Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2337 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

Katzenklo
08.06.2014 4 z 5

Přiznám se, že až po zhlédnutí divadelní hry, kde hlavní roli nezaměnitelným způsobem ztvárnila Barbora Hrzánová, jsem pochopil, proč tuto knížku tolik lidí miluje a vynáší do nebes. Bohužel ji pravděpodobně nikdy plně nedocením, jelikož jsem komunismus naštěstí nezažil a tím pádem na mě dílo působí značně jinak než na pamětníky.

MayB2
22.05.2014 5 z 5

Nejlepší kniha z celé trilogie. Absurdita doby znásobená naivním pohledem malé holčičky...

jana3243
22.05.2014 5 z 5

Hned, jak si čtenář přivykne mluvě Helenky, se od knížky neodtrhne! Čtivé, vtipné!

pajatp
14.05.2014 4 z 5

humorné čtení, pohled dítěte na nelehkou dobu, kde ale největším problémem je nadváha hlavní hrdinky.. knihu jsem přečetla během jednoho dne v čekárně u lékaře :-) oddychové čtení

pedi
10.05.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla hru.Bára úžasná představitelka Helenky..Hru mám staženou v počítači a když jde na mě nějaký smutek kousek si kouknu a vždy mě to rozesměje.Při knížce už jsem slyšela její hlas a viděla její grymasy.Knížka moc povedená přesně popsaná doba 70 let.

bondula
22.04.2014 3 z 5

Milá knižka. Pohľad dieťaťa na starosti rodičov v období normalizácie a jeho vlastné starosti. Pár skvelých hlášok. V knižke nebolo všetko ružové, nemôžem povedať, že by to bol taký ten socializmus romantizujúci príbeh, s akým sa často stretávam. Hrdinovia zažili veci naozaj zlé, no mali viac ráz mali z pekla šťastie. Nešlo však o bežnú, robotnícku rodinu, na môj vkus tam bolo príliš málo tej šedi a ubíjajúcej jednotvárnosti, ktorá toto obdobie pre mňa zosobňuje. Písať o živote v minulom režime s humorom a bez zbytočnej rojčivosti je náročné. Musím však povedať, že tento Douskovej pokus nebol úplne márny.

Marčullkas
08.04.2014 5 z 5

Divadelní představení jsem neviděla,ale z doslechu vím, že je to výborné a vydařené vystoupení. Nicméně knížka je pro mě vždycky lepší :) a můžu říct, že jsem mile bavila.
Nevinný dětský pohled na nelehkou dobu.

cie
31.03.2014 4 z 5

Zajímavý nápad, ale chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla, že vyprávění je zmatené...těším se, až to uvidím v podání Báry.

silazwyku
16.03.2014 5 z 5

humorné nenásilné, oddechové čtení :-)

e.luk
14.03.2014 3 z 5

Takové ze života..

aneleh18
01.03.2014 2 z 5

Jako vždy se mi nevyplatilo dříve vidět divadelní hru. U čtení si vytvářím představy o postavách vlastní fantazií a po výkonu úžasné Báry Hrzánové mne kniha moc nezaujala. Prostě divadlo zvítězilo na celé čáře. Ale to je můj problém.

Lucka Most
20.02.2014 2 z 5

no nevím - knížku jsem si koupila jen proto, že jsem viděla představení s Bárou Hrzánovou a bylo to skvělý - knížka mě docela zklamala

Siraelxy
19.02.2014

Jedna z mála knih, která se dá číst znovu a znovu a znovu.......

Honey19
17.02.2014 5 z 5

Milá a vtipná knížka. Je tenounká, přečtená za chvilku.

Ladys
10.02.2014 5 z 5

Jedna z mých velmi oblíbených knih. Ten kouzelnej dětskej pohled na svět dospělých je geniální....

Janek
29.01.2014 5 z 5

...Kačenka se ho zeptala, jestli se taky nepůjde podívat na vrchnost, ale pan doktor Macháček řekl: "Kdepak, milostivá, já jsem patolog, já je uvidím později.. Teď si tady radši s vámi dám kafíčko a cigárko."
Kristýna chtěla vědět, co je to patolog, ale pan doktror zakřičel: "Kristýna, Helenka, vlevo vbok, pochodem vchod, odchod!" a vystrčil nás ze dveří. Já taky nevím, co je to patolog, ale myslím, že to znamená něco jako trpělivej...

Už jsem viděla Báru Hrzánovou v akci, tak jsem se bála, že text sám o sobě už nebude stát za čtení. Ale stojí!

Oifa
24.01.2014 5 z 5

Na kostele zvoní zvon.... :)

fruitbueno
24.01.2014 5 z 5

Fenomén, kterému nejvíce pomohla jedinečná Bára Hrzánová coby divadelní Helenka.

Pišingr
12.01.2014 5 z 5

Jestli si s sebou vzít do ciziny nějakou knížku, která by vás udržela v kontaktu s rodnou řečí a zahřála u srdce, tak jednoznačně Budžese.

Lauralex
09.01.2014 5 z 5

Hrdý Budžesi, hrdý buď, žes vytrval a já tě miluju. Nevím, jestli je to vtipné nebo smutné, ale Helenka Součková je, jak se dnes říká, "my spirit animal".

K Hrdému Budžesovi jsem se dostala ne na střední, nýbrž už na základní škole, díky naprosto skvělé divadelní hře, kterou miluju a kterou jsem viděla asi stokrát, z toho jednou naživo, což byl nezapomenutelný a výjimečný zážitek, a když jsem zjistila, že je to na motivy knihy, hned jsem si ji chtěla přečíst. Byla jsem zvědavá, jaké to je v psané formě, a ono je to stejně skvělé. Nasmála jsem se u ní, i když už jsem věděla, o čem to je, a znám některé pasáže, no vlastně všechny nazpaměť. Jednoduše jsem se bavila a bavím se pokaždé, jako u máločeho, jsou tam úžasné, nesmrtelné hlášky, které mě vždy dostanou a zlepší náladu.

Plus výhoda jedné knihy k maturitě, kterou jsem ovšem četla už dávno před ní a ještě víckrát po ní, protože je prostě boží, a ze seznamu doporučuju všemi deseti - ne, všemi milióny. Miluju to, zbožňuju to.

Moje nejoblíbenější:
"S kurvama jsem měla taky potíže. Když jsme si s dětma hráli v zákopech před bytovkama, tak kluci pořád říkali: "Ty kurvo, ty kurvo, ty kurvo." Já jsem to slovo předtím v životě neslyšela, ale strašně se mi líbilo. Takže, když na mě babička zavolala: "Večeře, Helenko.", tak jsem řekla: "Děkuji, ještě nemám hlad, ty kurvo."

"Na kostele zvoní zvon
jak sral kníže Přemysl.
A pod tím:
Horší nežli Rusák
je ten čůrák Husák.
A ještě pod tím: Dělej mi to zezadu!"

Tohle mě vždycky pobaví a pohladí.