Hrdý Budžes

Hrdý Budžes https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2748/hrdy-budzes-2748.jpg 5 2337 375

Helenka Součková série

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková. Po mimořádném ohlasu vychází kniha v novém vydání a zároveň byla úspěšně uvedena jako divadelní hra.... celý text

Znedla
12.10.2016 5 z 5

Kniha zakoupena poté, co jsem v TV viděla úžasné divadelní představení s Bárou Hrzánovou - které jsem později navštívila i osobně. Přečteno již několikrát a vždy smíchy pláču (no někdy nejen smíchy).

Elwing06
23.09.2016 4 z 5

Výborná vtipná kniha, bavila mě moc.

Aroucaria
03.09.2016 5 z 5

Jak Husákovi děti (já) trpěli vtipně! I když mi to mnohdy připomnělo ne až tak veselé chvíle se souškama učitelkama. Ale to vodnes čas a jsme hrdí, že sme to přežili :-)

sgjoli
29.08.2016 5 z 5

Miluju tuto knihu! Na jedné straně mezi řádky čteme o tom, jak hrozně a těžce se žilo některým lidem za minulého režimu, ale tím, jak je to psané z pohledu osmileté holčičky, tak je to velmi zábavné čtení, protože Helenka – nechápajíc svoji a rodinnou životní situaci v plném kontextu – si věci vykládá prostě po svém. Dospělý čtenář ví nebo tuší, v čem je zakopaný pes, ale Helenčin výklad věcí je prostě zábavný – tím, jak se to liší od skutečné podstaty toho, co se kolem ní děje.
Dousková je prostě skvělá!

Manyna
24.08.2016 5 z 5

Na Helenku Součkovou a její peripetie nikdy nezapomenu! :) "Na kostele zvoní zvon, seru, sereš, sere on. Na mou věru, jak tak seru, tak mi přišlo na mysl, jak sral kníže Přemysl." , Tak asi tak :D

Monikasladkova
19.08.2016 5 z 5

Vynikající knížka u které jsem se opravdu zasmála. Představení s Bárou Hrzárovou bylo úžasné!
"Já jsem to slovo nikdy před tim neslyšela, ale strašně se mi líbilo, takže když na mě babička zavolala: Helenko, k večeři. Tak jsem jí odpověděla: děkuju, ještě nemám hlad, ty ku*vo!"

Rade
03.08.2016 5 z 5

Pro mě spíš úsměvná nostalgie, než nějaká supertaškařice. Občas i trochu smutná. Nostalgie proto, že spousty toho, o čem Helenka mluví, pamatuju, a i když se to zdá dnes jako nadsázka, prostě to tak bylo. A plus za to skutečné vcítění do sedmi-osmiletého dítěte; např., že vnímání humoru a ironie je u dětí prostě jiné. Třeba já tak asi ve věku Helenky jsem film Limonádový Joe brala jako celkem normální napínavý western, ironii, na které je film postaven, jsem pochopila až mnohem později, nebyla mi divná ani fatamorgána Hradčan, ani kakaové skvrny velikosti mexického dolaru…
Proto nakonec dávám po váhání plné hodnocení, za tu pravdivost a nenásilný humor, který netlačí na pilu. A že mi to tolik připomnělo i moje dětství.

ManželéMannovi
27.07.2016 5 z 5

Nechápu nízké hodnocení některých čtenářů. Kniha nemá být napínavá, takže nechápu námitky na to že je nudná. Naposlouchal jsem ji jako audioknihu a nemá to chybu. Pohled dítěte na odpornou dobu normalizace je úžasnej.

Mann

medlovice
05.07.2016 5 z 5

Tahle malá knížečka mě rozesmávala nahlas. Bavila jsem se tolik, že jsem si stáhla záznam divadelní hry a ta se mi líbíla ještě víc. Hrzánová byla dokonala.....Doporučuju.

toni-az
18.06.2016 2 z 5

Poměrně nudné čtení, protkané několika vtipnými pasážemi, které to ovšem v žádném případě nezachrání. Po delší době zase kniha, k jejíž každému otevření se člověk musel přesvědčovat, samozřejmě ne vždy úspěšně, takže přečtení trvalo poměrně dlouho, zejména vzhledem k její útlosti.

Kniha bez napětí, gradace a pointy a především psaná nedobře čitelným nespisovným jazykem. Ovšem nejvíc mi vadila nekonzistence hlavní postavy - chvíli z ní má člověk pocit, že se jedná o retardovanou holčičku z pomocné školy a o dvě stránky dál nahazuje geniální encyklopedické znalosti. Nejsem psycholog, ale diagnostikoval bych to nejspíše na Aspergerův syndrom.

Pokud máte rádi knihy, kde se něco děje, tak sáhněte raději do jiného regálu. Ovšem soudě podle hodnocení většiny ostatních si i tato kniha své čtenáře najde.

Putnas
10.06.2016 5 z 5

Nostalgická kniha o komunismu. Není jediná, ale vybočuje použitím naivního pohledu osmileté holčičky Helenky Součkové.

pink_unicorn
07.06.2016 5 z 5

Výborná kniha. Četla jsem jí jako součást maturitní četby a nadchla mě. Pohled na dobu z pozice 8-leté holčičky je velmi neotřelý a humor autorky je velmi nakažlivý. Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších českých knih.

terezpost
07.06.2016 2 z 5

Trochu nudné čtení, nezajímavé.

katerina3112
03.06.2016 5 z 5

Skvělé čtení z pohledu dítěte :)

Mišík
22.05.2016 4 z 5

Krásná četba... Pro mě zatím nejlepší povinnou četbou k maturitě a vůbec nejlepší knihou od českého autora. Jediným zklamáním pro mě byl konec, který mi přišel takový ošizený.

medlovice
10.05.2016 5 z 5

Dnes se ve škole poprala . "Po -co ? Poprala ? A tak to je ještě dobré." Nejen kvůli tomu se začtu znovu.

Rita55
19.04.2016 5 z 5

Už před léty jsem viděla záznam divadelního představení s Bárou Hrzánovou, pak jsem ji viděla v Hrdém Budžesovi i na živo v divadle v Příbrami a nakonec četla i knihu. Myslím, že knižní předloha je super, ale divadlu se nevyrovná, to je prostě lahůdka. Člověk chvílemi neví, jestli "je to spíš tragééédie nebo komééédie" :-D

bakjo95
18.04.2016 5 z 5

Ježiš, tak super!! Málem jsem chvílema chcípnul smíchy, ty chvíle kdy Helenka nepochopila význam sprostejch slov a dvojsmyslů a vykládala si je po svým, prostě super!! Už si jdu číst pokračování...
Doporučuji - 100%

eva-lupen
29.03.2016 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Úplně skvěle načteno Bárou Hrzánovou. Chvíli jsem se v tv dívala na záznam divadelního představení, ale vůbec mne to nebavilo. Připadalo mi, že se diváci smějou spíš Bářiným šaškárnám a vlastně ani nevnímají hlubší podstatu textu. Stejně tak netuším jestli by mne to bavilo číst. Audioknihu však mohu jen doporučit.

kika 13
18.03.2016 5 z 5

Parádní čtení opravdu doporučuji.