Poslední kojot

Poslední kojot https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21444/bmid_posledni-kojot-PWt-21444.jpg 4 230 44

Další z úspěšné řady detektivek, vycházejících z tradic americké tvrdé školy. Hlavním hrdinou příběhu je samozřejmě opět losangeleský policista Harry Bosch. Tentokrát se s ním střetáme v době, kdy je jeho život nad propastí. Opustila ho přítelkyně, jeho byt je po zemětřesení neobyvatelný a po napadení velitele musel navíc odevzdat svůj odznak detektiva. Nadbytek volného času se Harry rozhodne vyřešit tím, že na vlastní pěst znovu prošetří pětatřicet let starý případ: případ vraždy své matky. Během tajného pátrání, které postupně přerůstá v jediný smysl jeho dalšího života, si však Bosch až příliš pozdě uvědomuje, že rány, do nichž ťal, jsou až pro některé vysoce postavené lidi až příliš živé. Dokonce tak živé, že jsou pro ně ochotni znovu vraždit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The Last Coyote , 1995

kn23
21.07.2020

Tak a konečne viem ako to bolo s Harryho mamou.

Didi15
23.06.2020 5 z 5

Tak nakonec mě tahle série naprosto pohltila, leč se na začátku nezdálo. Vrhám se na další díl :)

mi-380
01.05.2020 4 z 5

Hieronymus Bosch se setkává s malířkou. Vtipné. Párkrát už tu došlo na slavné obrazy, pamatuji na Noční dravce Edwarda Hoppera z první části a nyní tu máme Výkřik Edvarda Muncha.
Detektivní příběh a rozhovory s psycholožkou jen lehce rámují popis dramatického mládí, dospívání a formování hlavního hrdiny. Až k Boschovi čtvrtého dílu – muži nevyzpytatelnému, nekompromisnímu, s neotřesitelným smyslem pro spravedlnost, jejíž váhavost někdy dokáže navzdory zákonům urychlit. Těch zvratů a dramatických, až neskutečných, situací v poslední čtvrtině je ale nějak moc, takže tentokrát jen za 4*: 85 % (115 hodnotících s aktuálním průměrem 89 %).

Asi trochu spoilery:

„Víš, líbí se mi, že jsi sem přišel nevyzbrojen.”
„Nevyzbrojen? O čem to mluvíš?”
„No, že ses nabídl, že půjdeš do drogerie. Ukazuje to, jaký jsi muž.”
„Jak to myslíš?”“
„Kdybys sem přiletěl z Los Angeles s kondomem v tašce, bylo by to takové…, já nevím, vypočítavé…“

„Nezáleží na tom, co cítím. Nikdo si nezaslouží být zavražděn, ale ten člověk mi chybět nebude a rozhodné mi nebude chybět v práci.”
„Ježíši.” Brockman zavrtěl hlavou. „Ten chlap měl ženu a dítě na vysoké.”
„Třeba nebude chybět ani jim. Člověk nikdy neví. Pounds se v práci choval jako idiot. Není důvod očekávat, že by se doma choval jinak. Co si o vás myslí vaše žena, Brockmane?”...

Lmslaver
03.04.2020 5 z 5

Michael Connelly mě každou svou další knihou o detektivu Boschovi utvrzuje jaký je geniální spisovatel, tahle je patnáctá ze série, kterou jsem přečetl a pořád mi je sympatický na rozdíl od některých policejních alkoholiků, nebo tuláků po státech amerických. Harry je v této knize na nuceném volnu a otevřel hodně starý případ, vytáhl svou vlastní kostru ze skříně, vraždu své matky. Tento případ se mihne i v televizním seriálu Bosch druhé série, ale jen jako epizodní záležitost, a tak jsem byl zvědavý na knižní předlohu. Klobouček dolů pane Connelly Poslední kojot je úplně jiná káva. Sonda do Boschovi duše i minulosti, probouzení starých démonů. Vrtání se ve starých záležitostech ani na vteřinu nenudilo, naopak, hltal jsem stránku za stránkou až do samotného finále.

VendulaB
27.02.2020 4 z 5

Další výborná detektivka amerického autora, mající rychlý spád i napětí. I když mi tentokrát hlavní zápletka přišla slabší (především v porovnání s předešlým dílem, který byl neskutečný), pořád jde o nadprůměrnou detektivku, kterou vřele doporučuji.

mysce
17.01.2020 5 z 5

Connellyho detektiva Harryho Bosche prostě miluju. Čtvrtý díl je opět hodně napínavý a není v něm nouze o překvapivá odhalení a nejpřekvapivější čeká v samém závěru.
Harry je v tomto příběhu zapleten do incidentu s napadením nadřízeného, ocitá se na nucené dovolené a musí v rámci policejního sboru navštěvovat psychoterapeutická sezení. Dospívá do chvíle hledání smyslu svého vlastního dalšího života a pouští se do dlouho odkládaného pátrání na vlastní pěst.
„Minulost je taková, jakou si ji uděláš. Můžeš ji využít, abys ublížil sobě nebo druhým, anebo z ní můžeš čerpat sílu.“
Kniha „Poslední kojot“ mě nadchla dramatičností, poutavou zápletkou i dokonalou znalostí poměrů uvnitř policie.
Za mě pět hvězdiček a rozhodně doporučení pro četbu dalších pokračování!

