Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3692 3692

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

RMarkéta
14.01.2020 5 z 5

Já jsem v knize nikde nepostřehla, že by si Anna nějak stěžovala, reptala nebo se dokonce litovala. Všechno, čím si v životě prošla, uměla přijmout. Čelila tomu. Porvala se s tím, tak jak to přišlo. To muselo vyžadovat obrovskou vnitřní sílu. Tu jen tak v sobě nikdo nemá. Kdo hledá romantický příběh, tady ho nenajde. Jsou tu moc dobře propojeny dvě linie vyprávění. Jedna druhou nenarušuje. To je fajn. Takhle by to mělo přesně fungovat nebo si to alespoň tak představuji. Při každém otočení stránky jsem byla zvědavá na to, co se s Annou bude dít. Díky té zdravé lidské zvědavosti je asi kniha neuvěřitelně čtivá a styl psaní k tomu taky sedne. Já jsem jí projela jako nůž máslem. Je to příběh, který napsal sám život. Nic vyumělkovaného. Nebála bych se knihu nazvat ispirativní a pohlazením po duši.

Analady
12.01.2020 5 z 5

Příběh ze života, silný, smutný, krásně a čtivě napsaný. Je to přesně ten typ knihy, který vás vezme za srdce a nad kterým budete ještě dlouho přemýšlet. Anna má můj velký obdiv za to, jak byla silná a odvážná. Jak dokázala pomáhat druhým i přes rizika, kterým byla vystavena ona i její rodina. Přes všechny těžkosti, které jí život přinesl, nezahořkla. Doba, ve které se děj odehrává, byla hrozná. Opravdu jsem ráda, že žiji v době, v jaké žiji.

Janulano
12.01.2020 5 z 5

Tuto autorku jsem objevila díky loňské Čtenářské výzvě a mám ji moc ráda. Její knížky se mi krásně čtou a ani Heřmánkové údolí nebylo výjimkou. Je to nádherný příběh neobyčejně silné ženy,která se se svým ne úplně lehkým osudem statečně pere i přes svůj mladičký věk a nezkušenost. Nad příběhem mi i slza ukápla a uvědomila jsem si,jaký mám bezstarostný život. Klobouk dolů před Annou!

Veruci
09.01.2020 5 z 5

Velmi silný, nádherně zpracovaný příběh. Jedna z nejlepších knih za poslední dobu, během jednoho dne jsem ji měla přečtenou. Úplně jsem cítila vůni heřmánku. V té knize je všechno, život ve své syrové krutosti i nádheře. Přestože popisuje nelehký život (mnohokrát jsem měla slzy na krajíčku), je vlastně velmi optimistická. Je úžasné, jak i v těch nejtěžších chvílích Anna našla důvod k radosti, nikdy nebědovala, brala život takový, jaký byl a vždy byla přesvědčená, že budoucnost bude už jenom lepší.

munka
07.01.2020 5 z 5

Začiatok roka a hneď taká úžasná kniha. Dostala sa mi do rúk vďaka výzve 2020 a neľutujem. Na príbeh dievčaťa, mladej ženy bojujúcej za svoj život, manželstvo a deti v období po vojne a nástupe komunizmu určite tak skoro nezabudnem.

Mabie
02.01.2020 5 z 5

Opět jsem se utvrdila v tom, že mám bezstarostný život. A to nejen díky mojí rodině, ale i díky době, ve které žiji. Nesmírně obdivuji hlavní hrdinku - křehkou a přitom tak silnou ženu, která nikdy neztrácela svou vnitřní sílu, vždy byla plná odhodlání a víry v budoucnost. To co dokázala přežít je obdivuhodné a v popisované době určitě bylo mnoho takových příběhů i ve skutečnosti. To jen dnešní doba nás změkčila a máme tendenci se příliš litovat a nevážit si toho, co máme.

marieke
01.01.2020 4 z 5

Pěkný příběh o osudech jedné ženy a její rodiny v kulisách dramatických proměn 20. století v Československu. Těmhle událostem "na pozadí" se dost věnuje i Mornštajnová, tohle bylo takové poetičtější, víc román pro ženy a ne tak vtipné, prostě zase jiný styl. Ze začátku to teda vypadalo, že hlavní hrdinka bude akorát rodit jedno dítě za druhým, zatímco venku se střídají roční období, pak se příběh rozjel více, ale stejně jsem čekala, že se ještě něco stane, i když vlastně nevím co :-) Ale celkově se to četlo velmi dobře.

Veselá myš
28.12.2019 5 z 5

Ačkoli kniha vypráví o zdánlivě obyčejném životě jedné „obyčejné" ženy, je velice neobyčejná! Tedy alespoň pro mě...
Moc za tuto knihu autorce děkuji. Už dlouho jsem nečetla tolik jímavou, čtivou a milou knihu, která přispěla k mému vnitřnímu obohacení - tím, že u mě navždy zůstane tento příběh někde v hloubi paměti uchován a bude mi připomínat, jaké mám štěstí, že mám tak krásný a opravdu bezstarostný život. Obdivuji tu mladou a neuvěřitelně silnou ženu, jejíž příběh autorka sepsala. I kdyby toho zažila doopravdy třeba polovinu, nepřestane mě udivovat, kolik toho sotva dospělá a na první pohled křehká žena zvládla, co všechno ustála a nedá se ani říci, že přežila, protože tak by to ona sama se svým přístupem, obrovskou vnitřní sílou, odhodláním a nehynoucí nadějí asi nikdy nenazvala. Já bych si na sebe nevsadila ani teď ve 30, natož v 17 letech.
Je mi jasné, že příběhů s podobně těžkými osudy psal sám život jak na běžícím páse a osud této ženy tak vlastně optikou dob minulých není ničím výjimečný. A přesto pro mě výjimečný je. Lidsky :)

Zlatinka.Emilly
27.12.2019 5 z 5

Hana Marie opět nezklamala (už jsem četla knihu Hana). Příběh je dojemný a myslím, že i poučný. Anna, mladá maminka, měla srdce na pravém místě a to nejen pro svoji rodinu, ale riskovala i pro druhé. V době, která se odehrává v tomto příběhu, šlo o hodně. Anna byla pracovitá a dokázala z mála uživit početnou rodinu. Své závazky brala opravdu vážně a blaho své rodiny upřednostňovala před svým egem. Rozhodně doporučuji přečíst každému.

