Záhada na zámku Styles

Záhada na zámku Styles https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29093/bmid_hercule-poirot-zahada-na-zamku-styl-BP3-29093.jpg 4 1354 213

Hercule Poirot série

Hercule Poirot se svým typickým šarmem rozplétá předivo vztahů obyvatel ospalého panství v Essexu, hledá pečlivě odstraněné stopy, prověřuje alibi, dokud nepřijde na kloub rafinovanému plánu a neodhalí pravého viníka.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Mysterious Affair at Styles , 1920

lucakuca
01.01.2021 5 z 5

"Hráli jsme kličkovanou, vždyť to znáš! Kamaráde já jsem vyhrával... "
Asi to Dalibor taky četl a hold umění Poirotova se rozhodl složit tuto píseň. :-) Prvotřídní práce mozku, k čemu DNA?

Maku.17
26.12.2020 3 z 5

Agatha má lepší knihy :)

Kontryhelka
08.12.2020 5 z 5

Hercule má před sebou celkem obtížný případ. Když ale dá všechny nitky, které spolu na začátku skoro nesouvisí dohromady, tak odhalí pravdu a viníci jsou dopadeni. Napínavé od začátku do konce. Stojí za přečtení.

Avila
02.12.2020 5 z 5

Pro mě je Agatha spisovatelka neskutečných kvalit.....
K jejím knihám se čas od času vracím a postupně i rozšiřuji svou sbírku.
A dneska přišla řada na první případ dvojice kapitána Hastingse a slavného Hercule Poirota.
Krásná klasická anglická detektivka, jak jinak než pořádně zamotaná ale Poirot a jeho šedé buňky mozkové vše postupně odhalili a já s ním....

Deia
06.11.2020 4 z 5

Knihy od Agathy Christie sa stále čítajú príjemné a ani táto nie je výnimkou. Je to útla detektívka, akurát na jedno poobedie. Čítala sa mi veľmi dobre, počas čítania som sa snažila odhaliť, kto je vrah, keďže ako povedal Poirot Hastingsovi, všetky indície máme, ale bohužial sa mi to nepodarilo. Koniec ma naozaj prekvapil, také rozuzlenie s takým vysvetlením som veru nečakala. Jediné, čo sa mi na knihe nepáčilo, je postava kapitána Hastingsa – ako rozprávač mi prišiel fajn, ale jeho myšlienkové pochody sa mi niekedy nepáčili. Z iných kníh si ho nejak nepamätám. Ale určite sa chystám s čítaním Agathy pokračovať, tak asi na neho ešte natrafím, tak snáď sa trošku polepší :D.

Miretti
01.11.2020 5 z 5

Tak k paní spisovatelce, doslova legendě svého žánru jsem dlouho dozrávala, až se trochu stydím. Vždy mi přišly zajímavější jiné knihy. Až v rámci letošní Čtenářské výzvy jsem po jedné z nich sáhla. Překvapil mě jazyk, kterým je psána. Nic toporneho, nudného či starého. Naopak, svěží a čtivé. Pro mě jasná volba , když si chci užít starou dobrou Anglii, panství a podobně.

Vesmich
25.10.2020 5 z 5

Tak on byl Poirot někdy i mladý! To mě ani nikdy nenapadlo uvažovat o něm jako o někom, kdo se vlastně někdy narodil! Obsah znám z filmu, ale já si filmy nepamatuju, takže to pro mě bylo celé úplně nové.

rafan65
22.10.2020 5 z 5

Po dlouhé době se vracím opět na tu dlouhou cestu jménem Agatha Christie. Nedříve byl pachatel jasný ale pak se to nějak zamotalo. Prostě parádní detektivka.

tessa.mik
13.10.2020 5 z 5

Její příběhy mám ráda. Je to taková ta klasika po které sáhnu vždycky, když nemám na nic jiného náladu. Čte se to krásně, rychle, navazuje to na sebe. Takhle nějak se pozná Paní spisovatelka s velkým P :D.

