Hezký, ale narovnej se!

Hezký, ale narovnej se! https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464127/bmid_hezky-ale-narovnej-se-twN-464127.jpg 3 416 129

Aneta, Kryštof a Nela jsou třicátníci se zcela odlišnými životy. Když jim však v září 2020 přistane na Facebooku pozvánka na třídní sraz se základkou, vzpomínky na jejich společnou minulost jsou rázem zpět. Co se stalo s někdejšími spolužáky z páté třídy, kteří toužili po prvním mobilu, nadšeně sledovali seriály a těšili se na každé nové číslo časopisu Bravo? Vyplnily se jejich sny z přelomu milénia? To zjistí, když se po letech setkají tváří v tvář.... celý text

Šebestová3
02.08.2021 3 z 5

Hezká konfrontace dětství v devadesátkách a dospělosti v dnešní době, kdy je kladen hlavní důraz na výkon a úspěch na všech frontách.

ctuvnoci
23.07.2021 5 z 5

Jsem spokojená, nezůstane ve mě vyloženě dlouho, ale myšlenka, že život jde dál, všechna dětská kamarádství opravdu nemusí zůstat na celý život a že typy rodičů zůstávají stále stejné, se mi líbila. Co mě trochu zarazilo, proč by tolik prvostupňových dětí mělo v Praze tak daleko dojíždět do školy? Školy byly spádové, málokdy se u nás stalo, že by někdo dojížděl (ale možná to bylo v Praze jinak?). Otevřený konec mě nejdřív zarazil, ale vlastně, taková je realita, i naše příběhy stále pokračují a je částečně na nás, jak budou dál.

kikikrat
20.07.2021 4 z 5

První část knihy byla nostalgická a ráda jsem si zavzpomínala. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla protože mi byla Aneta docela protivná. Nakonec jsem ji ale díky druhé části tak nějak pochopila. Kniha se dobře četla a přiběh každého hrdiny mě bavil a zajímal. Co mi ovšem vadí, že kniha nemá vlastně žádný konec, žádné rozuzlení… nebo ještě příjde? Jo a taky jsem Mělničák a u nás říkáme na Mělníku to “v Mělníku” bylo peklo=D

Teavasickova
16.07.2021 5 z 5

Na začátku knihy Vás přepadne nostalgie a na konci pochopíte, že život kde dál. Nebylo ti natáhlé, jak u některých českých knih bývá zvykem a mělo to jasné poselství. Napsáno čtivě a přečteno bez obtíží. Za mě skvělá kniha k vodě - prázdninovka jak vyšitá :)

lenixka
13.07.2021 2 z 5

Naprosto zbytečná kniha. Autorka naznačí nekolik konfliktu, ale ani z jednoho se nic nevyklube. Obzvláště to bije do oči i proto, že kniha je rozdelena na minulost a současnost, takže jsem čekala, že v budoucnosti se objevi neco zajimaveho z minulosti. Ale ne. Nuda nuda, šeď šeď. Hvezdicky jdou nahoru za perfektne popsane školní prostředí na prelomu milenia v první části knihy. To je ale bohužel vse. Škoda.

kamca4151
11.07.2021

Kdyz to porovnam s vecne opevovanymi Babovkami, ktery maji podobny koncept propletany pribehu, tohle je o 150procent lepsi. Je to zprvu vtipny, nostalgicky a pak vlastne docela vazny. Dost se clovek muze zamyslet nad tim, ze kazdy ma neco, co chce ten druhy a mame byt vdecni za malickosti.

Stani95
11.07.2021 4 z 5

Návrat ke vzpomínkám z dětství mi sedlo. První část jsem si vyloženě užívala, četlo se to krásně. Pokračování příběhu po 20ti letech se mi vlastně taky líbilo, bylo to reálné a není vždy všechno růžové. Akorát bych uvítala, kdyby příběh ještě pokračoval. Přišlo mi to takové useklé.