Hugomil
12.07.2019 5 z 5

Po čtvrté s Harry Boschem. Myslím, že tato kniha je doposud nejlepší. Vše co bylo doposud nakousnuto v předchozích dílech, je zde čtenáři objasněno. Michael Connelly myslí dopředu a to na něm velmi oceňuji. Vrhám se nedočkavě na další díl...

harena
18.05.2019 5 z 5

Výborný detektivní příběh, moje čtvrtá kniha a Connellyho si přidávám do oblíbených spisovatelů. Harry dostal nucené volno a rozhodl se, že po 20 letech zkusí vypátrat vraha své matky. Je nucen docházet k psycholožce a díky tomu také Harryho víc poznáme. Není to jen sebestředný tvrďák a i když chytá na první škrtnutí, nevyrovnává se jen tak hladce se smrtí člověka, kterou nepřímo způsobí. Příběh má spád, je zajímavý, dramatický, nápaditý, bez hluchých míst a doufám , že i v dalším díle bude Jasmine, jeho nová přítelkyně.

Ramiel
22.04.2019 4 z 5

Já ty příběhy Connellymu o Harrym neskutečně baštím. To se čte úplně samo. I když se mi některé věci nezdají, tak to autorovi odpustím. Jako třeba vybavovat si věci po 33 letech do detailu, u vraha bych tomu věřil, u vyšetřovatele už méně, ale u reportéra, který o tom jen píše do novin, vůbec ne. Nebo že s těžkým otřesem mozku sundat dva chlapy. A to nebudu zmiňovat vyšetřovací postupy... Ale papír snese všechno. A Harry je fajn, takže vzhůru na další jeho dobrodružství.

March
08.12.2018 5 z 5

Opět samé klady.
Knihu jsem zhltla a nemohla přestat, byla to jizda. Chvíli jsem si myslela, že už vím, kdo je vrah, ale během čtení mě autor několikrát zmatl.
Takže bravo, knihu doporučuji, tedy doporučuji všechny díly, které jsem četla, čtu je od začátku a zatím žádná slabina.

moudivlacek
10.05.2018 5 z 5

Miluji Harryho a tady opravdu zase zabodoval. Skvělý a velice povedený díl. Harry, jak víme, moc podle pravidel nehraje, ale tady si s ním přijdeme na své. Autor vás hezky navádí k vrahovi, a ouha, on to není, no nevadí, dá vám další vodítko a ouha, zas je vše jinak, takže plno věcí sice vytušíte, ale pravdu se dozvíte až na úplném konci.
Už jdu pátrat po dalším díle.

denib
09.05.2018 5 z 5

Harry Bosch je osmělej, poctivej, drsnej polda. Nebere si servítky, ale sám přitom taky není nedotknutelný. A už toho má celkem dost za sebou. Tady má nucené volno a tak se snaží vyšetřit vraždu vlastní matky, která se stala už před spoustou let. Jako vždy napínavé a skvěle čtivé. Těším se na další díl.

astina
08.05.2018 5 z 5

Za mě nejlepší kniha, kterou jsem od autora četla, plný počet bodů.

ivoiro
07.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha, jejíž děj mně silně zaujal.

KaiShun
19.05.2017 5 z 5

Zase me Connelly prevezl , ajta krajta , jdeme na falesne hrace :)

konicekbily
07.11.2016 4 z 5

První polovina se trochu vleče, potom děj nabírá na rychlosti. K plnému chápání souvislostí mi pomáhá, že čtu HB pěkně popořádku od počátku.

Ječmínek
31.08.2016 3 z 5

Moje první kniha od Connellyho. Taková běžná detektivka s drsným detektivem, celkem kvalitní, áčková (například Nesbö píše béčka!). Autor píše čtivě, ale v půlce už jsem se začal trochu nudit, protože děj nešel moc dopředu. S blížícím se koncem se to zlepšovalo a zrychlovalo. Určitě si někdy přečtu další knihu od MC.

DickBach
17.06.2016 5 z 5

Jedním slovem dobré. :o) Rychlé, intenzivní, dramatické. Harry opět nezklamal.

syskas
21.02.2016 5 z 5

Výborná kniha. Keď to vyzeralo, že je už skoro všetko jasné, tak sa to zvrtlo a vyšlo najavo, že to bolo inak.

kalache
05.03.2015 5 z 5