Vražda v Orient-expresu

Vražda v Orient-expresu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223/bmid_vrazda-v-orient-expresu-fzj-223.jpg 5 2657 380

Hercule Poirot série

K napsání jedné z nejslavnějších detektivek inspirovala anglickou královnu zločinu nezvykle krutá zima, která v roce 1929 způsobila, že legendární Orient-expres uvízl na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Jen co vlak zastavil, zamrzly stroje a cestující i posádka zůstali na několik dní ponecháni napospas svému osudu… Každý se svým tajemstvím, každý se svou záhadnou minulostí… Hercule Poirot, jehož Agatha Christie učinila hlavním aktérem příběhu, nastupuje do Orient-expresu v Istanbulu, neboť je naléhavým telegramem žádán, aby se vrátil zpět do Anglie. Ve vlaku jeho pozornost upoutá bohatý Američan Ratchett; ten později Poirotovi nabídne vysokou odměnu za to, že jej ochrání před hrozícím vražedným pokusem. Belgický detektiv návrh odmítá – a následujícího rána je Američan ve svém kupé nalezen mrtev, s řadou bodných ran!... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

Murder on the Orient Express , 1934

katka3
18.11.2017 3 z 5

Napad, motiv, miesto deja vyborne, postavy rozmanite, ale pri tom mnozstve charakterov az prilis kratky dej a obsah. Skoda, ze sa Agatha viac nerozpisala a nerozvinula postavy o trochu viac. Mohla tak do pribehu vniest viac napatia. Takto som sa ani nenazdala, a rozuzlenie bolo za nami.

Standa24
18.11.2017 5 z 5

Moje vůbec první knížka o A. Christie. Chtěl jsem si ji přečíst než se půjdu do kina podívat na nové filmové zpracování této klasiky. Z knížky jsem byl nadšený, přečetl jsem ji za necelé dva dny. Teď jsem zvědavý, jaký bude film ...

Ali_xy
09.11.2017 3 z 5

Kniha útlounká, dá se přečíst za jedno/dvě odpoledne. O čtivosti nemůžu úplně mluvit, ačkoli výslechy byly dobré a závěr tedy fenomenální. Obecně nemůžu A. Christie přijít na chuť, ačkoli se jednou za čas snažím přečíst od ní knihu (ať již se slečnou Marplovou nebo jinými postavami), prostě to není styl, který bych hltala.

alef
25.10.2017 5 z 5

Detektivní žánr není zrovna můj šálek kávy, ovšem to se netýká paní Agáty, ta je jedna z mála čestných výjimek :-), je totiž mnoho různých úhlů pohledu, z kterých lze pohlížet na detektivní román, a paní Agáta mi nabídla pohled pro mě lákavý ... především skrze pana Poirota (přiznávám okouzlil mě :-) ... v příbězích pana Poirota (nebo spíš můžu rovnou říct, ve všech příbězích paní Agáty) je zajímavé pronikat do povah a charakterových vlastností vrahů, i jejich obětí, přemýšlet o tom, jestli je ten který konkrétní zločin jen shodou náhod, náhlým impulsem, nebo perfektně promyšleným plánem ...skrze pana Poirota se pak v těchto příbězích často ptáte, jestli je oběť skutečně jen pouhou obětí, a jestli ten, kdo spáchal vraždu je skutečně jen odsouzeníhodný zločinec (v případě Vraždy v Orient Expresu to pak platí dvojnásob). Paní Agáta má jedinečný dar, do jednoho příběhu dokázala vměstnat spoustu postav i s jejich charakterovými rysy, a všechny je „proplést“ do komplikovaného a spletitého příběhu, který hned od prvních stránek zaujme vývojem událostí a na konci dost často nečekaným rozuzlením ... jak už jsem na začátku psala, nejsem moc velký čtenář detektivek, takže se rovnou přiznám, že já málokdy uhádnu předem, kdo je vrahem :-), ale já se po tom vlastně ani nijak zvlášť nepídím, mě víc fascinuje plynutí příběhu, nechávám se jím ráda jen vést a sleduji ...
... a v případě Vraždy v Orient Expresu? ... no samozřejmě, že jako vždy bylo co sledovat ... všechny ty zainteresované osoby, jejich pohnutky, odůvodnění, způsoby jednání ... a pak ze všeho nejvíc pana Poirota a jeho těžký úkol, ... sehrát vnitřní „boj“, kdy musí vyřešit hodně složité etické dilema, odpovědět si na spoustu otázek hluboko ve svém svědomí ... a rozhodnout se ... prostě opět skvělý příběh, já ale ani jiný nečekala :-).

pavčape
18.10.2017 5 z 5

Vynikající kniha i film z roku 1974

Lolila
05.10.2017 5 z 5

Detektívny od A. Christie sú krásne oddychové:-). Táto kniha patrí určite k najlepším jej knihám. Výborne prepracované detaily, každá postava iný charakter a záver nemá chybu, určite som to nečakala.

