Černý led

Černý led https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51503/cerny-led-51503.jpg 4 355 71

Již podruhé se český čtenář setkává se svérázným detektivem Harrym Boschem, který se představil v románu Černá ozvěna. V pochybném motelu je nalezena mrtvola Harryho kolegy. Z dopisu na rozloučenou všichni usuzují, že spáchal sebevraždu, ale Harry ví, že nesmí dát na samotná fakta bez jasných souvislostí. Tuší totiž, že na kolegově smrti by mohli mít zájem distributoři nové drogy, nazývané Černý led, a v tomto názoru ho ujistí nález dalších dvou mrtvých lidí, kteří hráli v případu určitou roli. Navzdory varování, aby dal od tohoto případu ruce pryč, se Harry pouští do pátrání na vlastní pěst. Hon se stupňuje až do závěrečného rozuzlení, které přinese několik nečekaných zvratů. Bravurní styl a dokonalá znalost prostředí, děj plný akce a napětí, to jsou atributy všech Connellyho knih z „boschovské série". I Černý led je detektivka, která uspokojí všechny milovníky tohoto žánru.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Black Ice , 1993

orinka3
27.05.2021 5 z 5

Zatraceně dobrá detektivka. Navíc se člověk může dovědět, jakým způsobem se dají likvidovat hmyzí škůdci. Bosch je neohrožený a chytrý, dokáže si poradit v každé situaci a umí předvídat. Jen by nemusel tolik kouřit, ať nám vydrží! Stačí ty litry kafe. Takový konec jsem vážně nečekala, všecko je jinak! Dobře se to čte, nenudí to a autor se vydal správnou cestou.

Chesterton
08.04.2021 4 z 5

[audiokniha]
Drsnou školu jsem nikdy nepreferovala, ale ani nazavrhovala. McBain je mým oblíbencem, Chandlerovi jsem zatím na chuť nepřišla.
Steve Carella je fajn chlapík, Harry Bosch taky není k zahození.
Celkově ovšem drogová problematika zaujímá i pro mě pozici kdesi na chvostu.

Černý led mě dlouho odpuzoval podivným chaosem a změtí jmen. Postupně jsem se zaposlouchala a nejen zápletka pro mě dosahuje kvalit Agathy Christie. Určitě se ještě setkáme. Rozhodně to nebylo hloupé ani "paperback do letadla" :o)
A Martin Preiss vystřihl film se vším všudy!
4/3

ArwenAragorn
31.03.2021 4 z 5

75%
Zjistil jsem, kdo jsem byl.

Tentokrát to bylo o drogách, což já moc nemusím, ale chytře napsané, s výbornou zápletkou. Začátek je pozvolný, ale ke konci je příběh zase hodně akční. Harry je prostě sympaťák, který jedná na vlastní pěst, aby učinil spravedlnosti zadost . A taky se nám zamiloval!
K přečtení mohu doporučit.

tereza1198
11.12.2020 4 z 5

Harry je frajer, který se nevzdává. Je mu úplně jedno, kdo mu co přikazuje. Když najdou v opuštěném motelu mrtvého policistu, který spáchal sebevraždu, Harry tuší, že tu něco nehraje. Myslím, že tentokrát opravdu vůbec netušil, kam až ho vyšetřování zavede. Celé se to odehrává těsně po vánocích a já si celou dobu říkala, jestli se Harry dožije dalšího roku ve zdraví. Závěr překvapivý, cigaret vykouřeno plno.

Metla
17.11.2020 4 z 5

Harry, už během tvého prvního případu jsem věděla, že si budeme dobře rozumět a průběžně se setkávat. Sednul jsi mi jako zadnice do pohodlného křesla - inteligentní, drsný, nepředpisový, vlk samotář, co se nenechá zastrašit, zkorumpovat ani opít rohlíkem. Mohl bys teda o to luxusní křesílko přestat típat cigarety. No fakt, zhruba v polovině knihy jsem během padesátky stran udělala čárku za každou zmínku o tvém smrdutém zlozvyku a někdy u čísla 19 mě to přestalo bavit. Pořád se domnívám, že tvého stvořitele platí tabáková lobby za účelem připomínání čtenářům z řad kuřáků, ať si zapálí. Jako by nestačilo téma tvého druhého případu, plné drog, dealerů a s tím související špíny. Mexická bída v područí kartelů z knihy tekla s hustotou obsahu fekálního vozu.
Na začátku je smrt kolegy a ty, jako správný policajt, jsi hned zavětřil levotu. Není důvod dmout se pýchou, Harry, vzhledem ke stavu těla byl na správné stopě každý mírně zkušený čtenář či divák detektivek. Vlastně mě zápletka ničím nepřekvapila, což je trochu škoda, na druhou stranu je podána dovedně, žádné zbytečné kličkování, přímý tah na branku a gól, přesněji zářez na pažbě. Prosté, funkční, v jistých ohledech roztomile nekorektní.
Na pátou hvězdu to ani tentokrát nestačí, mám v tebe však důvěru: brzy to k Metlině metě nejvyšší jistě dotáhneš. Zatím "jen" čtyři spokojené, střelným prachem a tabákem zapáchající, krví zastříkané stálice. 80%
P.S.: Překlad je občas divný. Příklady: proč náčelnice patologického oddělení, proč ne obvyklejší šéfka? Proč 20 baků a ne 20 babek, jak jsme tady zvyklí? Skloňovat poloautomat UZI jako "leželo tam několik Uziů", no to snad ne... A nesmím zapomenout na své oblíbené "doprčic!", tahle čistě lokální kletba je v překladech zahraniční tvorby horší než pěst na oko, absolutně nelogická.

