Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109233/bmid_harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4 3412 485

Harry Hole série

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Frelseren , 2005

Lenka.Vílka
20.04.2019 5 z 5

(Držím ti palce, kámo, ať to vyjde: Salvation Never Found - Bleeding Through)

Říkám si skoro: "To se snad nikdo nepoučí?"
K pravidlu numero uno: "Nezačínej si s Harrym, zařveš!", ještě jedno pravidlo: "Čtěte sérii postupně!" Taky jste si všimli, že s přibývajícími díly je těžké napsat komentář, aby tam nebyl spoiler? Protože pokud čtete postupně, vidíte základní vzorec knih a postupně odhadnete jeho obměny (což se ale nedá říct o pachateli...tedy, kdo četl ví, jak to slovo pachatel v rámci Spasitele myslím...možná proto jsou knihy Nesba (nebo Nesbøa?)...) takový hitovky. Ale pokud začnete třeba od Spasitele nebo Sněhuláka, čumíte na text jako na zjevení. Takže s tím spojené: "Nečtěte komentáře ke knihám dřív, než jste je četli sami, navíc pokud nečtete postupně, ale v tom případě si za to můžete sami, protože nečíst tuhle sérii postupně je největšího chyba vašeho života."
Je to jaksi série.

Chápeme základní pojmy? Známe základní pravidla? Dejte mi sem Spasitele! Oteplilo se, takže je nejlepší čas na trochu promrzlého čtení! Knihu jsem měla doma půl roku a nemohla se začíst. Vylezlo sluníčko a hned to jde lépe. Zajímavé.

Nesnáším Nesba (nebo Nesbøa?)! A to jako vážně. Než se dostaneme k vraždě z anotace, Harry má ještě jeden případ (taky se dost táhne ještě z minula...čtěte sérii postupně!). Takže si hned říkáte, jestli se na konci najednou zázračně nezjistí, že i tohle mělo souvislost, přestože nevíte ještě nic, jenom, že tam je mrtvola. Hele, já už jsem snad pro všechny konspirace slepá a nevidím les přes strom.

Ve Spasiteli má spasitel dost prostoru. A taky trocha historie (to Nesbø rád) kvůli vrahovi (i když, kdo je v téhle knize horší. Vrah nebo (žádný spoiler) nebo dokonce (ne, ne, tady žádný spoiler). Ale že to bylo pořádně zamotaný, že jo?

Ale teď už fakt
POZOR ZAČÍNÁ SPOILER ZONE Kdo četl, moc dobře ví, že hledání alternativního konce (a to jak jste s koncem spokojení) asi dost záleží přímo na vás. Protože já to vážně netušila. Celou dobu mě nenapadlo, "kdo" dal peníze na stůl, proč je tam tedy dal a proč to chtěl na něj tak chytře hodit. Nic! Nesbø píše tak, že zpochybňíte to, jak by jste se v té situaci zachovali vy. Celé to mistrně přetočí. Já se přiznám. Nechala bych ho taky jít. Proto mu snáz odpustíte, že místy vykrádá sám sebe, ba dokonce i jiné. Čtete jeho knihy, protože vás to vtáhne. Jeho knihy vás baví. A není to to hlavní a podstatné? Takže keci o jeho neoriginálnosti se mi zdají fakt směšné. Prostě musíte přistoupit na hru autora místo věčnýho remcání. Neberte Nesba (tady asi spíš Nesba než Nesbøa) moc vážně. A neberte moc vážně sebe. Furt je to literatura "zábavného charakteru". Až mě přejde chuť na zábavu, dejte mi kulku. Děkuji předem ;)
JO, A PRÁVĚ TEĎ KONČÍ SPOILER ZONE.

Nemohu se ale zbavit dojmu, že tahle kniha byla trochu lehčí na čtení, než ta předchozí. Děj dokonalý, ale lépe stravitelnější, řekla bych.

Mark
23.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha.

