Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69463/bmid_nemesis-saO-69463.jpg 4 4104 572

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lonnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté "okno" a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

konicekbily
14.06.2015 5 z 5

Opět napsáno skvěle.

Ivan F
11.06.2015 4 z 5

Dobrá kniha, ale nie natoľko dobrá, ako predchádzajúci diel Zrada a nasledujúci diel Diablova hviezda. Prečo? Pretože príliš okato bolo poukázané na to, kto je vlastne vrah a to by sa nemalo spisovateľom detektívok stávať, hoci Nesbo poctivo odvádza pozornosť vždy iným smerom. :-)

Barry013
07.06.2015 3 z 5

Předem bych chtěl podotknout, že sérii HH čtu popořadě a nesouhlasím s názory, že to není potřeba. Pokud čte někdo na přeskáčku, nemůže se divit, že se ztrácí ve jménech, odkazech na jiné případy z minulosti a motivech hlavních postav...
Nemesis není špatný díl této série, čte se opět dobře, bohužel však oba případy nebyly tak tvrdými oříšky, jak by se mohlo zprvu zdát, a tak jsem je rozlouskl celkem snadno a příliš brzy, což je u tohoto žánru samozřejmě krajně nežádoucí. Nápady dobré, pro mě však celkem průhledné. Autor se snaží stále kličkovat a odvádět čtenářovu pozornost od toho co je zjevné a tím ho vést špatným směrem, u mě to však nezabralo. 79%
Předešlá Červenka pro mě byla určitě lepší, dokonce se mi o něco více líbil i druhý díl Švábi.

Katuska88
02.06.2015 5 z 5

Myslím, že podstatnou věcí pro to, aby se HH stal vašim oblíbencem, je čtení jeho série po pořádku.
Já začínám autorovi i jeho hrdinovi přicházet na chuť postupně a postupně mu propadám.
Tato kniha pro mne byla opět zážitkem plným napětí a příjemného počtení. Vraha jsem chvíli tušila a pak už jsem byla přesvědčená o tom, že je to někdo jiný, nakonec jsem byla a zároveň nebyla překvapená.
Mrzí mne pouze to, že ještě pořád na své skutky nedoplatil náš oblíbenec "David Hasselhoff" a Ellen zatím zůstala nepomstěná.
Oblíbila jsem si Beátu, doufám, že o ní ještě uslyším.

alabra
31.05.2015 5 z 5

Opět skvělé téma, spravedlnost a jedním dechem i pomsta. Autor tentokrát blíže pohlíží na romské etnikum, jejich zvláštní morální kodex, smysl pro čest a víru v osud, to vše pod taktovkou Herryho. Kdo nečte sérii popořádku, má problémy se jmény, nechápe odkazy na předchozí případy, nic mu neříkají jména, která se objevila už dříve. Zdařilá část série.

evice
21.05.2015 3 z 5

Naprosto se ztotožňuji s názory ostatních čtenářů, kteří knihu četli jako první od tohoto autora. Také jsem se ztrácela ve jménech, nemohla jsem se začíst a nakonec jsem knihu ani nedočetla, protože jsem ji musela vrátit do knihovny...

rubit
10.05.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, dokonce více, než novější Přízrak. A k tomuto dílu musím podotknout, že jsem na konci knihy byla v úžasu, protože jsem vůbec nedokázala odhadnou vraha u případu Anny Betsenové a a dost mě to překvapilo :-)

FMMMM
04.05.2015 3 z 5

Má první a poslední zakoupená kniha Nesba, takovéto průměrné detektivky píší skoro v každé větší zemi... Dobré čtení, ale že bych autora přednostně vyhledával, to ne.

misha006
30.04.2015 5 z 5

Opět výborná kniha. Zde jsem, ale na rozdíl od ostatních knih série tušila, jak to dopadne.

radus
28.04.2015 3 z 5

Moje první knížka od tohoto autora a myslím, že na dlouho poslední. Neříkám, že to bylo špatné čtení, ale já jsem se v tom docela ztrácela a nemohla se pořádně začíst. Možná jsem měla začít od prvního dílu a bylo by to jiné, ale takhle mě bavily jen pasáže s Harrym a zbytek byl pro mě šílená směsice jmen :-)

