Hana

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/324332/hana-cqZ-324332.jpg 4.87768
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Hana

Abroš

Krásná kniha,smutný příběh.Moc pěkně napsané.Ty místa,kde ti lidé žili znám velmi dobře.

francouzska

Příběh spletený z lidských životů, které v sobě skrývají mnohá překvapení. Autorčin styl se mi moc líbí.

marketa4469

Neuvěřitelný příběh, kniha se mi moc líbila. Tyto témata moc nevyhledavam, ale občas je to zapotřebí. Vážně skvělá spisovatelka.

vera5841

Nádherně napsané, silný a chytlavý příběh, těžké téma. I když by se dalo říct, že je příběh psaný od konce, je úžasné jak je překvapivý až do konce knihy a jak do sebe události postupně, často nečekaně, zapadají. Je zajímavé sledovat příběh z různých úhlů. Vidíme, že to jak událost vidí jeden neznamená, že ji stejně vidí i ten druhý.

Renatka11

Jedna z mých nej knih, přečtená jedním dechem, a moje první od Mornštajnové. Úžasný čtenářský zážitek!

vilibook

Komentářů již bylo vloženo tolik, že již nic nového nevymyslím. Proto jen Paní Spisovatelce Alence Mornštajnové touto cestou poděkuji. Jste opravdu úžasná vypravěčka, smekám.
Když jsem pochopil význam toho žloutkového věnečku na titulní straně, chvíli jsem byl jako omráčený. Tolik utrpení co způsobila a zažila Hana musíte rozdýchávat i v kruhu milující rodiny.

koloběžka2

Knihu mi půjčila sousedka že se dobře čte a všichni v ulici už jí mají přečtenou. Tak jsem se do toho dala a neprohloupila.Výborně napsané,bavil mě příběh, podívám se ještě na další od této spisovatelky. Dávám všech 5 hvězdiček

marti7729

velmi poutava kniha, ktera ac se jedna o slozitejsi tema, se cte sama a ve skutecnosti rak tezka neni. Co se tyce holocaustu zvladne kazdy, jsou uzasne popsane momenty z koncentracniho tabora pri kterych se jezi i chlupy, ale zaroven neni tal drsna a tolik obsahla, takze i jako mama po porodu jsem to zvladla. Vic obsahlejsi knihu o techto hruzach bych asi nedala. Koho zajima trochu tohle tema, urcite by si ji mel precist.

wooloong

V poslední době jsem přečetla několik thrillerů a detektivek, ale žádná mě nedokázala přibít do křesla a otáčet stránky jednu za druhou, dokud jsem nepřečetla poslední. Příběh mladé vyzáblé bezzubé ženy s bílými vlasy, která dokázala ustát peklo koncentračních táborů, několik vážných nemocí a kterou srazil na kolena sžíravý pocit viny. Viny, za kterou stála dívčí naivita a zamilovanost, čiré zoufalství a vstřícné gesto.

Tauriela

Psaní A. Mornštajnové je jedinečné. Každé slovo mě vtáhne do představivosti, která působí ještě dlouho po dočtení knihy.
Dílo Hana je důkazem toho, že je snadné posuzovat lidi dle vzhledu, nikoliv nitra.
Ještě teď si kladu otázku, jak bylo vůbec něco takového možné a jak mohli lidé přežít tragédie, které si neumíme a nechceme připustit.
Po přečtení mě pronásleduje otázka, co čeká nás...

Ke knize- oblíbila jsem si postavu Miry a její přístup k životu, ať už jakkoliv pohnutému. Naopak mi neseděla postava J. Horáčka, vyvolával ve mně nesympatii.
Obdivovala jsem statečnou Elsu a Rosu.
Ovšem také jsem se chvílemi zabývala myšlenkou, co kdyby...( kdyby dopis odešel)
To už je ve hvězdách.

Rozhodně doporučuji. Nezůstávám u jediné knihy paní Mornštajnové. Čte se jedním dechem!

DanaKa81

Dávám pět hvězd za autorčinu vynikající vypravěčskou schopnost. Kniha se četla jedním dechem. Bylo mi Hany a její rodiny neskutečně líto.... Naštěstí autorka vnesla do tohoto tragického příběhu Hany i trochu naděje . Knihu budu dlouho vstřebávat

MirusD

Od knihy s tak vysokým hodnocením jsem čekala mnohem víc. Mně to připadalo plytké, až povrchní povídání, gradace slabá, na konci žádné překvapení. Postavy vykreslené tak, že jsem se nimi nedokázala ztotožnit, ani mé sympatie si nezískaly. Chtěla jsem si vytvořit nějaký názor na psaní autorky, ale asi žádnou další knihu od ní nebudu číst.