Mirin1349
16.03.2019 5 z 5

Při čtení prologu jsem byla trochu rozpačitá, netušila jsem, jakým směrem se bude vyprávění vyvíjet, obavy ale nebyly na místě. Příběh byl opět promyšlený do posledního detailu. Zápletka skvělá, ale nejvíc mě dostal úplný závěr. Kde je princ, tam je i král. Propojení jednotlivých knih ze série vše ještě povyšuje na vyšší úroveň. Rozhodně si ji jednou přečtu znovu.

theMarty
10.03.2019 5 z 5

Má nejoblíbenější Nesbovka. Nejen proto, že byla mou první, možná i z důvodu, že příběh je poněkud laskavější. Zkrátka a jednoduše: ti, co si nelibují ve čtení o naaranžovaných mrtvolách (Pentagram), se tady bát nemusí. Jen je škoda, že se zas projevila Nesbova G.R.R. Martinovská stránka.

Koka
08.03.2019 3 z 5

Dostalo se mi důrazného doporučení přečíst si tuto knihu - prý je báječná a "nejnesbovitější".
Ano - čte se to rychle a hlavně netřeba o ničem přemýšlet - valí se to jak lavina.
Domnívám se, že autor překvapit zápletkou či rozuzlením může pouze méně zkušené čtenáře pro které jsou prvky jako ... (zakázaný spoiler), nebo ... (zakazaný spoiler), nebo ..... (přísně zakázaný spoiler!) a zejména .... (vyloučeno - nepředstavitelný spoiler!) nóvum, a nevědí, že totéž již použili mnozí jiní spisovatelé či scenáristé v mnoha jiných, dávnějších detektivních příbězích. Akorát že Nesbo ty zápletky, motivy, dílčí epizody, charakteristiky postav, které jiní autoři "trousili" v několika knihách, narval do jediného případu.
Byly chvíle, kdy jsem četla se zaujetím, a byly i takové pasáže, které jsem klidně mohla přeskočit - pro děj neměly žádný význam, jenom natahovaly počet stran; ale při jedněch i druhých jsem měla pocit, jako bych četla dobře vyvařenou esenci nejpoutavějších momentů z několika dílů Vražd v Midsomeru, ochucenou vybraným kořením ze zahrádky pěti šesti dalších spisovatelů kriminálního žánru, a nadto ještě pár třešniček vypůjčených z Forsythova Šakala (!).
Myslím, že opravdu jediné, co mi z této knihy utkví jako vyložená kuriozita a "autorský přínos", jsou četné zmínky o tom, jak je většině postav v té norské kruté mrazivé zimě hrozně zima. Žeby Norové - ani na platové pozici vrchního komisaře - neměli na dostatečně teplé oblečení a obuv vhodnou na kluzký povrch?

VeronikaAug
28.02.2019 5 z 5

Za mě je Spasitel jeden z nejlepších dílu serie, i když teda doposavaď přečtené knihy byly všechny fantastické. Spasitel byl do detailu propracovaný, samá klička jako obvykle, konec naprosto famózní. Budu se opakovat, ale Nesbo je geniální autor detektivek. Vřele doporučuji!

elena2054
15.02.2019 4 z 5

S hodnocením jsem si dala načas, neboť jsem měla po přečtení smíšené pocity.
Navzdory vysokému hodnocení se přiznávám, že jsem z knihy úplně nadšená nebyla.
První kniha od Nesbøa, se kterou jsem měla problém hned od začátku. Nemohla jsem se začíst. Rušilo mě přeskakování na hodně osob, což není můj šálek kávy.
Pachatele jsem tipovala velmi záhy, jen jsem nevěděla "jak a proč" , takže ani rozuzlení nebylo pro mě šokující.
Za přečtení rozhodně stojí, ovšem v mých očích jsou favoriti Červenka, Sněhulák a Levhart.
Zatím. Ještě mě čeká Policie a Žízeň.

