Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3863 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

Páájinka
20.03.2021 5 z 5

Audiokniha. Tenhle díl se mi líbil ještě víc než předchozí. Zajímá mě druhá světová válka a byl to zajímavý pohled na norskou historii, na trestání tzv. zrádců. Svět prostě není černobílý, o tom se neustále přesvědčuju. Harry okouzlující alkoholik jako vždy. Halvorsen se mi taky zamlouvá.

wullcann38
18.03.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha.
První kniha kde se objeví Ráchel,Oleg a Halvorsen.

andy_nejedla
11.03.2021 5 z 5

Tahle detektivka byla skvělá, napínavá, nepředvídatelná! Přečteno jedním dechem během dvou dní a už teď se těším, až si přečtu další díl HH.

katst
01.03.2021 4 z 5

Tento díl se mi líbil o dost víc než předchozí. Promyšlené, napínavé, čtivé.
Krimi kniha tak, jak si představuji a jak mě baví.

Kami33
18.02.2021 5 z 5

Nemá cenu přidávat další komentáře, protože většinu z toho, co bych mohla ke knize říci, je zde už napsáno. A nutno dodat, že moc pěkně. Takže ve zkratce: skvělý příběh, čtivost, překvapení, prolínání s minulostí a perfektní sympaťák Harry Hole. Prostě super

Ivanka83
31.01.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka. Za mě zatím nejlepší díl. Baví mě knihy, kde se prolíná přítomnost s minulostí. A ještě když je to tak čtivě napsané.
Z vyprávění z války jsem pojala podezření na pachatele. Ovšem v průběhu jsem několikrát změnila názor a v závěru se vše vrátilo k mému prvnímu typu.
Těším se na pokračování a doufám že v dalším díle odhalí Harry Prince. Ten mě neskutečně štve. Hlavně kvůli Ellen.
Za mě plný počet a doporučení.

JiMi017
30.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od Jo Nesbo, dostal jsem ji kdysi jako dárek. Věděl jsem že Nesbo píše drsné detektivky. Červenku jsem začal číst se zájmem a netušil jsem co mě čeká. Válečná tematika je mi blízká, tak mě děj rychle vtáhl, příběhem z fronty u Lenigradu. Zároveň děj v současnosti se začal pěkně vyvíjet a kniha mě pohltila. Skvělý příběh, kdy se prolíná současnost s dějěm z 2.světové války. Více příběhů se postupně prolíná a nepustí vás od dějě. Konec knihy vrcholí odhalením celé pravdy a zároveň Vás nutí znát pokračování dalšího vývoje života, vztahu Harryho Hola a odhalení Prince. Takže Nesbo vás připravuje na další knihu. Neřekl by jsem, že příběh je brutální, jak někteří píšou o jeho detektivkách, tohle vychází z historických události a situace, která byla v Norsku. Hodně pěkná kniha a doporučuji k četbě.

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Prvý krát (a určite nie naposledy) čo dávam Nesbovi plný počet. Skvelý príbeh, vojnová dejová línia super, len tak ďalej.

Neřeknu
27.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Většina z nás,má na sklonku života pocit,že je tu třeba po sobě něco zanechat a vyrovnat účty. Průšvih ale nastane,pokud se vám do toho začne motat Harry Hole. Můj nejoblíbenější příležitostný alkoholik prostě nepřestane,dokud nezničí vaše životní plány,sny a nezprzní člena vaší rodiny s humorem jemu vlastním. A prosba na závěr.Jo Nesbo,nesmíš přestat psát dřív,než zemřu,jinak si taky koupím pušku :)

svetlana987
16.01.2021 4 z 5

Můj první Nesbo díky Čtenářské výzvě 2020. Skvělá kniha pro mě především od 2. poloviny, kdy jsem se konečně zorientovala v postavách :) Pak už jsem ji prostě nemohla doložit. Skvělý kousek.

