Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Harry Potter a väzeň z Azkabanu https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287824/bmid_harry-potter-a-vazen-z-azkabanu-HOY-287824.jpg 5 13242 776

Harry Potter série

V tretej knihe ujde z čarodejníckej väznice Azkaban Voldemortov priateľ Sirius Black, ktorý jedinou kliatbou zahubil trinásť ľudí. Kde sa ukryl? Na Rokforte? Harry nie je v bezpečí ani medzi hrubými múrmi čarodejníckej školy v okruhu svojich spolužiakov. Medzi nimi je totiž zradca...

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Vlak do Bradavic odjíždí potřetí :) Pro tentokrát nad Harrym visí hrozba od zmizelého vězně z Azkabanu. Jako již roky minulé, tak i tentokrát máme na škole čar a kouzel nového profesora obrany proti černé magii, který je každý měsíc indisponován na pár dní, co za tím asi vězí? A je Sirius Black skutečně takovou hrozbou, za jakou ho považuje kouzelnický svět?
Mozkomorové už podle mě postrádají charakteristiku dětských strašidel a já se přikláním spíše k hororovým děsům. Podle mě je Vězeň z Azkabanu dílem, které pomalu přestává být dětskou pohádkou.

lushi
12.06.2013 5 z 5

Lupin! Sirius! Mladí kouzelníci v pubertě!

(Stydím se, že jsem si svůj nejoblíbenější díl přečetla v angličtině teprve nyní, v 21 letech.)

Nikka07
07.06.2013 5 z 5

Nečetla jsem sice všechny díly (ale pilně na tom pracuji), ale tahle je snad nejlepší z těch, co jsem zatím přečetla. Nejspíš proto, že se tam vyskytují postavy, které se mi skoro hned zalíbily. Četla jsem ji tak pětkrát, a klidně bych ji přečetla znovu. Musím sice zklamaně poznamenat, že jsem nejdřív viděla film, a až o několik let později se odhodlala k četbě celé série HP.

petamonca
06.06.2013 5 z 5

Mohu jen doporučit. Na scénu nastupuje "vězeň z Azkabanu" a čtenář se poprvé dozvídá, koho vlastně byla ta motorka, na které přiletěl Hagrid pro malého Harryho Pottera v prvním díle. Propracovanost všech knížek o Harrym je úžasná. Akorát jsem netušila, že autorka má v úmyslu to pozitivní, co Harrymu dala, tedy část rodiny, mu ji zase za chvíli vzít. Myslím, že od třetího dílu už není Harry pouze pro děti.

Veronica
17.05.2013 5 z 5

Každý zná knihy nebo alespoň filmy o Harrym P. myslím,že VELMI propracovaná kniha!

RosMeggie
12.05.2013 5 z 5

Tehle díl je taky super (Dvanácterák, Náměsíčník, Tichošlápek, Červíček, Pobertův plánek)...

ajaworld
08.05.2013 5 z 5

Jupííí, už se těším na další díly !!!!

valda
30.04.2013 5 z 5

Z temného vězení Azkabanu, které je hlídáno strašlivými Mozkomory, utíká šílený a nebezpečný vězeň Sirius Black a všechno nasvědčuje tomu, že za další svou oběť si vybral Harryho Pottera. Harry všude vidí podivná znamení psa, která asi znamenají blížící se smrt. Mozkomoři pátrající v Bradavicích po Siriusovi se snaží ze všeho živého vysát veškeré veselé vzpomínky. Čím trpí nový učitel Obrany proti černé magii Remus Lupin? Bude muset být hypogrif Klofan odsouzen k smrti kvůli malé nehodě? Jak s tím vším souvisí Ronova krysa Prašivka a Hermionin kocour Křivonožka? Jak je možné, že Hermiona stíhá tolik předmětů najednou? K čemu je Pobertův plán? A podaří se řediteli Brumbálovi překazit Snapovy nekalé plány?
Zatím nejlepší díl série. Rowlingová hodně přitvrdila. Jak je vidět z anotace, tak celý příběh je dost temný. Ale i v ostatních aspektech typických pro sérii, je tenhle díl hodně silný. Např. ústřední trojce přátel dostala velký prostor. Zároveň přibyly další skvělé nové postavy, jako je profesor Lupin nebo šílený Sirius. Dostal prostor i Brumbál a Snape. Za tohle všechno velký palec nahoru. Rowlingová se sice opět drží schématu, jako v předchozím díle, že pomalu buduje děj, aby na konci mohlo dojít k velkému finále, ale v tomhle díle jsem to naopak spíše uvítal. Možná to finále bylo v některých okamžicích už trochu přes čáru, co se týče překombinovanosti, ale vem to Voldemort... :-) Myslím, že teprve tenhle díl definitivně prokázal, proč je Harry tak populární, a kdyby už nevznikl žádný další, tak by se o něm stejně psalo v čítankách.
Jinak film je oproti předchozím dílům taky hodně povedený. Alfonso Cuarón zvolil hororové zpracování, které v knize tak úplně není. To dalo filmu oproti knize další rozměr. Jinak je film taky plný různých skvělých nápadů, které v knize vůbec nejsou. Film by ale asi musel mít 4 hodiny, protože podle mojeho názoru, má chvílemi hodně kulometný děj. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem se opravdu dost hodně ztrácel v motivacích postav, proč se jednou chovají takhle a podruhé úplně jinak. Kniha je ale rozhodně mnohem lepší, ve filmu mi chybělo spoustu naprosto zásadních scén. A taky nedostal vůbec prostor Křivonožka :( Taky nechápu, jak ty dnešní děti musí být otupělé. Já kdybych na ty Mozkomory koukal v 7 letech, tak měsíc nevylezu z domu.
Každopádně doporučuju Harryho Pottera, pokud chcete číst něco v angličtině. Rowlingová není literární onanistka, jde jí hlavně o vyprávění děje, takže tomu jde dobře rozumět.

