Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/bmid_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 5 2652 380

Hercule Poirot série

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

Chesterton
04.04.2018 5 z 5

Poslouchala jsem audio a stejně jako film je to zážitek. Doufám, že pro mnohé z nás věrných čtenářů není Agatha až tak moc starosvětská, ale spíš uklidňující a ujišťující, že i pomalu plynoucí čas má svou hodnotu :))

PetK
24.03.2018 3 z 5

Je to klasika, dnes už trochu úsměvná, ale zase to má své kouzlo starosvětských časů. Dávám teda přednost detektivkám, které mají víc švih a spád, i přesto to byla příjemná změna.

Zuzvil
24.03.2018 4 z 5

Jeee, do knížky se mi nejprve vůbec nechtělo, ale vybrala jsem si ji v rámci Čtenářské výzvy...jak jsem teď rada, ze jsem si ji přečetla. Jedna se opravdu o krásnou klasickou detektivku, bavilo mě to MOC. Úžasné vykreslení postav a postupně odhalování zločinu kousek po kousku. Nečekaný (vlastně čekany) závěr je bravurní tečkou autorky. Jednu hvězdičku strhávám jen proto, ze mě mrzelo, ze nerozumím francouzským poznámkám pana Poirota.

xxtom
20.03.2018 5 z 5

Ze začátku až trošku neuvěřitelná shoda náhod, ale na konci do sebe všechno krásně zapadlo. Povedená knížka.

iampatrik
16.03.2018 3 z 5

Postava Poirota a styl popisu vypravování mi úplně nesedlo, Sherlock pro mě vždy vyjde v souboji těchto dvou snad nejznámějších detektivů vítězně. Co mě naopak bavilo bylo uzavřené prostředí vlaku a vyústění zápletky, které jsem tak úplně nečekal. Navíc kniha je poměrně krátká a tak děj svižně odsýpá. Svůj status detektivní klasiky si Orient-express určitě zaslouží.

Lily101
16.03.2018 3 z 5

Kniha byla dobrá, ale nějak to nebylo ono. Čekala jsem, že dostanu více podnětů od autorky, abych si mohla zkusit sama zapojit myšlení a vytvořit si alespoň nějaký vlastní názor, kdo by to mohl být.

Na konci jsem se chvíli ztratila v osobách. Hodně se řešilo přisuzování národnosti jednotlivým subjektům (něco ve stylu: "Angličané jsou chladní.Ital má předpoklad pro ovládání dýky, apod."), leč to v době autorčina žití bylo možná běžnější, než dnes. Pan Poirot mi byl nesympatický, ale s průběhem knihy se toto prolomilo.

Zkrátka dle znalosti informace, že je kniha zfilmována v modernější podobě (neviděla jsem) a hodnocení tady, trošku zklamání, za což ale autorka sama úplně nemůže.

petra3242
13.03.2018 3 z 5

Nešlo mi se do knihy začíst. Příběh byl zajímavý, ale opravdu hodně mi vadily věty ve francouzštině, rušilo mě to ve čtení. Závěrečné rozuzlení bylo překvapivé, můj tip na vraha se neustále měnil

swayno
09.03.2018 3 z 5

No nějak jsem asi měla přehnané očekávání. Průměr.

edith79
08.03.2018 5 z 5

Tak nejen Jára Cimrman, ale i Agatha Christie umí napsat pěknou detektivku z vlakového prostředí :). Po Trachtovi také Poirot předvede své brilantní dedukce a v závěru udělá pěknou tečku za tímto případem. Kniha mě náramně bavila, už proto, že po Deseti malých černoušcích jsem věděla, že závěrečné rozuzlení mě nezklame. A nezklamalo.

cepice
04.03.2018 5 z 5

Strhující a nepřekonatelné!

Sabča92
02.03.2018 5 z 5

Moje první seznámení s tvorbou Agathy dopadlo na výbornou a já se rozhodně pustím i do dalších případů tohoto slavného detektiva. Motiv vraždy byl vymyšlený na výbornou. Knihu jsem četla až po filmu, který byl nedávno v kinech a musím říct, že se mi snad filmové provedení líbilo malinko více. Především to na mě udělalo silnější dojem a hlavně mi to pomohlo rychle se zorientovat ve všech podezřelých. Tleskám a těším se na další!

Belatris
25.02.2018 2 z 5

Snad to byl formální experiment sepsat kapitoly jako povětšinou oddělené výpovědi svědků/podezřelých, ale čtivosti to tedy vůbec nepřispělo. Do knihy jsem se pustila po zhlédnutí nejnovější filmové adaptace, abych se seznámila i s předlohou, ale film tedy zvítězil. Postavy i dílčí detaily jejich příběhu zůstaly v jádru věrné, ale byly poupraveny tak, aby sloužily příběhu lépe.
Čtení pro mě bylo nudné a závěr, který jsem čekala emotivní, vyzněl vlastně do ztracena. Škoda. Přitom "vrah", kterého Christie zvolila pro tento příběh, je perfektním ozvláštněním tradičních detektivních postupů. Asi vážně nemám vkusové buňky na pozdní tvorbu paní Christie. Záhada na zámku Styles prostě pořád vede s velkým předstihem.

