Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2134 497

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

iva3682
30.01.2020 5 z 5

Opět super

Phyl
30.01.2020 4 z 5

Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejhorší hřích, protože vobtáhl ženu, kterou miloval někdo jiný. Chtěl ho zabít. Místo toho zabil ženu, kterou miloval. Obviněn z vraždy nyní projíždí krajinou. Psanec, který loví psance. Lovec lidí. Odpadlík. tu tuuuu tuu

Avila
30.01.2020 5 z 5

Uff... tak tohle bylo zas něco... Vždy s dalším dílem ze série HH si říkám že už Nesbø přeci nemůže vymyslet lepší a více zamotaný příběh. A on to zase dokázal a předčil sám sebe... Ani chvilku jsem si při čtení nevydechla, prostě paráda. Doporučuji
A vzhledem k tomu že konce je opět otevřen tak doufám že se můžeme těšit na další pokračování.

mina_harker
28.01.2020 4 z 5

Jednu hvězdičku navíc přidávám za překvapivého vraha, jinak mě tato kniha nebavila tolik, jako jiné ze série. Méně napínavé, místy předvídatelné (Harryho "záblesky").

hel-ca
28.01.2020

Paráda, četlo se to samo.Nesba můžu, nezklamal opět.

Nelasek
28.01.2020 5 z 5

Nesbo opět nezklamal, prostě pecka.

raty
27.01.2020 5 z 5

Sakra, Jo. Zase jste to dokázal. Na začátku jsem si říkala, že tohle bude asi průšvih. Ale opět mě dostal neskutečně propletený příběh, který celou dobu balancuje na hraně (nebo spíš na ostří nože?) Na konci do sebe vše zapadlo tak, že mi z toho spadla čelist. Přes pár drobných výhrad dávám plný počet a těším se, až se dozvím, co Harrymu padlo....

Markushka
27.01.2020 4 z 5

Moc jsem se těšila a vcelku mé očekávání bylo naplněno, nicméně část děje pro mě byla celkem předvídatelná - to ale nemluvím o šokujícím a málo uvěřitelném rozuzlení. Vyzdvihla bych úplný začátek knihy (starý muž sledující televizi). A jsem opravdu zvědavá na další díl a moc moc si přeji pro Harryho nějaký zajímavý odosobněný případ.

Mahuleno
27.01.2020 5 z 5

Podle mne nejlepší Nesbö – přesněji řečeno, nejlepší z toho, co jsem od něj četl.
Harry Hole v nezvyklé roli. Obraz skutečné bolesti Harryho nad ztrátou Ráchel je v knize skvěle vymalován.
„Harry zavřel oči a sevřel čelisti tak pevně, až se mu připadalo, že mu rupnou stoličky. Proč ses jenom objevila a učinila mě tak osamělým? Na zahnání této bolesti nebylo na světě dost alkoholu.“
Ovšem z alkoholového deliria - rauše – se Harrymu začínají vynořovat matné a neurčité vzpomínky na osudný den. Myšlenkovým dokončováním jejich fragmentů narůstá Harrymu krutá a děsivá představa možného průběhu.
Začíná se rozvíjet komplikovaný, nicméně bravurně vystavěný příběh vraždy Ráchel. Nesbö nabídne postupně řadu podezřelých, včetně morbidní postavy „rozsévače“, jak se sám nazývá, Sveina Finneho. Způsobem, který i nadále udržuje čtenáře v napětí.
I zdánlivě vedlejší příběhy podporují v dalším ději celý příběh a jeho stavbu, např Roar Bohr, Kaja Sollnesová – jejich sezení u psychiatra Madsena je fantastickým náhledem do psychiky člověka, poznamenané mimořádným zážitkem, událostí a vlivem stresového prostředí.
A posléze objasnění motivace skutečného vraha je sice poměrně dlouhé, ale naprosto vyčerpávající.
Všechno v knize do sebe zapadá, úžasně vystavěný příběh.
Do napínavého thrilleru vkládá Nesbö i filosofické úvahy (Harryho vzpomínky na dědečka při rozhovoru s Olegem):
„Právě proto lidé, kteří dosáhli takzvaného úspěchu a po nichž se chce, aby o něm vyprávěli, s oblibou říkají, že si od mala šli za svým snem – v jednotném čísle – a že se jim právě tenhle sen splnil. A jistě to míní upřímně. Nepochybně jen zapomněli na ostatní sny, na ty, které nepřiživovali, které zeslábly a zmizely. Kdoví, jestli bychom si nesmyslného chaosu životních náhod byli lépe vědomi, kdybychom si místo psaní autobiografií zapisovali svá proroctví, své představy o tom, jak se naše životy vyvinou. Zapomínali bychom na ně a později v životě je zas vytahovali a zjišťovali, o čem jsme skutečně snili.“
Doporučuji k přečtení!