Jane89
26.12.2019 5 z 5

To bylo tak nádherný ... na konci mi dokonce ukápla slza ... život je strašně vzácný a krátký, až je mi z toho smutno.

leanyka
26.12.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek co jsem za posledních, snad i několik let četla. Na knížku jsem se těšila, ale nic jsem si o ní dopředu nečetla, takže jsem neměla ani žádné očekávání. Ale úplně jsem z ní nadšená. Všem ji doporučuji. Napsaná krásným jazykem, čtivá a nemohla jsem se od příběhu Anny odtrhnout. Příjezd do Čech k rodině, kterou nezná, povinné vdavky a celý její život, spousta dětí a jak si se vším umí poradit... Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Katerina015
16.12.2019 5 z 5

Naprosto uzasna kniha... Anna byla neskutecne statecna, co vse dokazala a co hlavne vydrzela... Tuhle knihu by si melo precist vetsina z nas, az si budeme zase stezovat, ze se mame spatne...

oskli
12.12.2019 5 z 5

Mamka mi tuhle knihu "vnucovala" asi rok a já ji konečně jako oddychovku prubla. A nelitovala jsem ani vteřinu. Kniha se neuvěřitelně dobře čte a celá je dost neuvěřitelná. Proti hlavní hrdince si připadám jako lempl, co z 90 procent většinu dne mrhá časem a je dočista nevýkonný. Docela by mě zajímalo, jestli je to z nějaké části fikce, nebo jestli je ten život i množství dětí popsaný fakt věrně. Já si s jedním dítětem, pračkou, sušičkou a plynovým kotlem připadala při čtení fakt nepatřičně...

prochajda
09.12.2019 5 z 5

Velmi čtivý příběh o statečné a silné ženě. Takové žití si už nikdo z nás nedokáže ani představit.
".....nijak netajili svoje pohrdání vůči buržoustům, kteří bezpracně a s nemravným ziskem odírali tvrdě pracující dělnickou třídu. Už žádné válení a pohodlíčko, budete muset začít makat jako my ostatní." To mě fakt dostalo!

Schary
04.12.2019 5 z 5

Pěkná knížka, která popisuje nelehký život v poválečných letech v Československu. Hlavní hrdinka ma teda v životě dost velkou smůlu, i když jak v knize říkala, tak měla štěstí na dobré lidi...

x.capricorne
01.12.2019 5 z 5

Anna je naprosto skvělá! My všichni v dnešní době, bez rozdílu, se proti ní máme jako v pohádce. Ona si na nic nestěžuje, je neuvěřtelně silná, optimistická a umí se opravdu radovat z maličkostí. Knížka je navíc úžasně napsaná. Doslova jsem jí zhltla. Možná si jí dám ještě jednou. Nechtělo se mi s hlavní hrdinkou loučit. Pět hvězdiček je málo!

LeSk
25.11.2019 5 z 5

Opravdu extra velmi silný příběh, vedoucí k zamyšlení. Jen mi malililinko vadilo neustálé pití alkoholu, ale to jen můj názor. Doporučuji každému povinně k přečtení ... Víc není potřeba dodat ...

Dresia
24.11.2019 5 z 5

Nádherný příběh.

Aknel26
19.11.2019 4 z 5

Když někdo ve skupině Co čteme požádá o tip na knihu se silným příběhem a sympatickými postavami, emotivní, smutný, a přesto krásný, zachycující život rodin v Československu během minulého století, dostane se mu v první řadě těchto: Hana, Podbrdské ženy, Heřmánkové údolí. Také já jsem přečetla všecky a Heřmánkové údolí, přestože je to určitě dobrá kniha a splňuje všechna výše zmíněná kritéria, řadím na pomyslné třetí místo.
Vyprávění je reálné a při některých pasážích člověka až mrazí, s čím vším se lidé krátce po válce museli poprat, ale tady se toho na poměrně malém prostoru stane tolik, že Anna působí tak trochu jako Chuck Norris v sukních, jak je statečná, všechno zvládá a se vším si poradí. Forma příběhu, kdy je minulost pojata jako vzpomínky během pobytu v nemocnici, mi přišla trochu nešťastná – jsem radši, když se o hlavní postavu "bojím", než když dopředu vím, že se vše v dobré obrátí. Literárně to nebylo tak skvostné jako třeba Hana a knize by určitě prospělo pár stránek navíc – takhle byl příběh zhuštěný a konec uspěchaný.

Eorin
15.11.2019 4 z 5

Těžký, velmi těžký život. Od autorky jsem znala pouze ságu Pán hor - a musím uznat, že toto je jiné kafe a autorce se povedlo. Skoky v čase mě nerušily, kniha se četla téměř sama, ovšem hvězdičku ubírám za to, že až tak silný dojem ve mně celkově příběh nezanechal.
Nicméně na autorku historických románů je to povedená kniha.