8776
09.01.2021 5 z 5

Zatiaľ najlepšie, čo som zo série čítal. Asi vďaka paralelnému príbehu z vojny.
Občas sa však v krimi nájdu logické chyby, ktoré ma dosť vytáčajú.
SPOILER:
Prečo Harry nešiel po identite Princa? A prečo mu kolegyňa nepovedala do odkazu aspoň základné info, keď vedela, že je v nebezpečí?

martini.ce
31.12.2020 5 z 5

Přečteno v rámci opakování, HH od začátku do konce, pěkně popořadě :) Výborný díl. Harry, Ellen, poprvé Rachel a Oleg. Ožívá dávná válečná historie. Plný počet hvězd.

Mr.Donut
26.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Můj první Nesbo a musím říct, že takový masakr jsem nečekal. Trochu se mi pletla jména postav, asi proto, že 1) nejsem na norská jména zvyklý a 2) postavy jsou někdy oslovovány jen křestním nebo jen příjmením, což je ale asi nevyhnutelné (své přátele taky neoslovuji celým jménem).

Spoiler:
Vytkl bych snad "divné" chování Ellen, kdy v jasném ohrožení života vyrazí temnými uličkami k příteli (proč nezavolá někomu jinému než Harrymu? proč se nezamkne doma?). Také nechápu Harryho, který místo jednoduchého telefonátu kolegovi jede hollywoodsky divoce skrz celé město, aby mu oznámil, že se chystá atentát.

Jsou to ale vše věci, které rád přehlédnu vzhledem k úžasné čtivosti a stále se zvyšujícímu napětí skvěle vymyšleného a zamotaného děje.

koepster
17.11.2020 5 z 5

Po prvních dílech je u této knihy konečně výrazně znát kvalitativní vzestup. Velice oceňuji autora, že dokázal perfektně skloubit dvě dějové linie, z nichž jedna se odehrává v přítomnosti, a druhá v minulosti - za druhé světové války. Právě ta je klíčová k celkovému pochopení děje. Velice se mi líbila také romantická část příběhu, která alkoholika Harryho zobrazuje v trochu pozitivnějším světle.

klaritkaa
13.11.2020 5 z 5

Velmi chytlavá kniha. Pokračování života Harryho a další zapeklitý případ.

Anet2106
08.11.2020 4 z 5

Nejprve jsem si myslela, že se mi kniha nebude líbit, protože nejsem příliš velký fanoušek válečné tématiky. Každopádně kniha mě chytla, kdo je vrah jsem vůbec nečekala. Část příběhu ale není uzavřena, tam doufám, že se uzavře v dalších dílech.

Blondebookdevil
02.11.2020 4 z 5

Ve 3. díle ze série HH jsem měla problém se začíst, množství postav ani pasáže z války mé dezorientovanosti vůbec nepomáhaly. Po půlce se to ale zlepšilo - poprvé se na scéně objevila tajemná kráska Ráchel a Harry zde až na pár piv zůstával překvapivě střízlivý a jemný. Jeho parťačku Ellen si myslím všichni za tu krátkou dobu oblíbili. Jako vždy v tom trochu hrála politika a prohřešky z minulosti, nicméně finální rozuzlení s falešnými identitami mě dostalo a bavilo.

jefff
29.10.2020 3 z 5

Červenka mě bavila, nutila číst a zajímalo mě celé rozuzlení. Ale po dočtení jsem zrovna euforický pocit neměl. Slušný příběh, zarputilý Hole, ale Nesbo má i lepší kusy.

Tracyenka
18.10.2020 4 z 5

Třetí díl série o HH mě bavil zase o trochu víc než díly předchozí. Zápletka a celý námět skvěle vymyšlené, jen občas přišly stránky, které mě nudily, mnohdy zbytečné popisování nepodstatných událostí, ale jinak je celý příběh hodně čtivý. Na začátku je hodně jmen, která si nejsem schopná zapamatovat, takže jsem se občas musela vracet, abych pochopila souvislosti, ale potom už příběh dostal celkem rychlý spád. Jsem zvědavá, jak budou v dalších dílech pokračovat nevyřešené záležitosti.

martinka1751
04.10.2020 5 z 5

Jako ze začátku jsem se dost ztrácela ve jménech ale pak to bylo super a velice rychle se to četlo .... Kniha je podle mě nejlepší rozhodně ke konci, nemohla jsem se odtrhnout a vůbec by mě nenapadlo, že to dopadne tak jak to dopadlo :D