85098211
15.09.2017 5 z 5

Na této knize se mi líbí nejen příběh jako takový, ale i kulisa, ve které se odehrává. Ta zima s vysokými závějemi sněhu, kterými vlak projíždí a na chvíli také uvázne, dodává tomu všemu nádherně tajuplnou atmosféru. Nejdřív jsem viděla film (ten, ve kterém Poirota představuje Albert Finney), potom poslechla audioknihu a nakonec ještě shlédla novou verzi s Davidem Suchetem. Proto jsem tedy hned od začátku znala rozuzlení případu. Domnívám se ale, že to vůbec nevadí - ke knize se budu ráda vracet i navzdory této skutečnosti ;-).

Peterbond
05.09.2017 5 z 5

kniha, která nikdy nezevšední.

Eleanor-ka
29.08.2017 5 z 5

Prosté,ale geniální. Úžasné prostředí, směsice různých postav s rozdílnými národnostnostmi a originální rozuzlení na konci. Nejsou lepších detektivek, než klasika od Královny zločinu.

knih.sasa
25.07.2017 5 z 5

Výborně napsaná detektivka. Rozuzlení je dosti mrazivé. Četla jsem jedním dechem.

markettH
23.07.2017 5 z 5

Úžasný vstup do světa detektivek Agathy Christie. Knihu jsem odložila až když jsem zjistila, kdo je pachatel/ka/é :-)

Shui-Xian
13.07.2017 5 z 5

Brilantní. I když jsem případ znala už z filmových zpracování, knihu jsem četla jedním dechem. Troufám si říct, že Vražda v Orient-expresu líčí jednu z nejdůmyslnějších a nejoriginálnějších zápletek napříč žánrem detektivky. Agathě se navíc povedl nejen napínavý příběh, ale i jeho kulisy: netradiční prostředí, pozoruhodná mozaika postav, důmyslný soulad návazností. Znovu se obdivuji její nápaditosti a přísné logické důslednosti... Spolu s darem výmluvného a barvitého psaní, kterého tady maximálně využila (už jen ta pestrost charakterů - jejich projevů a libůstek - viz madam Hubbardová, Antonio Foscarelli, kněžna Dragomirovová...): to je kombinace, které z ní činí nepřekonatelnou autorku...

konicekbily
10.06.2017 5 z 5

Jedna z velice povedených knih slavné autorky. Nečekaný závěr vše mnohonásobně umocní!

astroweb
08.06.2017 5 z 5

Zfilmovanou verzi jsem viděl cca nejméně pětkrát, četba je super, zjistil jsem, že film je hodně podle této předlohy.

MirijamFrankl
21.05.2017 5 z 5

Nečekala jsem,že se to bude tak dobře číst,ale styl psaní je naprostý lehký a čtivý.Postavy jsem si zamilovala a až do poslední stránky jsem netušila,kdo je vrahem.
Tímto se Christie řadí mezi moje top autory.

Mi-šu-le
30.04.2017 5 z 5

Pro mě první kniha s Poirotem a jsem nadšená, přečetla jsem ji jedním dechem a nemohla se odtrhnout. Teď se konečně podívám na film. Doporučuji všem!

veverka@ořech
29.03.2017

Co dodat? Výborná detektivka - od začátku až do konce.

Zania
17.03.2017 5 z 5

Naprostá dokonalost :)

Alizon
09.03.2017 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich knih od Agathy Christie, ktera obsahuje vsechno co mam na jejich detektivkach rada. Tak predevsim genialne vymyslenou zapletku, dale exoticke/noblesni necim zvlastni prostredi (hned bych se vydala na nejakou dakekou cestu ve vlaku jako byl Orient Express), zajimavou plejadu postav a predevsim Hercule Poirota, ktery je tentokrat opravdu ve forme.

Da7nd1
05.02.2017

Skvělá detektivka, akorát moc smutná když se jedná o malé nevinné děti. Jinak velmi dobře napsaná, 5 hvězdiček