Policie

Policie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193103/bmid_harry-hole-policie-pLm-193103.jpg 5 3126 563

Harry Hole série

10. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy vyšetřovali. Všichni byli rovněž zavražděni, a to nanejvýš brutálním způsobem. Policie postrádá jakoukoli stopu, a navíc se musí obejít bez svého nejlepšího vyšetřovatele. V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje. Vydání 1.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Politi , 2013

Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Thriller? Áno. A od začiatku. Polícia ja skvelo napísaná a zápletka sa rozvíja na dva smery. Aké to nebudem prezrádzať a ako býva u Nesba zvykom neviete, ktorá varianta bude tá správna. Netušil som až do konca (takmer do konca), kto je vrahom. Najprv síce napätie v knihe je, len nie je Harry Hole. Kde? Kde je môj hlavný a obľúbený hrdina. To zistíte neskôr, len sa musíte prelúskať cez niekoľko desiatok strán. Ale aj tie desiatky strán bez neho vás poriadne vtiahnu do deja. A potom to začne mať ešte väčší spád. Knihu určite odporúčam.

PPardinio
17.04.2020 5 z 5

Jednoznačně jedna z nejlepších knih celé série s Harry Holem. Když nad tím tak přemýšlím, tak možná i ta nejlepší. Ne, určitě ta nejlepší (HH3 - HH10). V "Policii" bylo prostě úplně vše, co od detektivky očekávám (napětí, zvraty, matení a pohrávání si se čtenářem, zajímavé vedlejší linie, které mají své opodstatnění a nejsou jen zbytečnou omáčkou kolem, více potencionálních vrahů...). Na Nesbovi mám také rád, jak má propracované jednotlivé postavy, jak si s postavou hraje, jak nechá čtenáře s postavou srůst a pak najednou šmik a ta super postava, které člověk tak hrozně fandí, je prostě fuč. Což už tak fajn ale není. Tento díl byl ale tak strhující, že jsem neměl moč času daný zvrat rozdýchávat. Autor se v tom nepitval, prostě se jelo dál ve strhujícím tempu. Vrcholem pro mě byla tentokrát pasáž s Aunem, školou a zámkem na kolo. To jsem prostě hltal stránky a skoro nedýchal. Super!

JanaBalunova
15.04.2020 5 z 5

Já nevím, že vždycky všechno sežeru i s navijákem! A pokaždé sama sebe upozorňuji, že se musím více soustředit na čtení - vždyť už čtu desátou knihu v řadě! A je to tu zas! Kdo asi leží v nemocnici v kómatu?! Na čím pohřbu jsou?! Harry Hole přece nemůže být mrtvý! A to mám na začátku, v půlce pak zase na konci. Z "pohřbu" je najednou svatba - vždyť taky nikdo přece neříkal, že tam je rakev! Tahle knížka mě totálně odrovnala a nutno dodat, že kdybych náhodou četla knížky v jiném pořadí, měla bych v tom pěkný guláš. Zaplať pánbůh, alespoň v tomhle jsem důsledná :-D Jinak si tedy nemyslím, že je tak jednoduché uhádnout, kdo je vrah... Nesbo dobře skrývá motiv vraha a není tam moc indicií, aby se to dalo tak lehce uhodnout. Navíc se nám v téhle detektivce motá postava, která jaksi s ničím nesouvisí... Prozatím, protože (malý spoiler) pak se ta postava objeví v dalším díle...

IVANA143
14.04.2020 4 z 5

Veľmi dobre premyslený príbeh, napínavé konce kapitol, prekvapivé zvraty, krvavé opisy. Síce mám od Nesba prečítané len tri knihy (vrátane tejto), tieto znaky majú všetky tri spoločné. A mne tento štýl detektívok veľmi sedí. Čítanie Polície bolo pre mňa, ale ťažšie. Začiatok bol chaotický, príliš veľa postáv, príliš veľa mien, trvalo mi, než som sa do knihy začítala. Uznávam, možno to bolo tým, že som to čítala v angličtine.
Nesbove typické „hranie sa s čitateľom“, kedy vám podsunie myšlienku, navodí desivú atmosféru a následne ju úplne zvrtne, ma pri čítaní predošlých kníh veľmi bavilo. U Polície mi to prišlo už prehnané. Prestávalo to byť šokujúce, keď som vedela, že je to fígeľ a pravda bude inde. Predpokladám, že práve to viedlo k tomu, že som vraha a aj jeho motív uhádla. Myslím, že keby to bolo písané jednoduchšie, tak by parodoxne nebol vrah tak nápadný.
Každopádne, aj napriek mojím pár výčitkám, opäť skvelá detektívka od Nesba. A hodnotenie vysoké. :)

