Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2333 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

feex8
28.10.2015 5 z 5

Vyborna.

Zamerne sa kniham z obdobia sociku vyhybam, mam k nim akusi zvlastnu averziu. Hrdy Budzes mi ale ukazal, o kolko mozem prichadzat. Nasmiala som sa som sa teda statocne a to nie som ani dieta spred revolucie. Je to pisane nadhernym stylom. Helenka vo svojej detskej nevinnosti chape veci po svojom a mne sa to chapanie velmi pacilo. :)

Moje hodnotenie: 87%

IYv
21.10.2015 5 z 5

napřed jsem četla, dávno tomu, hned po prvním vydání knihy. Moje zážitky s divným masem na čtverečky (plíčky na smetaně) jsou úplně identické. Snad je to tím, že jsem chodila do školy pár let po Helence a ještě k tomu pracuji v divadle. Mimořádně to ve mně rezonovalo.
Pak jsem na to šla do divadla a příteli se nechtělo, že nemá rád Báru Hrzánovou, ovšem snad nikdy jsem ho neviděla tak nadšeného. Od té doby máme mnoho okřídlených rčení "to se tak u nás v divadle říká"...

tatjana1737
02.10.2015 5 z 5

Sice jsem po celou dobu čtení netušila, kdo je Miluška Voborníková, přesto jsem se bavila a poučila. Líbí se mi i odkrytí názvu knihy, tzn. kdo byl onen Hrdý Budžes, který vytrval. Knížku bych doporučila studentům dějepisu, protože díky ní nahlédnou do každodennosti normalizace a udělají si obrázek o tom, jak to tehdy vypadalo.

wiix
29.09.2015 4 z 5

Humorné dielo s detskou rozprávačkou avšak smerované dospelým. Miestami príliš detské, miestami však vtipné a trefné. Pozitívne.

genie
02.09.2015 5 z 5

O divadle jsem jen slyšela a viděla ukázky, takže jsem neměla s čím srovnávat ... velmi se mi líbil způsob psaní - milé, úsměvné ...

Knihomolkaa
27.08.2015 4 z 5

Moc milá knížka. Líbí se mi styl psaní :)

MarekG
16.08.2015 4 z 5

Tak moc jsem se nad knížkou už dlouho nenasmál.

arka53
25.07.2015 5 z 5

Úžasná knížka.Dlouho jsem nic tak pěkného nečetla.

marcela6183
21.07.2015 5 z 5

Já viděla skvělou Báru - a pak to rozhodně musela číst.
Gól je, že Bára bychla excelentní, ale kniha je ještě o něco lepší. Snad proto, že je trochu hlubší, než se na divadelní prkna vejde.
Ty dětsky naivní postřehy stran doby dnes působí mrazivě směšně. Helenko, Helenko, co na srdci, to na jazyku, taky to tak mám, plácnu nahlas, co si myslím. Pak myšlenku rozvedu a občas se povede zažehat i trapas.
Rozhodně to není jednoduché čtení, protože nespisovné věty člověk holt někdy čte dvakrát.
Ale zážitek i pointa nejdou za míň, jak pět.

stobara
11.07.2015 5 z 5

fajn čtení, výtečná současná autorka

Gigy
05.07.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek :)

Ditules
27.06.2015 4 z 5

Na kostele zvoní zvon.... :D

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Naprosto geniálně napsaný text! :-D

Bratranice
05.05.2015 4 z 5

Nemám ráda knihy o téhle době, ale musím říct, že vidět jí očima Helenky bylo fakt bomba :)

pe.tik
02.05.2015 5 z 5

Kniha mě pobavila stejně jako divadelní představení

JanaKrakova
02.05.2015 5 z 5

Prvně jsem viděla hru, která mě ovšem nijak zvlášť neoslovila. S knížkou to bylo ovšem jiné. Ta mě nadchla :-)

Odehnalka
27.03.2015 5 z 5

Kniha, která mě dokázala několikrát rozesmát. Během čtení jsem se ze zvědavosti koukla na kousek divadelní hry a přiznám se, že mě neláká, já zůstanu pouze u knihy.
Knihu jsem hned doporučila své mámě, už jen proto, že jsem zvědavá, jak ona bude na toto dílo reagovat.
Ale doporučuji všem, je to zážitek.

EvzenTomecek
14.03.2015 4 z 5

Knihu jsem se rozhodl přečíst na základě doporučení, nicméně si myslím, že je vhodná spíše pro ženy, které se s mladou Helenkou dokáží více ztotožnit. Líbilo se mi, s jakou lehkostí se mladá slečna dokázala vypořádat s mnoha problémy. Taky musím pochválit místy velice dobrý humor.

LaCata
23.02.2015 5 z 5

Samotnou knihu by mě asi nenapadlo číst, v tomhle případě byl určitě lepší poslech audionahrávky. Využít toho, že mezi autorkou a interpretkou vzniklo tak kongeniální spojení, že se z celkem obyčejně vtipné knížky stal kult. Nejvíce mě baví nepoměr mezi tím, co Helenka všechno řekne, a co si myslí, že říká. Vyjevit nesmyslnost doby pomocí naivního dětského pohledu byl skvělý nápad.

Ali Ahmed
01.02.2015 5 z 5

Knihy z této doby a tohoto typu mám hodně rád a bavil jsem se.. Takže pět hvězd.