Černá skříňka

Černá skříňka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/167588/mid_harry-bosch-cerna-skrinka-TnR-167588.jpg 4 211 50

Kdyby ještě žil Chandler, psal by jako Connelly. A Phil Marlowe dnešní doby by se jmenoval Harry Bosch. Je rok 1992 a Harry Bosch se ocitá ve víru pouličních výtržností, které paralyzovaly celé Los Angeles. Město je vydáno napospas lidem, kteří si myslí, že teď už je dovoleno všechno: ničit, rabovat... a třeba i vraždit. Jednou z obětí je i mladá dánská reportérka Anneke Jespersonová, přezdívaná Sněhurka. Bosch se pokusí její vraždu vyšetřit, ale případ je mu záhy odebrán a zůstává nevyřešený. O dvacet let později Harry už jako elitní detektiv Oddělení nevyřešených případů získává nové důkazy, které by mohly smrt krásné Dánky objasnit. S buldočí urputností začne tedy prohledávat trosky případu a doufá, že se mu v nich podaří najít imaginární černou skříňku – klíč k vyřešení dvacet let staré záhady. Bude tímto klíčem tajuplný, deset let starý telefonát? Nebo případ nějak souvisí s první válkou v Perském zálivu? A proč Harrymu začal jít po krku nejen jeho nadřízený, ale i lidé z vnitřního vyšetřování?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The Black Box , 2012

syskas
27.03.2016 5 z 5

Zatiaľ najlepší Harryho príbeh. A nie preto, že by tie predtým boli zlé. Práve naopak. Už dve knihy tohto autora som čítala až do skorých ranných hodín.
Škoda, že už starne a jeho definitívny dôchodok sa blíži... Alebo sa dočkáme prekvapenia a autor niečo vymyslí, aby Harry nemusel odísť? :-)

kadgam
28.02.2015

Neprekryzla som sa dalej ako 10 stran. Mozno nabuduce

dikobraz
13.02.2015 5 z 5

Fnuk, som smutny. Mam to za sebou, celu seriu. Absolutna parada. Ale teraz nastalo prazdno a nic viac nie je. Hodnotit poslednu cast nebudem, je to klasika, za plny pocet. Co budem teraz robit? No nic, otvaram Silo a preladim na uplne iny zaner. Tak, Harry, druhykrat si ma nasral. Prvykrat v Hongkongu, kde si na par stranach spraval ako pablb a teraz druhykrat. Ale teraz je to vaznejsie! Pretoze si opustil knizny svet a to sa nerobi! Dnes je cierny den v mojej kniznej kariere!

kalache
03.01.2015 4 z 5

jo,dal bych si ještě....

Peter.Melon
27.11.2014 4 z 5

Vcelku dobrá detektivka,je v ní napětí,akce,zajímavý děj i zajímavé osoby.Hodnotím ji kladně 80 procenty.

čef
22.11.2014 5 z 5

Nejprve doporučení všem fandům detektivek. Autor patří k absolutní špičce a každý jeho román zejména ze série Harryho Bosche stojí zato a nejinak je výborný tento zatím poslední. Značná vynalézavost, umíněnost a tah na branku musí všechny čtenáře přesvědčit o kvalitách tohoto pátrače a také samozřejmě o kvalitě samotného autora. Příběh je vyprávěn logicky i psychologicky velmi přesvědčivě, napětí je patřičně vygradováno do akčního závěru. Zajímavá je postava Harryho neschopného šéfa - určitě jsme každý nějakého takového také zažili.

Eidalon
30.10.2014 4 z 5

Michael Connelly patří k mým oblíbeným autorům a jeho dílko, byť čítá přes třicítku knih, mám načteno do poslední řádky. Užil jsem si nejdelší sérii s Harrym Boschem a losageleskou policií, s Harryho nevlastním bratrem advokátem Mickey Hallerem a pozadím americké justice, ale i Jacka McEvoye či Terryho McCaleba.

Černá skříňka (2012) rozšiřuje sérii s Harrym Boschem a stává se tak 18 knihou s tímto hlavním hrdinou. Měl jsem to štěstí přečíst si všechny zatím dostupné knihy v češtině a musím říct, že se vždy jednalo o skvělou zábavu. První knihou s Harrym Boschem byl Echo park z roku 1992 a od té doby „stárnu“ společně s Harrym, který se zatím v poslední knize série blíží důchodovému věku.

Harry pomalu končí svoji detektivní kariéru a působí nyní na oddělení dlouhodobě nevyřešených případů. Prověřuje tzv. studené stopy a snaží se pomocí nových technologií oživit a objasnit případy, u nichž se vyšetřování v minulosti nepodařilo dotáhnout do konce.

Ve svém dalším případu se vrací na začátek své kariéry v roce 1992, kdy se ve víru pouličních výtržností stává Los Angeles na pár dnů městem, kde je dovoleno vše: ničit, rabovat, či zabíjet. Jednou z obětí této situace je i mladá dánská novinářka Anneke Jespersenová, právě její případ u kterého Harry byl v roce 1992 osobně přítomen se mu znovu po 20 letech dostává na stůl.

Zdánlivě jasný případ se brzy stane záhadným, když se Harrymu podaří rozkrýt dávno zapomenutá fakta a najednou pocítí, že se vyšetřování stává pro kohosi velmi nebezpečným. Harry ale nikdy necouvl před svými nadřízenými a vždy se řídil heslem – padni komu padni. Případ nabývá na intenzitě, na povrch vyplývají věci, které s nepokoji v Los Angeles nesouvisí a najednou se zdá, že někdo jen šikovně využil situace, aby se zbavil . . . ale koho?

To si přečtěte sami, stojí to opět za to. A jak to dopadne? Dozvíte se.

Příběh a kniha si drží svůj vysoký standard, dobrá zábava za čtyři hvězdy.

lucifuk
21.03.2014 5 z 5

Mňam, mňam! Opäť som si raz pochutnal na skvelej detektívke. Harry Bosh e aj napriek veku stále vo forme.

Boboking
01.12.2013 5 z 5

Velmi čtivá detektivka, ve které hlavní hrdina, přesluhující detektiv LAPD, řeší zapeklitý případ starý dvacet let. Stylem je stará dobrá americká škola, hrdina je klaďas, který raději jedná jako vlk samotář, a než moderní technologie raději používá vlastní rozum a dedukci. A žije s přesvědčením, že účel světí prostředky.

guru
30.11.2013 4 z 5

Dobre sa to čítalo, ale oproti ostatným nedávnym prácam Michaela Connellyho mi kniha prišla o niečo menej prepracovaná.