Marcela52
06.04.2020 5 z 5

Jak už tak u tohoto autora bývá, jde opět o velmi dobře propracovaný kriminální příběh. Nechybí napětí, dramatické zvraty a také nečekaná odhalení. Zpočátku to vypadá, že si s vraždami policistů bude muset bergenská policie poradit bez Harryho Holeho, ale nakonec se i on vloží do spletitého pátrání a opět unikne jen o vlásek, aby se konečně mohl oženit. Pro čtenáře určitě příjemná úleva, ale také překvapivé rozuzlení. Pro mě asi poslední setkání s tímto autorem, který rozhodně psát umí, ale toho násilí je u něj přeci jen příliš. Četla jsem od něho více příběhů a přiznám se, že kdyby neměl ty kulatiny, které se mi hodily do čtenářské výzvy, asi bych si tento thriller odpustila. Nebyl to rozhodně ztracený čas, ale také nic překvapivého...

Janadvorackova
31.03.2020 5 z 5

Pro mě pořád dobré. Příběh těsně navazuje na předchozí a na konci to vypadá, že ještě není všem kostlivcům ve skříni konec :). Trochu mi to tak přišlo.
Ke konci minulého dílu si utvoříte nějakou představu a polovinu následující knihy trvá, než autor svoje záměry vysvětlí. Navíc on má prostě neuvěřitelný talent pro fabulace.

Někdo zabíjí policisty, kteří nebyli v minulosti z nějakého důvodu schopni vyřešit případy znásilnění, pak také vraždy, nakonec několika vražd. A potom se v ohrožení ocitne i čtenář, protože poslouchá audio, zatímco by mě už dávno chrápat :).
Slabší povahy se při popisech nechutností možná trochu orosí, ale já mám nechutné, krvavé a rozblemclé detaily ráda, v detektivním žánru by se mi po nich snad i stýskalo :).

Rolada88
16.03.2020 3 z 5

Detektivka dobrá a moje první od toho to autora ale nebudu dávat plný počet hvězdiček . Protože mi strašně dlouho trvalo než jsem se do knihy začetl ze začátku mi vadilo norské jména a celkově jsem nebyl naladěnej na neustále odbyhání od hlavního děje v knize . Jak už sem psal je to zatím první kniha určitě se pustím do další ale po nějaké pauze dala mi docela zabrat a to jsem zvyklý číst tlusté špalky ale tohle byl průměrný kriminální případ který by se vešel do tří set stránek

EvikU.
10.03.2020 5 z 5

Možný SPOILER!!

Tuhle knihu zatím nevím jaký mám napsat komentář. To jak byl do 200 stránky Harry "jako" mrtvý. Říkala jsem si co s tím autor udělá. Když přece mrtvý nemá být. Trochu zmatená. Když Katrine vymyslela, že ho musejí exhumovat z hrobu, tak jsem si říkala, no to si snad už ale dělají pr.... No pak to docela hezky vysvětlili a zase to bylo super a musela jsem pořád číst.

A pak ke konci...vážně jsem byla jediná, kdo si na pár stránkách myslela, že jsou v kostele kvůli pohřbu Harryho a ne svatby?
No jiný díly byli pro mě lepší.. Ale jinak tyhle knihy s HH jsou fakt čtivý a všem doporučuji.

ThomasRiedel
27.02.2020 5 z 5

Ta kniha se mi líbí v příběhu četl jsem to v angličtině

ujira
27.02.2020 5 z 5

Jo Nesbøovi to píše a myslí stále excelentně. Kniha u které se člověk nenudí.

JanHrnecek
24.02.2020 5 z 5

Tak jen v rychlosti. Opět jsem litoval, že nedokážu číst pět řádků najednou, abych už konečně věděl další věci. Opět se o mě několikrát pokoušely mrákoty. Opět jsem přemýšlel nad knihou, když jsem ji zrovna nemohl číst. Nesbo mě opět pohltil.

Tereziee
21.02.2020 5 z 5

Tenhle díl byl opravdu jízda. Někdy jsem si říkala, že to už snad ten Nesbø nemyslí vážně. Několikrát během knihy, jsem zažila šok a téměř infarktové situace. I slzičky byly.

