Heřmánkové údolí

Heřmánkové údolí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390670/bmid_hermankove-udoli-VPR-390670.jpg 5 3668 989

Strhující příběh ženy, které osud původně rozdal horší kartu než jiným. Byla silná, ačkoli si svou sílu neuvědomovala, a statečná, ačkoli o statečnosti nikdy nepřemýšlela. Dokázala najít obyčejné lidské štěstí i v tvrdé době a ještě tvrdších podmínkách. Přesto se nikdy necítila odstrčená či o něco ochuzená a dokázala prožít svůj život naplno. Příběh začíná v roce 1946, kdy sedmnáctiletou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Oba rodiče jsou mrtví a matčini příbuzní v Čechách se uvolili o sirotka postarat. Anna přijíždí do krajiny, kterou zná jen z vyprávění, ale která se v jejích představách jeví jako země zaslíbená. Neumí řeč a příbuzné zná jen z fotografií. Přesto u nich doufá nalézt nový domov - jedinou jistotu v nejistém světě, který ji obklopuje. Po příjezdu na místo se ale dovídá, že všechno je jinak. Ze dne na den se ocitá v nádherné, ale téměř vylidněné krajině Středohoří, s mužem, o němž ve skutečnosti nic neví... (3.vydání)... celý text

novina
05.02.2020 5 z 5

Příběh jedné neskutečné ženy, která se statečně prala se vším, co jí život přichystal. Obdivovala jsem její životní elán a že se z nepřízně osudu nesložila, ale vždy se snažila najít to dobré.

Vlak7
05.02.2020 5 z 5

Nádherný příběh.

Safrika
05.02.2020 4 z 5

Kniha se mi libila,cetla se paradne,klobouk dolu pred osudem.

CarolC
28.01.2020 5 z 5

Tahle kniha a příběh celkově je naprosto bez chyby. Nemám slov. Je plná zvratů, ale s neustálou nadějí na lepší zítřek. Hlavní hrdinka se prala se všemi problémy, který ji život nadělil, jak mohla, aby si vydobila nějaký ten kus štěstí. Úžasně zpracované. Už teď se těším, až sáhnu zase po nějaké knize od této autorky.

Barbora216
28.01.2020 5 z 5

N Á D H E R N Ý. Byl to opravdu krásný příběh, vyprávění o statečné paní, která se s životem prala s neuvěřitelným optimismem a statečností. Je to obraz toho, jak vypadá nelehký život a co všechno může být radostí a co dokáže člověk zvládnout. Doporučuji kudy chodím.

jankor
24.01.2020 5 z 5

Krásné, čtivé, má to spád. Takový život byl, i když já ho už taky nezažila. Dát jako povinnou četbu mladým holkám "z města" ! Někdy mám pocit, že si myslí, že se vše točí jen kolem nich. Lidem možná chybí víc pokory.......Klidně bych to nechala zfilmovat, jen víc takových !

cleopatra11
24.01.2020 4 z 5

Moc pěkný příběh. Člověk si neumí ani trochu představit tu veškerou hrůzu, kterou lidé zažívali...

EvikU.
23.01.2020 5 z 5

No tak zase jedna kniha u které jsem nemohla ani dýchat a četla ji na jeden zátah za jeden den. Děsivý nepředstavitelný život. Člověk opravdu vydrží hodně když musí. Ale při takovéhle četbě zas a znovu děkuju Bohu, jak se mám dobře. Náročná četba, ale zároveň úžasná a je potřeba o takovémhle životě vědět. Ne všichni se měli stejně jak na to teď někdo vzpomíná, že za komunistů měli práci všichni. Bylo by potřeba jim dát přečíst tuto nebo jinou knihu z té doby od skvělých českých autorek. Skládám hold českým autorkám nezapominající na české dějiny viz Körnerová, Morštajnová a Tučková.