Loxias
01.02.2019 4 z 5

Standardne dobry Harry Hole s uspokojivym zaverem, ale od dalsich pokracovani cekam jeste posunovani latky :)

BlueTer
29.01.2019 5 z 5

Příběhu jsem se chytla hned od začátku. Jo Nesbo zase překvapuje zápletkou, rozuzlením a novými způsoby, jak někoho zabít (upřímně to tady nikoho nenapadlo, jak tohle může normální člověk vymyslet? :D). V půlce knihy jsem si myslela, že už samozřejmě všechno vím, ale přejdete za půlku knihy a víte, že nevíte vůbec nic. Zpočátku na mě bylo trochu těžké se vžít do postav (ale to je moje chyb protože celou sérii čtu opačným směrem :D ale je zajímavé vidět, jaké byly postavy v 11. díle a jaké byly třeba ve 4.).
Moc se mi líbila linka se Stankicem (nevím, jak se to správně píše). Byla to pro mě záhadná postava, která prostě dělá, co musí a jde si tvrdě za cílem. Líbí se mi i flashbacky s Giorgiem, možná bych jich uvítala i více. Trochu jsem doufala, že Martina a Harry dostanou více prostoru. A ten konec byl úžasný.
Jedním slovem Nesbo zase dokázal, že je králem popisu osob, jejich vlastností, atmosféry, bravurně vymyšlených dějových linek a jejich návaznosti na sebe. Sice mi trochu trvalo, než jsem tedy pochopila (SPOILER), který Karlsen si tedy vraždu objednal, ale po pár přečteních mi to docvaklo. Za mě jedna z nejlepších v sérii Harry Hole. DOPORUČUJI! :)

Kristy78
23.01.2019 5 z 5

Napínavé od začátku. Konec čtený jedním dechem. Vždy mě překvapý, jak autor udrží více linek příběhu a jak na sebe jednotlivé knihy nepřímo navazují a tvoří jeden celek s hlavním hrdinou Harry.

allyce
23.01.2019 4 z 5

Nezbývá než doporučit, pan Nesbo prostě umí.... a závěr fakt překvapení. Kdo to uhádl předem, má můj obdiv :)

Ilirea25
14.01.2019 5 z 5

Nepřestává mě Nesbø udivovat. Člověk si myslí, že už ví, kdo je vrah, ale děj se na posledních 50 stránkách otočí a úplně vás vyvede z toho, co jste se mysleli. Skvělé.

Warty
31.12.2018 5 z 5

Opět prostě dechberoucí. Skvělý a velice dobře propracovaný příběh, plný zvratů a napínavý až do posledního řádku.

Agatha84
26.12.2018 5 z 5

Luxusní vypravěčské dílko. Zbožňuji Nesba a zamilovala jsem se do Harryho :-) Hrozně se těším na další pokračování!

Margherita_N
11.12.2018 4 z 5

Chorvatská zápletka super, uvažování zločince hezky propracované. U tohohle dílu jsem se začala přiklánět k tomu, že tu sérii asi dočtu. S Halvorsenem mě ale autor pěkně namíchnul, nechat takhle skončit všechny milé postavy je zvyk, který se v téhle sérii pomalu začíná stávat pravidlem.

animovanej medv
08.12.2018 5 z 5

Moc pěkné pokračování příběhů o Harrym. Bavilo mě.

nicolettkaa
30.11.2018 4 z 5

Další Holeovka, kterou jsem zhltla během pár dní. Nesbo píše naprosto bravurně a hlavně čtivě. Více netřeba dodávat!

Vladísek
21.11.2018 4 z 5

Budu stručná: až na některá jména, která se mi občas pletla, je tahle kniha fajn počtení. Vše podstatné již bylo v komentářích zmíněno. Doporučuji přečíst.

NADEI
15.11.2018 4 z 5

Pan Nesbo prostě umí o tom žádná.

SadUnicorn
05.11.2018 5 z 5

Nesbo to opět dokázal. Dostal čtenáře (mě) tam, kde ho chtěl mít. I když jsem si už zvykla, že v jeho knihách nikdy není nic tak, jak to na první pohled vypadá a jak se snaží autor naznačit. Popravdě jsem vrahovi celý jeho plán a to divadlo kolem spolkla i s navijákem. A závěr mi vyrazil dech. Za ten rozhodně bod navíc. Hlavní hrdina totiž nemusí vždy znamenat morální vzor a nezpochybnitelý klaďas. Spasitel se mi četl výborně a přesto, že jsem ho četla ve velice teplém září, cítila jsem všechen ten chlad a zimu kolem sebe. Dalším plusem je samozřejmě rozuzlení s Tomem Waalerem (taková satisfakce). Za mě jedna z nejlepších knih série.