Každopádně celý případ byl promyšlený od začátku až do konce a popsán do těch největších detailů. Musím říct, že Policie docela dost konkuruje Sněhulákovi. Oba tyto díly byly prostě skvělý.

anca_h
12.02.2020 5 z 5

Sériový vrah s jasným cílem - potrestat policii. Milostná linka s Ráchel. Oleg a nevyřešený případ s drogami. A spoooustu dějových odboček. Za mě prozatím nejlepší kniha ze série s Harry Holem. Potencionálního vraha jsem si tipla tak v polovině a držela se domněnky, že je to skutečně on, což se mi nakonec po několika zaváhání skutečně potvrdilo. Autor umí skvěle odvést pozornost k jiným postavám.. Za mě prostě klobouk dolů, pět hvězdiček, a jdu na Žízeň.

SPOILER: Jsem jediná, kdo si až do poslední chvíle myslel, že na tom nemocničním pokoji leží Harry?

Terva
08.02.2020 5 z 5

Sériový vrah
je jako bílá velryba.
A sériový vrah policistů
je bílá velryba s růžovými puntíky.
Nenajdeš dva takové.

Toto je desátý příběh s hlavním hrdinou, svérázným detektivem Harry Holem.

Je vidět, že Nesbø neusnul na vavřínech a neustále mění zavedenou osnovu svých detektivních příběhů. Tam, kde by by čtenář očekával nějaké to opakování a zajeté koleje, spisovatel odbočí a přidá jiný aspekt nebo situaci, která zamíchá běžným dějem. Přidá pár novinek, nějakou tu jizvu navíc. V tomto případě přidal stereo vraždy a dost možná ještě víc. Přidal na brutalitě a napětí. Čtenář, který si je již jistý vrahem je zde několikrát vyveden z omylu. A ke konci příběhu zjistí, jaký je to vůl, vždyť to přeci bylo tak očividné. ...No, není to jednoduché.

Citát: Není to zvláštní, že člověk může ztratit něco tak zásadně lidského, jako je strach ze smrti?

Příběh je čtivý, opět je do toho trochu zapletena rodina kolem hlavního vyšetřovatele Hola, možná je tu i víc krve, i když by se to oproti Jablku z příběhu Levhart možná nezdálo, ale i to je překonáno. Zabijáckých zbraní je víc a čtenář tápe, která ke komu patří. Vraždy nejsou tak jednoznačné, ale situace na to ukazují, zbraně jsou jasné, jen je nejasná jejich historie, postavy umírají, protože se někomu něco nelíbí. Vrah jasně dává najevo své zhnusení a je jasné, že se před ničím nezastaví.

Citát: Nehoda? Tři rány nejsou nehoda, Harry!

Opět je to lepší, než předcházející příběhy. Nenudí to, divák je neustále ve střehu, situace se vyvíjejí. Četl jsem to celkem rychle na své poměry. Ono přeci jenom detektivka o síle šest seti stran už nějaký ten čas zabere. Byl to dobře strávený čas. Tyhle zamotané žánrové kriminálky mě v poslední době baví čím dál víc. Je to oddychové upustit od fantasy a sci-fi a pustit se do jiných krajů a mravů. Určitě tento příběh doporučuji. Jen bych poukázal, opět, na to, že v této sérii je pocit kvality zvyšován příběh od příběhu. Doporučím nováčkům číst od první knihy, pěkně popořadě a nenechat se odradit slabšími články této série.

Malá ochutnávka:
Razila si cestu k řidiči a k výstupním dvěřím. Slyšela už, jak brzdy slabě zaskřípaly. Došla k řidiči, ukázala mu služební průkaz, netrpělivě čekala. Zastavili s posledním trhnutím, stojícími pasažéry visícími na madlech to trhlo, dveře se rozlétly. Beáta se jediným skokem ocitla venku, oběhla tramvaj zpředu a utíkala po kolejích rozdělujících podélně silnici. Cítila, jak jí rosa z trávy promáčí slabé plátěné boty, viděla, jak se tramvaj rozjela, slyšela tichý stoupající zpěv kolejí, běžela ze všech sil......

Trochu mě překvapil hudební posun Harryho Hola. Zatím, co si ho pamatuji jako fandu Slipknot, Slayer a podobných skupin, v tomto příběhu mě celkem zklamal. Ne, nebudu kvůli tomu dávat o hvězdu méně (i když jsem o tom uvažoval), ale věřte, že poslouchat Bon Iver je strašný vopruz a při delším poslechu bych měl chuť i brutálně vraždit. Jako „tématické“ bych nazval Olegův výběr starých Holeho desek. V jedné fázi si totiž pouští Talking Heads a jejich super song Psycho Killer. Jo, to už je opravdu tématické...hmmm.