Díky Vám za skvělou práci. ❤

zdenaR
23.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha se silným reálným příběhem, emotivní, smutná a zároveň vlastně optimistická.
Je velmi čtivá, a přestože líčí těžký život hlavní hrdinky, nepůsobí depresivně, naopak si člověk uvědomí, co v životě má smysl.
Velmi doporučuji :-)))

Josh
20.01.2020 4 z 5

Cituji z obálky: „Skutečný příběh ženy, které osud rozdal horší karty než jiným.“ Nemyslím si, protože žen (i pár mužů) znám se „špatnýma kartama“ dost. Příliš:o(( Ženy všech věkových kategorií od 20+ až po 70+. Vy ne? Jsou dcery, matky, tety, kamarádky, kolegyně, …. Můj obdiv k postavě Anny není tak neutuchající jako čtenářů v jiných recenzích. Někdo psal Norris v sukních a od jejích 17ti let na mne ten dojem také dělala. Někdy bylo její myšlení nebo chování docela paradox.

Čím však tato kniha působí ze všeho nejvíc je téma mateřství. Měla štěstí na lidi kolem, to máme (občas) všichni, a díky Bohu, že se objevují! Ovšem matky, ty udělají vše, bez pomoci, v každé době…. Už jste se někdy v historii setkali s ženou, která by svět přivedla do války? Vynecháme Tróju, protože Helena byla důvodem, ne viníkem:o)) Citace z knihy, jež oslovila mne a na dlouho, spíše na pořád:

Pavel: „Jak jsi mohla! Zesměšnila jsi mě!“
Anna: „Politika je dobrá akorát pro mužský! Já mám 5 dětí a musím je chránit! Mně je úplně jedno, jestli na ně pistolí míří fašista nebo komunista. Hrdinství pro nějakou politickou pravdu si může dovolit chlap. Já jako matka budu klidně zbabělá, jen když to moje děti přežijou! A chci, abys to přežil i ty! Protože když se necháš zavřít nebo zastřelit, tak se můžu jít s dětma rovnou utopit! Z čeho pak asi budeme žít? …. Býval si přece tak rozumný.“

Kniha je čtivá, popisy akorát, děj má spád, postavy uvěřitelné a s charakterem, takže dám této autorce další příležitost.
Maličkost – díky za tip k porovnání s knihou Podbrdské ženy.

amurek
19.01.2020 5 z 5

Moc hezky napsaný příběh nelehkého života jedné statečné dívky Anušky. To, jak si v každé situaci dokázala poradit, jak vždy pomáhala druhým, i když v tu stejnou dobu sama pomoc pro svou velkou rodinu potřebovala, vzbuzuje jen obdiv a úctu. Stejně tak výchova tolika dětí, která byla v poválečné době a v podmínkách, ve kterých žili, určitě hodně náročná. Přesto silná Anna skvěle obstála i v tomto, což je vidět v závěru knihy – je ve stálém styku s dětmi i s vnoučaty, což mnohým lidem v dnešní uspěchané době chybí.
Kniha se mi četla velmi dobře. Popis prostředí byl realistický, děj byl plynulý a posouval mě stále dál a dál v očekávání, jak to skončí. Mohu jen doporučit.

Léňa0107
18.01.2020 5 z 5

Krásná kniha. Jednoduchý, avšak krutý děj. Rychle se četla a vtáhla do děje hned od první stránky. Po přečtení jsem na příběh musela neustále myslet a cítila jsem z něj až depresi. Přesto hodnotím velice kladně.

jasmína
18.01.2020 5 z 5

Kniha se hodně líbila mamce, mně sice také, ale moje babička se možná dokázala se životem poprat líp, ačkoliv měla také několik potratů, neměla lehký život, v roce 1933 se narodila, ve 22 měla mou mamku, v mamcinych šesti letech od nich zivitel rodiny odešel a nestaral se o ně, a musela to v té době zvládnout a se vším se poprat......

Ale to je spíš moje osobní vzpomínka na mou milovanou babičku, se kterou si už o knihách nemůžu popovídat od r.2015 bohužel...... určitě bych se ji zeptala na víc věcí .

Jinak mi kniha připomínala knihu Želary (Jozova Hanule).

