Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2337 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

daymoon
05.01.2015 5 z 5

Velmi jsem se pobavil. Budžese jsem znal z televize jako záznam divadelního představení a chtěl jsem vědět, jak to je v knize.

MonisPop
26.12.2014 5 z 5

Kniha, která mě nejednou rozesmála.

Mermaid
18.12.2014 4 z 5

Docela fajn kniha, představovala jsem si při čtení pořád Báru Hrzánovou, ale že by mě nějak extra oslovila, to zase říct nemůžu. Hodnocení spíš tak 3,5 hvězdičky.

Peti
17.12.2014

Nejdříve jsem viděla divadelní hru se skvělou Bárou Hrzánovou a nyní, po mnoha letech jsem četla knihu. Dějem provází Helenka Součková, holčička, která má za rodiče divadelní herce, a to v letech, kdy je cenzura a komunismus není zrovna jednoduché. Divadlo bylo perfektní a kniha taky povedená, rozhodně doporučuji obojí, knihu nejdříve, divadlo poté :)

Koňadra
13.12.2014 5 z 5

Dávam ruky hore a priznávam bez mučenia : najprv som videl záznam z divadla s Bárou Hrzánovou, až následne som si kúpil Douskovej knihy. Neviem sa teda na to pozrieť inak ako cez Bárino geniálne stvárnenie Helenky Součkovej. Ale to je jedno. Je to vynikajúce.

triana
11.12.2014 4 z 5

Vtipná, dobře čtivá, milá kniha, která mě donutila zavzpomínat na dětství za socialismu, ale z divadelní hry jsem byla více nadšená...

gallovl
27.11.2014 4 z 5

Spoustu Helenčiných mouder cituju téměř denně. Kniha přináší krásně naivní dětský pohled na těžkou dobu.
Kdo četl, měl by zajít na Báru Hrzánovou, ta to vyšperkovala!

BernardBlack
25.11.2014 4 z 5

Jedna z mála knížek kde je hra/film lepší, ale to jenom proto, že se hlavní představitel pro ni narodil(viz divadelní výkon Báry Hrzánové:)Svět z pohledu upřímných-bezelstných dětí, je vždy zážitek a v podání Helenky navíc i neskutečná sranda (Mobydick do toho:)

grittli
30.09.2014 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Nejprve jsem viděla divadelní představení v podání Báry Hrzánové, poté byla nutnost přečíst si knihu. Je to velmi humorné a zároveň tak pravdivé čtení. Je to kniha, ke které se ráda vracím.

Yorika
30.09.2014 4 z 5

Pohled na tehdejší dobu nevinnýma očima malého dítěte.Kniha je psána vtipně a skutečně nenudí.Přesto však divadelní představení s Bárou Hrzánovou je ještě o třídu lepší.

schidlo
29.08.2014 4 z 5

Kniha je to opravdu dobrá. Popis doby z pohledu malé dívky je zajímavý. Ovšem má to jednu vadu. Viděl jsem první hru s Herzánovou a ta svou předlohu předčila. Každopádně doporučuju k přečtení.

adelleine8239
27.08.2014

Nejvtipnější kniha, kterou jsem četla, nejvtipnější hra, jakou jsem viděla!

timelady
16.08.2014 5 z 5

Jakmile se do knihy začtete, nebudete ji chtít dát pryč z ruky. Úsměvná a lehce naivní kniha.

Budu jako Hrdýbudžes a vytrvám.

Domuly
13.08.2014 3 z 5

Kniha se mi líbila, smutná doba podána s dětskou bezprostředností a naivitou. Helenka byla super. Možná mi trochu vadil jazyk, ale k pražskému dítěti to patří. Byla to odpočinková a vtipná kniha.

Morgainne
31.07.2014 4 z 5

"Doma jsem to hned vyprávěla a ptala jsem se, jak to, že umřela, když to je malá holčička, protože já už vím, že někdo umře a pak už nikdy nepřijde domů ani nikam, ale hlavně když je starej. .... Máma mi pak dala dvě sušenky, asi proto, že jsem byla smutná jako pes. Tak mám radost a pořád jsem smutná."

"Protože už je hezky teplo, začaly potíže s tělocvikem. S tím jsou potíže vždycky, ale na jaře, když se vyleze z tělocvičny na školní hřiště nebo na stadion, je to ještě o dost horší než jindy, poněvadž to znamená, že se zase bude běhat a navíc se na to bude spousta lidí koukat."

"A tam to bylo. Byla tam ta básnička o Hrdým Budžesovi a bylo to moc smutný. Hrdý Budžes nebyl ani indián, ani partyzán. Hrdý Budžes nebyl vůbec. Hrdý Budžes je jen - hrdý buď, žes. To je ještě horší, než kdyby to byl komunista. Napřed čert s Mikulášem, pak Ježíšek a teď Hrdý Budžes. Ještě že se už stěhuju."

Kolaloka
30.07.2014 5 z 5

knihu jsem si koupila poté, co jsem zhlédla její divadelní zpracování s úžasnou bárou hrzánovou. ačkoliv se mi obvykle líbí víc kniha sama, než její divadelní či filmové zpracování, u hrdého budžese tomu tak nebylo... ale i přesto si zaslouží plný počet hvězdiček :)

knihomolka008
28.06.2014 1 z 5

Kniha se mi velice špatně četla, jsem toho názoru že by knihy měly být psány ve spisovné češtině, protože nemám ráda pražské a čecháčské nářečí. Musela jsem nad tím občas hodně přemýšlet než mi vůbec došlo co se tam říká. Příběh mohl být zajímavý ale forma zpracování knihy mi překazila se do něho vžít.

Mixy
26.06.2014 5 z 5

Nezbývá než souhlasit s předchozím komentářem, že kniha byla lepší než divadelní ztvárnění. Samozřejmě Bára Hrzánová je nepřekonatelná, ale kniha je kniha ;) Miluji tuhle knihu.

Sarah01
10.06.2014 5 z 5

Tak asi budu jediná, ale knížka se mi líbila daleko více než divadlo. Nechci říct, že bylo špatné, rozhodně ne, Bára Hrzánová je úžasná herečka. Ale knížka je knížka a já si Helenku představovala úplně jinak. Jenže já to tak mám u každé knížky, ke které je i divadelní nebo filmové zpracování, moje fantazie zkrátka pracuje a je úplně jiná než ta filmařská :-)

Lenny33
09.06.2014 4 z 5

Jak už bylo psáno, kdo tu dobu zažil, je pro něj kniha jistě o něčem jiném.
Navíc musím přiznat, že divadelní zpracování pro mě byl větší zážitek než kniha. 3,5*