Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29808/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-OGc-29808.jpg 5 12932 731

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

Laerry
26.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Čtvrtý díl je přelomový, nejen že se v tomto díle odehrají dvě světové akce (mistrovství ve famfrpálu, Turnaj tří škol), ale taky se děj definitivně přesune do temné fantasy s příchodem Vy víte koho v plné síle… Ohnivý pohár poskytuje čtenáři velkou nálož nových informací o kouzelnickém světě díky zmíněným událostem a navíc dostaneme poprvé i náhled na jiné události (úvodní sekvence knížky), ve které přímo nefiguruje Harryho postava. Na tomhle díle mě frustrovalo chování Hermiony a Rona poté, co se Harry nedobrovolně dostal do soutěže, a ještě víc mě rozčilovalo chování ostatních bradavických studentů. Ale takhle by to ale bohužel bylo i ve skutečném světě, takže Rowlingová opravdu skvěle vystihla reakci okolí a jednotlivých postav z psychologického hlediska. A co je na tomto díle to nejlepší? No přeci draci!

tittanie
17.10.2022

Letos jsem se rozhodla číst HP sérii v nějaký zajímavý datum pro tuto sérii. Tento díl jsem začala číst 17.10. a musím říct, že mě překvapilo, že je to datum, kdy má narozeniny Filius Flitwick. Jsem docela ráda, že jsem knihu začala číst dnes. Uf, jinak bych si nesplnila svoji podmínku.
Co dodat, celá série patří k mému dětství. Čtvrtý díl začal být takový dospělejší. Což podle mě bylo způsobeno i tím, že školní rok měl jinou organizaci než ty předchozí.

Metuje
16.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Tak po za mě horším třetím díle jsem byl příjemně překvapen. Je teda docela tlustá, ale četla se jak po másle. Potěšilo mě, že byl Quidditch "vyměněn" turnajem, i když ani o ten jsme tak úplně nepřišli díky světovému poháru. Na závěr nepřišel žádný extra twist, ale konec byl pro mě zatím nejzajímavější. Asi tím, že byl nejpropracovanější a akorát tak dlouhý. Hezky se taky ukázala Harryho povaha, vztahy byly taky více rozpracovány. Spokojenost. Už otevírám další díl.

adabraz
01.10.2022 5 z 5

Za mě je tenhle díl Harryho Pottera úplně nejlepší. Miluju celý děj, postavy, zvraty, úkoly , atmosféru. Skvěle se čte ️.

Kozel
25.09.2022 4 z 5

Od dětství mám celkem blízko k temnějším odstínům, pročež jsem byl mile překvapený zabarvením Ohnivého poháru, kterýžto díl si troufnu považovat za předěl v celé sérii. I přesto, že netuším, co mě čeká v dalších knihách. Přelomovou knihou je tento díl v nejednom směru. S každým dílem roste porce stran, stejně jako složitost zápletek či překvapivost zvratů a na jejich podobě je nezbytně znát, že s každým ročníkem v Bradavicích roste nejen Harry a jeho okolí, ale i jeho čtenáři. Jeden z faktorů osvětlujících, proč se tahle série právem stala celosvětovým trvalým (a trvajícím) fenoménem současnosti.

Tím dalším faktorem, v tomhle díle hodně zřetelným, je neutuchající pohyb světa stvořeného Rowlingovou. Počínaje fanouškovskými čepicemi irského národního týmu nebo akční figurkou Viktora Kruma, přes fotografie Denního Věštce, obrazovou výzdobu Bradavic nebo Moodyho oko až po samotnou dějovou linii s mnoha malými i velkými kapitolami, které vrcholí znovuzrozením Voldemorta. Tento vrchol Ohnivého poháru se stal mou nejoblíbenější částí stejně jako souboj s draky na začátku a Harryho nakouknutí do Myslánky uprostřed. Kruh uzavřen=o)