Matatom4
23.02.2018 2 z 5

Musím přiznat, že za celou dobu jsem nemohl přijít na chuť stylu autorčina psaní. Nemám v lásce ani detektivy, kteří na všechno přijdou nebo to prostě jen uhodnou,, hmm to by mohlo být takhle...á bingo” a tak se stane asi třikrát. Není sebemenší šance, že by se prostě spletl. Jinak cestující Orient Expresu mi všichni přišli strašně plochý. I samotný Poirot mi nepřišel po charakterové stránce nijak výjimečný. Jedinej charakter kterej se mi líbil byla kněžna Dragomira. Když Hercule přišel na to, že lže, řekla prostě něco jako „Kecala jsem, sorry” a jde si v klidu dál. Pak mi vadili ti detektivovi pomocníci. Kdybych byl takhle skvělej detektiv a do moji práce mi kecal nějakej ředitel drah, kterej za každým výslechem vidí podezřelého nebo označí vraha Itala jen proto, že je italské národnosti a Italové to umí s noži....(prostě cože?), rovnou bych to celý zabalil. Trochu mě taky zklamalo, že autorka více nepopsala prostředí, kde se vlak zasekl. Kniha obsahovala sice celkem podrobný nákres celého vagonu, ale čekal jsem prostě trochu víc.
Jinak děj jede v jednoduchém tempu, stane se vražda, pak sto stránkové vyslýchání cestujících ( ze začatku mě to bavilo, ale po svědkovi číslo 8 už jsem jen bezducha pročítal stránky ), pak prohledáme zavazadla, trochu to promyslíme, řekneme si, jak to bylo. No a je konec. Žádná omáčka navíc. Nic. Nicméně abych pořád jen nekritizoval, celou dobu mě zajímalo, kdo to teda udělal, párkrát během čtení mě napadla ta možnost, jak to teda celé nakonec dopadlo, ale byl jsem i tak příjemně překvapen ( třeba ta věc s těmi zámky v sudých a lichých kupé byla vynikající ).
Nebudu říkat, že je to špatná kniha, jak tu čtu ostatní komentáře, tak většina si knihu vychvaluje. Holt každému se všechno líbit nemůže. Knihu si přečtěte, doufám, že se Vám bude líbit mnohem víc než mně.

ivag
21.02.2018 5 z 5

Klasika všech detektivek.Pokaždé v ní objevím něco nového .-)

Joges
21.02.2018 5 z 5

Detektivka jako víno. Samozřejmě s tím rozdílem, že autorka vás neopíjí bludy, pouze vás od samého počátku nutí přemýšlet, všímat si, zkrátka zaměstnává váš mozek. Nepíše zdlouhavě, uvádí jenom vše podstatné, překvapuje nápady, zvraty, fantazií, a jak je jejím zvykem, posunuje děj dopředu častými dialogy. Před lety jsem viděl film, tak jsem si říkal, že mě kniha asi neohromí. Chyba. Bavila mě. A hodně. Snad jen závěr je poněkud rozpačitý a v našem století nemyslitelný, ale v době Hercula Poirota by možný byl, tak proč nepřivřít oko.

simona5843
12.02.2018 4 z 5

Moja prvá knihy od autorky a páčilo sa mi to.Od začiatku to bolo napínavé. Agatha Christie píše pútavo a do konca som netušila kto je vrahom.Určite si prečítam aj ďalšie knihy od spisovateľky. :)

Anonymka1
10.02.2018 5 z 5

♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Nemám slov! Agatha opět nezklamala!!♥♥♥

Torgal
09.02.2018 5 z 5

Navnadený vynikajúcimi „černouškami“ som siahol po najväčšej detektívnej klasike, legendárnej Vražde v Orient Expresse. Jediná škoda je to, že som z mnohých televíznych adaptácii vedel, k akému originálnemu rozuzleniu celý mimoriadne zamotaný prípad smeruje. Že by mi to ale oslabilo výsledný dojem z knihy ale povedať nemôžem, zhltol som ju jedným dychom. Toto snáď ani je román – je to rébus. Na začiatku spoznáme protagonistov, potom dôjde k zločinu a roztočí sa kolotoč vypočúvania a porovnávania výpovedí, v ktorých dokáže nájsť zmysel len geniálny Belgičan (ja som bol teda v koncoch veľmi rýchlo). Škoda len nešetrne utnutého záveru, chýbala mi silnejšia katarzia a emocionálny dojazd. 9+/10

burilltomas
08.02.2018 5 z 5

Úžasně čtivé a má spád!

Rawen616
04.02.2018 4 z 5

"Přečteno"jako audiokniha. Ale popravdě bych si to klidně ještě jednou dal i knižně. Klasika detektivního žánru s poměrně netypickým rozuzlením a na poměry i dnešních detektivek docela originálním pachatelem. A taky dost minimalistická a klaustrofobní záležitost, odehrávající se prakticky jen v pár vagonech uvězněných uprostřed bílé pustiny. Doporučuji si u čtení udělat náčrtek vagonu a seznam podezřelých cestujících. Pokud tedy nejste tak dobří jako Hercule Poirot:-)

PS:I když má kniha své kouzlo a kvalitu - filmové zpracování s Davidem Suchetem je mnohonásobně lepší a mrazivější a jeho závěr má oproti knize daleko větší morální dopad.