Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/bmid_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 5 2657 380

Hercule Poirot série

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

jaroiva
11.01.2019 4 z 5

Jedna z nejslavnějších Agathiných detektivek. Uvědomuji si několik televizních/filmových zpracování. Přesto nepatří k mým nejoblíbenějším od autorky. Líbí se mi, jak vyřešila "uzavřenost" místa činu a tím pádem omezení množiny podezřelých, ale celkové rozuzlení se mi vlastně nelíbí.
Na 10 malých černoušků to ztrácí pár koňských délek. V mém soukromém pořadí detektivek A.Christie ale pořád figuruje někde v horní polovině.

mi-380
11.01.2019 5 z 5

Jeden z nejvynalézavějších kousků klasické světové detektivky. Už jen to prostředí, on kdyby někde na jihu v zasněžených balkánských horách uvízl vlak dnes, bylo by to také pěkné dobrodružství, stačí když se zastaví D1. Potom ta sbírka postav, krásně popsaná a charakterizovaná, o slavném detektivovi nemluvě. Vyšetřování plné nápověd, které přesto nejsou i nejpozornějšímu čtenáři nic platné, řešení nás stejně položí na lopatky, tedy pokud čteme poprvé.
Právě jsem přečetl podruhé (mezitím jsem viděl 3 filmová zpracování), takže o překvapení nemůže být řeč, jen jsem si užíval dokonalou práci paní Agathy.
100 % (dnes zatím 1476 hodnotících s průměrem 92 %).

DavidN.
11.01.2019 5 z 5

Výborná kniha - zápletka, aktéři a rozřešení naprosto nečekané. Akorát jsem si koupil knihu vydanou v roce 2017 a ten český překlad je otřesný :-(
"Koho budeme interviewovat jako dalšího?" apod.

CleoXandra
08.01.2019 4 z 5

Kultovní klasika legendární autorky báječných detektivek, stvořitelky roztomilých detektivů Hercula Poirota, slečny Marplové a dalších. Její příběhy jsem četla od dětství a speciálně Vražda v Orient expresu a Smrt na Nilu mě nadchly.

RMarkéta
04.01.2019 5 z 5

Můj nejoblíbenější Poirot. Po knížce jsem sáhla až po seriálu a několika filmech. Celý příběh se mi tak při čtení v hlavě odvijel jako film, až jsem měla pocit, že jsem jeho součástí, že jsem v centru samého dění. To se mi občas s některými knihami stává. Mám to ráda. Plynutí času se tak nějak zvláštně změní a já si takové drahocenné okamžiky užívám. Rozuzlení příběhu mě vždycky překvapí, i když vím, kdo je vinen. Je to taková třešinka na dortu.

Safira55
03.01.2019 5 z 5

Christie miluji...

Ahmose
29.12.2018 4 z 5

Vražda v Orient-exprese je proste detektívna klasika , ktorú prečítate za chvílku. Detektívky nie sú úplne môj obľúbený žáner, ale toto sa mi páčilo, taká oddychovka, kapitoly sa čítajú prakticky samé, dej nie je až taký zložitý, nevystupuje tu žiaden masový psychopatický vrah a napriek tomu sa nenudíte a rozmýšlate kto by len mohol byť vrahom. Je pravda, že keby som na začiatku vedel kto je vrah, tak knihu asi nedočítam. Celkový dojem je ale dobrý a preto odporúčam !

cantona
26.12.2018 5 z 5

Super detektivní klasika. Kdo si chce přečíst krátkou detektivku tak rozhodně doporučuji.

Medunka22
15.12.2018 5 z 5

Skvělá volba...

Ran
13.12.2018 5 z 5

Tento příběh je brilantně napsaný a autorka umí čtenáře udržet v napětí. Při čtení jsem netušila co bude dál a tak jsem četla skoro pořád, abych se to dozvěděla. Konec příběhu se mi líbil a celkově si myslím, že kniha stojí za přečtení.