Jinými slovy, Ohnivý pohár byl knihou plnou pozoruhodných obrazů a zážitků. Ačkoliv porce stran a množství děje pro dospělého může být někdy trochu náročné. Ne ve smyslu nudné, avšak s hlavou vzdálenou magii mládí je přece složitější postřehnout a vstřebat všechno. Na druhou stranu je možno ocenit jiné věci; třeba moudra vložená do úst Siriuse nebo Brumbála. Např. "Pokud chceš vědět, jaký někdo doopravdy je, všimni si, jak se chová ke svým podřízeným, ne k sobě rovným" slovy Blacka či "Nezáleží, jak se kdo narodí, ale co se z něj stane" pronesená ředitelem Bradavic.

bee88maja
20.09.2022 4 z 5

Pamatuju si, jak jsme s nedočkavostí sobě vlastní vyhlíželi vydání této knihy. Knihkupectví brali útokem. Případně prosili Ježíška, když datum vydání padl na období před Vánoci. Za mne Harry Potter je fenomén. Ovšem zpětně, pokud to můžu hodnotit. Je Ohnivý pohár jeden z dílů, který mě bohužel tolik nebavil. V roce 2001 jsem byla pohlcena. V roce 2022 ztrácím asi představivost, dětskou hravost, naivitu.
Proč jsem se rozhodla HP znovu přečíst? Protože se snažím do světa kouzelníků vtáhnout svého manžela, který HP neznal, než mě poznal :D. Předčítáním před spaním, na dlouhých cestách autem. Manžel vypadá fascinovaně. Uvidíme, jestli mu fascinovanost zůstane i v dalších dílech :)

HadleysHope
17.09.2022 5 z 5

Na to jak to má rozjařený obrázek na přebalu knihy je tohle dost hustý. Samé nástrahy, akce, přžekvapení....inu, série jako lusk. Tady jde opravdu to tuhého a krve by se ve mně nedořezal, dokud nebyl konec. Uf....

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Další skvělé pokračování, v tomto dílu už přibývá temna.

knihomolkajanca
18.08.2022 5 z 5

Díl Harryho Pottera, který vždycky byl a nejspíš vždycky bude mým nejoblíbenějším. Pro mě je totiž zlomový. Asi každému, kdo jej četl, dojde, že tady už jde opravdu do tuhého. Nicméně si pro mě Ohnivý pohár stále zachovává to kouzlo a jistou pohádkovost, která byla tak patrná v předchozích příbězích z Bradavic.

Další věc je, že se tady neustále něco děje! Nejenže jsme svědky fantastického famfrpálového mistrovství světa, ale také turnaje tří kouzelníků, který nám zajistí neskutečnou zábavu po celou dobu knihy.

Pokaždé, když po knize sáhnu, zasáhne mě neskutečná nostalgie. Tohle je pravděpodobně kniha, kterou jsem v životě přečetla nejvícekrát... Bývaly doby, kdy jsem ráno začala, na jeden zátah ji přečetla a další den jsem začala zase znovu. Obsese? Tehdy možná, ale ten svět mě zkrátka bavil a čtvrtý díl ze všeho nejvíc.
A víte co? Jen když o něm píšu, mám chuť si ho přečíst zase znovu... :)

E_Lan
30.07.2022 5 z 5

Další díl nás večer s dětmi připoutal dlouhé večery k sobě. Vynikající příběh, krásné rozuzlení a neskutečně košatý příběh. Nadále radost číst jak pro děti tak pro dospělé.

adela.hol
29.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Ohnivý pohár je z filmové verze můj nejoblíbenější díl. A knižní verze to jen podtrhla. Zároveň tu bylo tolik věcí, které ve filmu vypadají, že jsou dostatečně vysvětleny, ale až teprve v knížce člověk pochopí, že nebyly. Že je tam toho skryto daleko víc.

Už od prvního dílu jsem tušila, že Percy bude mít v knize mnohem víc prostoru, než ve filmu a v tomto díle už se začíná ukazovat, že to bohužel nebude klaďas. Byl tu opravdu hodně otravný a kolikrát jsem měla pocit, že se snad za svoje rodiče před dokonalým panem Skrkem i stydí.