Citát: Neměla žádné bohy, k nímž by se mohla pomodlit.

Díky Nesbøvi jsem také poznal člověka, který se jmenuje Stephen Krogman. Až do přečtení Policie, jsem vůbec netušil, že žije člověk, který udělal na tetrisu světový rekord 1 648 905 bodů!!! Sakra, já na tetrisu udělám sotva 20 000 :( Rekordy také láme společnost Zlín, která poslušně na konec knihy zařadila „slovník cizích slov a vět“ Děkujeme. Jen malou poznámku k překladatelce Kateřině Krištůfkové, slovo nebo slovní spojení „do prčic“ stoprocentně v Norsku neznají. Nevím jak v originále, ale troufnu si říci, že Nesbø použil slovo „paska“, nebo spojení „dritt fealen“ což znamená něco jako do prdele. Prčice máme jen tady u nás v Čechách.

Citát: Jak závažný otřes mozku může mít někdo, kdo nemá mozek?

MilanCFC
04.02.2020 5 z 5

Slušná policejní řezničina, až docela nekompromisní. Ovšem vynikající. Těch prvních 10 dílů jsem četl až po letech od vydání, takže jsem nemusel čekat na vydání dílu dalšího a mohl se do toho naprosto a zcela ponořit. A byl to zážitek.

Pajule
02.02.2020 3 z 5

Kniha se mi libila, jako zatim vse od Nesbøho, jen me trochu mrzelo, ze jsem uz zhruba v polovine tusila, kdo je vrah. Libil se mi ale konec, ktery rozvinul dalsi pribeh a pocit, ze dalsi dil HH musim mit nejlepe hned...

mataj
16.01.2020 5 z 5

Další výborná kniha v sérii HH. Napínavá, čtivá, děj měl spád. Tentokrát jsem byla překvapená rozuzlením, jelikož jsem pořád měnila "svého" podezřelého. Byla jsem maximálně spokojena a těším se na "Žízeň".

Barry013
16.01.2020 2 z 5

Pozor možný SPOILER! Bohužel ne... Bohužel nemohu sdílet podobné nadšení, jako většina zde komentujících, podobně jako u Sněhuláka. Začátek byl pro mě slibný, závěr upadl do roviny slátanin. Není to vyloženě špatné, ale je to Nesbo a od toho prostě čekám více. Zprvu se zdálo, že mnou prostoupí temnota a strach, ale již za půlkou byla takto nastolená atmosféra vytvářena až tak moc na sílu, že mi to přišlo místy až úsměvné. Harry je pořád skvělý, stále je tou postavou, která mi snad nebude nikdy protivná, stále mě baví. Řekněme si však na rovinu, opravdu je pro někoho uvěřitelné, že po všem, co se stalo v předešlém dílu, je schopný v sobě vše potlačit a přepnout na milujícího skoro otce? Za mě tedy celkově nedobré, ale mám v sobě víru... Víru, že následující díl Žízeň, bude konečně to, na co čekám marně už od Levharta a to díky tomu, že by měla dostat ještě větší prostor snad nejtemnější postava, která se zatím v sérii HH objevila a to V.G. :-)

Taj-ka
13.01.2020 3 z 5

Strávila jsem s touhle knížkou (a chřipkou) týden v posteli. Možná toho od mého nejoblíbenějšího autora očekávám moc, ale v téhle knížce jsem poprvé začala vníma ta opakující se schémata z jiných knih. To bylo dost otravné. Navíc mi přijde, že se zvyšuje výskyt "zbytečně strašících" scén (typu zaslechl zavrzání, měl pocit, že není sám..), což mi navozuje infarkt. Ale pořád obdivuju spád a jazyk a napínavost kvůli kterým to nepřestanu číst.

esterkucerova
08.01.2020 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila, asi to bylo zapříčiněno absencí Harryho, nicméně pak jsem se do děje dostala a jako vždy mě moc bavil, ke konci jsem jen hltala každé další slovo.
Skvělý příběh, zápletky jako vždy geniální, děj pěkne plyne, Harry zase přežije vlastní smrt a vypadá to, že možná najde i trochu toho štěstí, ale s vraždou posledního policisty mě teda Nesbo pěkně naštval...
4,5/5*

norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960