Vesina
26.01.2020 5 z 5

No do prd**** !! Za mě nejlepší kniha z celé série HH !! A to jsem si myslela, že vím .... vůbec !! A ten závěr ?? Tohle si prostě musíte přečíst !!

Bar16
26.01.2020 5 z 5

K tomuhle nemám co napsat. Pokud jste ještě nečetli sérii Harry Hole, doporučuji od prvního dílu postupně. Jen si hezky zamilujte všechny ty postavy jako my ostatní. Za mě jeden z nejlepších dílů. Ufff. Jdu to vstřebat.

nadali
26.01.2020 4 z 5

Jestli někdy nemůžu přestat číst, není to moje vina, ale vina Jo. A jestli nás, věrné čtenáře, chtěl naštvat, tak se mi to povedlo skvěle. Na pointu příběhu jsem doslova čuměla jako puk. Herry už by usnout a spát. Doufám, že to tak zůstane.

estrellka
24.01.2020 5 z 5

Napínavý děj, nečekaný závěr.. paráda - jak jinak :)

lofasovec
21.01.2020 4 z 5

Podmanivá predikce jednoznačnosti a tajemost mezi definicí, příznivostí a uceleností je zde přítomna na většině rovinách elemetárního schématického strukruralismu a tvoří téměř výjimečné kolosálně despotické dílo. Nicméně nelze se vyhnout určitému opakovacímu vzorci ve spisovatelské anarchistické detoxikaci. Proto hvězda dolů.

HanaNov
21.01.2020 5 z 5

Tak tohle byla vážně jízda, Nesbo je fakt mistr fabulací, protože tohle vymyslet.. UF..

Pozor SPOILERY! Těm se asi nedokážu vyhnout, protože Nůž jinak nejde popsat a už vůbec ne vydýchat.
1. Zabít hned na začátku Ráchel, TU Ráchel - tak to je síla sama o sobě - Jak tohle mohl Nesbo udělat?
2. Linka se Sveinem Finnem nás měla hned od začátku svést na vedlejší kolej, protože bylo jasné, že podle závěru předchozí knihy budou všichni očekávat, že vrahem v další knize bude právě on - Jak mazané!
3. Udělat ze samotného Harryho hlavního podezřelého, který vlastně vyšetřuje sám sebe - Jak geniální!
4. Proplést tolik osudů (Bohr, Kaja, Svein) jak v minulosti, tak v přítomnosti, aniž by to všechno působilo vykonstruovaně - Jak rafinované!
5. Udělat vraha z postavy, se kterou čtenář už něco prožil, které věří a která je naprosto samozřejmou a neodmyslitelnou součástí příběhů o HH, to přece boří veškeré hranice a naše (čtenářské a fandovské) jistoty!!!

Nesbo opět dokázal, že je mistr budování napětí a složitých konstrukcí, které ale ve výsledku vůbec nevyznívají uměle a šroubovaně. Bravurně pracuje se čtenářem, kterého si doslova povodí za nos, a já se těším na další příběh, protože se tam nabízí hned dva podivné charaktery s vazbou na Harryho (Kaja a Alexandra - KDO je tedy její otec?).

To, co mi u HH vadí, je jeho alkoholická rovina, ale tady ji asi - určitě odpustím, protože všecko ostatní bylo parádní:)

Wyder
19.01.2020 5 z 5

Tak já musím tentokrát jen chválit. Dobrý dvě třetiny knihy jsem si myslel, že vím, kdo je vrah a nakonec jsem zůstal opravdu překvapen. Pro mě jeden z nejlepších dílů série.

katka0956
18.01.2020 5 z 5

Od začátku jsem si říkala, že vím vraha i motiv. Dokonce jsem si v půlce říkala, že nemá cenu knihu dočítat, ale napínavý děj mi nedovolil knihu odložit a opustit. Nakonec jsem moc ráda že jsem knihu přečetla. Byla jsem úplně vedle z absolutně nečekaného konce!!

Peťulka3
18.01.2020 5 z 5

Zase absolutní paráda. Prostě Nesbo to umí. Doufám,že se dočkáme dalšího HH.

jiri3644
18.01.2020 5 z 5

Moje druhá Nesbova kniha. Po vampiristovi, který mi v druhé polovině přišel snad až příliš vleklý, je Nůž naprostá bomba. Neustálé převraty, děj je super plynuly a napínavý. Fantastická volba, jednoznačně 5/5

zuzana4587
17.01.2020 5 z 5

Myslela jsem si, jak se všichni ti Keplerove, Olsenove a další Nesboemu vyrovnají. Nevyrovnaji. Nůž je nejlepší knihou celé série, tak skvěle promyšlený. Doufám, že se s Harrym ještě někdy setkám. Dala bych i 10*, kdyby to šlo.

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960