdeman
02.10.2012 5 z 5

Kniha pro každého kdo se chce seznámit s filosoficko-humanitním myšlením T.G.M.

dusty
12.07.2012 1 z 5

Tak nějak to vysoké hodnocení této knihy nechápu. Jedná se o Masasarykem a jeho dcerou rerdigovaný životopis TGM. Tak trošku je to budování kultu osobnosti. Svým způsobem je to kniha nedůstojná Karla Čapka.

Skip
18.06.2012 5 z 5

Jedna z knih, která dokáže opravdu obohatit. Masarykovo vyprávění o dětství, mládí, době, kdy se začal politicky angažovat, formování legií v Rusku... A k tomu rozhovory s Čapkem o filozofii, politice, historii... Přiznávám, že těm hovorům o filozofii jsem často moc nerozuměl, ale jinak člověk nestačí žasnout, co všechno měl Masaryk v hlavě, jak celý život poznával, analyzoval, podroboval poznané kritice. Jeho rozhled byl neskutečný. Měli jsme vskutku moudrého prezidenta.

pet-kyval
21.03.2012 4 z 5

[009/12] Osudy T.G. Masaryka jsou mi časem docela vzdálené, ale vždy, když jsem se v učebnici dějepisu setkala s jeho fotkou, cítila jsem z ní respekt, úctu k němu a jakousi dědečkovskou vřelost. Vypadal přesně jako člověk, který stojí v čele národa na přechodu z dob monarchie do časů republiky. Bohužel, nikdy jsem se o něm moc nedozvěděla, protože jsme nikdy v dějepise nestihli dojít až k době světových válek, ale stejně si myslím, že ani hodiny zaměřená na popisy jeho politiky a působení, by nikdy nedokázaly dát tolik, co právě tato kniha.

Přiznávám, že z knihy nejsem tak nadšena, jak jsem si původně myslela, že budu. Na myšlenky, názory a informace je sice docela hutná a člověk opravdu má tu možnost nahlédnout i za oponu novinových článků a zvěstí, ale nedokázalo mě to patřičně zaujmout. Nadšení se střídalo se zklamáním a občas jsem se přidržovala jen silou vůle, protože se hovory často svou pointou opakovaly a nepřinášely nic „nového“. Jenže i sám Masaryk se v knize přiznává, že už pomalu zapomíná na to, co bylo kdysi a tak se mu to občasné přemýšlení v kruzích nedá tak docela neodpustit.

Některé názory byly opravdu zajímavé. S jinými jsem však vůbec nesouhlasila. Nemyslím si ovšem, že by to bylo něco špatného, ale spíše naopak. Přeci jen je dobré, když si člověk díky literatuře uvědomuje i své vlastní názory a náhledy na některé záležitosti. Ale i tak bylo občas cítit tu nadčasovost a při zmínkách o trestu smrti jsem snad i získala malinko jiný náhled na celou otázku. Proto si této knihy velice cením, ale nemyslím si, že se k ní ještě někdy vrátím, protože nemohu říci, že by se mi to četlo tak úplně dobře.

T.G. Masaryk byl určitě osobnost. Vzhledem k tomu, že je text autentický, je z něj cítit jeho pravá povaha a mysl. Prožil spoustu věcí a z relativně obyčejného chlapce se postupně propracoval na vrchol společenského žebříčku. Bohužel, trošku mi vadí tak (pro mě) pramalá zmínka o jeho soukromí v době, když už byl dávno ženatý a začal se projevovat více politicky. (SPOILER) Na druhou stranu jeho zážitky z bitevního pole a ostřelovaného hotelu v Rusku, případně tajné rozhodnutí o jeho „tiché“ popravě… to jsou věci, které mi určitě otevřely další dveře do jiných historických světů.

Kniha je to tedy informačně hodnotná a docela zajímavé, pro mě ovšem nejspíše nevhodná a ne až tak čtivá, jak jsem očekávala. Byl to ovšem pokus, který určitě nedopadl nejhůř, ale na dlouhou dobu se něčemu podobnému dozajista vyhnu. Řekla bych, že je to četba čistě pro zájemce o historii, nadšence pro politiku a milovníky filosofie či náboženských otázek. Ani jedno z toho bohužel nejsem a tak to tedy patřičně neumím docenit.

Stilico
07.03.2012 5 z 5

Čtivou formou se seznámit s osudy jedné osoby a skrze ni téměř se sto lety československého národa, tak to se povedlo Čapkovi skrze hovory s Masarykem. Zároveň tak Čapek napomohl vzniku novodobé legendy, která v mnoha ohledech byla důležitá pro uvědomnění české společnosti ve dvacátém století a zůstává svým odkazem stále aktuální.

WEIL
10.08.2011 5 z 5

Díky této knize je možno víc nahlédnout do T.G. Masaryka jako člověka, ale přitom i dle otázek do K.Čapka.

Kvothe
29.03.2011 5 z 5

Plně souhlasím s komentářem nightlybird :-) nesouulasím z toho důvodu, že nemám vlastní myšlenky - zcela chápu, jak to bylo myšleno :-)) - ale proto, že krásně vystihuje podstatu knihy a její záměr i účel. Nepatřím pravděpodobně ke stejné generaci a o Masarykovi jsem se ve škole učil, ale přesto pro mě kniha neztrácí nic ze své důležitosti, hloubky a aktuality. Samozřejmě se jedná o jednostraný pohled, ale základní cihly je třeba posilovat a to třeba i pomyslným rozhovorem s tak významným člověkem jako byl T. G. M. - jedna z povinných knih pro dnešní politiky - nejen přečíst, ale hlavně pochopit!

nightlybird
30.11.-0001 5 z 5

Patřím ke generaci, která v učebnicích zalepovala a vystřihovala jakékoliv zmínky o člověku, který se zásadním způsobem zasloužil o vznik samostatného československého státu. Setkání s touto knihou je pro mne vlastně setkáním s TGM, s jeho ideály, jeho myšlenkami. Možná si řeknete - je to pomalu 100let staré, je to pasé. Jestliže ale jsme schopni se podívat za sebe, na svoji minulost, snáze pak můžeme hledět k obzorům před námi. A na myšlenkách moudrých jako na bruse vybrousíme a vytvarujeme i svoje vlastní (pokud tedy nějaké vlastní máme).