Barča9
18.01.2020 5 z 5

Opět krásný, i když v některých chvílích krutý příběh. Na začátku mě překvapilo, jak rychle byla Anuška provdána, poté se děj hodně zpomalil a ke konci jakoby spisovatelka chtěla v pár řádcích vše odbýt. Ale určitě doporučuji k přečtení,protože celé líčení tehdejší doby je pravdivé.
A Anuščin - Lavmí tendr - mě opravdu dojal :)

Lenoulinka
17.01.2020 5 z 5

Další kniha od Marie Hany, která mě nezklamala. Anna má můj obdiv s jakým nadhledem se dokázala v nelehkých podmínkách prokousat životem. Přestože měla tolik dětí, o všechny se dokázala i přes strasti s manželem postarat. Nakonec našla i lásku a spokojený život. Moc pěkné čtení. Doporučuji a dávám 5 *.

Ketrin.TR
15.01.2020 5 z 5

Kořeněná vůně svařené melty na plotně, tikot hodin na zdi a všudypřítomný, voňavý heřmánek. Knížka tak nádherně popisuje až se vám zdá, že koukáte Anně přes rameno a chodíte po chalupě za ní. A že teda není co závidět. Osud a život se s ní nemazlil a přestože skončí válka a stěhování do zájezdního hostince slibuje konečně dobré časy, veselo opravdu není. Smutné vyprávění sleduje s čím vším se silná a nezlomná Anna musí prát, aby konečně našla klid a spokojené stáří. Moc doporučuji přečíst!!

RMarkéta
14.01.2020 5 z 5

Já jsem v knize nikde nepostřehla, že by si Anna nějak stěžovala, reptala nebo se dokonce litovala. Všechno, čím si v životě prošla, uměla přijmout. Čelila tomu. Porvala se s tím, tak jak to přišlo. To muselo vyžadovat obrovskou vnitřní sílu. Tu jen tak v sobě nikdo nemá. Kdo hledá romantický příběh, tady ho nenajde. Jsou tu moc dobře propojeny dvě linie vyprávění. Jedna druhou nenarušuje. To je fajn. Takhle by to mělo přesně fungovat nebo si to alespoň tak představuji. Při každém otočení stránky jsem byla zvědavá na to, co se s Annou bude dít. Díky té zdravé lidské zvědavosti je asi kniha neuvěřitelně čtivá a styl psaní k tomu taky sedne. Já jsem jí projela jako nůž máslem. Je to příběh, který napsal sám život. Nic vyumělkovaného. Nebála bych se knihu nazvat ispirativní a pohlazením po duši.

Analady
12.01.2020 5 z 5

Příběh ze života, silný, smutný, krásně a čtivě napsaný. Je to přesně ten typ knihy, který vás vezme za srdce a nad kterým budete ještě dlouho přemýšlet. Anna má můj velký obdiv za to, jak byla silná a odvážná. Jak dokázala pomáhat druhým i přes rizika, kterým byla vystavena ona i její rodina. Přes všechny těžkosti, které jí život přinesl, nezahořkla. Doba, ve které se děj odehrává, byla hrozná. Opravdu jsem ráda, že žiji v době, v jaké žiji.

Janulano
12.01.2020 5 z 5

Tuto autorku jsem objevila díky loňské Čtenářské výzvě a mám ji moc ráda. Její knížky se mi krásně čtou a ani Heřmánkové údolí nebylo výjimkou. Je to nádherný příběh neobyčejně silné ženy,která se se svým ne úplně lehkým osudem statečně pere i přes svůj mladičký věk a nezkušenost. Nad příběhem mi i slza ukápla a uvědomila jsem si,jaký mám bezstarostný život. Klobouk dolů před Annou!

Veruci
09.01.2020 5 z 5

Velmi silný, nádherně zpracovaný příběh. Jedna z nejlepších knih za poslední dobu, během jednoho dne jsem ji měla přečtenou. Úplně jsem cítila vůni heřmánku. V té knize je všechno, život ve své syrové krutosti i nádheře. Přestože popisuje nelehký život (mnohokrát jsem měla slzy na krajíčku), je vlastně velmi optimistická. Je úžasné, jak i v těch nejtěžších chvílích Anna našla důvod k radosti, nikdy nebědovala, brala život takový, jaký byl a vždy byla přesvědčená, že budoucnost bude už jenom lepší.