Jaruš7
03.11.2020 5 z 5

Černý led - kluzká plocha, zde jen přirovnání k závažnosti jiného názvu.
Vzkaz :" Zjistil jsem, kdo jsem," je návodem ke směru vyšetřování, a zároveň tahem pro cestu k bludišti.
Z jistého zápasu - citace:" Je to umění úskoků. Umění přežít. ..aby ošálil smrt, musí ji poslat jinam, než kam jde on. Musí být statečný...riskovat...čím blíž k němu smrt přijde, tím chrabřejším se stává. Nikdy nedat najevo strach. Projevit strach znamená prohrát. A prohrát znamená umřít. V tom je to umění..."
Fajnovost, v mých "F".

JSmerda
16.10.2020 5 z 5

Mám raději "malé" příběhy s množstvím drobné detektivní práce, než velký pompézní případ. Přesto se jedná o výborné a napínavé čtení.

jithunka88
05.10.2020 5 z 5

Michael Connelly je moje srdeční záležitost, jeho knihy mám nejradši ze všech krimi sérií...

berila
24.09.2020 3 z 5

Mě kniha nějak zvlášť neoslovila. Drogové téma nemám ráda, vadily mi i dost dlouhé popisy všeho možného, což opravdu nemusím. Uvidíme, jaké budou další díly.

š.m.i.k
24.09.2020 4 z 5

Mírně slabší než první díl, ale pořád mě to hodně bavilo.

jaroiva
13.09.2020 3 z 5

V prvním dílu mě Harry zaujal a tak jsem bohužel nepřečetla anotaci a koupila bez rozmýšlení druhý díl jako audioknihu.
Nemám ale moc ráda drogové detektivky. Takže za mě je příběh průměrný a knihu hodnotím podle toho.
Pokud jde o audio verzi, ta se mi líbila, M. Preiss to čte moc pěkně, dobře se poslouchalo. Audioknihu bych tedy hodnotila na 4*. Tady se ale na audio nehraje, takže nechávám 3 za text.

Lenka.Vílka
18.08.2020 5 z 5

Každý si Vánoce představuje jinak. Stejně tak i Harry. Rozhodně ne tak, že se vnutí do případu, ze kterého ho stejně vyhodí. A už vůbec ne, že dostane štos případů svého kolegy, aby do konce roku zvedl oddělení čísla. Škoda, že náhoda je blbec a ráda štve nadřízené...když Harry najde možnou souvislost mezi jedním (a potom se to akorát začne nabalovat) z případů, které dostal přidělených a smrtí svého kolegy, který ukončil svůj život v motelu tak, že svým mozkem vymalovat stěnu...

Následné vyšetřování jak doma tak v Mexiku bylo skvělé. Nebudu lhát, moje topka nejsou příběhy kolem drog, ale Connelly to napsal fakt dobře. Ať už v rámci vyšetřování, osobní linky Harryho a překvapivém zakončení, jak to všechno bylo. Nebudu si hrát na hrdinu a tvrdit, že jsem to čekala hned od první stránky. Ne, tohle jsem fakt nečekala...

"Kdybych o tom promluvil, mohli by mě vyhodit. Skončil bych pak jako ty, někde v žumpě."..."Tohle celé je žumpa, člověče, takže je úplně jedno, jestli skončíš nahoře, nebo dole. Pořád plaveš ve sračkách."

Já osobně si myslím, že je zbytečné utrácet za motivační knihy. Stačí číst detektivky ;)

Měla jsem chuť na nějakou "old school" detektivku a tu jsem dostala. Harry Bosch jako poslední statečný vidí i tam, kam ostatní ne, nebo popřípadě mají zavřené oči, aby si ušetřili práci. Kladení jednoho důkazu za druhým a na základě toho seskládávání jednoho střípku za druhým do kýžené formy událostí.