Phyl
16.04.2015 4 z 5

Nebezpečný drsňák Hery, zní to jenom podobně, není to Klint Istvud, není tedy vyzbrojen magnumem 44., ale tupým pohledem po několika panácích Jima Beama, opět pátrá po vrazích, lupičích a vlastním dni, který se mu skryl do temnoty prochlastané noci. Zní to poutavě, ale taky jako staré dobré dežaví o tom, jak se opět dokáže jeden nekompromisní drsoň zahrabat do sraček, a zase se z nich dostat, a přitom se nechat několikrát svést na scestí, které je plné falešností, a ještě ke všemu mást všechny kolem sebe. Navíc jako přidaná hodnota je kolaborace s hlavním taťkou zlounem, který je velký mudrc, celého zvířatkového gangu, a přitom skvěle odkrývá frašku, která na něj byla sehrána, aniž by věděl, že odkrývá frašku. Frašku, kterou vede již delší dobu všemi milovaný a neuvěřitelný David Házlhof a jeho neodolatelný úsměv. Tleskám. Už se nemohu dočkat pokračování, když byl konec tak skvěle otevřen, stejně jako posledně. Neuvěřitelné, že mě to i přes to neskutečné množství kopírujících se záležitostí z minula uspokojit a já se mohl opět v klidku ukájet na těle i duchu. A to mně dokáže zahřát na srdci a rozproudit krev správným směrem.

Iva B.
15.04.2015 5 z 5

Napínavé až do posledního písmenka!!!

čef
15.04.2015 5 z 5

Z pohledu fanouška Harryho Holea opět vynikající detektivka. Opět se nešťastný detektiv zakousne do případu a nepustí dokud vše neobjasní. Cestou se opět hodně ušpiní, opije, mnohokráte se také zmýlí, naštve svoje kolegy a nadřízené, pro které je hlavně potížista a ještě pro jiné úhlavní nepřítel.
Mnohobarevná story, která naprosto jistě zaujme nejenom fanoušky detektivek jako jsem já, ale i jiné fajnšmekry.

tatruszka
07.04.2015 4 z 5

Musím říct, že jsem byla docela zklamaná, že se nevyřešil Ellenin případ. Samotný příběh byl podle mě dobrý, zápletka se mi líbila i když mě její rozuzlení zase až tak nepřekvapilo, tím pádem ani nezaujalo. Ale samozřejmě za autorův skvělý styl dávám 4 hvězdy.

Endy17
07.04.2015 4 z 5

Moulin, Schimanski, Magnum - k těmhle detektivům Harry Hole rozhodně nepatří. A nehodí se ani k sympatickým Kojakovi nebo Colombovi. V realitě by to byl asi nepříjemný patron, přesto z něj Nesbo dokázal vytvořit populární literární postavu. Zápletka příběhu mi připadne místy složitá až překombinovaná, ale knížka je výborně čtivá, jako většina autorových děl. Nemám moc rád Harryho - ale mám rád Nesba.

tommydub
02.04.2015

Hezké čtení

tereza2317
01.04.2015 3 z 5

3,5 hvězdy - poslouchala jsem jako mluvené slovo. Bavilo mě to, ale chvílema jsem se ztrácela a některé věci mi unikaly. Ale zajímavý závěr. Dílo Lovci hlav mi přišlo mnohem lepší. Ale určitě dám šanci dalším dílům ze série. Jako mluvené slovo (mimochodem audiokniha roku 2013) musím ocenit namluvení a všechny zvuky v pozadí. To se povedlo!

Bl@z@
24.03.2015

O Nesbovi jako autorovi jsem věděl již nějakou dobu a mnohdy mi byl doporučován k přečtení. Sáhl jsem po jeho knize nicméně az vcelku nedávno a nutno podotknout, že to chyba rozhodně nebyla. :)

Kikty
20.03.2015 5 z 5

Po Sněhulákovi moje moje druhá nejoblíbenější Holeovka.
Boží, boží, boží.

Any21
17.03.2015 5 z 5

Opět velmi čtivé. Naprosto neočekávaný konec.