Černá skříňka

Černá skříňka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167588/mid_harry-bosch-cerna-skrinka-TnR-167588.jpg 4 211 50

Kdyby ještě žil Chandler, psal by jako Connelly. A Phil Marlowe dnešní doby by se jmenoval Harry Bosch. Je rok 1992 a Harry Bosch se ocitá ve víru pouličních výtržností, které paralyzovaly celé Los Angeles. Město je vydáno napospas lidem, kteří si myslí, že teď už je dovoleno všechno: ničit, rabovat... a třeba i vraždit. Jednou z obětí je i mladá dánská reportérka Anneke Jespersonová, přezdívaná Sněhurka. Bosch se pokusí její vraždu vyšetřit, ale případ je mu záhy odebrán a zůstává nevyřešený. O dvacet let později Harry už jako elitní detektiv Oddělení nevyřešených případů získává nové důkazy, které by mohly smrt krásné Dánky objasnit. S buldočí urputností začne tedy prohledávat trosky případu a doufá, že se mu v nich podaří najít imaginární černou skříňku – klíč k vyřešení dvacet let staré záhady. Bude tímto klíčem tajuplný, deset let starý telefonát? Nebo případ nějak souvisí s první válkou v Perském zálivu? A proč Harrymu začal jít po krku nejen jeho nadřízený, ale i lidé z vnitřního vyšetřování?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The Black Box , 2012

Lmslaver
08.11.2018 5 z 5

Harrry se ujímá dvacet let starého případu, vraždy reportérky spáchané při rasových nepokojích v LA. Když se konečně pohne kupředu s tímto na první pohled neřešitelným zločinem, začnou mu nadřízení házet klacky pod nohy s odůvodněním, co tomu řekne afroamerická komunita, když se na dvacáté výročí nepokojů podaří objasnit smrt bělošky, a ne člověka tmavší pleti. Rasizmus je hnus, ale podobně se mi chce zvracet i z tohohle rasizmu naruby. A jak je vidět na šéfa-debila narazíte všude, i u LAPD. Bosch z této situace ovšem vybruslí s elegancí jemu vlastní a případ dotáhne do zdárného konce. Černá skříňka je klasická krimi bez krkolomných zvratů s akčním vyvrcholením. Závěrečná akce má jen jedinou skvrnku v podobě deus ex machina, která ani není nijak vysvětlena.

Bustedka
02.10.2018 3 z 5

Nenadchne ani neurazí. Žádná akce, napětí. Neměla jsem potřebu číst a číst. Trochu mi to stylem připomíná starší televizní kriminální příběhy.
Co mi ale vadilo, bylo neustále vysvětlování. Co znamená tohle slovo, tamto slovo, co se teď bude dít apod.

Toffee
21.08.2018 4 z 5

Můj první Connelly a hned si ho řadím mezi oblíbené detektivkáře. Nepotřebuji krimi, kde akce stíhá akci a člověk si vůbec nevydechne. Vůbec mi tak nevadily odbočky do soukromí Harryho Bosche, k jeho konfliktu s nadřízeným, ani do podrobností o nasazení vojáků v Perském zálivu. Díky tomu jsou naopak všechny postavy, a především Harry, úplně normálními lidmi, za což jsem vděčná.

knihomolka525
08.07.2018

Opět zdlouhavé ,chvílemi nezáživné osvětlování situace která právě probíhá

Lolila
06.07.2018 5 z 5

Skvelá kniha. Na začiatku sa ocitneme v roku 1992 pri pouličných nepokojoch a potom sa prenesieme o 20 rokov ďalej, keď sa Harry dostáva k nedoriešenému prípadu. Postupne nachádza vychladnuté stopy a posúva sa k vyriešeniu starej vraždy. Opäť ho nezastavia žiadne podrazy, vytrvalo ide za svojím cieľom. Kvalitná klasická detektívka.

intelektuálka
29.06.2018 4 z 5

Neodolám, když v knihovně narazím na knihu, kterou jsem četla před lety...

A knihy Michaela Connellyho a jeho Harryho Bosche mám ráda...

Tady se vrací k případu vraždy dánské novinářky s odstupem 20 let ..
Podaří se mu objasnit souvislosti a najít vraha ?
Co zde bude černou skříňkou s obsahem důležitých informací ?

