Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113168/pentagram-113168.jpg 4 3718 490

Harry Hole série

Kniha Pentagram je pátou v sérii případů svérázného detektiva Harryho Holea. V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole - opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu - zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko...a... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Marekors , 2003

vaili
20.06.2014 5 z 5

Tak k této HH už nemám naprosto žádné výhrady skvělá od začátku do konce :)

St. Jimmy
04.06.2014 4 z 5

Celý Pentagram lze vystihnout jedním slovem: strhující! Tohle je přesně ten druh detektivky, který chytí a nepustí, nenechá vydechnout ani na minutu. I když jsem se autora v duchu ptal, zda má v úmyslu vůbec zvolnit tempo, odpovědí by mi vždy bylo jednoznačné imaginární zavrtění hlavou. Zkrátka to má spád a Harryho si snad každý zamiluje, i když je to takový ochlasta a pobuda (trochu mi chvílemi připomínal Willise z Posledního skauta, nevím proč). Když už jsme u těch filmů… jo. Z Pentagramu by byl excelentní thriller. Některé scény Nesbø popsal tak skvěle, že jsem děj měl přímo před očima, jako bych sledoval kriminálku.

Katschka
23.05.2014 5 z 5

Harry Hole je prostě borec, každá kniha lepší a lepší!

Alca007
10.05.2014 5 z 5

Opět výborná knížka s Harry Holem.
těším se na další díly.

doporučím jen to co ostatní, pokud začínáte začněte první dílem.
Knížky na sebe nepřímo navazují a je to velká škoda vědět dopředu
co se stane.

KattyV.
22.04.2014 5 z 5

Moje třetí kniha od Nesba a budu se opakovat - výborná, skvěle promyšlená detektivka...
Nevím, co víc napsat...možná jen by ten Harry mohl přestat tolik chlastat. :-)

amcb
21.04.2014 5 z 5

Výborné čtení, od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Jo Nesbo a jeho Harry Hole mě baví, i když kolikrát jsem při čtení silně nervozní ze všech záludností, které Nesbo pro Harryho vymyslí. Knihy čtu postupně, jak vycházely v originále a líbí se mi čím dál víc.

astroweb
13.04.2014 5 z 5

Vzrušující, inteligentní, dosti složité, ale v tom nejlepším slova smyslu.

mechulka
11.04.2014 5 z 5

nemůžu si pomoc ale kvalitou se blíží července, fakt dobrá kniha

Yetti
21.03.2014 2 z 5

Sice jsem se od knihy - podobně jako od křížovky - nemohl odtrhnout, dokud jsem neměl tajenku vyluštěnou (což jsem měl už asi ve dvou třetinách), ale nakonec jsem měl stejně jako u příliš dlouhé křížovky pocit ztraceného času. Na Nesboovi není nic originálního, všechny jeho motivy od věčně opilého detektiva, přes jeho rozvrácený osobní život, padoušského kolegu (je zajímavé, že si žádná z postav knihy nepoloží otázku, kde vzal komisař kriminálky na drahé rolexky), reminiscence na německou okupaci až po "schování" jedné vraždy do celé série, jsou ve světové krimi už mockrát omleté, takže za původní považuji snad jen ten poněkud nechutný trik s uschováním prstu v.... No, řeč je o detektivce, tak radši nebudu prozrazovat vše. Pro mě lehce pod průměrem...

allebra
21.03.2014 5 z 5

Další skvělý příběh detektiva Harryho Holeho, nemohla jsem se od knihy odpoutat.

kloin
19.03.2014 5 z 5

Tak tímto dílem jsem se dostal do pořadí dílů. Po předchozím dílu mě tento díl oslovil. jdu na další díl.

adorjas
17.03.2014 2 z 5

Jo Nesbø nie je pre mňa až také haló, ale túto knihu beriem ako pohodové čítanie na zimný večer, ktoré človek zhltne za pár hodín. Ps. Mala som pocit, že je tam zopár nezrovnalostí až prekombinovania...

Lindulinek
14.03.2014 4 z 5

Kniha po obsahové stránce super, zápletka bezvadná a závěrečné vysvětlení nemá chybu. Jednu hvězdičku odebírám za hlavního hrdinu, na kterého si nemohu zatím zvyknout a jehož chování a povaha mi vadí :-)

VladkaBU
11.03.2014 5 z 5

... po Levhartovi a Sněhulákovi další pěkný čtivý příběh, bez nezajímavých pasáží.

DejnaDee
03.03.2014 4 z 5

S chutí přečteno, dá se říci, že skoro jedním dechem, zatím asi nejlepší co jsem od Jo Nesbø četla. Pocitu jisté překombinovanosti v závěru jeho detektivek se však nemohu zbavit.

wooloong
24.02.2014 5 z 5

Podstatně lepší než předchozí Nemesis. Potěšilo mě umístění části děje do Prahy a měla jsem z dílčích popisů místa dojem, že v ní musel pan Nesbo strávit nějaký čas a že se mu dostala pod kůži. Co se týče pointy s pentagramem, tuším, že jeden díl nějaké té odpolední detektivky (Komisař Rex ?) ji použil taky. Ovšem co bylo dřív? Rex nebo Hole? Vypořádání se s Princem mi přišlo adekvátní, beztak by se z toho ten holomek jinak zase šikovně vykroutil!

mikesh
15.02.2014 4 z 5

po Snehulakovi druhy nejlepsi dil

Moňa69
13.02.2014 2 z 5

Já nevím, musím Nesbovi dát ještě šanci.

anoti
06.02.2014 5 z 5

Harry Hole opět nahání zločince a jako vždy exceluje a to i přesto, že při řešení případu je ještě víc ponořený v alkoholu než kdy jindy.Částečný děj týkající se naší zemičky české mě jen mile překvapil.Co do kvality "například" sněhuláka trochu slabší kousek, ale kniha se mi stejně četla lehce a s napětím, dokonce jsem poprvé až do závěru knihy neodhalila vraha, což se mi u tohoto spisovatele stalo poprvé.

Manyna
05.02.2014 4 z 5

Ač slabší než Sněnulák, přesto velice zdařilá kniha.