Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2337 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

MonikaV
12.03.2016 5 z 5

Super knížka. Doporučuji.

Makropulos
30.01.2016 5 z 5

Tady už bylo řečeno a napsáno vše.
Ale opravdu stojí za to si knížku přečíst i když jste několikrát, jako já, viděli úžasné představení paní Barbory Hrzánové. Mně byla při čtení ta Helenka tak nějak bližší.

DanicaKoci
28.01.2016 5 z 5

Musím si jí přečíst, i když jsem jí viděla jednou na živo v Karlových Varech a jednou v televizi. Kniha je jiná v tom, že si děj můžete kdykoliv zastavit a nebo znovu a znovu číst. To v divadle prostě nejde , jakkoliv je krásné :-)
Pohled malého děvčátka na život je prostě úchvatnej.
" Ona má na záchodě pověšenej takovej závěs, co jí koupila máma, na kterým jsou všelijaký růžičky, modrý a zelený a pořád se opakujou dokola. Některý jsou moc hezký a jedna je úplně krásná. " :-)

Zuziiik
27.01.2016 5 z 5

to je tak úžasná knížka......

hareharehare
24.01.2016 4 z 5

Paráda!

nemeckovatereza
22.01.2016 5 z 5

Slyšela jsem jako audioknížku, ve středu viděno jako divadelní hra a co nejdřív si chci koupit knížku ;) prostě nejlepší =D

gossipavlina
19.01.2016 3 z 5

Hrdý Budžes jsem nejdříve poznala jako audioknihu. Bára Hrzánová jí vtiskla velice osobitý ráz a moc se mi líbila, resp.líbí. Helenka Součková je milá, normální holčička, která na svět a dění kolem nahlíží dětskou optikou - a tak je to normální. Ale jak u audioknihy nevnímám hovorovou češtinu, tak ve čtené formě mě to velmi rušilo. Takže budu dál raději poslouchat před spaním, ale číst znovu raději ne.

Eifka
15.01.2016 5 z 5

Už jsem ji četla dvakrát, a ještě hodněkrát číst budu!

kalinkacz
14.01.2016 5 z 5

Tak tahle kniha je naprostou TOP všech knih od českých autorů i autorek! Nechybí jí vtipnost, dojetí i momenty z kruté reality... A troufám si říct, že tu není nikdo, kdo by Helenku nemiloval!

PetraZahry
12.01.2016 5 z 5

Čím jsem starší, tím víc tíhnu k českým autorům a humorně (nebo jinak zajímavě) zobrazeným politickým souvislostem...

ziv
06.01.2016 4 z 5

Miluji tuto knihu. Stejně tak i jako divadlo v hlavní roli s Bárou Hrzánovou. Škoda , že moji vrstevníci tímto pohrdají...

Luxiee Axony
27.12.2015 5 z 5

Knihy nabité hořkým vtipem s atmosférou socialistického Československa patří prostě k současným českým nej. Ty nepřestanou bavit.

Ajtakrajta
23.12.2015 5 z 5

Není mnoho knih z období reálného socialismu, které tímhle stylem dokáží popsat dobu s humorem a přesto ukázat jaké svinstvo to bylo. Hrdý Budžes takovou knihou je.

miska98
18.12.2015 4 z 5

Pěkná, nepříliš náročná knížka popisující socialismus očima dítěte. Hrdý Budžes (teď když vím, kdo to je, musím se smát :D ) je rozhodně zdařilé dílo, i když se musím přiznat, že naprosto mimo mého obvyklého žánru. Jednoduché, milé, vtipné - vřele doporučuji.

Andy6
10.12.2015 5 z 5

Krásná knížka i divadelní představení s Bárou Hrzánovou. Už jsem ji četla několikrát.

jadran
08.12.2015 5 z 5

Co nedokázali často přehnaně oslavovaní spisovatelé na tisících stránkách svých veleděl, dokázala Irena Dousková popsat originálním a pod kůži lezoucím způsobem. Totiž všechnu tu bídu a hnus normalizace. Famózní charaktery všech osob (strašně líto mi bylo hlavně Kačenky a to nejen kvůli tomu, jak ji semlela doba profesionálně, ale i ve vazbě na její matku), místo přehnaně rozsáhlého a chvílemi až samoúčelného filozofování (Kundera) nebo dokonce sebeoslavování (Kohout) zdánlivě jednoduchý příběh, kdy se při čtení válíte smíchy a pak je vám z toho všeho najednou tak nějak "šoufl", protože si domýšlíte souvislosti a smích je najednou ten tam a zbyde smutek, že takhle to prostě bylo. A když přijedete do Příbrami a uvidíte "to" ničínské divadlo v bloku kulturního domu z padesátých let, představíte si nejen Helenku, ale především jste-li jenom průměrně inteligentní a máte v sobě alespoň trochu citu a pochopení, tak už vám nikdo (co se týká "oné" doby) nic nenabulíkuje.

nikikostadinova
05.12.2015 5 z 5

Čteno a viděno i naživo jako inscenace, výborné..

mozkit
03.12.2015 5 z 5

Smutná doba, smutný okamžiky životní, ale vtipně podaný :) Celý čtění knihy jsem viděl Hrzánovou, která to to hraje jako divadelní představení :)

stopni
18.11.2015 5 z 5

Velice pěkně napsaná kniha, která čtenáři poskytuje humorný, ale místy až hořký pohled na období normalizace a na průměrnou českou rodinu, v které žije malá Helenka Součková - hlavní protagonistka a také vypravěčka.... :-) Právě postava Helenky a její dětský nevinný pohled na svět kontrastuje a střetává se se situací jejích rodičů..... Autorka do vyprávění vložila nebývalý cit a něhu a velice dobře se jí podařilo zachytit postavení dítěte v tak nelehké a pro Helenku tak nepochopitelné době, jako byla právě 70. léta..... :-) Všem vřele doporučuji, kniha se čte sama a úsměv na tváři Vám Helenka a její působivé vyprávění jistě vykouzlí..... :-)

raffi
05.11.2015 5 z 5

Bola som nadšená divadelnou hrou a potom aj knihou. Je to také smutno-veselé čítanie.. pri historkách malej Helenky sa smejeme, ale občas si uvedomíme, aká hrozná doba to bola. Hlavne my, ktorí sme v tej dobe čo len chvíľu žili.