Hezký, ale narovnej se!

Hezký, ale narovnej se! https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464127/bmid_hezky-ale-narovnej-se-twN-464127.jpg 3 416 129

Aneta, Kryštof a Nela jsou třicátníci se zcela odlišnými životy. Když jim však v září 2020 přistane na Facebooku pozvánka na třídní sraz se základkou, vzpomínky na jejich společnou minulost jsou rázem zpět. Co se stalo s někdejšími spolužáky z páté třídy, kteří toužili po prvním mobilu, nadšeně sledovali seriály a těšili se na každé nové číslo časopisu Bravo? Vyplnily se jejich sny z přelomu milénia? To zjistí, když se po letech setkají tváří v tvář.... celý text

hnilda3
14.10.2021 3 z 5

Takový průměr. Asi jsem od toho čekala víc, spíš humornější obsah, ale překvapilo mě, že to bylo spíše naopak. Konec mě docela zklamal.

Adelajda_4
21.09.2021 3 z 5

Po přečtení knihy jsem taková trochu rozpačitá. Ano, byla to hezká sonda do devadesátek, ve kterých jsem prožila své rané dětství, ale nevím, přišlo mi to všechno tak nějak umělé. Byla tam snaha připomenout co nejvíc "pure devadesátkových" záležitostí, ale občas to bylo tak strašně moc na sílu. Každopádně k ději, kniha byla rozdělena na dvě části, v první z nich jsou hlavní hrdinové v dětských letech a řeší asi to, co všechny děti v tomto věku. V druhé části jsou už tito hrdinové dospělí a vše se točí kolem třídního srazu, kde na povrch vyplují dávné emoce. Námět je fajn, ale zpracování pokulhává a konec? Ten mi v knize dost chyběl.
Musím přiznat, že všichni hlavní hrdinové mi byli nesympatičtí, především tedy Aneta a nakonec musím konstatovat, že jsem vděčná, že nežiju život ani jednoho z hlavních hrdinů.

Trolice
21.09.2021 5 z 5

Poklidný příběh se třemi hlavními postavami skoro mé generace, takže jsem se dobře pobavila a zavzpomínala na rok 2000. Oddychovka, která se dobře četla.

stajka
19.09.2021 2 z 5

Devadesátky byly super vzpomínková knížka, ale tohle se moc nepovedlo. Dějově málo propracované a zakomponované vzpomínky to nezachránily.

bacouch
09.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Jak je vidno i ze zdejších komentářů, kniha toho (kromě nostalgického vzpomínání na dětství a mládí prožitá ve sweet 90´s) zas až tak dějově moc nenabízí. Ale mě se vlastně docela líbila. Byly věci který ve mně zarezonovaly více (žena na mateřský čekající na svého muže, aby promluvila konečně s někým dospělým, bo kamarádky daleko, ale manžel nechápe) a některé věci jsem zase nechápala vůbec - proč je Kryštof s Markétou? a proč na sebe vzal tu krádež? Kvůli kámošům? Really? Přijde mi to jako chabý motiv. No ale jinak pohodička čtení.

pavlina6482
07.09.2021 4 z 5

Příběh mě vrátil do dětství. Jsem moc ráda, že takové ty typické věci z devadesátek a deseti let nového tisíciletí nepřevládají nad dějem a neberou mu jeho roli (a jen vykreslují atmosféru). Druhá část ze současnosti je až smutně realistická, běžná a "normální", což byl určitě záměr, který snad přivede mnohé na myšlenku jak snadno se dá zahodit tak dlouho budované dětské přátelství a fůra vzpomínek. Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že právě tato negativní motivace je silnější pro touhu po změně. A člověk si také uvědomí, že je šťastný, když momentálně nežije život ani jednoho ze tří hlavních aktérů :-)

Andulino
07.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Z knihy jsem zpočátku byla nadšená, především kvůli pro mě nostalgickému tématu 90. let vyvolávajícímu vzpomínky. Jedna z hlavních hrdinek dokonce má moje jméno a žije ve stejném sousedství jako já. Část knihy z roku 2000 mi připadala, jako bych ji psala já sama. Odkazy na devadesátkové produkty, připomínka jazyka a uvažování mého desetiletého já, i upozornění na sociální i jiné nerovnosti mě vtáhly do děje. Druhá část knihy byla již méně zábavná, obecně to ale chápu, protože nic není tak zábavné jako dětství, jehož starosti a priority jsou naprosto odlišné od dospělosti. Konec byl na můj vkus až moc otevřený, možná si autorka nachystala prostor pro další knihu, možná jen dokončení nechala na čtenářské představivosti. Závěr vidím jako velice symbolický, kdy malý plamínek navázání starých přátelství byl opět uhašen.