Knižní střípky
09.07.2021 3 z 5

První část z roku 2000 byla skvělá, ta mě neskutečně bavila, i když já jsem byla v té době již starší, ale moc dobře jsem si spoustu věcí pamatovala. Současnost mě však nechytla. V dospělosti mi ani jeden z hlavních protagonistů příběhu nepřirostl k srdci, tu druhou část jsem četla v podstatě pouze ze setrvačnosti a ze zvědavosti, jestli se to náhodou nějak pozitivně nevyvrbí. Bohužel nevyvrbilo a konec to úplně zabil... Kdyby autorka zůstala pouze v minulosti, mně osobně by to vůbec nevadilo a určitě bych si knihu užila komplet celou a místo průměrného hodnocení bych ji ocenila mnohem více.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

megizze
07.07.2021 5 z 5

Od autorky se mi líbily Devadesátky, které jsem dostala darem, tak jsem si pořídila i Hezký, ale narovnej se! - mimochodem, také mi to rodiče říkali. Je to jiný typ knihy - Devadesátky byly populárně naučné se spoustou fotek, nová kniha je normální beletrie, přesto jsem se začetla a kniha mě bavila. Nečekejte ale žádný 500stránkový román, je to takové 3denní čtení, možná i míň, když máte čas.

Lehrerin
07.07.2021 3 z 5

Od první kapitoly jsem se do knížky doslova ponořila. Příběh pražských páťáků mě moc bavil a s velkým očekáváním jsem se vrhla do druhé části knihy, která se odehrává o 20 let později. Jak se asi dětský příběh dohraje v dospělosti? Hm... Buď jsem to nepochopila, nebo se nedohrál nijak. Spousta silných motivů z první části (na které jsem sázela) se ve druhé části vůbec nezopakuje. Takové odbyté mi to připadalo. A ten konec!!!! Když člověk odchází z tohoto světa, chce mít všechny svoje věci ukončené, proto my lidé - čtenáři nemáme rádi otevřené konce. Ale tenhle konec snad ani otevřený nebyl. Podle mě autorka prostě nevěděla, jak příběh ukončit. Jako by se jí do toho nechtělo... Za sebe moc doufám, že knížka bude mít pokračování. Četla se náramně a vážně mě zajímá, jak to bylo (bude) dál. Hvězdy ubírám za to, že šlo z příběhu vykřesat víc.

KirstenCohen
07.07.2021 5 z 5

Možná jsem zaujatá svým věkem, který je podobný hlavním hrdinům (vypočítala jsem si podle toho, kdy byli v 5. třídě, tedy v první polovině knihy), ale mně to opravdu zaujalo a hlavně jsem se s postavami dokázala ztotožnit. S dětskými (resp. skoro dospívajícími) i s dospělými. Těším se na další knihu od autorky.

Lenka339
07.07.2021 4 z 5

První polovina se mi četla moc dobře, nostalgická vzpomínka na školní léta mých ratolestí. V knize jsem poznávala místa, která důvěrně znám. Druhá polovina knihy byla spíš slabší. Od konce jsem čekala, že alespoň někdo svůj příběh vyřeší pozitivně. Přišlo mi, že kniha nakonec vyzněla smutně.

Mojepočteníčko
06.07.2021 3 z 5

Těšila jsem se jako blázen. Protože DEVADESÁTKY a já devadesátkový dítě jsem. Díky první polovině knihy a všemu, co zažívali hlavní hrdinové v páté třídě, jsem si skutečně na některé věci zavzpomínala. A potom BUM! Bylo po třídním srazu a já se setkala se třemi dospěláky, kteří mi v podstatě nic neříkali. Dostavilo se zklamání. A dvojnásobné, když jsem zjistila, co spisovatelka připravila do života hlavní hrdince, kterou jsem si oblíbila :( Za mě tentokrát 3*/5* a uvolněné místo v knihovně...

Ivča.K.
05.07.2021 3 z 5

Pro mě zklamání.
Čekala jsem od knížky mnohem víc, možná jsem byla ovlivněna reklamou.
Příběh místy gradoval, ale samotné rozuzlení byla nuda, nebo nebylo žádné.
Devadesátky se v knize objevují jen v menší části a i tam mi přijdou dost "násilně" zakomponované.