Zápletka kolem Skrka byla mnohem propracovanější a najednou scény, které vypadaly obyčejně, dávaly na konci smysl. Jako když Winky (která se ve filmu neobjevila a stejně tak Dobby) držela Skrkovi místo na mistrovství, pravý důvod, proč ji propustil nebo jak to vlastně bylo se smrtí Skrka juniora.

Scéna znovuzrození Voldemorta byla v podstatě stejná jako ve filmu, ale samozřejmě mnohem delší a opět až v knize bylo vysvětleno, proč se jeho a Harryho hůlka spojila a proč viděl stíny/duchy Cedrika a svých rodičů. V knize navíc viděl Bertu i toho starce. Zase to bylo výborně vymyšlené a vše dávalo smysl.

Hodně prostoru tu měl i Sirius. Ve filmu se s Harrym setkala akorát jednou jeho hlava v krbu, zatímco v knize si neustále dopisovali, potají se viděli a dokonce mohl být s Harrym i po Voldemortově návratu.

Dále, co musím okomentovat, je vztah Weasleových k Harrymu. Ano, ve filmu je vidět, že ho mají rádi, pomáhají mu, ale v knihách je to opět více rozepsané a je vidět, že už k tolika dětem berou i Harryho jako vlastního. Nejvíc mě dojala scéna, kdy za šampiony přijeli před třetím úkolem jejich rodiny a Harry tam nechtěl jít, protože nevěřil, že by Dursleyovi za ním přijeli a oni tam na něj čekali Molly a Bill. To byla opravdu krásná scéna. Bill se tady také seznámil s Fleur, což ve filmu taky člověk neví, kde se ti dva vůbec potkali, v předposledním filmu se rovnou berou.

Pak je tu zápletka ohledně Popletala. Vlastně už tady čtenář tuší, že Harrymu jen tak někdo neuvěří, když mu nevěří ani sám ministr kouzel a proto dokáže ovlivnit spoustu dalších lidí, aby si mysleli, že se vlastně vůbec nic neděje. Zato Brumbál se pomalu začíná připravovat a svolává všechny, na které se v boji s Voldemortem může spolehnout. Ačkoliv hlavní trojlístek netuší, jak může důvěřovat i Snapeovi.

A nakonec závěrečná Brumbálova řeč o Cedrikově smrti, Harryho odvaze a vůbec všem, co je čeká. Ta scéna mě dojala, jak ve filmu, tak i v knize.

Musím říct, že opravdu smekám před Rowlingovou, že to měla všechno od začátku vymyšlené a že to postupně do sebe zapadá jako puzzle. Opravdu jsem zvědavá, co dalšího navíc oproti filmu bude ve Fénixově řádu. A že tam toho bude hodně, když je to ta nejtlustší kniha z celé série.

stelka_knihomol
22.07.2022 5 z 5

No co k tomu říct - je to Harry Potter. Prostě další skvělý díl od skvělé autorky.
DOPORUČUJI!