Doporučím, dobře se čte.

soukroma
03.05.2018 3 z 5

Mně se obecně série s policistou Boschem líbí od Connellyho výrazně méně než s právníkem Hallerem (v druhém případě sedí pečlivé, dlouhé a podrobné popisy, tady se podobné popisy postupů nehodí do rytmu a rychlosti pátrání a vyšetřování), nesedí mi ani on jako postava, jako policista, ani jako parťák, ani lidé kolem něj (zejména přemoudřelá Madie a ustrašená Hanna), ale tady mi vadil i samotný případ - jakoby autor sáhnul po celé škále bolavých a "lákavých" témat na efekt (řádění v L.A., gangy, Pouštní bouře, garda, policejní reorganizace). A ten závěr...

Maevie
06.02.2018 5 z 5

První kniha od Connellyho s Harrym Boschem, která se mi dostala do rukou. A opět musím říct, že tenhle spisovatel prostě ví, co dělá. S touhle detektivkou nemůžete minout.

francouz
12.11.2017 5 z 5

Opět Harry tak jak ho známe, prostě se do něčeho zakousne a nepustí, i když má v cestě x překážek, pro které by to pro většinu z nás znamenalo konečnou, ale nikoli pro Harryho, ten má vnitřní motivaci, proto aby zlo bylo odhaleno a potrestáno. Neskončí dokud není hotovo. To je to co se mi na tomto typu hrdinů líbí. I když má své problémy, které mu jako každému normálnímu smrtelníkovi postaví život do cesty, nvzdává se. Prostě se zakousne a jde, jako ohař, který zavětří, je Vám jasné, že oběť nemá šanci.

Poeta.kno
01.10.2017 4 z 5

Jednoduchá kriminální zápletka. Opět pěkně čtivé. První kniha ze série o Harrym Boshi, kt jsem četl. Určitě si z této série přečtu i další

Beky
02.06.2017 4 z 5

Svižné čtení se zajímavým námětem, které vás už zpočátku nenechá klidným :-).

ivoiro
06.04.2017 4 z 5

Příjemná a pohodová knížka mě bavila. Příběh hlavního hrdiny je zajímavý.

davas
24.03.2017 4 z 5

Slušná detektivka s dobrou zápletkou,která se čte velmi dobře ....

Jessybelle
26.11.2016 5 z 5

O Connellym jsem uvažovala už hodně dlouho a upřímně lituji, že jsem čekala. Kniha mě zaujala a moc se mi líbila, určitě budou následovat další knihy.

babča56
26.10.2016 4 z 5

Výborná detektivka. Doporučuji.

Ulala
19.06.2016 5 z 5

Černá skříňka Michaela Conellyho je mou první knihou tohoto autora a musím uznat, že komentáře k této knížce ve většině případů jsou trefné. Zajímavý děj, ve kterém se autor zabývá řešením případu starého dvacet let, mi mimochodem poopravil názor na řešení těchto případů. Řešení nabírá "grády" každou stránkou a já osobně jsem příběh přímo "zhltla". Určitě si ráda přečtu nějaké jeho další knihy. A je z čeho vybírat.

konicekbily
19.06.2016 5 z 5

Velice dobrá detektivka. Žádné široké rozehrávání do široka, má přímý tah na branku. Autor patří určitě mezi nejlepší ve svém žánru.

Selinute
07.05.2016 5 z 5

I já se přidávám ke všem pozitivním komentářům. Je to opravdu výborná detektivka, kterou můžu jen doporučit.

DickBach
01.05.2016 5 z 5

Velice dobrá kniha. Akce, napětí, zvraty, spád. Perfektně vypracované postavy.... Malinko mně zamrzel konec, respektive "berlička" jakou Connelly použil, aby Harryho vysekal z "neřešitelné" situace, ale to už je vyloženě šťourání a hnidopišení. Opravdu stojí za zhltnutí.

bosorka
29.04.2016 4 z 5

Harry je prostě skvělý, já toho chlapa žeru i teď, když se blíží k důchodovému věku. Pořád má šarm, pořád je neotřelý, koná podle svého svědomí a před autoritou neukročí ani o krok - protože spravedlnost je pro něj nade vše. Černá skříňka vtáhla od prvního okamžiku, mně se navíc navázala na knížku Šest dní hněvu, kterou jsem četla těsně před ní. I když se nepokojů v LA v ´92 dotkne jen okrajově. Vychladlé případy mají tu výhodu, že už od počátku vypadají ztraceně a detektiv se musí hodně činit, aby vyšťoural tu pomyslnou černou skříňku, z které ho ťukne, kudy se má vydat. A na to má Harry Bosch fakt čuch. Detektivky Micheala Connellyho jsou naprosto klasické a opravdu výborné. Čtyřku dávám i proto, že už jsem četla i o kousek lepší "boschovky" a možná i kvůli konci, kde bych čekala ještě o kousek větší pecku. Ale i tak opět skvělé.