Laféeverte

Mám z těchto těžkých témat vždycky strach, takže jsem dlouho váhala, jestli knihu číst. Univerzální ovace mě také moc nepovzbudily, jelikož mám pocit, že čím větší "deprese," tím víc bývá poslední dobou kniha ceněna a více se o ní mluví. A ano, velkou dávku tragičnosti jsem skutečně dostala, ale první dvě části knihy byly tak lidské... Mísily se zde naděje, sny, špatná rozhodnutí, osobní statečnost, zbabělost...až jsem si začala říkat, že konečně čtu vážné téma ve zpracování, které ve mě nevyvolává bezútěšné stavy. Kniha dokáže zobrazit těžkou situaci tak, že Vás nutí k zamyšlení a zároveň dodává špetku naděje na usmíření se životem. Vlastně i třetí a poslední část knihy tato kritéria splňuje, i když právě zde se koncentruje zobrazení největšího zla. Tato část je nejkratší a asi nejsilnější (až toho na mě bylo trochu moc). Nicméně po delších úvahách musím uznat, že to nebylo samoúčelné a k celkovému vyznění knihy se to hodilo.

vlčice68

Chcete přijít na to, proč je tato kniha tolik vyzdvihována? Přečtěte si ji. Silná, emotivní kniha jejíž autorka má velký dar – psát. Psát o lidech a jejich štěstí, neštěstí, vítězstvích i prohrách, o krutosti, vině, lítosti a předsudcích. O všem, čeho jsou lidé v životě schopni.

Lucciella_L

Výborná kniha, kde se dobře prolne poválečné a válečné období. Není to nic drastického, ale velice čtivé. Doporučuji

Nika22

Opravdu povedená kniha. Doporučuji.

Fcelka11

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Zajímavý příběh a rozuzlení.

KnihomolkaOli

Hodně silná kniha.. dobře se četla, to dokazuje rychlost, s jakou byla přečtená. To však mluvím pouze o stylu psaní, protože o takových věcech se mně osobně nikdy nečte dobře a po každé silnější pasáži si musím dat chvíli na vydechnutí. Líbilo se mi, že neskončilo u pouhé zmínce o Hanině rodině, ale ve druhé části se vše objasnilo a najednou jste Hanu chápali a viděli ji úplně jinak než na začátku knihy..

Koukolína

Nádherná knížka, dlouho na ni nezaomenu.....

Ivka14

Wow! Rozhodně nejlepší kniha autorky. Kniha se četla rychle a nikdy mě nenudila, také jsem u ní brečela,což se mi u knih moc nestává.Určitě doporučuji.

kreira

Ač jsem v období, kdy mi na čtení nezbývá čas a síla, na tuto knihu jsem si chvilky našla.
Dávám plný počet hvězd.
Silný příběh. zajímavé zpracování osudů z pohledu třech stran. A potvrzení toho, že nemůžeme nikdy soudit nikoho jen podle dojmu. Břemeno, které si nese hlavní hrdinka, je neskutečně těžké...

ziriant

Dříve než zde ke knize publikuju komentář, mívám ve zvyku přečíst si komentáře předchozí. Tentokrát vůbec poprvé tak neučiním, jelikož to ohromné číslo, to bych louskala asi déle než samotnou knihu. Tu jsem smlsla jedna radost. Pokud se tedy mohu takto vyjádřit o knize, která spíš vyplní člověka smutným souzněním a lítostí nad bolestivostí lidských osudů než radostí. Kniha mi přistála na klíně (doslova) při koukání na skoky na lyžích a ač jsem měla zrovna rozečteného Dana Simmonse, stejně jsem Hanu otevřela, že se zkusím začíst do prvního odstavce, jestli to půjde a jestli mám tedy vyslyšet nabídku k zapůjčení. Pochopitelně jsem o knize již slyšela, jelikož její slávě nelze uniknout, a pochopitelně (z téhož důvodu) se mi do ní moc nechtělo. Ale začala jsem tedy číst. U televize. To nedělám, aby bylo jasno. Ale kupodivu, rušivý element sportovního přenosu byl rázem pryč a mně po konci první kapitoly bylo jasné, že Simmons dostane na chvíli košem a že se k němu vrátím až po dočtení Hany. A nelituji. Je to dobrá kniha. A to myslím jako výraz vysokého uznání. Nepodbízí se člověku a daná tematika je podaná s citem a vhodně - obecně mám s tématem války a zobrazením jejích útrap docela problém, jelikož se z toho v mnoha případech stává kýč. Například Remarquea považuju za mistra oboru, který dokáže vybalancovat patos a literární kvalitu a do kýče či masovosti nesklouzává nikdy, vždy mě z jeho knih mrazí. Hanu bych zařadila také k těm lepším. Jen mám trochu pocit, že přestupem od Miry k Haně se trochu zapomnělo na svůj počátek a v knize mi chyběl rámec, tedy návrat opět k počáteční lince vyprávění. To mi ovlivnilo pohled docela zásadně a proto také nehodnotím nejvýše. Jinak očekávám, že se ke knize někdy jistě vrátím.

ut.la

Čte se dobře. Je to docela odpočinkově napsané, i když to není úplně odpočinkové téma. Témata holokaustu čtu nerada, a i když tahle knížka vysloveně o holokaustu není, a tam kde je, tak není příliš drastická (což je dáno asi i tím, že obecně není moc detailní a je trochu bez atmosféry), tak mi to prostě nesedlo a na konci jsem vymýšlela, jak ji dočíst, ale nemuset technicky číst.

Bookholic17

Skvělá knížka, k zamyšlení, smutná ale naprosto mě svým příběhem pohltila.

Look933

Každá kniha autorky je úžasná a čtivá od začátku do konce. Píše o tragických událostech bez potřeby detailního popisování hrůz, které musely postavy zažít. Ovšem největší balzám je autorčin styl psaní , její cit pro jazyk.

Perunova krev 2
Perunova krev 2