LuccBizon
07.07.2022 2 z 5

(SPOILER) Ohnivý pohár je viditelně psán na počet stran. Kniha by šla zkrátit o 1/3 a čtenář by o nic nepřišel. Navíc Rowlingová nemá bradburyovský dar říct mnoho za použití málo slov. Plká a plká a v některých pasážích je to opravdu děsivé (úvod, mistrovství světa a scény v lese). Navíc rozsah nabobtnává tím, jak opakuje informace z tohoto dílu i z předchozích. Jestli ještě jednou budu muset číst, že Hagridův pes Tesák je cvičený na černou zvěř, tak knihu rituálně pochčiju. Mohu si to dovolit, není moje. Je to úlitba dětem? Já vám nevím. Jsou děti hloupé? Ani bych neřekl. Pamatují si méně než dospělí? To sotva. Jakoby psala pro retardy. O to smutnější je, když v některých pasážích dokáže excelovat a přece jen se Bradburyho úspornosti přiblížit (vtipná scéna, kterak Weaslyovi vyzvedávají Harryho v Zobí ulici nebo naštvaný rozhovor Rona a Harryho u krbu po zjevení Siria – na -use vám kálím – tam byly cítit emoce, rozháranost puberťáků, ambivalentní pocity). Jenže o chvíli později to zabije nějakou zdlouhavou nudnou vysvětlovací pasáží nebo Harry něco po stopadesáté prožívá nejsmutněji, nejšťastněji, nej, nej, nej.
Pochválit mohu příběh. Je jako žena. Kdyby nebyl ověšen tolika zbytečnými špeky a zůstala jeho vypracovaná svalnatá postava a jen sem tam pohledný špíček (např. celkem pěkné, byť poněkud školometské poučování mladých čtenářů o fyzickém i ekonomickém otroctví skrze příklad skřítků a Hermionina SPOŽÚSu a vlivu bulvarizace médií na společnost díky prolhané Ritě Holoubkové a jejich článcích pro Denního věštce), byl bych spokojen.
Svět HP je stále nevěrohodnější a chatrněji vystavěný. Ještě ve Vězni z Azkabanu se dalo přemisťovat jen letaxem, a ejhle, najednou, po dosažení náležité NKÚ, to jde jako po másle a navíc existují přenášedla. Magie v Bradavicích je jaksi omezena a něco nefunguje, ale zvěromágové se mohou proměňovat dle libosti. Pobertův plánek je naprosto klíčová proprieta, ale třeba Brumbál si nemůže vyrobit druhý podobný, že? Autorka to prostě neměla moc pečlivě rozmyšlené a látá to za pochodu. Nevadí mi to ale zdaleka tolik jako výtky ke způsobu psaní.

Dovolím si kacířskou myšlenku, za kterou na mne skalní fanoušci asi sešlou kletbu, jež se nepromíjí. Film byl lepší. Jako první se podstatněji odchýlil od knihy. Ořezal sádlo a nabídl zjednodušený příběh s akcentem na vztahy (perfektně pojatý ples, mnohem hororovější jezero a bludiště i co bylo potom). Vydestiloval z příběhu to podstatné a najednou to má sílu. Škoda, že to tak neudělala autorka a stále víc zabředává do bažiny bezúčelného grafomanství a poučování.

POZNÁMKA: Část knihy jsem četl, část poslouchal jako audio s hlasem pana Hyhlíka. Čte dobře, ale za [wíSSSliovi] bych ho pověsil za uši do průvanu, neb právě mé uši byly orgánem, který u tohoto a některých dalších slov trpěl více, než je zdrávo.

Lejčís
28.06.2022 5 z 5

Hagridova minulost, Hermionin boj za práva domácích skřítků, detaily Voldemortova návratu a "života" posledních 13 let - tohle a mnohem víc obsahuje 4. díl, který je ve filmové verzi hodně osekaný. Oproti tomu však film lépe ilustruje reálný svět teenagerů, kde se z dětí stávají mladí dospělý, se kterými cloumají hormony.
Jedná se o nejdelší díl ze všech, přesto jsem se u něj ani chvíli nenudila. Doslova pořád se tam něco děje! Vystavět tak dlouhý a spletitý příběh určený mladým čtenářům, který není nikde zmatený a neobsahuje jediné hluché místo je bezesporu umění. Překvapil mě hlavně závěr - všichni víme, že se jedná o první díl, kde se Harry poprvé přímo setkává se smrtí, kterou si narozdíl od smrti svých rodičů již plně uvědomuje. Celá tato událost a hlavně Harryho vyrovnání se s ní je v knize popsáno citlivě a velmi uvěřitelně.
Po dočtení mi bylo velmi líto, že ve filmu byla vynechána závěrečná scéna na ošetřovně s Popletalem, která přímo odkazuje na jednání ministerstva v příštím díle. Stejně tak nebylo ve filmu vůbec zmíněno, co Harry za výhru v Turnaji tří kouzelníků dostal a hlavně jak s tím naložil, což byla právě pasáž, která mě velmi dojala a jen potvrdila, proč mám 4. díl nejraději.
Ve filmové verzi mi také velmi chybí Dobby, ale zase oceňuji význam, jaký tam dali Nevillovi, který je v knize bohužel stále spíše nevýraznou postavou. I tak se o něm ale dozvídáme věci, které ve filmu opět chybí, i když tam dostal větší prostor než v knize :)
4. HP film zůstane už navždy mým nejmilejším dílem, ale tím spíš pravděpodobně nikdy nepřestanu toužit po tom, aby místo 2,5 hodiny měl minimálně 3,5. Celkově si myslím, že by vůbec neuškodilo, kdyby ty filmy byly delší a detailnější, no řekněte sami :)

