Hezký, ale narovnej se!

Hezký, ale narovnej se! https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464127/bmid_hezky-ale-narovnej-se-twN-464127.jpg 3 417 417

Aneta, Kryštof a Nela jsou třicátníci se zcela odlišnými životy. Když jim však v září 2020 přistane na Facebooku pozvánka na třídní sraz se základkou, vzpomínky na jejich společnou minulost jsou rázem zpět. Co se stalo s někdejšími spolužáky z páté třídy, kteří toužili po prvním mobilu, nadšeně sledovali seriály a těšili se na každé nové číslo časopisu Bravo? Vyplnily se jejich sny z přelomu milénia? To zjistí, když se po letech setkají tváří v tvář.... celý text

Elimanh
29.06.2021 5 z 5

Za mě vlastně téměř přesně to, co jsem čekal. Oddechová knížka (ideál někam na dovolenou), návrat do školních lavic i s různými drobnostmi a detaily, potom v druhé půlce kontrast s dospělostí, která často není tak, jak jsme si jako děti představovali. Ad konec - za mě otevřený nebyl, jak tu někteří píšou. Ale chápu, že měl třeba někdo jiné očekávání od knihy. Já si byl vědom, o čem má být.

kanitsuj
29.06.2021 2 z 5

Příběh se četl dobře, je to taková nenáročná nostalgická oddechovka pro milovníky retra, ale bohužel mne zklamal. Slibně nastartovaný začátek mi příjemně evokoval dětství, autorka bez pochyby zvládla jazykovou úroveň školáků i popis atmosféry devadesátých let, kdy televizi zachvátily seriály a stánek s hranolkama nebo langošem byl stejným dílem podnikatelské terno jako delikatesní zážitek. Druhá část knížky "z odstupu let" mne naopak vůbec nebavila. Pevně dané charaktery postav se rozklížily a všechny semlel pomatený běh času. Příběh pro mne vyzněl "jen" jako obžaloba současného světa a to na čtenářský zážitek nestačí. Mohl mít určitě lepší pointu i dějové zvraty a propastný rozdíl mezi první a druhou částí nemusel být tak markantní. Myslím si, že autorka v tomto případě promarnila příležitost.

deniska2
28.06.2021 4 z 5

Knížka mě bavila fajn oddychovka přečtené za jedno odpoledne.Jen bych čekala delší pokračování a jak to dopadlo dál s Anetou a Kryštofem.Tesim se na další knihy od této autorky.

Kristi_čte
28.06.2021 3 z 5

Od knihy Hezký, ale narovnej se! jsem čekala především pořádnou dávku nostalgie a to, že si zavzpomínám na své dětství, protože jsem přesně onen ročník našich hlavních hrdinů.
V knize bylo poměrně dost věcí, které mi tento nostalgický pocit navodily, ale zároveň mi přišlo, že tam bylo zbytečně moc takových těch negativních vzpomínek, které se týkaly především slavných školních žabomyších válek mezi děckama ve třídě. Upřímně, to jsou věci, na které jsem fakt vzpomínat nechtěla . Ale co já vím, třeba to ostatní mají jinak.
Druhá půlka byla ze současnosti a tam na rovinu říkám, že to mě teda nijak extra nevzalo. Takové neurazí nenadchne a tahle část mi nepřišla ničím moc zajímavá.
Kniha je pro mě něčím, co je nejvhodnější jako četba na víkend, kdy si chcete odpočinout a zavzpomínat. A pokud jste taky vyrůstali v devadesátkách, tak věřím, že i vás v některých pasážích přepadne nostalgie.

adevis
28.06.2021 5 z 5

V knize jsem se dost často viděla a ten, kdo ji četl a je v podobném věku jako já, musí souhlasit. Některé okamžiky byly opravdu úplně jako přes kopírák. Četlo se to strašně lehce, hezky, prostě to tak hezky plynulo.
Se všemi hlavními postavami jsem sympatizovala. A kniha se mi líbila celá, první část i druhá část. Bylo skvělý číst o tom, jak Nela v začátcích puberty poslouchala Britney, jak četla BRAVO a koukala na Divokého anděla. Při čtení jsem si vzpomněla na mé milované S Club 7 (o těch tam ale zmínka není!).
O dvacet let později se každá postava úplně změnila. Stále jsem s nimi držela sympatie, ale každý z nich měl hromadu problémů. Ani jeden neměl tak bezstarostný život, jako o dvacet let dříve. A o tom to je. Čím jsme starší, tím větších starostí máme. S Nelou v roce 2020 jsem plně soucítila. Zajímaly by mě další osudy postav.
Knihu doporučuji a jsem ráda, že jsem ji četla.

tereza8491
26.06.2021 2 z 5

Prvni cast jsem si moc uzila, protoze jsem vyrustala ve stejne dobe. Druha cast mela slibny rozjezd do srazu. Zaver knihy me zklamal, konec bez konce, myslenky, napadu. Jak kdyby bylo treba behem nekolika hodin knihu uzavrit a poslat do tisku.

papada
23.06.2021 2 z 5

První polovina odehrávající se v devadesátkách se mi moc nelíbila - ač jsem si zavzpomínala na své dětství, vadilo mi, jak autorka tlačila na pilu v protlačování odkazů na "pure devadesátky". Taky je dle mého názoru zbytečně vysvětlovala. Ten, kdo v té době vyrůstal, vysvětlení nepotřebuje. Ten, kdo v 90. letech nevyrůstal, toho knížka neosloví.