LenV
03.09.2021 4 z 5

Mé první setkání s autorkou. A zas tak špatné to nebylo. Přišlo mi to reálné, velmi dobře se to četlo a chtěla jsem číst pořád dál. Je jedno co člověk má a jak působí na okolí, vždycky by chtěl to, co má ten druhý... A možná tak by to chtěli i jeho rodiče:-)Za mě 85%

Z_a_N
02.09.2021 4 z 5

V hlavních postavách jsem poznával charaktery podobné některým mým bývalým spolužákům, které sem tam potkávám na třídních srazech, a dost jsem se tím pobavil! Zejména taková Nela je prototyp věčně nespokojené třicátnice, i když má vše, co chtěla. Trochu mi ale vadil nespisovný jazyk - "EJ" místo "Ý" a podobné.

Sabča92
31.08.2021 3 z 5

Hezký, ale narovnej se je příběh který se odehrává ve dvou časových rovinách. Nejprve sledujeme tři spolužáky ze základky v roce 2000 a příběh je plný odkazů na devadesátky. Od jídla k módě přes moderní vymoženosti až k samotným seriálům. Tato první část s dětskými hrdiny mě nesmírně bavila. Ve druhé části sledujeme v současnosti hrdiny jako třicátníky, kteří se díky školnímu srazu opět setkávají. Ovšem na to, že je má dát dohromady samotný sraz tu o něm je sotva pár vět. Celkové provázání mezi minulostí a přítomností jsem neodhalila, zkrátka a dobře jsem nepochopila, proč to tak autorka napsala. Je to skvělý námět, který šel ale propracovat daleko víc do hloubky. A závěr samotný končí nikde. Jedná se o otevřený konec a kniha klidně může pokračovat dál, což bych vlastně i uvítala, protože chci vědět jak to s hrdiny dopadlo. Hlavně teda s Kryštofem a Nelou, protože Aneta mi k srdci teda nepřirostla.
Pokud hledáte oddechovou četbu která ve vás vyvolá dejavu devadesátek, pak rozhodně po Hezký, ale narovnej se! sáhněte. Za mě první polovina byla naprosto skvělá a kdyby zůstalo jen u novelky z první části knihy, asi bych dala dokonce pět z pěti!

DeKo1996
29.08.2021 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale ve výsledku jsem spíše zklamaná. První polovina knihy mě bavila a s nadšením jsem stránky otáčela. Druhá polovina knihy mě už spíše nudila a do čtení jsem se musela nudit.

mySaints
26.08.2021 2 z 5

Těšila jsem se, ale kniha mě zklamala a nechala ve mně jen takovou prázdnou díru. Téma asi dobré, ale je to psané tak úsporným jazykem, že všechny ty negativní věci vyznívají povrchně. Nenašla jsem tam hloubku, což mě mrzí, protože spisovatelka psát umí. Ale ani mezi řádky (třeba jako u Helle Helle) prostě nic nebylo. Jen věty, věty, věty, prázdné hlavy, prázdné životy.

MagdaLENKA89
24.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě bavila a nejvíce mě zaujala postava Kryštofa, jelikož já sama jsem na základní škole nebyla moc oblíbená. Ne snad, že bych byla šikanovaná, ale zkrátka jsem vycítila, že se se mnou spolužáci baví méně a nepatřím do žádné skupinky, které se ve třídě tvořily. Když jsem četla Kryštofovu část, bylo mi ho líto a pocitově jsem se vrátila do doby ZŠ. Nahlédla jsem na to i z jiného úhlu pohledu (zde postavy Anety a Nely). V druhé polovině knihy jsem se už spíše porovnávala ne s Kryštofem, ale s Anetou a Nelou. Bohužel jsem se pro změnu našla v Neliných pocitech - nespokojené manželství. Ano, takže poměrně depka. Ale já na komediální knihy nejsem, proto za mě nepříliš pozitivní linka druhé poloviny byla O.K.

Ja.Yitka
24.08.2021 2 z 5

Dočetla jsem to se zapřením, hlavně tedy druhou část knihy kde už nebylo nic nostalgického ani zajímavého a celkově celá knížka mě stylisticky ani dějově vůbec neoslovila. Na které ročníky kniha cílí je jasné a s tím byla i propagována, chvílemi mi to však přišlo jen jako reklama na staré značky a jejich podsouvání do textu až násilné. Styl a jazyk psaní odpovídal deníkovým zápiskům náctileté školačky. Pohled ze strany dítěte mě nevadí, jsou autorky které to umí mistrně (např. Petra Soukupová) ale tady mi to přišlo velmi na amatérské úrovni a trochu mi to připomínalo takové ty sešitky co prodávají v Albi ("Je Ti 30,40,50,60 atd.), kde je přehled právě těchto vzpomínkových záležitostí... každopádně svoje fanoušky to očividně má a pár nostalgických vzpomínek to ve mě také vyvolalo, ale další knihu Devadesátky si asi nechám ráda ujít :)