"No to je dost, že už vypadnete. A ty ubrousky vám taky naúčtuju. Ty nejsou pro policajty, co choděj po hospodách a mlátěj lidi..."

Harryho jsem si oblíbila už v první knize a jsem moc ráda, že jsem se do série, a autora, konečně pustila. Takhle stavěné detektivky mě baví. A jsem ráda, že knihy vychází znovu. Chápu potřebuju lidí číst i něco jiného, než teď vychází. Tj všechny ty "detektivní knihy", spadající do skupiny "paperback do letadla".

evask
09.07.2020 3 z 5

Až konec vylepšil můj celkový dosti rozpačitý dojem z knihy. Nedařilo se mně zapamatovat si jména postav, těch všech agentů a vyšetřovatelů, nějak jsem se pořád nemohla začíst, zlepšilo se to až v druhé polovině. Zápletka, ten fígl, to bylo dobré, ale jinak se mně nečetla dobře.

soukroma
09.06.2020 3 z 5

První díl série jsem četla před pár lety, poté spíš novější díly série, takže se mi tenhle návrat o téměř třicet let zpět k Harrymu již za rebélie odsunutému do Hollywoodu a jedoucímu si svoji linku pátrání nijak zvlášť nelíbil. Zejména drogové téma a korupce. Výlet na hranice s Mexikem, s protipóly Calexico a Mexicali, byl ale docela zajímavy, stejně jako chovná stanice mušek. 65%

Didi15
06.06.2020 4 z 5

Ale ano, tohle mě bavilo více než první díl :)
Harryho jsem si celkem oblíbila. No, uvidím, zda se pustím i do dalších knih.

Sajinka28
14.05.2020 5 z 5

Opět palec nahoru...super detektivka :-)

mi-380
23.04.2020 4 z 5

Michael Connelly mě ani podruhé nezklamal. Vietnamský veterán Harry Bosch je naprosto přesvědčivá postava. Nejednoznačná, tvrdá, nekompromisní. Případ, který tentokrát řeší napůl v Kalifornii, napůl v Mexiku, je napínavý a uvěřitelný. Alespoň z pohledu středoevropana, pro něhož je velkým případem i zmizení tenisáku v keři skalníku.
Tady jsme ale v chandlerovském prostředí, v jiné době, v jiné zemi. Sice bez chandlerovského humoru, ale zato s chandlerovskou tečkou.
90 % (zatím 176 hodnotících s průměrem 85 %).

jprst
27.02.2020 4 z 5

Dobrá volba a Harry Bosch to "jistí", prostě dobrá detektivka, která je schopná udržet čtenáře v napětí.

Jiparis
07.02.2020 4 z 5

Harry Bosch je skvělý detektiv a jde si tvrdě za svým. Důkaz s obarvenými muškami byl originální a konečné rozuzlení překvapivé.

Killingjoke
12.01.2020 5 z 5

V motelu na okraji Los Angeles je nalezeno tělo s ustřelenou hlavou a vše nasvědčuje tomu, že jde o člena protidrogové policejní jednotky Calexica Moora. Policisty, kterého nedávno požádal o pomoc detektiv Harry Bosch, protože v ulicích L.A. se začala šířit nová nebezpečná droga, zvaná Černý led. Bosch se tak mimoděk stává součástí případu u kterého je jeho zapojení nežádoucí, sahající až za hranice USA do Mexika. Ale tenhle detektiv se nikdy jen tak nevzdává… Parádní čtení, kterému nemám absolutně co vytknout a Michael Connelly je pro mne prostě nekorunovaný král policejní krimi! V příběhu zachází do neuvěřitelných podrobností, které si vyžadují naprosto důkladnou znalost prostředí a problematiky. A to ať už co se týče rutinního policejního vyšetřovaní, nebo taktik protidrogové DEA, operující na hranicích USA a Mexika, kde opravdu nemají nouzi o nějakou tu „zábavu“. Člověk si pak uvědomí, že tady by vážně žít nechtěl. Do toho všeho neustále dotěrný, neoblomný a nezastavitelný Harry Bosch, trousící uštěpačné hlášky, pro nějž je spravedlnost mnohem víc než taška plná peněz nebo plácání po ramenou od nadřízených důstojníků… Prostě Connelly vážně umí napsat výtečnou detektivku, poslepovat miliony dílků skládačky dohromady tak, aby na konec bylo vše perfektně jasné. A navíc umí napsat i osobní, velmi intimní linku postav tak, že vás bude zajímat stejně tak moc, jako linka detektivní. A takové knížky mám vážně rád! Za mě tedy obrovská spokojenost a budu se těšit na další případ Harryho Bosche.