Druha půlka odehravající se v současnosti mě oslavila mnohem víc a bavila mě.

Shrnuto, podtrženo, pokud si chcete zavzpomínat na devadesátky, přečtěte si autorčinu první knížku, ta je propracovanější a pobavíte se u ní.

werick
21.06.2021 4 z 5

Dobrá oddechovka k vodě, líbilo by se mi, kdyby kniha měla pokračování.

aktak1203
21.06.2021 3 z 5

Za mě trochu zklamání, první polovina se četla moc dobře, jak píší ostatní, hodně nostalgie-seriály, Kačerov atd. Ale od konce jsem čekala, že alespoň 1 postava svůj příběh vyřeší pozitivně. Takhle je celkový dojem spíše smutný. Každý máme svoje trable, tak si ráda přečtu něco pozitivního. Zase skočím po detektivce, tam se holt ten záporák vždycky najde a většinou se příběh jasně vyřeší.

xmilek
18.06.2021 5 z 5

Sledujeme osudy tří spolužáků, jejichž cesty se po páté třídě rozejdou, aby se opět setkali po dvou desetiletích na třídním srazu. Vzpomínky nejsou to jediné co je na moment opět spojí. Návrat k miléniu byl příjemně nostalgický.

Fluencia
16.06.2021 5 z 5

Bezva oddychovka, letní čtení.

Ditules
14.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Dávám hvězdičku navíc za tu neuvěřitelnou nostalgii devadesátek. Jako bych se viděla v hlavních hrdinkách. Taky se mi líbilo, že příběh nebyl idylický. V podstatě ani ten závěr.

Eva03
14.06.2021 5 z 5

Skvělé čtení. Realita, žádná červená knihovna. Děj měl spád, autorka se nenimrala v jednotlivých situacích. Těším se na její další knihu.

Rory24
09.06.2021 5 z 5

Krásná oddechovka, vybavilo se mi moc vzpomínek na ZŠ, pití z automatu, pogy, Divoký anděl atd. Bylo super si takhle zavzpomínat.

liberecanda
09.06.2021 3 z 5

Nenáročné čtení, trochu jednodušší, než jsem čekala. První polovina ze školních lavic prvního stupně mě bavila hodně. Ve spoustě popisovaných zážitků jsem se také našla, ale u druhé části ze současnosti mi chyběly důkladnější propracování, rozvinutější zápletka apod. Za mě 3,5 z 5*.

kikiw
09.06.2021 3 z 5

Knížka se čte jedním dechem, na druhou stranu mi připadalo, že ničím výjimečně neoslnila. Přestože jsem cílová skupina (stejný ročník, jako autorka a hrdinové, pocházím z Prahy, několik let jsem žila na Kačerově), tak mě popis roku 2000 pohledem páťáků zas tak nezasáhl. Třídní sraz se základkou před třemi lety byl v podobném duchu, jak líčí autorka. Některé pocity asi proběhly, ale naštěstí jsem si z něj neodnesla žádné trauma, pochybnosti o tom, jakou cestou jsem se vydala, nebo potřebu se srovnávat se spolužáky. Ponaučení z knihy shrnu větou: "Čas nejde vzít zpátky." (Aneb v návalu nostalgie člověk kývne na pozvánku na sraz, a pak se druhý den sám sebe ptá, co vlastně čekal?)

Tereziee
07.06.2021 4 z 5

Tohle byla taková krásná nostalgie. Při čtení mi v hlavě vyskakovaly dávno zapomenuté vzpomínky na moji základku. Knížka je psána čtivou formou a krásně a přirozeně plyne. V druhé polovině sledujeme hlavní hrdiny a jejich dospělost, kdy nic není tak růžové jak si představovali. A i tady jsem se v některých situacích našla. Nejde jinak než doporučit dál. Hezký, ale narovnej se je krásný osvěžení českého literárního rybníčku.

hzd
06.06.2021 5 z 5

Moc hezky se mi kniha četla. Víc se mi líbila první půlka,kdy jsem si zavzpomínala na svou školní docházku. I když do 5.třídy jsem chodila již před 30 lety.

pestas
05.06.2021 5 z 5

Nostalgie, o to vic, ze mnoha zminovana mista me provazela detstvim take (Kacerov apod.). Cetlo se to krasne, mila oddechovka

itsnotgab
02.06.2021 5 z 5

Po dlouhé době jsem narazila na úžasnou českou knížku! Čitelná, nostalgická, částmi pobaví a především odkrývá krutou realitu všedních dní každého z nás.