ElikaS
20.08.2021 3 z 5

Tak z téhle knížky mám takové rozporuplné pocity, první část knížky mi zabrnkala na nostalgickou strunu, kdy jsem přesně věděla, o čem autorka mluví, takže to mě celkem bavilo. Pak přišla druhá část knížky, která se odehrává v přítomnosti a tam jsem pořád čekala, co z toho vyleze a jaký bude vlastně příběh a když už jsem se konečně někam propracovali, tak knížka skončila. V podstatě tak nějak neukončeně. Takže za mě je to typ knížky, který neurazí, ale ani nenadchne.

josska
16.08.2021 4 z 5

Kniha se mě líbila,česká autorka a je ze života obyčejných lidi,mám takové knihy ráda na proložení,oddychovka ok,,jen mě vadilo,že má hodně otevřený konec,,mám to radši vysvětlené,uzavřené,,,

cornetka
16.08.2021 4 z 5

Pro mě to byla příjemná oddychovka.

Mayaku
12.08.2021 3 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem devadesátkové dítě z Podolí, kterému pomalu začíná táhnout na dvaatřicet, měla jsem veškeré předpoklady, aby tahle kniha byla psána pro mě, a to i když jsem nechodila přímo na Jeremenkovu, kterou podle všeho navštěvovali naši hrdinové (ale! pravděpodobně jsem absolventkou toho gymplu, kam odcházela Aneta, protože dost malej gympl prej rodinnýho typu, na který se dojíždí z Kačáku, to je prostě jasně ložená Ohradní). Bohužel jenom to, že ve mně příběh vzbudí určitou míru nostalgie, pro mě ještě dobrou knihu nedělá. Právě na faktoru nostalgie kniha zejména v první půli staví, ale to zkrátka samo o sobě (alespoň pro mě) nestačí. Neříkám, že se to špatně čte, ale kniha není napsána nijak světoborně. Ačkoliv vše sledujeme z vnitřního subjektivního pohledu jednotlivých hrdinů, je příběh podáván hrozně povrchně a zjednodušeně a vlastně se ani moc nedozvíme, jací jednotliví protagonisté jsou. Nijak hlouběji nezjišťujeme, jaké jsou jejich vnitřní pochody a pohnutky. Působí spíš jako šablony pro využití retro devadesátkových propriet (v první části) nebo jako nějaké archetypy pro zobrazení s vlastním životem nespokojených třicátníků (v druhé části). Tohle je další věc, která mě mrzí - děj se soustřeďuje hlavně na negativní aspekty života daných hrdinů a jejich prizmatem je nahlížen (nebo mně to tak alespoň přijde), a to je škoda, protože je tím jak ubíráno na kráse té nostalgické části, kdy jsou poněkud upozaděny i radostné aspekty devadesátkového dětství, tak to zveličuje depresivnost části odehrávající se v dospělosti. Tím, jak se ubírají životy našich hrdinů, to působí, jako kdyby bývalé devadesátkové děti byly fakt nespokojení zoufalci (protože z jejich života v ději vidíme jen ten negativní výsek!), a tak to opravdu není. Zbytečná depka.

Ewishekk
11.08.2021 3 z 5

Jakožto devadesátkové dítě jsem čekala trošku něco víc. Ano, první polovina knihy ve mě vyvolala nostalgické vzpomínky a cítila jsem se s hrdiny propojená, ovšem v druhé polovině už jsem v jejich osudech nenašla nic, co by na mě pasovalo. Navíc se mi nelíbilo, že nikdo z nich nebyl v současnosti šťastný, jakoby všechny dnešní devadesátkové děti řešily jen problémy, nenaplněné sny a hon za penězi či kariérou.

čef
10.08.2021 4 z 5

Tak nějak nevím, o čem to jako vlastně bylo. Samozřejmě je zde mnoho vztahových záležitostí, spousta dohadování, dětičky i nechtěné těhotenství. Také je pěkně porovnáváno dětství a dospělost a problémy v obou těchto etapách života a čte se to samo. Takže zde asi mají ženy středního věku všechno, co si mohou v klídku užívat. Tak do toho.

dospívání generace Y 90. léta 20. století mezilidské vztahy spolužáci přátelství z dětství české romány

Johana Fundová
česká, 1989
2021  68%Hezký, ale narovnej se!
2019  68%Devadesátky!
2022  75%Milénium!
2023  80%Vinohrady

Kniha Hezký, ale narovnej se! je v