hrubik
27.04.2013 4 z 5

Celá série Harryho Pottera se mi velmi líbila.

Misan1993
26.04.2013 5 z 5

Skvělá práce paní Rowlingové, prostě skvělá kniha jako všechny ostatní od ní.

Kimmie
16.04.2013 3 z 5

Opět patří k lepším z řady, ale trpý podobnými problémy jako všechny předešlé. Tedy opět suché, špatně se čte a částmi nudné.

Terisha
14.04.2013 5 z 5

Mám ráda všechny díly Harryho Pottera, ale Vězeň z Azkabanu je bezkonkurenčně nejlepší díl

jeanny arya
12.04.2013 5 z 5

Určitě nejlepší díl z celé série. Četla jsem ji už 4x a stále mě nepřestala bavit.

Pemca
11.04.2013 5 z 5

asi můj nejoblíbenější díl z celé série o Harry Potterovi

tatruszka
06.04.2013 5 z 5

Třetí díl jsem sice několikrát přečetla, ale musím říct, že z těch sedmi dílů je tento můj nejméně oblíbený a to vlastně ani nevím proč. I když se v něm poprvé objeví postava Siriuse, i když se tam poprvé ukáže zárodek Ronova a Hermionina vztahu, prostě mi je nejméně blízký. Několikrát jsem se k němu vrátila a vždy jsem jej přečetla jedním dechem, protože v něm není nouzi o akci a už se v něm děje něco většího, ale pro mě to není nějak ono.

SaDiablo
05.04.2013 5 z 5

'Mr Malfoy then saw an extraordinary apparition. Can you imagine what it might have been, Potter?'
'No,' said Harry, now trying to sound innocently curious.
'It was your head, Potter. Floating in mid-air.'
There was a long silence.
'Maybe he'd better go to Madam Pomfrey,' said Harry. 'If he's seeing things like --'
'What would your head have been doing in Hogsmeade, Potter?' said Snape softly. 'Your head is not allowed in Hogsmeade. No part of your body has permission to be in Hogsmeade.'
'I know that,' said Harry, striving to keep his face free of guilt or fear. 'It sounds like Malfoy's having hallucin--'
'Molfoy is not having hallucinations,' snarled Snape, and he bent down, a hand on each arm of Harry's chair, so that their faces were a foot apart. 'If your head was in Hogsmeade, so was the rest of you.'
---
'Harry, you've got to come and stay with us. I'll fix it up with Mum and Dad, then I'll call you. I know how to use a fellytone now --'
'A telephone, Ron,' said Hermione. 'Honestly, you should take Muggle studies next year...'
---
'You think the dead we have loved ever truly leave us? You think we don't recall them more clearly than ever in times of great trouble?'

Prostě skvělý, stejně úžasně čtivý jako předchozí díly, snad ještě o chlup lepší... Možná proto, že to konečně začíná být temnější, Dementors everywhere... Zaujalo mě, kolik si toho nepamatuju, je to už pár let, co jsem trojku četla, a tak jsem zvědavá na další díly, čím mě překvapí...

Lucka 13
05.04.2013 5 z 5

Kniha úžasná. K tomu není co dodat.

Beatris
27.03.2013 5 z 5

Myslím, že zrovna tady proběhla ona první fáze přitvrzení a "ztemnění" - už to prostě není pohádka pro děti. Nové postavy - Sirius a Lupin - jsou naprosto dokonalé (a když si to ještě spojíte s filmem a excelujícími Gary Oldmanem a Davidem Thewlisem, je to ještě lepší). Příběh se začíná konečně nějak víc komplikovat a jde se trochu víc do hloubky - na což pak ale spíš víc navazuje čtyřka. A až tady jsem měla konečně pocit, že Harry, Ron a Hermiona jsou opravdu kamarádi.

J.angel
22.03.2013 5 z 5

Můj nejmilejší díl! :))

Zlá-Ňufie
21.03.2013 5 z 5

Jeden z mých nejoblíbenějších.. Ach Sirius a Lupin.. Plánek, obraceč času! tolik skvělých nápadů.. :)