callahanh
27.11.2018 4 z 5

S četbou Agathy Christie jsem začal tím asi nejslavnějším případem a nutno říct, že pro začátek to byl dobrý krok, protože jsem znal rozuzlení a mohl jsem se soustředit na samotný styl autorky. A ten není nijak složitý ani náročný, ba naopak. Kapitoly jsou krátké, čtivé a uvádí se v nich jen to nejnutnější. O nějaké psychologii postav tu nemůže být ani řeč, jediný, o němž se čtenář dozví nějaké větší podrobnosti, je Hercule Poirot, který navíc není fyzicky moc popsán, takže si do něj může profilovat kteréhokoli hereckého představitele. Oproti filmovým verzím je v knize lépe vysvětleno to, jak se přijde na skutečnou identitu zavražděného, i když stále je třeba respektovat dogma, že Poirot je zkrátka génius, který má v hlavě databázi všech zločinců. Je pravda, že postav je tu dost a dost a je těžké se v nich orientovat, na druhou stranu ona klaustrofobní atmosféra uzavřeného vlaku a zasněžené krajiny také dělá své. Samotný závěr je pak jako by nedodělaný a otevřený, šlo ale zřejmě o autorčin záměr, takže nemá cenu se jím moc zabývat, i když mohl být asi jasnější. Z pohledu moderního čtenáře zvyklého na ledasco je Vražda v Orient-expresu staromilská záležitost, v níž se toho tolik nestane a důležité jsou dialogy a detektivní dedukce a pachatel není žádný psychopat nebo masový vrah. Hodně příjemná záležitost, která ale vyžaduje trochu tolerance a trpělivosti. 75 %

Magdyla.8
26.11.2018 5 z 5

Jinak než 5hvězdičkami to nemohu ohodnotit. Zase skvěly, zapeklity a propracovaný pribeh. Parádní čtivo.

terka95
25.11.2018 3 z 5

Nejspíše mi uškodilo, že jsem nejdříve viděla filmovou předlohu, a tak jsem věděla, jak to celé dopadne..tím pádem mě nečekal žádný wow efekt. Kniha mi stoprocentně nesedla, čekala jsem více, ale myšlenka byla asi opravdu geniální:) Líbil se mi náčrt vlaku a kupé, bylo hezky vidět, kdo kde bydlí a usnadnilo mi to orientaci. Francouzské fráze a věty byly pro mě rušivé. 3,5-4*

Mája777
20.11.2018 5 z 5

Mám přečtené snad všechny knihy od Christie, které u nás vyšly, ale tato je opravdu nejlepší. Četla jsem ji už po třetí a v budoucnu jistě ještě budu. Viděla jsem i filmy, ty také nemají chybu.

Srousers
20.11.2018 2 z 5

Detektivky nikdy nebyly muj salek kavy a myslim, ze po precteni Vrazdy v Orient-expresu ani nikdy nebudou. Takhle uz jsem se dlouho nenudil. Davam hvezdu za barvite a osobite popisy postav.

Markusak
19.11.2018 5 z 5

Já jsem sice viděl film (oba dva). Ale i tak mě to neodradilo si to přečíst. I přesto, že jsem věděl kdo je vinen.

Musím se přiznat, že když jsem to četl, nechtělo se mi věřit, že je ten vrah stejný jako u filmu.
U knihy byl případ tak zamotaný, že jsem absolutně nepochopil, že to ten belgický mužíček vyřešil!
Když nastane vražda a začínají se objevovat stopy, tak případ začíná být v celku zamotaný. Do té doby dokud nezačne Hercule Poirot vyslýchat cestující. Od této doby začíná být případ ULTRA zamotaný!
Za mě si kniha stoprocentně zaslouží 5 hvězdiček bez váhání!

amejzlík
15.11.2018 4 z 5

Tato detektivka byla hned po deseti malých černoušcích nejlepší co jsem od Agathy Christie četla. Poirot byl naprosto skvělý a prostředí velmi neobvyklé. Závěr byl opravdu nečekaný a oběti mi nebylo absolutně vůbec líto.

Květinka008
14.11.2018 5 z 5

Konečně jsem i já přečetla klasiku všech detektivek :-) Sice mám už pár "Agát" za sebou a pozoruju, že se u ní některé motivy opakují, nikdy mě ale neomrzí její úsporná stylistika, kdy dokáže přiměřeným množstvím slov sdělit víc a jasněji než jiní stostránkovými romány. U této knihy si také cením velmi originálního prostředí, které navzdory svému omezení nenudilo!

lima123
02.11.2018 5 z 5

Detektívna klasika. Výborná kniha. Pre mňa prvá od Agathy Christie , ale určite nie posledná.

boxas
29.10.2018 5 z 5

Mistrovské dílo. A také jeden z důvodů, proč mám ráda klasickou detektivku.