Vendyorit
04.07.2021 4 z 5

No... Tak co k téhle knize napsat. Čte se parádně, za to dávám hvězdičky. Nějaká nostalgická nálada vzhledem k vyvolání vzpomínek na 90. léta také nastala. Ale... jednotlivé příběhy hlavních protagonistů mohly být propracovanější a hlavně konec mě naprosto zklamal. Otevřené konce beru, ale tohle už je moc. Vyloženě mě to naštvalo. A je to vážně škoda, protože kniha se čte "sama" a určitě je tam potenciál, aby byla v rámci příběhu více promyšlená a doladěná.

Eorin
02.07.2021 3 z 5

Čekala jsem hodně (mediální masáž a recenze na IG), což byla bohužel chyba. Těšila jsem se na vyzdvihovanou atmosféru našich dětských let, ale krom pár zmínek o mobilech a seriálech to zase taková hitparáda nebyla.
První část byla díky základkovské nostalgii čtivější a zajímavější, lépe se vciťovalo do hrdinů a i když to je spíš na vlažné a benevolentní pousmání, pořád to jde - oddychovka.
Ovšem druhá část, dospělácká, to je vyloženě zbytečné. Slátanina, nesympatičtí dospělí hrdinové, průměr, nuda, šeď. Vyloženě jsem se do čtení nutila, abych to už konečně měla za sebou. A ten divný useknutý konec byl jen posledním hřebíčkem do rakvičky..
Bohužel, hodnotím jako chabější průměr - a to jen díky té lepší, nostalgické části z dětství.

Monačte
02.07.2021 3 z 5

První půlka dobrá, druhá horší.
V první půlce autorka hezky vystihla atmosféru nultých let (ostatně je na to díky své skupině "pure devadesátky" expert, tak ještě aby ne) i přemýšlení a chování prepubertálních hrdinů. I jazyk k tomu hezky seděl. Co ale fungovalo při zobrazování dětí a minulosti, to už nefungovalo u dospělých a současnosti. Atmosféra byla studená a hrdinové naivní a dětinští. Kdyby tam možná nebylo to víceméně zbytečné dopovězení příběhu v současnosti, dala bych o hvězdu i dvě víc.

Alena_S
01.07.2021

Opět se ukazuje, že pozor na to, co si přejete. Aby se vám to nesplnilo.
Tak jsem doufala, že u knihy zavzpomínám na devadesátkové dětství (tímto díky za Milagros).
Jenže atmosféra knihy tomu nějak nepřála. Tu bezmoc nezletilosti ani naivní víru, že dospělost bude výrazně lepší, si zas tolik připomínat nemusím, jednou denně stačí, děkuji pěkně.

elenai
30.06.2021 4 z 5

Příběh trojice zasazený do přelomového roku 2000, který se následně přesune do roku 2020, aniž by autorka tušila, že vlastně píše alternativní historii, hehe. Při čtení na mě padly vzpomínky na moje roky strávené na základce, a ty vzpomínky byly hořkosladké. Proto jsem se dost ztotožnila s malým Kryštofem, který mi byl pak sympatický i v dospělosti. Koho jsem ale nemohla vystát, byla Aneta. Takový tip člověka nikdy záměrně nevyhledávám, ačkoliv její konečné rozhodnutí nejspíš chápu. Nely mi bylo hlavně líto. Kniha se četla moc pěkně a strávila jsem s ní hezké chvilky, jen by si zasloužila trochu více péče páně korektora, objevila jsem nékolik chybek, které byly trochu mimo mísu. A byla ukončena dost nevhodně - člověk chce opět vědět víc, ale ty další stránky už tam prostě napsané nejsou.

Elimanh
29.06.2021 5 z 5

Za mě vlastně téměř přesně to, co jsem čekal. Oddechová knížka (ideál někam na dovolenou), návrat do školních lavic i s různými drobnostmi a detaily, potom v druhé půlce kontrast s dospělostí, která často není tak, jak jsme si jako děti představovali. Ad konec - za mě otevřený nebyl, jak tu někteří píšou. Ale chápu, že měl třeba někdo jiné očekávání od knihy. Já si byl vědom, o čem má být.

dospívání generace Y 90. léta 20. století mezilidské vztahy spolužáci přátelství z dětství české romány

Johana Fundová
česká, 1989
2021  68%Hezký, ale narovnej se!
2019  68%Devadesátky!
2022  75%Milénium!
2023  80%Vinohrady

Kniha Hezký, ale narovnej se! je v