1amu
01.10.2020 4 z 5

Ti čtenáři, kteří touto knihou od Agathy Christie začínají - mají štěstí, jsou u jejího startu s později úspěšným párem, který tvoří kapitán Arthur Hastings, ten první společný případ s dále uvedeným vypráví.
Tím druhým je belgický uprchlík Hercule Poirot, dříve elitní člen belgického policejního sboru. Je rok 1917, blíží se konec války.
Hastings se uzdravuje na pozvání svého přítele Johna na zámku jeho nevlastní movité matky.
Protože je třeba (tak jak je tomu u knih s Sherlockem Holmesem a doktorem Johnem Watsonem) i někoho od policie nastupuje inspektor Japp . Oba detektivové se znají již od roku 1904, kdy byl Poirot ještě ve službách belgické policie a pomáhal řešit jistý padělatelský případ. Zůstali dobrými přáteli, i když jsou jejich vyšetřovací metody značně rozdílné. Poirotovými zásadami jsou "Metoda a Pořádek", zatímco Japp spíše spoléhá na náhodu. Osobně bych řekl, že H.P. má přebytek oněch šedých buňek mozkových, které naopak Japp tak trochu postrádá.
Ona záhada na zámku je smrt movité majitelky sídla Styles. Ta se nedávno provdala za muže pochybného vzhledu i minulosti a je navíc o dvacet let mladší.
Hostitel Hastingse John je rozhazovačný a tím na matce finančně závislý.
Hastings nevědomky tím, že přivede svého belgického přítele na zámek, nastartuje běh událostí od úmrtí majitelky. Ale je zde právě H.P. jako správná osoba, která dává záruku vyřešení případu.
Je zajímavé, že kniha byla uvedena dříve na knižní trh v USA než v Anglii.

nicolettkaa
06.08.2020 3 z 5

První kniha, kterou jsem od Agathy četla. Sice z ní nejsem úplně nadšená, zápletka mi přišla až moc překombinovaná. Z vraždy jsem podezírala snad všechny kromě zahradníka. Nicméně čte se to dobře a od dalších dílů mě to neodradilo. :)

Seriálového Poirota neznám (respektive vím, jak vypadá herec, ale nikdy jsem na to nekoukala).

Olava
31.07.2020 4 z 5

Poirot je legenda. Jsem ráda, že jsem se do toho pustila. Mistrně napsané, zápletka byla výborná, byla jsem absolutně mimo se svým podezřelým. Chce to určitě další díl, mon ami...

Jiparis
10.07.2020 4 z 5

Hercule Poirot se svými šedými mozkovými buňkami je vždy o míle před ostatními a to mi připadá neuvěřitelné. Souhlasím s Karolinou, že na A.CH. musí být člověk naladěn, a to jsem zřejmě nebyla.

Polinius
26.06.2020 4 z 5

Poirot poprvé a už je tady téměř kompletní osobnost, jak ho známe ze všech následujících ,,dobrodružství".
Kniha je v jistém smyslu geniální a v určitých aspektech jiná než všechny ostatní ,,poirotovky" ale chybí tomu ten pověstný poslední tah štětcem, aby vzniklo mistrovské plátno.
Kupříkladu se tady moc spoléhá na náhodu a to na straně zločinců i detektivů.
(aby celá ta vražda mohla klapnout, muselo se stát mnoho věcí)

Madelisi
11.06.2020 4 z 5

Při čtení jsem se cítila jako kapitán Hastings.

m_martina
20.05.2020 5 z 5

Jak tady vidím, jedná se zde o první případ s Herculem Poirotem. Ale kniha je i přesto dobře napsaná a čtivá. Doporučuji.

evincz
14.05.2020 3 z 5

Jedná se o moji první knížku od této autorky. Příběh je promyšlený a bavil mě děj i postavy. Jen je úsměvné, jak Poirot všechno ví a zná i bez moderních technologií.

floribar
02.05.2020 5 z 5

Velmi napínavá a zajímavá knížka, rozhodně se chystám přečíst další díl.

MilanCFC
06.04.2020 5 z 5

Aneb zrodila se legenda :-) Po několika náhodně vybraných dílech jsem chtěl poznat úplný začátek a vydal se na zámek Styles, kde to všechno vlastně odstartovalo. A jak zde dobře padlo, laťku autorka nastavila hned od prvního dílu pekelně vysoko a úžasné je, že se od ní s dalšími díly moc nevzdalovala. Logika nade vše! Pobavilo mě, že už v úvodním díle neomylný a jedinečný Poirot Hastingse vůbec nešetřil a docela mu slovně nakládal. A také už zde se projevilo autorčino šibalství!
Nebojím se tvrdit, že paní Christie zde vytvořila fenomén.

Greenfingers
26.03.2020 5 z 5

Historicky první ze série příběhů se svérázným detektivem Hercule Poirotem. Agatha Christie zde nasadila laťku hodně vysoko a je potešitelné, že se jí podařilo tuto úroveň udržet i ve většině dalších detektivek, které následovaly. Vzhledem k tomu, že v první polovině 20. století nebyly ve větší míře k dispozici moderní technické prostředky a postupy, slavný detektiv se musel vždy spolehnout na své zázračné "šedé buňky", takřka neomylný úsudek a logické myšlení. Vycházelo mu to (jak jinak) báječně.