Luci-_-
11.06.2022 5 z 5

Zatím nejvíce lišící se díl od filmu, který byl naprosto skvělý. Kdyby do filmu dali více z knihy rozhodně by mu to prospělo, protože od nijakého filmu je kniha naprosto geniální.

Kontryhelka
06.06.2022 5 z 5

Sympatická teď už klasika, která je oddychová a pěkně se čte.

knizninadsenec
26.05.2022 5 z 5

Jako milovník Harryho Pottera se musím přiznat, že re-reading čtvrtého dílu nedělám moc často.
Každopádně bylo milé si jej po dlouhé době přečíst / oprášit děj nebo okamžiky. Něco je zkrátka v knize jinak, než ve filmu.

Děj je krásně plynulý a příběh se dobře čte. Turnaj tří kouzelníků je napínavý a zajímavý. I když si u knihy (či filmu) vždy pobrečím, přestože vím, co přijde. Postavy jsou také zajímavé.

Prostě miluji knihy o Harry Potterovi. ️

Hanncha
23.05.2022 5 z 5

Kniha super, film, ač ho mám ráda, měl s knihou stejný snad jen název. Což mě mrzelo. Ale čtvrtá kniha je taková už vhodnější i pro starší.

Littlemonday
15.05.2022 3 z 5

(SPOILER) SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER
Pokud jsi necetl/a ctvrty dil, dal necti!!!

Nooo, ctvrty dil byl hodne rozlicny. Zacatek jsem rozecetla nadsena a natesena, ale pak se neco stalo a ja zhruba do poloviny knizky premyslela, proc a o cem to vlastne ctu. Moje nuda asi zacala uz na mistrovstvi ve famfrpalu.
Nudila jsem se, vsechno mi pripadalo silene pomale, nez se clovek dostal k tomu, ze se bude soutezit, kdo bude soutezit a jak se bude soutezit, tak jsem mela vazne sto chuti se na to vykaslat.

ALE!!!
Zhruba v pulce se dej konecne rozbehnul, nasi tri hrdinove se temer prestali dohadovat a zacala se rozpletat tajemstvi. Konecne jsem zase poznavala ten prijemny pocit pri cteni HP, ktery me od prvniho dilu naplnoval a uzivala jsem si postup pribehu. ️

Zaver uz jsem hltala a jen se soustredila na vsechny nuance, aby mi jic neuniklo.
Hodne me mrzela smrt Cedrica, zvlast kdyz se projevil jako fajn kluk, chteli s Harrym vyhrat spolecne, poctive, tymove. Do posledni chvile jsem doufala, ze treba Brumbal dokaze udelat neco, co by ho probralo.
S tim tedy souvisi i to, ze mi uplne nesedela reakce rodicu Cedrica, to bylo takovy hodne… neuveritelny?

Kazdopadne jako celek je to fajn pokracovani, doufam, ze dalsi dily budou mit zase stoupavou tendenci a ja z nich budu odvarena! ️

Urcite se zase ohlasim. ️

Jinak budu rada, kdyz me budete sledovat i na IG: little.monday
️️️

Čmeláček
14.05.2022 5 z 5

Výborná kniha, i když už dost temná. Harry Potter je i přesto prostě nejlepší :))).